برخلاف تصورات ما پاکستان در موقعیت بهتری است
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۳۹    ۱۳۹۷/۶/۲۰ کد خبر: 154525 منبع: پرینت

مشاوريت زلمي خليلزاد به امور افغانستان بخصوص در مورد صلح در وزارت خارجه امريكا آتش جنگ تهاجمی طالبان را شعله ورتر ساخته است. پاكستان هيزم اين آتش را بيشتر كرد تا خليلزاد را متوجه مشورت هايش به آمرين خود در واشنگتن كند.

برخلاف تصويري كه از انزواي پاكستان بر سر افغانستان ارايه مي شود و برخلاف فشار ظاهري واشنگتن، پاكستان در موقعيت بهتر از هر زمان ديگر از نظر سياسي و نظامي در رابطه با افغانستان قرار دارد. پاكستان توسط طالبان جنگ را به سراسر افغانستان كشانده و برخلاف گذشته حمايت كشورهاي منطقه را در پشت سر طالبان قرار داده است اين در حالي است كه امريكا هم براي جنگ با طالبان و هم براي صلح به پاكستان نياز دارد.

يكي از موفقيت پاكستاني ها كشاندن امريكا به مذاكرات مستقيم با طالبان است. گسترش و تشديد جنگ طالبان امريكايي ها را بيشتر به اين مذاكرات مستقيم مي كشاند كه در واقع خواست پاكستان و منافع پاكستاني ها را در جهت تضعيف و بي اعتبارسازي دولت افغانستان تامين مي كند اما سياست دولت افغانستان و استراتژي رييس جمهور غني در مورد اين تحولات مبهم و ناروشن است.

غني بعنوان سر قوماندان قواي مسلح دولت بايد از كشتار همه روزه اين قوا توسط طالبان جلوگيري كند و تصاحب زمين و زمان جنگ را از چنگ طالبان بيرون كند در غير آن مشكل اصلي را بصورت شفاف و صادقانه با مردم در ميان بگذارد.

محمداکرام اندیشمند


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
پاکستان
طالبان
آمریکا
اشرف غنی
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است