غنی در میدانی که هیچ کس همراهش نیست
رفتن اتمر به معنای کنده شدن پر و بال اشرف غنی است. اتمر با غنی نبود اما غنی از او فاصله و جدایی هم نداشت. اتمر در انتخابات گذشته در روز ثبت نام کاندیدان ریاست جمهوری آنهم با فشار زیادی کنار اشرف غنی ایستاد 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۳۸    ۱۳۹۷/۶/۷ کد خبر: 154197 منبع: پرینت

زلمی خلیلزاد می آید تا بعنوان نماینده ی خاص وزیر خارجه ی آمریکا نقش بازی کند؛ حنیف اتمر می رود تا برای انتخابات ریاست جمهوری آمادگی بگیرد.

در این میان اشرف غنی احمدزی بیش از هر زمانی دیگر با چالش هایی روبرو شده است که همه را به تنهایی پاسخ دهد. می گویند وزرای دفاع و داخله و رییس امنیت ملی که با اتمر پیوند داشته اند نیز از صحنه بیرون می روند. نکته های اتمر در بیانیه ی استعفایش نیز نمک های تندی دارد که در لحظات آخر بر زخم اشرف غنی ریخته است و این نکته ها علاوه بر خرج سیاسی در آستانه ی انتخابات چاشنی انتقام جویی و کینه توزی شخصی را نیز برملا می سازند.

رفتن اتمر به معنای کنده شدن پر و بال اشرف غنی است. اتمر با غنی نبود اما غنی از او فاصله و جدایی هم نداشت. اتمر در انتخابات گذشته در روز ثبت نام کاندیدان ریاست جمهوری آن هم با فشار زیادی که از سوی اعضای ارشد حزب حق و عدالت دید کنار اشرف غنی ایستاد و رفته رفته به همه کاره ی تیم انتخاباتی او تبدیل شد. پست مشاوریت امنیت ملی مکان امن و مفیدی برای اتمر بود این پست با سابقه ی تجربه های امنیتی او در حزب دموکراتیک خلق و ذهنیت استخباراتی و انجویی او سازگاری داشت و از هرگونه بازخواست و نظارت نیز مصوون بود.

اتمر از نظارت اشرف غنی و بالادستی او در درون ارگ هراس نداشت و با شناختی که از ذهنیت و شیوه های مدیریتی اشرف غنی داشت می توانست نقش موثر خود را بدون هرگونه دلهره و مزاحمت پیش برد. توافقنامه ی امنیتی را او امضا کرد و از برچسبِ تقویت داعش و طالبان و حزب اسلامی و راه دادن به پاکستان تا رسیدن به فاتای جدید و کشیده شدن مرز پاکستان تا بتخاک و هوتخیل و موسیی و چهارآسیاب و میدان شهر و غزنی و زابل و ارزگان و هلمند و فراه را به آدرس خود خمی به ابرو نیاورد و در جا انداختن ذهنیتی که سیزده ولایت جنوب و شرق بعنوان مناطق امن به طالبان سپرده شود سهمی عمده گرفت.

تشدید بی اعتمادی میان اشرف غنی و دوستم و برخوردهای تحقیرکننده ی اشرف غنی با اسماعیل خان و عطا و احمد ضیا مسعود و صلاح الدین ربانی و قانونی و محقق و محمد خان و عبدالله نیز تا حدی زیاد به مشوره ها و تحریک های اتمر نسبت داده می شود همچنانکه افتادن اشرف غنی در مخمصه ی توتاپ و چالش های جنبش روشنایی و برخورد با رستاخیز تغییر و موفقیت مانور پاکستان در سه روز آتش بس عید را از کارگردانی های ماهرانه ی او حساب می کنند...

با همه ی اینها اکنون که به ختم روز رسیده ایم اشرف غنی مانده است و سه چلنج بزرگ آمریکا در برابر او: اول، مقابله با فروپاشی اقتصادی (نرخ رشد اقتصادی نزدیک به یک و نیم درصد، نرخ رشد جمعیت نزدیک به چهار درصد و ضرورت نرخ رشد اقتصادی برای حفظ و استمرار وضعیت موجود تا حداقل هشت و نیم درصد) دوم، مقابله با فساد اداری با ضمانت صد درصدی (نرخ فساد موجود در ارگان های امنیتی 48 درصد در ارگان های اداری و ملکی 38 درصد) و سوم، قطع جنگ به هر قیمت ممکن.

اشرف غنی در میدانی ایستاده است که هیچ یک از چهره های همراهش با او نیستند: زاخیلوال، احدی، علی احمد جلالی، فاروق وردک، حنیف اتمر، اکلیل حکیمی، حاجی ظاهر قدیر، لالی حمیدزی، حشمت کرزی و فرزندان و خانواده ی او، مجددی، سید احمد گیلانی قدرتمندان پشتون از کرزی تا گلبدین و نبیل و داوودزی و هر کسی دیگر شمشیرهای آخته ی خود را بالای سر او کشیده اند؛ هزاره ها با نفرت نود و نه درصدی در برابر او قد کشیده اند و در این جامعه اگر کسی بر او حمله نمی کند کسی از او دفاع هم نمی کند تاجیک ها و ازبک ها نیز نگاهی بهتر از هزاره ها ندارند که به اشرف غنی چشم بدوزند.

حالا زلمی خلیلزاد می آید و انتخابات در راه است و طالبان نیز برای محکم کردن خط حاکمیت خود در فاتای جدید با آمادگی کامل صف کشیده اند.

عزیز رویش


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
خلیلزاد
اتمر
اشرف غنی
نظرات بینندگان:

>>>   این مقاله گواه واقعیت های است که گذشته کار ی ۴ سال و آینده آقای ریس جمهور را بسیار به خوبی و واقعی به تصویر کشیده است. اما من فکر میکنم هر زمانیکه اجنبی ها در کشور ما ( چه روسها و چه امریکایی ها ) به نتیجه برسند که اجنت ها به خوبی کار آمد ندارند برای از میان برداشتن شان اطرافیانش را علیه وی می شوراند و یا به شکلی تشویق به دوری از وی می کند . با رفتن حکیمی و اتمر وضع غنی هم چنین معلوم می شود و در آینده شاهد فرار کسان دیگری نیز تحت عنوان استعفا و یا بهانه های دیگر خواهیم بود .

>>>   يادت رفته كه خودت يكى از كمپين گر هاى غنى بودى در سال ٢٠٠٩ گروه گروه جوانان هزاره را ميبردى و براى غنى تبليغ و خوش خدمتى ميكردى پنجاه هزار دالر از تيم غنى پول گرفتى بودى، تو و آصف آشنا بهتره خجالت بكشيد و از مردم بابت گمراه كردن جوانانشان عذر خواهى كنيد.

>>>   اشرف غنی اراده پیشبرد پروژه امریکایی خالص را کرده و اکثر همین مهره های پشتون خط حمایه او خواهند بود و خودش تحت نظارت و راپوردهی چند مهره امریکایی دیگر ، نمایش تغییرات بیش از این و در حد وسیع را بنام اصلاحات و زمینه انتخابات جدی را اجرا خواهد کرد که حمایت ضربتی امریکا را پهلوی خود خواهد داشت و در نتیجه بدون بیر و بار کردن و میدان دادن به جریانهای دیگر به هدف خود و هم تیمی های خود خواهد رسید.
اس پ هزاره

>>>   همراهی غنی تمامی ملت افغان است.
زلمی

>>>   زهره يوسف و شوهرش همراي غني است. يكي دين و دنياي خودرا فروخته در مقابل معاش دالري معلومات و مشوره هاي غلط به خانم يهودي ميدهد و شوهر دزدش به غني مشواره دزدي ميدهد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است