ورود اتمر به انتخابات چالش جدی برای دوکاندید اصلی
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۰۵    ۱۳۹۷/۶/۶ کد خبر: 154157 منبع: پرینت

ورود حنیف اتمر به انتخابات ریاست جمهوری چالش جدی برای دو کاندیدای اصلی انتخابات آینده خواهد بود.

آیا ورود حنیف اتمر به صحنه‌ی رقابت انتخابات ریاست جمهوری سال آینده معادلات پیش بینی شده‌ی انتخابات را تغییر می دهد؟ از حب و بغض سیاسی که بگذریم حنیف اتمر یکی از کارکشته ترین بازیگران صحنه سیاسی بعد از توافق بن در کشور می باشد. ظاهر آرام، متانت و بردباری سنگین، واقع بینی و عملگرایی در سال‌ های ماموریت از حنیف اتمر یک چهره مصمم و جدی به نمایش گذاشته است.

اگر واقعیت را بپذیریم او تنها کسی بود که به سمت مشاور امنیت ملی، به سمت موردنظر معنی و اتوریته بخشید و گرنه قبل از او عناصری مانند زلمی رسول و اسپنتا از این دستگاه تنبل خانه ی سلطان محمود درست کرده بودند. اتمر نه تنها این پست را به یکی از ارکان اقتدار نظام تبدیل نمود بلکه به آن اعتبار بین المللی و منطقه ای بخشید او با همه‌ی نزدیکی اش با انگلستان و مشکلات عملی موجود توانسته بود توازن نسبی با همتایان روسی، ایرانی، هندی، آمریکایی، پاکستانی و چینی برقرار نماید و سیاست موازنه مثبت را پیگیری می نمود.

اگر از تیوری توطیه بگذریم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو دو گزینه در برابر حنیف اتمر وجود دارد:
الف) اتحاد با داکتر عبدالله در موقعیت معاون اول یا ریاست اجرایی (صدراعظم اجرایی).
ب) کاندیدای مستقل انتخابات ریاست جمهوری با اشتراک سه شخصیت سیاسی مهم و طراز اول (تاجیک و هزاره و ازبک) که از هم اکنون با تعدادی از آنها وارد مذاکره شده است.

در صورت عملی شدن گزینه ب انتخابات به دور دوم می رود و در دور دوم کاندیدای مورد حمایت اتمر برنده خواهد بود اما در صورت گزینه‌ی الف شانس حمایت منطقه ای داکتر عبدالله در کنار حمایت اروپا تقویت می شود و امکان پیروزی را در دور اول تقویت می نماید. تنها نقطه‌ی تاریک نقش داکتر زلمی خلیلزاد می باشد که از هم اکنون نمی توان به قاطعیت درباره ی آن اظهار نظر نمود.

عبدالحی خراسانی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
اتمر
انتخابات
ریاست جمهوری
نظرات بینندگان:

>>>   ریاست اجزاړیه بیش از این در صحنه بازی ها وجود نخواهد داشت و همزمان با آغاز کارزار انتخابات ریاست جمهوریُ یګانه اداره ایکه ملغی خواهد شد، همین ریاست غیر قانونی است، ریاست اجرائیه (که بعداً این نام را گرفت ورنه یک رئیس اجرائیه بود) نتیجۀ برآمده از اشتباه تاریخی اشرفغنی در جریان انتخابات ریاست جمهوری بود که محض جلب چند رأی پنجشیری هابه احمد ضیا مسعود اختصاص داده شده بود نه بیش ازین اما آخر در نتیجۀ زدو بند ها بلای جان شد که حتی اشرف غنی از این کارش پشیمان شده بود اما کار از کار گذشته بود! حال ریاست اجرائیه ای در کار نیست زیرا هیچ جایگاه قانونی و حقوقی ندارد
میهن زرغون

>>>   خراسانی گل
داکتر عبدالله فیشنی را دیگر در با طله دانی تاریخ و یا گودال تاریخ ببینید وی یک در صد رای اورده نمی تواند و کلمرغ در حالت کوما ی سیا سی و قریب الموت ...نیز ....چهره در میان پشتونها است شنا ختیش یعنی اشرفو دئوث وی به مشکل پنچ در صد رای خواهد گرفت
اما لعنت بر تلقب و تلقب کاران که شاید رذالت انجام دهند
با ختر

>>>   عجيب مردم هستيم، غني نتوانست وي را در پوست مشاور حفظ نتوانست، در انتخابات كي برايش رأي ميدهد، ازبك، تاجك، هزاره و يا پشتون؟ پشتون چندين كانديد دارند.

>>>   ....داکتر عبدالله که در اتنخابات اینده ریاست جمهوری اصلآ جایگاه ندارد و نخواهد داشت وثانیآ اقای اتمر بسیار واضح وبه صراحت اعلان کرده که درانتخابات ریاست جمهوری اینده از داکتر اشرف غنی احمدزی حمایت میکند بناء گفته میتوانیم که رییس جمهور انیده کشور یا داکتر اشرف غنی احمدزی است ویا هم جناب حنیف اتمر
سلام از کوهستان

>>>   باید بدانید ریس جمهور را امریکا مقرر میکند.هیچ کس در تقرر ان ایجاد مزاحمت نخواهد توانست.اتمر به اشاره به تیلویزویون صدای امریکا کاندید شدن خود را رد کرد.
انوش


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است