از حذف اتمر تا بازگشت خلیلزاد و کرزی
شکاف میان امریکا و انگلیس به قدرت افغانستان نیز کشیده شد و با کناره گیری اتمر و بازگشت مهره های کاخ سفید، دوران طلایی قدرت پشتون در اتحاد دگرباره کرزی و خلیلزاد احیا خواهد شد 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۵۵    ۱۳۹۷/۶/۵ کد خبر: 154125 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، حنیف اتمر که در چهارسال حکومت اشرف غنی همواره مورد اتهام تبارطلبی و عامل نفوذ طالبان مواجه بود اما با سکوت، سیاست های پس پرده را اجرایی می کرد با کناره گیری از مقام از عمق اختلاف در سطح رهبری حکومت خبر داد یا استراتژی دیگر در حال جریان می باشد؟

مرد پر رمز و راز سیاست افغانستان که به حکومت اشرف غنی قدرت بخشید و قدرتمندترین مخالفان قومی و سیاسی را حذف و به انزوا کشاند با استعفای خود، موجب شد تا رییس امنیت ملی، وزیر دفاع و داخله نیز اقدام به کناره گیری کنند هرچند بنا به برخی اخبار، رییس جمهور خود خواستار استعفای آنان شده بود.

چنین سیاستی که در حکومت هرج و مرج طلب غنی رویداد تازه ای نیست برنامه ای از پیش طرح ریزی شده برای جابه جایی مقام های سطح بالای حکومتی است که در آستانه بازگشت دوباره زلمی خلیلزاد به عنوان نماینده امریکا در افغانستان رخ می دهد.

در میان مقام های ارشد امنیتی که اقدام به استعفا کرده اند، وزیر دفاع و داخله با کارنامه ای سراسر ضعف و بی کفایتی، تنها قربانیان برای جابه جایی های حکومت می باشند اما استانکزی و اتمر به عنوان مغزهای متفکر ارگ بنا به استراتژی های پس پرده و در هماهنگی با حامیان خود عمل می کنند.

پس از تغییرات سیاسی جهان و ایجاد شکاف میان امریکا و انگلیس بر سر منافع منطقه ای، خلیلزاد باردگیر به صحنه سیاسی افغانستان باز می گردد و مهره های بریتانیا از مقام های خود کناره گیری می کنند تا در فرصتی مناسب و پس از اولین حرکت دولتمردان وابسته به کاخ سفید برای انتخابات ریاست جمهوری اقدام کنند.

خلیلزاد به عنوان امریکایی که تنها نامی از افغانستان به ارث برده است، حافظ منافع کاخ سفید در کشور و مقامی تندرو در قوم گرایی می باشد که سخت ترین شرایط را به خوبی مدیریت می کند و اکنون در اوج ناامنی ها با حکومتی تک بعدی اما منفور جامعه، خواهان تجدید قوا و رسیدن به یک دستی در حکومت به مانند دوران کرزی است.

در این میان، با توجه به تضعیف جبهه شمال و رهبران قومی و سیاسی غیرپشتون که به سختی توان رویارویی با تیم پشتون ها در انتخابات ریاست جمهوری را خواهند داشت، امریکا کدام مقام را برازنده ریاست جمهوری دولت آینده می داند؟

پس از حکومت افراط گر طالبان و پا نهادن به دوران جدید، اعمال سیاست قومی و فشار بر رهبران غیرپشتون، نظامی مستبد را شکل داد که در ظاهر دارای دمکراسی، آزادی بیان و پارلمان بود تا جایی که حکومت ایتلافی غنی و عبدالله به بدترین شکل ممکن در شکاف قومی و ناامنی تروریستان به دیکتاتوری رسید.

امریکا با حمایت از حکومت ایتلافی وحدت ملی و تزریق قدرت به غنی که خروجی جز ناامنی گسترده، شکاف قومی و بی اعتمادی و ناامیدی مردم نداشت در پی این سیاست می باشد که جامعه با رد دمکراسی خواهان حکومتی ریاستی آنهم در اختیار قومیت پشتون باشد.

حکومت 13 ساله کرزی با مدیریت خلیلزاد که در دوران خود با انتقادهای بسیاری همراه بود در دوران اکنون بدل به آرزوی مردم شده است، بازی سیاسی که رییس جمهور سابق از حمایت کامل تا منتقد سرسخت کاخ سفید به راه انداخت توجه رهبران و سیاستمداران سرخورده از قدرت غنی را جلب کرده است.

و همچنان که اختلاف میان لندن و واشنگتن به نبرد در قدرت افغانستان راه یافته و اتمر و استانکزی در آستانه ورود خلیلزاد اقدام به کناره گیری می کنند اولین گام برای بازگشت مهره اصلی امریکا در حکومت پس از اشرف غنی می باشد.

غنی با تمرکز قدرت در ارگ از راه حذف و انزوای رهبران سیاسی و قومی در کنار قدرت بخشیدن به طالبان به خوبی زمینه بازگشت دوباره کرزی و خلیلزاد را محیا کرد زیرا امریکا دیگر نه آن کشور فعال در بخش نظامی بلکه بدل به تنها قدرت در افغانستان شده است که از سیاست گرفته تا کنترل طالب و قاچاق مواد مخدر را مدیریت می کند.

آنچه سبب شد تا رهبران پشتون قرن ها در بالاترین رده قدرت و باقی اقوام در پایین ترین رتبه ها قرار بگیرند، ریشه در سیاست دارد که مهم ترین آن، جلب حمایت های خارجی و اتحاد قومی است که از عبدالله و دوستم گرفته تا اسماعیل خان و خلیلی از آن بی بهره هستند.

و با نزدیک شدن به پایان حکومت اشرف غنی و بازگشت خلیلزاد به صحنه سیاست، راه برای کرزی با یک لشکر حامی از هر قومیتی همراه شد با این تفاوت که مردم با تجربه تلخ حکومت وحدت ملی خواهان بازگشت کرزی می باشند و حال، آیا تفاوتی میان غنی، کرزی و خلیلزاد است در حالی که تمامی نمایش در قدرت، استراتژی امریکا می باشد تا افغانستان برای همیشه میزبان تروریست باشد با حکومتی مستبد و قوم گرا و درگیر با جنگ.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کرزی
اتمر
خلیلزاد
نظرات بینندگان:

>>>   در استراتیژی جدید امریکا در جنوب آسیا که افغانستان نیز شامل آن میشود،دو گزینه امکان دارد.
یا این که اوضاع امتیتی بدتر خواهد شد و دامنه نا امنی ها به آسیای میانه و ایالت سنکیانگ چین کشیده خواهد شد.
و یا این که پروسه دموکراتیزه شدن منطقه،با تغیراتی که در عربستان و در انتخابات جدید نیز در پاکستان و شاید خلع هستوی پاکستان و هم در نتیجه تحریم ها و فشار های اقتصادی بر ایران ،میشود،امنیت و رفاه و دموکراسی در منطقه فراهم خواهد شد.
اما وارینت دوم ار نگاه نظامی و اقتصادی و جیو پولیتیک،به نفع امریکا نخواهد بود.
زیرا در صورت دموکراتیزه شدن منطقه،در مرحله اول از نگاه اقتصادی و در مراحل بعدی از نگاه سیاسی و نظامی،منطقه به دست چین خواهد افتاد و امکانات بروز تظاهرات برضد موجودیت قوای امریکا در متطقه ،با دست اندازی های چین استوار خواهد شد و مانند کوریای شمالی،چین و روسیه،باقی کشور های منطقه را نیز وادار به تظاهرات در مقابل موجودیت قوای امریکا در منطقه خواهند کرد،تا زمینه توسعه پیمان شانگهای در منطقه مهیا شود.
اما برنده اصلی در توسعه پیمان شانگهای،نه روسیه با یکصد و سی میلیون نفوس خویش خواهد بود،هرچند از نگاه نظامی دومین ابرقدرت نظامی جهان است،بلکه چین و هندوستان با جمعیت دو و نیم ملیارد نفری خویش خواهند بود،که این جمعیت موتور اقتصادی هردو کشور را به پیش میراند و در نتیجه هم از نگاه اقتصادی و هم از نگاه سیاسی و نظامی و هم از نگاه مهاجرت کتلوی دو و نیم ملیارد نفر این دو کشور در منطقه،منطقه تحت نفوذ چین و هند قرار خواهد گرفت.

>>>   فساد در بندر اسلام قلعه هرات مانع فعال‌سازی سیستم دیجیتالی شده است
شماری از اعضای شورای ولایتی هرات می‌گویند که اسکنرهای (سیستم دیجیتالی) بندر اسلام قلعه ولایت هرات، به دلیل موجودیت فساد گسترده از یک سال بدین‌سو فعال نشده است

>>>   اگر ناکامی ایالات متحده در تامین ثبات در افغانستان و عدم شکل گیری یک نظام متناسب با جامعه متنوع و چند پارچه افغانستان را به دقت ریشه یابی کنیم، نقش آقای زلمی خلیلزاد به عنوان یک کارگزار با نفوذ دولت آمریکا و جهت گیری های قومی و تباری او در ناکامی های ایالات متحده در افغانستان برجسته می شود. از این رو گزافه نیست اگر بگوییم آقای خلیلزاد بیش از اینکه نماینده و تامین کننده منافع ایالات متحده در افغانستان بوده باشد، حافظ منافع یک تیم خاص سیاسی و قومی افغانی در درون ساختار دولتی ایالات متحده آمریکا بوده است.

>>>   منافع ایالات متحده و جامعه متنوع و چندپارچه افغانستان ایجاب می کند، قدرت های جهانی و منطقه ای در رقابت ها و جدال های سیاسی اقوام در افغانستان بی طرفی خود را حفظ نموده و برای تامین ثبات در این منطقه حساس، در پی ایفای نقشی میانجی گرایانه و سازنده باشند.
از این رو مناسب است همه با هم نارضایتی خود را از حضور مجدد زلمی خلیلزاد به صفت نماینده دولت آمریکا در امور افغانستان ابراز کنیم و از دولت ایالات متحده آمریکا بخواهیم در این تصمیم خود تجدید نظر کند.

>>>   Mehraban
کار خوب شد بنام طالب وداعش آمریکایها هرروز دسیسه جور می کنند از آخر دنیا آمده اند مردم فکر کرده اند که خرهستند شعور واحساس ندارند چهار نفر وطن فروش بی وجدان همرای شان است فکر میکنند که ما درافغانستان کامیاب می شویم .

>>>   چرا این چرخه باطل را باز بچرخانید مگر کرزای کسی نیست که قانون و بصطلاع دمکراسی را خدشه دار و با تقلب گوسفندی غنی را به ریاست خود خوانده رساند؟ باز آزموده را آزمودن خطاست و هیچ وقت مردم روی آرامی را نخواهد دید!

>>>   سگ زرد برادر شغال

>>>   سیاست مدار ران جهان سیاست های خویش را طوری تنظیم نمایند که مردم افغانستان از اثر ان متضرر نشوند

>>>   مردم گوسفندي افغانستان پايمال هركس و ناكس شده .

>>>   احمدی
لطفا جوانان بیدار شوید یک حرکت را ضد این نمایندگی و جواسیس به راه باندازید. یک بار گرزی را به ما تحمیل کردند بار دگر هم غنی اینبار پیام این ننمایند چیست جز دوام بدبختی چیزی دیگری نخواهد بود
خیلیل زاد طرفدار ساختن پشتونستان است . مردم هوشیار باشید زیر تاثیر حرف های نروید گویا قدرت امریکا را با خود دارد امروز ملت ها در تعیین سرنوشت رول عمده دارند نه افراد و اشخاص .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است