عید قربان در هراس آتش بس دیگر
عید قربان که می تواند روزهای آرام برای مردم خسته از جنگ باشد اکنون دستاویز دولتمردان قبیله ای همچون غنی است تا در آتش بسِ طالب با نسل کشی قومی هر نشانی از مقاومت در برابر ارگ را از میان ببرد 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۰۳    ۱۳۹۷/۵/۳۰ کد خبر: 153981 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، هرچند امسال عید نداریم، اما فرارسیدن عید قربان بهانه ای برای حکومت شد تا دور دوم آتش بس را اینبار به مدت سه ماه اعلام کند. همچون عید فطر و پیامدهای پس از گشت و گذار طالبان در 28 شهر کشور، حمله به ولایتی دیگر و کشتار مردم خواهد بود یا صلحی مشابه توافق با حزب اسلامی؟

توافق با حکمتیار تفاوت های بسیاری با گروه طالبان دارد زیرا وی رهبری شکست خورده و فراموش شده در میان کوه ها بود که اکنون اهرم فشار غنی بر مخالفان حکومت است اما طالبان همچنان سلاح جنگ نیابتی امریکا و کشورهای عربی می باشد که حکم لشکر ارگ در جهت تحقق افغانستان پشتونیزم را دارد.

دور اول آتش بس که با تلاش اشرف غنی و قبول سه روزه طالبان رخ داد نتیجه ای فاجعه بار برای مردم داشت از حمله به ولایت غزنی تا انفجارهای به تکرار پایتخت که قومیت های غیرپشتون را هدف قرار داد در حالی که خلاف دهه های گذشته، مناطق جنوبی و پشتون نشین با وجود حضور طالبان در امنیت کامل به سر می برد.

در این میان، عید قربان در کشور جنگ زده ای که در هر لحظه می تواند از شادی و خیرات مردم بدل به روز انتحاری و قتل عام شود برای طالبان که مدعی مسلمان بودن از نوع افراطی است نیز قابل احترام به روش خود است، همانگونه که آتش بس عید فطر و پیامدهای آن در رفت و آمد هزاران جنگجوی طالب در کوشه و کنار کشور رخ داد.

آنچه حکومت در پی رسیدن به صلح مادام العمر با طالبان، آتش بس ها را پیشکش و از آن به عنوان دستاورد یاد می کند در حقیقت استفاده ابزاری از عیدهای مهمی همچون فطر و قربان برای وجهه دینی دادن به آتش بس می باشد و بهانه ای برای اهدافی که رهبران پشتون در سر دارند، به مانند ناامنی شمال از رهگذر حمایت طالب و داعش تا جابه جایی نیروهای این گروه به ولایت های خاص در سایه آتش بس و سپس ویرانی و سقوط آنها.

حمله طالبان به ولایت ناامن غزنی که طی هشت سال گذشته با اختلاف های قومیتی دسته و پنجه نرم می کند نشان داد که حکومت چنان در هماهنگی با تروریستان به سر می برد که حتی برای حفظ ظاهر نیز از محکوم کردن این گروه در قتل عام و ویرانی پرهیز می کند، زمانی که طالبان با تجهیزات کامل و یک لشکر نظامی از چهارسو غزنی را آماج حمله قرار دادند نیروهای پشتیبانی برای حمایت از مردم اعزام نشد و حتی والی و مقام های ارشد امنیتی در ولایت حضور نداشتند.

عید قربان که آغازگر دور دوم آتش بس حکومت برای طالبان شده و تاکنون این گروه واکنشی نشان نداده است همچون دور اول فرصت طلایی برای آنان محیا می کند که فارغ از جنگ، عید را در آسودگی سپری و به استراتژی ترین مناطق برای حمله های گسترده تر، رسیدن به انبارهای مهمات و قتل عام های دیگر نفوذ کنند.

و در حالی که مردم پس از رویدادهای تکان دهنده اخیر از ویرانی غزنی تا کشتار در کابل با هراس توام با شادی، عید قربان را جشن می گیرند طالبان جدای از امتیاز آتش بس، مشروعیت سیاسی دریافت خواهند کرد که حتی در دوران حاکمیت از آن تهی بودند، طرف جنگ و صلح و نیروی که حکومت در خدمت آن است.

عیدهایی که تنها روزهای شادی برای مردم خسته از ناامنی و قربانی جنگ در سرزمین جدل های قومی و قدرت نمایی کشورهای خارجی در حمایت تروریستان است اکنون دستاویز دولتمردان قبیله گرایی همچون غنی شده تا در آتش بس با طالب، مسیر نسل کشی قومی را هموار و هر نشانی از مقاومت در برابر ارگ را از میان ببرد.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عید قربان
طالبان
غنی
آتش بس
نظرات بینندگان:

>>>   ما عید نداریم
عزاداریم
شیما کابل

>>>   شما وطنداران گل و ارجمند خفه و یا خوش میشوید؛ عید قربان بازهم فریب و برده سازی بقول عرب های بادیه نیشین عجم ها و غیر عرب ها پیش بین شده و قربانی یک عمل و قصه یی افسانه و اسطوره است که از سوی ابراهیم یهودی آغاز یافته است!!
در کشور نگاه نمایید که 50 سال است دینداران ؛ مجاهدین ؛ طالبان ،عرب القاعده ؛داعش مردم بی گناه و زجر کشیده ما را به فریاد دلخراش و غضب ناک یعنی <الله اکبر> سر میبرنند ؛ مکاتب و مدرسه را آتش میزنند ؛ در عین ادای نماز انتحار صورت میگیرد که باعث کشته شدن زیاد مردم شده ؛ بروی بانوان تیزاب پاش نموده و دهه ها جنایات و عملکرد غیر انسانی و اما بقول این دین داران اسلامی بوده ؛ مرتکیب شده اند. توآم با جنایات ضد بشری این گروپ ها و جنایات که بنام قربانی عملی میشود ؛ ریشه در یک بیشه دارد و او اینکه احمق سازی غیر عجم از سوی عرب ها!!!
به همین ارتباط خداوند گار بلخ و این حامی فلسفه یی انسانی یعنی وحدت الوجود زیبا وبیدار کننده را زمزمه کرده و فریاد کشیده است که ؛ گفت من با دین ندارم هیچ کار=پیش من دینها ندارند اعتبار. پسان تر میگوید که؛ نه مسلمانم نه ترسا نه جهود=سربه عقل می ارم فرود.
این فریاد عدالت خواهی و بیداری که مولانا چندین قرن پیش سروده ؛ دهها بار بخوانید و تا بیدار شوید!

>>>   طالبان این ترورستان خدا ناترس ضد مسلمانان جوته خور از جوته خور انگلیس هستند این گروه مزدور هیچگاهی منحیث یک مسلمان نه بلکه بحیث یک انسان صادق نبوده ونیستند این گروه که اکثریت شان در جنگ ملیشای پاکستان هیتند و رهبری جنگ شانرا نظامیان و ای اس ای به پیش میبرند نفع پاکستان را در نظر گرفته با دولت اشرف غنی احمدزی اگر حرفی از اتش بسو یامصالحه میزنند بدور از نفع رسانی به پاکستان نخواهد بود حالا که جاسوس سابقهدار شانرا بکابل جا بجا کرده اند و راپور های موثق را از جاسوس شان گلبدین خان راکتیار میگیرند پاکستان تا زمانیکه همه خواستهای نامشروع انها قبولانده نشود نه اتش بس و نه مصالحه با ترورستان ملیشای پاکستان بنام طالبان ممکن نخواهد بود از روزیکه قصاب کابل وارد شهر کابلساختهشده همه مردم میبینند و میدانند که ترورستان طالبان چه جنایات بزرگی را در شهر کابل و دیگر ولایات انجام داده اند طالب و داعش و گلبدین و باند ترورست اش همه بدستور پاکستان در حرکت اند فرق بین انها وجود ندارد .

>>>   آتش بس شان خطرناک است زیرا باصلاح داخل شهر شده جابجا میشوند ودوباره نمیروند بعد دست به کشتار بیرحمانه مردم بیدفاع میزنند آنهم نسل کشی آگاهانه مثل غزنی که قتل هزاره ها وتاجیکها.

>>>   پشتون خوب کار خود را انجام می‌دهد
قتل عام میکنه صبر کنین
تاجک هزاره اوزبک وقتی آماده است به دول پشتونها برقصه آنها هم خوب میکنه همه را از بین میبره
تا خود تان تصمیم نگیرین پشتون هرگز دست از قتل عام ها بر نمیدارد مهم نیست به چی نامی مگر قال عام میکنه نه هزاره و نه تاجک و نه اوزبک هیچ یکی را نمیبخشه
تنها کفن آماده کنین هر روز تحفه میفرسته برایتان

>>>   ازقبل همه مردم می دانند که طایفه پشتون نه تعهدرا می شناسه نه قران و قسم را انها با جنگ و خشونت بزرک شدند و به دنیا امدند و با جنگ و خشونت می میرند والله اعلم

>>>   خلیلی دیگر مرده است اشرف غنی در حالت کما قرار دارد و سخنگویان قلابی شان نیز لال شده اند وای به حال این ملت بی پناه

>>>   طالبان .....بزودی وارد میدان خواهد شد و تجزیه خواهان ریخرو خواهند شد!

>>>   واوو چه جالب ، باز هم یه تعدادی از برادران داعش در لباس برادر طالب وارد شهر ها خواهند شد همان آش همان کاسه های قبلی، این بار آش خیلی داغ تر از کاسه های قبلی، باز سناریوی دید فلم جدید، با هنرپیشه جدید ای ولا چه خبره، مث یه شوخی میمونه.

>>>   جنگ بخیر ختم است و صلح رسیده!
چون هیچ قدرتی به شمول ایران ، روسیه و پاکستان در مقابل تهدیدات اقتصادی و نظامی امریکا مقاومت نمیتانه
اس پ هزاره

>>>   مرحله دوم و سوم چه كار است، هر شب جمعه را آتش بس اعلان كنيد، و طالب ها را در شهر هاي بزرگ اجازه ورود داده، جاي و نان مفت برايشان بدهيد، و در پهلوي آن هم يگان روسپي و نوشابه هاي لذيذ برايشان هديه دهيد، در هفته سوم و چهارم همه شان مانند تيم فوتبال سعودي چهارپلاق ميافتند،

>>>   اشرف غنی حق بخشیدن خون مردم را ندارد خداوند متعال که خلق کننده تمام موجودات حیه و غیر حیه است بخود حق بخشیدن مال کسی را به کسی نداده غنی به کدام حق خون مردم را نادیده گرفته قاتلین را در مقابل خانواده های مقتولین مینشاند و بنام صلح از داخل شدن آنها استقبال مینماید؟ این یک جنایت عریان است ریس جمهور از صلاحیت خود در برابر مسولیت خود استفاده سوَمینماید که در این صورت باید جامعه جهانی . محاکم بین المللی درین راستا مداخله نموده 30 ملیون نفوس را از دست اشرف غنی نجات دهد در غیر آنصورت چنین استنباط میگردد که سازمان ملل یک نهاد بی طرف و خیرخواه نبوده و نیست بدون این که مردم شکایت کند باید سازمان ملل از غنی بپرسد که به کدام حق خون مردم را سیل آسا به جاده ها لگد مال میکند ؟

>>>   چقدرتهداد طالبها زیاد است همه افغانستان پر از طالب است
همگیشان اگر ....اردوی مولی افغانستان را سیل میبره پس طالب است که دعوای حکومت میکنند

>>>   کاملا دقیق گفتید
واقعیت های جامعه امروز را فقط از این شبکه می بینم
شیما کابل

>>>   پشتون سازی برنامه امریکا در افغانستان است و بقیه باید به کشورهای دیگر مهاجرت کنند یا کشته شوند
شعیب از مزار شریف

>>>   از روز اول معلوم بود که دولت کابل با طالبان و پاکستان همپیمان است و طالب در ارگ کرزی و غنی احمدزی جا دارد.

>>>   تمام سران اقوام غیر پشتون را فریب دادند این ها هم بسیار ساده هستند ولی اینها درگیر پول و قدرت شدند و همه مردم را معامله کردند

>>>   تا حال این آمریکا لعنتی نفهمیده و متوجه نشده که دشمنان اصلی آنها همین پشتون ها است .این ها دراین هفده سال با طالب جنگیدن که همه شان پشتون بوده.فقط آن چهارنفر جادوگر که حکومت افغانستان را قبضه کردن.این خبیث ها ذهن دولتمردان آمریکا را جادو کردن.در واقعیت طالبان مخالف حکومت هیچ وقت به این چهار نفر جادوگر یا همان حکمتیار اهمیت نميدند.من دولتمردان آمریکا متاسفم که تا حالا متوجه نشدن که سران حکومت افغانستان 17 سال است از کرزي گرفته تا غنی این ها را فریب می دهند.به قول نویسنده بالا هم حکومت دست پشتونهاست وهم مخالفان حکومت پشتون هستند ودیگر نژاد ها فقط جان هایشان را مایه میگذارند برای این ها( حاجی غنی از کابل

>>>   حال که شما بیرق طالبان را بالا بردید ما هم بیرق خراسان خود را بالا میبریم ما زیر بار ننگ جلادها هیچ گاه نمیرویم

>>>   پلان خطرناک است برای غیرپشتون ها.طالب,گلبدین,شبکه حقانی,القاعده,داعش همه از یک آخر آب میخورند. انتحاری آنفجاری,حملات تهاجمی,وترورها وقتل های زنجیره یی.همه از یک قوم خاص اند درجهت کشتار تاجیک ها ,هزاره ها,ودیگراقوام تلاش دارند آمدن شان به شهر کابل ودیگرشهرها خیلی خطرناک دانسته میشود درشهرها جابجا شده سلاح ومهمات بدست شان از طرف حلقات فاشیستی درون دولت داده خواهدشدترورهارا شوع میکنند.

>>>   Badry
بعد از بلند شدن پرچم سفید طالبان در شهر پلخمری، مجاهدین خراسانی پرچم سیاه و سپید و سبز خود را بلندتر از پرچم طالبان به اهتزاز در آوردند .
فکر می کنم در افغانستان سر آغاز یک جنگ بسیار خونین در پیش است نه صلح و اتش بس جبری !

>>>   دوستان ارجمندم درود بر شما ،
سیاست آتش بس شوونیست های قبیله ، تکرار سیاست مصالحه ملی روز های پایانی داکتر نجیب الله است .

سیاست صلح و آتش بس با طالبان خود ترقان و تسلیمی گلبدین به دولت معامله ملی اگر پایان خونریزی و خودکفانی ، باشد یک عمل قابل قدر و ستودنی است ، اما دو اما دارد .
۱ -- اما ، جلو خودترقانی ، راهگیری ، تجاوز بر ناموس مردم ، حیوانات اهلی و آدمکشی داعش طالب زوی را کی خواهد گرفت که روز طالب آتش بسی باشد و شب مجاهد و خوانی داعشی شود ؟
۲ -- اما ، چی تضمین نظامی ، سیاسی و حقوقی وجود دارد که طالب ریشوی پاکستانی و اخوانی های گلبدین بعد جا به جا شدن در ادارات کلیدی ، از سوی شوونیست های قبیله مسلح نشده کودتای فرمایشی نمی کنند ؟
این چال شوونیست های قبیله یک به یک تکرار سیاست مصالحه ملی روز های پایانی حاکمیت داکتر نجیب الله است اگر کمی دقت کنیم . همان اخوانی های اوغان گلبدینی که بدون سلاح به شهر کابل داخل شدند و بعد مسلح شدن جنگ های خونین کابل با راه اندازی کردند .
--------------- نتیجه :
تکرار در تکرار و بار بار نوشته ام که اوغان اوغان است ، اخوانی ، خلقی ، پرچمی ، تکنوکرات و دموکرات ندارد ، هر روزی که اواغنه تمامیت خواه انسجام پیدا کنند ( که بعید نیست آنروز )، یکشبه همه از الف تا یای شان طالب ریشو شده به صفوف طالبان می پیوندند و کسی بوی هم نمی برد . پیوستن گلبدین به دولت امریکایی غنی ، رهایی زندانی های اخوانی گلبدین از زندان ها و پیوستن طالب به سیاست اتش بس همه پیش زمینه های یک تحول خونین برای تداوم حاکمیت اواغنه است ، نه برای صلح و پایان جنگ گویا رهایی بخش از شر لنده غر های شمالی .
شهنشاه پخته یی و دو رگه بلخ گریخت ، جنرال پادشاه ساز ازبیک تبعید شده ، کی در برابر یورش اواغنه ایستاده گی جنگی خواهند کرد ؟ هیچکس ! چند تاجیک مسلح خواب برده جمعیتی مصروف کشیدن نعره یی تکبیر اند و چند هزاره بامیان به اندیشه تطهیر مقعد حسب فرمایش امام زمان .
من نوشتم و شما خوانید ، به ویژه آنهایی بخوانند که ادعا دارند در بین اواغنه انسان های خوب و لی هم حضور دارند ، این فیسبوک نشانه باشد .
( منصور بدری )

>>>   طالب باید تضمین بدهدکه اگر بینی یک ادم درافغانستان
خون شدباید نام طالب درلیست سیاه قراربگیرد انوقت باید بااین شیاطین صلح شود درغیران اینها وقتی با دولت صلح کردن چند وقت بعد هم از دولت پول وقدرت میگیرد وهم بنام داعش مردم را قتل عام میکنند چونکه اینها به قسم وقران هیچ اعتقادی ندارند

>>>   Abdul Hai Khurasani
این آتش بس نیست، بلکه انارشیزم لگام گسیخته و فروپاشی صلابت و هیمنه‌ای دولت و نظام حاکم فاسد در کشور می باشد.
حضور یگانهای مسلح تروریستان طالب با پرچم تزویر و شیطانی و استقبال از طرف مسوولین به معنی به رسمیت شناختن باند های تبهکار و مشروعیت بخشیدن سیاسی به جنود شیطان و سپاه جهل در کشور است که می تواند تبعات ویرانگر و تباه کننده یی به همراه داشته باشد.
حضور طالبان در شهر ها با انواع اسلحه و سرود و پرچم شیطانی یی شان، در واقع نمایش قدرت و مانور نظامی و سیاسی می باشد که می تواند با هدف شناسانی نقاط ضعف نیروهای نظامی و امنیتی همراه باشد.
از طرف دیگر؛ که می تواند تضمین نماید، که این باند تبهکار و جنایت پیشه در سرتاسر کشور با استفاده از ایام عید
جغرافیای فرمانروایی خود را توسعه ندهند و سنگر های خود را مستحکم نسازند؟
پاسداران حریم انسانیت و آزادی، این فرزندان رشید نیروهای نظامی و امنیتی باید بیش از پیش هشیار باشند و به خاطر داشته باشند که این تروریستان نه معتقد به قانون و اخلاق اند، و نه تعهد به انسانیت و حقوق بشر دارند.
متوجه باشیم که خوشحالی زودگذر مردم مظلوم و شهروندان عزیز ما به ماتم همیشگی تسلط فاشیسم و تروریسم تبدیل نشود!

>>>   من به صلح باور دارم، اما به طالبان و اشرف‌غنی هیچ گونه اعتمادی ندارم. یک‌تعداد هموطنان ما خیلی ذوق‌زده شده اند و به‌جای آتش‌بس- حتا کم است حکومت امارات طالبان را اعلام موجودیت کنند. ورود طالبان به بهانه‌ی «آتش‌بس» به شهرها با جنگ افزارهای سبک و سنگین یک تهدید جدی برای پس از میعاد «آتش‌بس» است. قدرت‌نمایی و مانور طالبان در روزهای عید یک روی‌کرد غیر عادی به‌نظر می‌رسد. من به همه هموطنان و جوانان که در بیست‌و چند سال قربانی طالب و تفکر طالبانی شده‌اند، پیش‌نهاد می‌کنم که به‌ این ساده‌گی فریب این‌هارا نخورند. یکی از طرح‌ها می‌تواند این باشد تا حلقه تمامیت‌خواه ارگ طالبان را مثل گلبدین حکمتیار به عنوان یک جبهه قومی و نظامی درحمایت از ارک در برابر رقبای سیاسی خویش بسیج کنند. صلح یک امر خیر و انسانی است، اما لطفن فریب شؤنیستان را زیر پوشش «صلح و آتش‌بس» هم نخورید. بسیاری‌ها در سرشت‌شان صلح و عدالت نیست و مثل نادر غدار در قرآن مهر می‌کنند، اما در فرجام تن به غداری و خیانت می‌دهند. لطفن گوسفند نباشید و فریب فاشیزم را نخورید. به‌جای ذوق‌زده‌گی کمی آینده‌نگر باشیم و حافظه تاریخی هم داشته باشیم.
هارون معترف

>>>   Najib Salam
اكنون پلان هاى فاشيستى حكومت غنى با نمايش قدرت طالبان ديگر چنان آفتابى است كه هر نوع غفلت حكم خيانت تاريخى را دارد . اكنون خراسان خواهى از يك آرمان بايد به يك هدف استراتيژيك تبديل شود. ورنه همه غرق خواهند شد .

>>>   Qayoumi
زیر کاسه نیم کاسه است تمام طالبان در جا های وخصوص جاگزین شدن یک تعداد شان دست خالی امدن دوباره با صلاح رفتند

>>>   عطا صفوی
نتیجه ملاقات عبدالله به لندن ......!
آتش بس ، یا زمینه سازی برای تسلیم حاکمیت؟

>>>   Ali Faiq
خطرناكترين كابوس و ....سازي افغان ملت!
احمق سازي جامعه توسط مغز متعفن براي سلطه گرايي و انتخابات وو ! چهار دانه كتاب سوز، .....و تمدن گريز را به نام طالب و صلح خواه ميخواهند بالاي مردم شهيد پرور ما جلترنگ زنند!
صداقت ز بيگانه افسانه است
خبردار بيگانه بيگانه است
به هوش آي كرگس نه پروانه است
خبردار بيگانه بيگانه است(عاصي)

>>>   Najib Salam
هنوز هم شك داريد كه طالب ها پشتون نيستند و يا پشتون ها بستر آنها نيستند .

>>>   جنگ دولتهای کابل و امریکا با طالبان از روز اول دروغ بود و این یک توطئه امریکا و پاکستان بود و ادامه دارد. امروز میخواهند بنام صلح انتخابات را خراب کنند و تقلب در انتخابات است و کشتار مردم را بطور علنی ادامه دهند چون مردم از تمام نقشه های پنهان غنی پاکستان و باداران آنها خبر شدند.

>>>   خوب لندغران ودزدان حالا که شده زور تان در کمر تان هه هه هه زنده باد اشرف غنی و ملا هیبت الله اخوند

>>>   شما مردم نه به صلح اعتماد دارید و نه صلح میخواهید. کاش از قدرت و زور هم برخوردار می بودید.
ابوالفضل

>>>   بهانه چه؟ تمام شهرهای شمالی، حنوبی و شرقی و غربی را طالب ها ګرفته و با مسولین امنیتی عیدی کردند. مردم همه از آنها پزیراهی نمودند. خلاص شد دیګه هر چه بګویم ما افغان نیستیم هیچ جایی را نخواهد ګرفت.
اکرم کابلی

>>>   خراسانی ها کجا هستند؟ برنامه های تان همه برآب شد. هههههههه
اکرم کابلی

>>>   با خبر همیشه به جاپه ای یک طرفه نرویدتیغ کفار ده پهلو دارد بهر سو بر گردد انسان میکشد وافغان همین دیروز در ننگرهار غیر از پشتون کسی دیگری کشته نشد استعمار به دنبال اهداف نا مشروع خود است برایش خون پشتون وتاجک واوزبک یک رنگ دارد
اختلاف جنس بیدل در لباس افتاده است
ورنه یک رنگ است خون درپیکرطاوس وزاغ
در هلمند وقندهار وننگرهار وزابل طالب وداعش تنها پشتون میکشند بلی در شمال وغرب سایر اقوام باهم برادر افغان هم کشته میشوند ولی این قتل عام عمومیت دارد هیچ قوم خاص را تمییز نمی دهد
اصل برنامه این است که اهداف دراز مدت انها نابودی فرهنگ اصیل این مرزوبوم وچپاول دارای های مادی ومعنوی افغانستان میباشد مارا با اختلاف افگنی وتشتت وپراگندگی وانداختن میان هم مصروف ساخته خود پلانهای خویش را در منصه ای اجرا میگذارند اشرف غنی ریس جمهور افغانستان نیست ریس تقلبی امریکا وانگلستان است ومانند او چند مزدور واجنت دیگر چون کرزی وعبدالله وحکمتیار وصبغت الله و... را رویکش نموده در پشت پرده خود حکومت مینمایند کسی که در انتخابات اول دونیم در صد رای می اورد در ظرف چهار سال ارای پاک وتصفیه شده ای !!! اورا باهزار تقلب ونیرنگ به ۵۳ درصد میرسانند جای بسیار سوال است وانها چنان می اندیشند که با تحمیل جنگ های چهل ساله توانسته اند حافظه ای ملت افغان را بگیرنداین خواب است ومحال است وجنون واین راه که انها میروند به ترکستان است
مدت تقریبابیست سال گروهی را باسم مجاهد علیه اشغالگران روس استعمال نمودند گرچه در زمره ای انها عناصر انگشت شماری چون ربانی وسیاف وحکمتیار و...اگاهانه در دام انها افتیده بودند وسایرین ناخود اگاه در خدمت انها قرار داشتند واهداق شان راستی ازادی افغانستان واعلای کلمتء الله و رفعت لوای دین خدا بود ولی نمیدانستند که رهبران نا مرد وخود فروخته وخاین شان انها را معامله کرده واین مرام مقدس را به بازی گرفته اند در اثنای راه شیر مردان چون مسعود ومزاری وتعداد محدود اگاهان سیاست های استعماری سد راهشان گردیدند برای اجحاف انها طالب را ویا به تعبیر دیگر سران طالب را از طریق ای اس ای اجاره نمودند وباز مدت بیست سال به قتل وغارت ادامه دادند کنون که وظیفه ای انها نیز به پایان رسیده داعشی های شکست خورده از عراق وسوریه را گرد هم اورده چند مدتی انها را استخدام مینمایند وتا ان زمان چیزی برای دست برد باقی نمانده وکلیسای رولا غنی هم در ارگ تکمیل میگردد ودین افغانستان را رسما مسیحیت اعلان نموده وجنگ های صلیبی را به راه انداخته خود صحنه را ترک خواهند گفت
تبنگ چی

>>>   جالب است سران دیگر اقوام چون‌ ربانی مسعود مزاری اگر حلقه‌نوکری پاکستان و ایران را تا اخرین لحظه زندگی‌ننگین شان به‌گردن داشتند اصلا برایتان مهم نیست اما قاق روده‌گک‌ بیچاره‌اگر هر قدر کوشش هم‌میکند باز هم بنام‌قومگرا تخریب میشود من فکر میکنم که‌شما چند تن فیسبوک چلونکی و‌باداران جهادی تان وارتان خطا شده چون‌در صلح‌و‌امنیت دکان های شان ضربه‌هولناک‌میبینند در صدد سبوتاژ پروسه‌هستید نشود روزی که حتی پشتونی که در عوض قبیله و‌قوم‌پرستی صرف و صرف به‌انسانیت و اسلامیت‌عقیده دارد را هم اتش تعصب تان دامن گیر شده و به‌پیوستن به صفوف طالبان اشپشی مجبور کنید که‌ادرس شما جنابان یک‌بار دیگر از کولاب سر در خواهد اورد.

>>>   اصلا این اتش بس به ابتکار اتمر و ستانکزی و غنی صورت گرفته تا این پشتو ن های افغان را در شهر ها اشنا سازد و علیه جنبش و پنچرمین ها اقدام نمایند
در پشت پرده دیگر چیز ها است

>>>   این آتش بس بالاخره یک فاجعه را در قبال دارد ! من حیرانم طالب چطور آتش بس میکند حتما زیر کاسه یک نیم کاسه ئ است و شاید هم گمان من اشتباه باشد
شبنم

>>>   Faqiri
راستى هميشه گفتن طالب در تمام مليت ها است !!!
ايا در پروسه صلح طالب ،طالب همه مليت ها شامل است يا تنها از مليت پشتون ؟؟
اگر در پروسه صلح از طالب ديگر مليت ها كدام تصوير داريد لطفن در صفحات شريك كنيد !!
كه ما هم بفاميم !!
خوب نميشه كه در جنگ باشند و در صلح نى
سوال بر انگيز !!!!!!

>>>   شعیب زیاد خوش نباش همان طوریکه امریکا و روس پشتون را سوار شده
بعد از این خوش کرده سوار خواهد شد
شما تنها افتخار کنین و کلان و خوردی که در بین پا میروه گذارش بدهین
نه کسی کشته خواهد شد و نه مهاجر
از این به بعد یک بر ده جواب خواهیم داد

>>>   منجم زاده
در این دو روز پشتون ها با پشتون ها بغل کشی کردند و ظاهرا خوشحال بودند ، در این خوشی ها تاجیک ها ، هزاره ها ازبک ها سهم نداشتند این نمیتواند ضامن صلح باشد .

>>>   أمريكا إز سمت جنوب نامده راه دخولي أمريكا را رباني ، فهيم ، دوستم ، سياف ، خليلي إز سمت شمال داخل أفغانستان به أمريكا داده است لطفا به بإدار تان نمك حرامي نكنيد
حق نويس

>>>   دوستان از این دولت همه چیز بر میاد، داعش طالب و... الکی نبود که آقایون این ور آنون ور میرن و پیمان می بندد و جناب ریس جمهور با عجله از آقای قمر بانجو با پشت در های بسته صحبت و با همکاری کاخ قرمز افغانستان ورود طالبان رو خیر مقدم گفتند و یادتون رفته سال 1996 روز جمعه مردم بیچاره کابل از خواب پا میشن، همه کابل رو با مردمان لباس سفید چشمان سرمه زده با یک وحشت و ترس به هم دیگه نگاه می کردند، دیدند و الان جای تعجب ندارد سر نوشت کشور افغانستان به هم چو چیزی که از پشت پرده و پیش پرده هدایت میشن چه می‌توان کرد صرف دعا کند که خدا دشمنان کشور به لعنت کند امین.

>>>   صرفا متحد شدن جواب این توطیه است

>>>   این همه خود خواهی وخود سازی برای صاحبان قلم نمگنجد که در مخالفت از همبستگی مردم سخن های زهراگین وتفرقه را بیندازد بگزارید در این مملکت بیچاره بعد از این همه خونریزیها صلح برقرار شود ،همه افغانها عزیز و. با ایمان اند وبرادر یکدیگر اند وهیچ کدام با یکدیگر فرقی ندارد تنها و تنها فرق همه مسلمانان در تقوا وایمان راسخ شان در نزد خالق یکتا است هر افغانی که قوم پرستی میکند تفوق طلبی میکند وخود. را خوبتر و اعلی تر میداند از دایره انسانیت خارج است امید جوانان وشیران این مملکت بیچاره فریب کسانی را نخورند که هرروز در صفحات اجتماعی بر ضد. برادران خود تبلیغ میکند و. مسایل لسانی وقوم پرستی را مطرع میکنند.
عبدالله ریحان

>>>   دقیق - بیرق طالبان کاملآ نقض کننده حاکمیت دولت و مزخرگی بودن وزارت داخله بود - آتش بس نبود نمایش قدرت گران فاشیسم بود
زره

>>>   ناحق نویس
امریکا را سگ شوی های امریکا چون خلیلزی، کرزی، احدی، جلالی، غنی کوچی، وردکی، و یک چند تا اوغان دیگر آوردند و تاحال غلامی او را میکنند۰

>>>   سند الحاق افغانستان به پاکستان وگزینش حکمتیاربه حیث گورنر جنرال کابل
ابراهیم ورسجی
هفدهم جوزای 1397
نا ظران اوضاع افغانستان درزمان تجا وز شوروی وجنگ جاری نا شی ازآن اغلبا ازاین موضوع نا واقف بودند که درزمان زمام داری ضیا ء الحق برای تبدیل افغانستان به یک ولا یت پاکستان فعالیت ها شروع شده بود. اگر ضیاء الحق زنده می ماند، شاید این برنامه تا اندازه ای جا مه ای عمل می پوشید. پشت سر این برنامه، مغز متفکرآی اِس آی ، حمید گل قرارداشت. دراین زمینه وقتی کار شروع شد که مجاهدین فرما ندهان محلی خود را ازاین مسئله مطلع کردند که درکوه های شمال افغانستان یک عجیب ماده کشف شده است. فرماندهان به آی اِس آی یا افسران آن اطلاع داده اند وآن ها حمید گل رئیس این اداره را درجریان گذا شتند. ماده را به لابراتوارسپردند وروشن شد که یورانیوم است ودرشمال به اندازه وافرموجود می باشد. یورانیوم برای بم اتوم به همان اندازه مهم است که ما شین برای موتور. با شنیدن خبرآن ، ژنرال ضیا ء الحق متعجب شد! آن وقت عقب نشینی سربازان روسی تکمیل نشده بود. بنا برآن ، درزمینه قد می برداشته نمی شد. چرا که دنیا ازاین خزانه گران بها مطلع می شد که خساره نه تنها برای پاکستان بلکه برای افغانستان نیزخواهد بود......

>>>   دولت باید بداند که اگر طالبان از آتش بس یک جانبه سؤ استفاده کرده وارد شهر ها شوند و حملات انتحاری را براه بیاندازند و یا پوسته های امنیتی را اشغال کنند ،عواقب آن به گردن آنها خواهد بود و مردم نیز بطرف ارگ حمله خداهند کرد.

>>>   اگر دست و پا و دهان غلام غنی احمدزی گرفته نشود اهسته اهسته تا سال اینده که یکسال بیشتر از میعاد تعین شده است افغانستان را بنام از طالب و در حقیقت الامر به پاکستان تسلیم خواهد داد چوون چهار کلا دو از لوگر و دو از لغمان پلان تسلیمی افغانستان را به پاکستان دارند در ظاهر داد و فز زیاد از دفاع افغانستان دارند اما حقیقت بر خلاف انست که در ظاهربیان میکنند بیشتر پینجصد ترورستان طالبان و حزب گلبدین بحکم قطعی محکمه شرعی محکوم به اعدام شده و انس حقانی برادر ریس شبکه حقانی و ریس نظامی طالبان بنام ملا ظاهر که در ولسوالی خنجان در حالت زخمی گرفتار شدو میخواستند توسط رنجر پولیس میدان وردک انرا به سرحد تورخم برسانند تا به پاکستان جهت مداوا برده شود این شخص و انس حقانی در جملهاعدامی ها هستند اشرف غنی احمدزی یکتن از محکومین اعدامی را تا کنون حکم را بالایشان تطبیقنکرده و مانع تطبیق بالای مجرمین گردیده است همین طوریکه مجرمین حزب گلبدین را بنم مصاله و تفاهم گروپ گروپ از بند ازاد میکنند که دربین انها ترورستان طالبان هم است در اینده جنایتکاران طالبان را نیز بنام مصالحه رها خواهند کرد تا دوباره به صف تروستان بروند و قتل و ترور را انجام دهند چنانی که از جمله رهاییهای افراد گلبدین در ولایت غربی کشور یک کلان قوم و دو پسر انرا بقتل رسانده و بصف طالبان پیوسته و علیه مردم در جنگ است .

>>>   Q.u. Amin
وحدت ملي كه برادران پشتون با ديگر اقوام در نظر دارند!!!!
١- سرود ملي به زبان پشتو باشد.
٢-زبان ملي و اول بايد پشتو باشد.
٣-از سران پشتون به عنوان بابا و غازی ياد آوري شود؛ و سران ديگر اقوام به عنوان سقاو، دزد، جنگسالار و جوالي...
٤- قانون اساسي بايد بر وفق مراد پشتونها درست شود.
٥- از قوم پشتون به عنوان قوم اصلي و بومي و از ديگر اقوام به نام مهاجر ياد آوري شود.
٦-همه اقوام در شناسنامه هایشان باید به نام افغان (پشتون) ثبت شوند.
٧-پشتونها بايد بدون نفوس شماري به نام قوم اكثريت بالا تر از شصد دو فيصد شناخته شوند.
۸- موقف هاي مهم بلند دولتي را بايد پشتونها تصاحب كنند.
٩-نوشته بانكوتهاي پول به زبان پشتو باشد.
١٠-ريس جمهور براي هميشه باید از قوم پشتون
انتصاب شود .
۱۱- زبان فارسی را دری بگویید و اگر فارسی گفتید جاسوس ایران شناخته هستید.
۱۲- واژه ها و اصطلاحاتی را که آنها خوش دارند باید مصطلحات ملی شناخته شوند و آنچه را که آنها نمیخواهند باید فرهنگ بیگانه شناخته شوند.
۱۳- همه مرز ها ميان ديگر اقوام و هم تباران شان در آسيايي ميانه وايران برسمیت شناخته ‌شود؛ بجز از مرز دیورند كه ميان پشتونها با پشتونها است .
خوب شما بگويد ميشود که با این همه خواست های یک جانبه وحدت ملي بوجود آورد ؟

>>>   نا مسلمان ها در افغانستان جهاد میکنن آنهم به پول و امر خارجی ها
و مالکان اصلی این کشور را بیگانه خطاب میکنن
اغای صالح اگر شما ها تصمیم جدی برای این کشور میداشتین امروز افغانستان دست مزدور های عرب و پنجابی خرید و‌قروش نمی‌شود
شما هم با این همه نا به سامانی ها شریک جرم استین
چرا افغانستان به میدان سگ جنگی تبدیل شده برای اینکه شما ها توان مدیریت را ندارین و دشمنان خیلی زود شما ها را خانه نشین میکنه به هز قیمتی که برایشان تمام شوه
احمد از کابل

>>>   به نظر دهنده اول!
چه فکر میکنی که غیر از افغانستان در دیگر نقاط جهان یورانیم وجود ندارد؟
حدود هفتاد سال از استفاده یورانیم در سلاح هستوی و استیشن های برق اتمی میگذرد،آیا صد ها استیشن برق اتمی جهان بدون مواد سوخت یورانیم مانده اند؟
یورانیم در بسیار نقاط دنیا با غلظت های مختلف بصورت وافر وجود دارد.
از آسترالیا گرفته تا آسیا و روسیه و اروپا و افریقا و امریکای شمالی و مرکزی و جنوبی.
فقط همینقدر فهمیدید که از یورانیم سلاح هستوی میسازند،اما یک دفعه در گوگل ریسزچ نمی کنید که یورانیم در کجای کره زمین است و چطور از آن استفاده میشود.
از طرف دیگر مواد ذباله یورانیم که در استیشن های برق اتمی استفاده میشود،خیلی خطرناک برای محیط زیست و صحت انسانها و دیگر زنده جانها است.
بدین لحاظ اکثریت کشور های جهان در فکر جایگزینی انرژی اتمی،با انرژی های تجدید پذیر هستند که درینصورت یورانیم دیگر مورد استفاده نخواهد داشت.
زیرا شعاع رادیو اکتیف آن میلیون سال ضرورت دارد تا از بین برود و خطر آن برای موجودات زنده از بین برود.

>>>   من امروز صبح وقت، فکر میکنم از رادیوی آزادی شنیدم که طالبان به دو دلیل آتش بس را نپذیرفتند:
1. ثواب جهاد در ماه رمضان بسیار زیاد است.
2. ما وقت قواندانهای خود را در نزدیکی اهداف خود جابجا کرده ایم.

>>>   حکومت افغانستان و پشتونها فکر میکنند هرکه با کارکرد این حکومت مخالفت میکنند دشمن افغانستان هستند و باید هرجنایت و خیانت حکومت را تحمل کنندتروریستان از نسل اشرف غنی گوسفندزی امروز چندین فاجعه را به تعقیب تضرع اشرف غنی گک انجام دادند.تا جواب اشرف غنی و شرکهای جرمی اش را داده باشند

>>>   Ahmady en 24 anderen.
وحدت ملي پشتونها با ديگر اقوام !!!
١- سرود ملي به زبان پشتو باشد.
٢-زبان ملي و اول بايد پشتو باشد.
٣-از سران پشتون به عنوان بابا و غازی ياد آوري شود؛ و سران ديگر اقوام به عنوان سقاو، دزد، جنگسالار و جوالي...
٤- قانون اساسي بايد بر وفق مراد پشتونها درست شود.
٥- از قوم پشتون به عنوان قوم بومي و از ديگر اقوام به نام مهاجر ياد آوري شود.
٦-همه اقوام در شناسنامه هایشان باید به نام افغان (پشتون) ثبت شوند.
٧-پشتونها به نام قوم اكثريت بالا تر از شصد دو فيصد شناخته شوند.
۸- موقف هاي مهم بلند دولتي را بايد پشتونها تصاحب كنند.
٩-نوشته بانكوتهاي پول به زبان پشتو باشد.
١٠-ريس جمهور براي هميشه باید از قوم پشتون
انتصاب شو.
۱۱- زبان فارسی را دری بگویید و اگر فارسی گفتید جاسوس ایران شناخته هستید.
۱۲- واژه ها و اصطلاحاتی را که آنها خوش دارند باید مصطلحات ملی شناخته شوند و آنچه را که آنها نمیخواهند باید فرهنگ بیگانه شناخته شوند.
۱۳- همه مرز ها برسمیت شناخته ‌شود؛ بجز از مرز دیورند.
خوب شما بگويد ميشود که با این همه خواست های یک جانبه کنار آمد؟

>>>   جمعیت پشتون ها در کشور بین 15 تا 25 درصد است اما سیاستمداران پشتون تبار، با محاسبه ی حدود 30 میلیون پشتون پاکستانی و راهبرد استراتژيک پشتونستان بزرگ خود که شامل تمام مناطق کشور و همچنین تمام خاک بلوچستان پاکستان می شود، جمعیت مردم خود را در کشور بیش از 50 درصد تبلیغ می کنند. پشتون ها با لابی گری و استخدام در سازمان های جاسوسی کشورهای مختلف از جمله آمریکا وبریتانیا نیز توانستند این آمار مجعول را تا اندازه ای در بین سیاستمداران و رسانه های غربی بقبولانند.

>>>   Mansoor Badry
چی دنیایی شده !
منگلی ها ، شینواری ها ، مومندی ها ، همه زی ها ، خیل ها و وال ها ، در کابل ، بلخ ، هرات ، شمالی ، مرکزی و غربی سرزمین خراسان ناقل شدند و حالا دعوای ملکیت دیگران دارند .
آیانمک حرامی بیشتر ازین خواهد شد ؟

>>>   Money speaks louder than word
اقا صالح
از بادی ګاردی تا امپراتوری
انهم به خون ملت رنجدیده و قربانی جنګ. چاردهه
شما چرا صلح رد میکنی ا
ایا جنګ که شما به شانه های خود به افغانستان اوردی
اګر منافع انسانها با قضایای هندسی تصادم کنی بی شک انرا رد میکند

>>>   امرالله جان
شعار وطن دوستی میدهی لیکن در اصل برنامه های سازمان سیاه را قدم به قدم به پیش میبری
چنانچه کمونیستان پرچمی و خلقی مانند شما شعار های وطن پرستی میدادند و در اصل برنامه سازمان ک جی بی را به پیش میبوردند

>>>   Amirzada
دولت بریتانیا عبدالله را برای گوشمالی به لندن احضار کرد
عبدالله یک آدم مرموز ، بی خاصیت و فاقد صلاحیت در حکومت اشرف غنی است. او سر سپرده ترین اجنت آمریکا و انگلیس بحیث مار آستین سالهاست که مردم شمال بویژه احمد شاه مسعود و بسیاری مجاهدین را نیش زد و به کام مرگ سپرد و هنوز عده ای به او باور دارند.
بقول سپنتا از کتاب" سیاست افغانستان: روایتی از درون" " در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ عبدالله با ۵۶ رای برنده در روند اول شده بود ولی سفیر انگلیس به کمیسیون انتخابات گفت نتایج انتخابات را اعلام نکنند"
باند عبدالله در لندن سفر عبدالله را به فال نیک گرفته در هر جای لاف و پتاق می زنند که گویا مقامات بلند پایه دولت بریتانیا به او وعده دادند که در انتخابات ریاست جمهوری آینده حتما از وی حمایت می کنند. این در حالیست که مقامات بریتانیا بوی گوشزد کردند که در برابر سیاست های اشرف غنی از جمله انتخابات، تطبیق شناسنامه افغان و صلح با طالبان سنگ اندازی نکند و مانع قیام های مردم شمال علیه دولت غنی شود.
واقعیت اینست که سفر عبدالله به لندن توطئه جدید علیه مردم شمال در حساس ترین شرایط کشور است.پیامد سفر نامیمون عبدالله را تا چند هفته دیگر در نسل کشی مردم شمال و توطئه های انتخاباتی احساس خواهید کرد.

>>>   Raheel
به این دوستان فقط مورد توجه رییس جمهور و مقام و ماموریت گرفتن مهم است‌. ورنه کی نمیداند غنی و دار و دسته اش دشمن قسم خورده شمالی، مقاومت و تاجبک و فارسی زبان است. در کنار چنین نظامی بودن و مامور چنین نظامی شدن هیچ معنایی جز قرارگرفتن در کنار دشمنان مردم ندارد.

>>>   Mazdak Farid
دروغ همیشه زیبا می نماید ، زود پذیرفته می شود و اگر بار بار گفته شود به باور مبدل می گردد ، سنگک می گردد و سخت جان می گردد . تاریخ داده شده و رسمی سرزمین ما تاریخ دروغ ها و باور های سنگ شده است . تاریخ غرور ها ، عشق ها و نفرت های برباد دِه است . شهر و ده و اقتصاد و فرهنگ را با دروغ نمی توان ساخت . دروغ "مکتب های خیالی " عدالت خیالی ، صلح خیالی ، " وحدت ملی " خیالی ، اکثریت و اقلیت خیالی و بسیار خیالی های دیگر را می سازد که بالا تر از خیال نداریمشان . آنچه داریم ؛ توانایی آزاد بودن است . توانایی که بار بار خورد شده و به هیچ گرفته شده اما هیچگاه نمرده .

>>>   Zahir Ariaie
داكتر عبدالله ريس اجرايه دولت وحدت ملى امروز سفر سه روزه اش به بريتانيا را پايان داد. او طبق اعلان برنامه كارى اش توسط گروه كارى همراه اش قرار بود با نخست وزير بريتانيا، وزير خارجه و همچنان وليعهد كه يك شخصيت غير سياسى است ، ديدار هاى داشته باشد. اما به نظر مى رسد نخست وزير بريتانيا داكتر عبدالله را به حضور نپذيرفته است. با توجه به شكست هاى پى در پى ريس اجرايه در مقابل ارگ و تسليمى هاى بى وقفه تيّم بيكاره اجرايه در تمام سطوح از جمله شناسنامه ها، تعيين وزرا، كسب صلاحيت ها، و نقش در سياست هاى كلان، اكنون به نظر مى رسد شكست ديگرى را درميدان سياست خارجى تجربه كرد. از صحبت هاى او در لندن و قرائن چنين برداشت ميشود كه او حتى با تسليم دهى همه ارزش هاى مقاومت و مردم راى دهنده نيز قادر نيست تا پست تشريفاتى بى صلاحيت خود و كارمندان خود را نيز حفظ كند. وضعيت داكتر عبدالله واقعاً قابل ترحم است. مردم زود يا دير ميتوانند و خواهند توانست از ارزش ها و باور هاى خود دفاع و در راه تامين عدالت اجتماعى به پيروزى دست بيابند اما تاريخ خيانت رهبران بزدل و جبون چون عبدالله و عملكرد دستگاه كارى او را در سينه حفظ خواهد كرد و به ياد خواهد داشت. بر مردم و جريانات برخواسته از مردم است تا در انتخابات اينده براى تغير اساسى بينديشند و سرنوشت خود را يكبار ديگر در اختيار كسانى نگذارند كه در أوج ذلت و درماندگى دنبال حفظ چوكى و جايگاه شخصى خود به قيمت خون جوانان گلگون كفن، مادران داغديده و تباهى يك تمدن و تاريخ اند!

>>>   چشم ديد استاد دستگير نايل با دكتور عبدالله :
داکتر عبدالله در لندن !
داکتر عبد الله رییس اجراییه امروز در لندن تحت شرایط شدید امنیتی با برخی از افغان های مقیم لندن دیدار و گفتگو کرد.عبدا لله که از کندن کله ء گرگ، ( بی آبرو تحقیر شدن اشرف غنی ، کرزی و خلیلزاد در دیدار با افغان های مقیم لندن ) ترسیده است، امروز هنگام ورود به تالار سخنرانی وملاقات،تدابیر شدید امنیتی را وضع کرده بودند. وقتی رهبران حکومتی افغانستان اینقدر از مردم خود و سوال و جواب ترس دارند، پس چرا میخواهند با مردم دیدار نمایند. در این دیدار او با مردم ،تعداد محدودی از افغان ها و انهم دستچین شده و بی خطر و بلی گوی ها جمع شده بودند.هرچند چند نفر سوالات زننده و نیشدار و اصلاحی نمودند. مگر رییس اجراییه با زیره کی پاسخ ها را نرم که تشنج خلق نشود، ارایه کرد.از سخنرانی او چنین استنباط شد که با اشرف غنی همدست شده و در انتخابات اینده ریاست جمهوری در یک تیم کار خواهند کرد. زیرا می داند که از جمعیت اسلامی و دیگر حلقات متحد با او، هیچ رایی نخواهد بُرد. عبدالله از اعلان آتش بس اشرف غنی با طالبان و تغییر ناپذیر بودن (هویت) در تذکره ها حمایت کرد و گفت که حالا چنین شده است وباید یک اجماع ملی صورت میگرفت که صورت نگرفت. پس چاره چیست؟ چنین بنظر می رسد که عبدالله از متحدان و هم پیمانان دیروزی خود قطع امید کرده و برای ماندن در ( شِنگ قدرت) ،باید بدیگر دروازه ها دق الباب نماید.
سیاست گاهی چه نامردی هایی دارد که ادم حتا با همسنگران خود هم خیانت میکند. مگر ازعبد الله این بار اول نیست. ازسال 2001 تا امروز یک ادم منفعل وبی خاصیت و محافظه کار از آب بدر امده است

>>>   Salehzadh
به خدايي خدا قسم اگر من جاي سياست مداران جمعيتي بودم لطيف پدرام خو خير كه با زبان چون برنده تر از شمشير اش جگر ها را داغ داغ كرده يك دو گروه ترويستي ديگر را هم درست ميكرديم و حمايت ميكرديم كه تا حرف ما درست تر به كرسي مينشست.
افغانستان جاي عذر زاري و تضرع و از خود گذري نيست اگر بود در هفده سال همه دار و ندار ما را در پتنوس گذاشته دو دسته به سران قبيله تسليم كرديم و باز هم از پشت خنجر خورديم. يكي طالب شد و ديگري استشهادي و ديگري داعش.
بزن و بكش از ما چه مانده كه نواسه بخورد.
زنده باد لطيف پدرام

>>>   همی شورای عالی صلح چرا خود را مگس هر دوغ میسازد!!!!!!!!!!

>>>   چه وقت باشد که طالب بیاید به امر غ قسمیکه حکمتیار امد و شما پنچر مینی ها را از شهر کابل در کوه های پنچشیر روان کند
حکمتیار صا حب در یک بیانه خود گفته هر زمانیکه طالب امد باز من همرای این پنچرمین ها کار دارم

>>>   به: چه فکر میکنی که غیر از افغانستان..
این نظر ار حمید گل بود

>>>   به نظر دهنده21 ببین برادر آنزمان تا حالا فرق میکند آنزمان همه گروههای درگیر در کابل خسته افسرده.آن ها منتظر یک فرصت بودن منتظر بودند يک مجزه یک چیزی بوجود بیاید. ازميدان جنگ خارج شوند البته مقصر هم نیستن چهار سال جنگ و گرفتاری.واقعا خسته کننده است.البته پنچشیرها تنهاکسهاي بودن دربرابر طالب وملشه های پاکستان مقامت کردن مگر طالبان کم تلفات داد اینقدر طالب پاکستانی القاعده درپروان و دامنه های پنجشیر کشته شد که درهيج جای افغانستان نشده بود
( معلم غیاث

>>>   اگر درآن زمان مسعود از کابل خارج نمی شد.یا با طالبان میجنگيد .کابل بکلی ویران می شد.در اصل مسعود جنگ را انتقال داد به بیابان های پنجشیر ودشت های اطراف چاريکار. که تلفات سنگین طالبان منجر شد

>>>   از خداوند میخواهیم که ملت ما بصیرت وبینیش سیاسی پیدا نمایند وبدانند در ویران سرای ما اجنت ها ومزدوران اجانب هیچ کاره وعاطل هستند هران دستور وفرمان صادر میشود از سوی بیگانه ها تصدیر میگردد واینها در ارگ وسپیدار تنها ان فرمانها را میخوانند واستدعا مینمایم که خداوند ازادگان ونیک اندیشان جهان راهمدانش وخبرت سیاسی بی الایش ومنصفانه اعطا نمایدتا قضایای جهان را انطوری که هست انعکاس داده وهمچو ما کور دلان را تفهیم نمایند واعلام کنند انهای که در ارگ وسپیدار اند حیثیت لودیسپیکر وویا سخن گو ی استعمار وتجاوز اند واگر هم کدام اختیار جزءی هم باشد برای رولا خانم میباشد که از داخل خانه ای خلق اصدار فرمانهای ناباب وبی دینی ولایک مینماید
لالی از ننگرهار

>>>   از روزیکه به توافق تیم برنده داکتر عبدالله عبدالله نسبت پا در میانی جان کیری وزیر خارجه وقت امریکا اشرف غنی احمدزی بحیث ریس جمهور توافق صورت گرفت اشرف غنی پس از چند روز اندک تمام حرکات و سکنات ان قومگرایی و تعصب و کینه بدیگر اقوام و کمک رسانی به طالبان ترورستاله دست پاکستان و دور زدن دیکر اقوام به استثنای قوم و تبار خودش در صدر وظایف کاری ان قرار دارد نسبت همین قومگرایی و قوم اندیشی اش در سخنان اش و مصاحبه هایش از نام طالبان منحیث ترورستان نام نبرده از نام گرفتن طالبان بنام اصلی انها ترورست ترفه رفته بجای طالبان ترورست از کلمه مخالفین استفاده کرده است اکنون از نظر هیچکسی پوشیده نیست که اشرف غنی احمدزی طرف دار طالبان نیست همه میدانند و درک کرده اند که غنی احمدزی قومگرای معتصب طرفدار طالبان ترورست غلامان اجنبی اله دست پاکستان است .

>>>   Ahmady en 24 anderen.
وحدت ملي پشتونها با ديگر اقوام !!!
١- سرود ملي به زبان پشتو باشد.
٢-زبان ملي و اول بايد پشتو باشد.
٣-از سران پشتون به عنوان بابا و غازی ياد آوري شود؛ و سران ديگر اقوام به عنوان سقاو، دزد، جنگسالار و جوالي...
٤- قانون اساسي بايد بر وفق مراد پشتونها درست شود.
٥- از قوم پشتون به عنوان قوم بومي و از ديگر اقوام به نام مهاجر ياد آوري شود.
٦-همه اقوام در شناسنامه هایشان باید به نام افغان (پشتون) ثبت شوند.
٧-پشتونها به نام قوم اكثريت بالا تر از شصد دو فيصد شناخته شوند.
۸- موقف هاي مهم بلند دولتي را بايد پشتونها تصاحب كنند.
٩-نوشته بانكوتهاي پول به زبان پشتو باشد.
١٠-ريس جمهور براي هميشه باید از قوم پشتون
انتصاب شو.
۱۱- زبان فارسی را دری بگویید و اگر فارسی گفتید جاسوس ایران شناخته هستید.
۱۲- واژه ها و اصطلاحاتی را که آنها خوش دارند باید مصطلحات ملی شناخته شوند و آنچه را که آنها نمیخواهند باید فرهنگ بیگانه شناخته شوند.
۱۳- همه مرز ها برسمیت شناخته ‌شود؛ بجز از مرز دیورند.
خوب شما بگويد ميشود که با این همه خواست های یک جانبه کنار آمد؟

>>>   جمعیت پشتون ها در کشور بین 15 تا 25 درصد است اما سیاستمداران پشتون تبار، با محاسبه ی حدود 30 میلیون پشتون پاکستانی و راهبرد استراتژيک پشتونستان بزرگ خود که شامل تمام مناطق کشور و همچنین تمام خاک بلوچستان پاکستان می شود، جمعیت مردم خود را در کشور بیش از 50 درصد تبلیغ می کنند. پشتون ها با لابی گری و استخدام در سازمان های جاسوسی کشورهای مختلف از جمله آمریکا وبریتانیا نیز توانستند این آمار مجعول را تا اندازه ای در بین سیاستمداران و رسانه های غربی بقبولانند.

>>>   طالب ها به اتش بس اقای غنی پاسخ دادند و۱۹ پولیس ملی را در کندوز به قتل رسانیدند
ترحم بر پلنگ تیز دندان
ستمگاری بود بر گوسفندان
های امریکا وهای غرب ونیتو وهای انگلیس که گرداننده ای تقدیر جهان بحساب می ای دیگر ستم را در حق ملت مظلوم وستم دیده ای افغان خاتمه دهید وانتقام خون سریاز های ۷۰ سال قبل خودرا امروز از ما نگیرید دیگر دست وپای مارا بسته به دشمن لدود وخونخوار تسلیم نکید ازبرای عیسای مسیح ومریم مقدس بس است دیگر خون پاک ملت بیچاره ای مارا به ناحق وبرای پیش برد اهداف استراتیجی واستعماری خود نریزانید اگر گناه کرده وزیر اکبر خان کرده وملا کندل خان ومیر مسجدی خان و....کرده اند ما چه تقصیر داریم درست است که ما از نوه های انها هستیم اما مانند امروز ان کشتار را نیز تاید نمی کنیم میدانیم غنی قدرت فرمان اتش بس را ندارد او تنها دستور شما را میخواند ویگان چیغ وفریاد ناحق سر میدهد او وعبدالله وحکمتیار و... هیچ کاره وبیکاره اند هرانچه شما فرمان میدهید اجرا میکنندامید است دیگر نقشه ای قتل ملت مارا نکشید وافغانها را به جان هم نه اندازید وجویبار خون جاری نسازید وشما که مدعیان حقوق بشر هستید امید مارا هم در زمره ای بشر حساب نماید وگرنه چنان اهی سرد ازدل پر درد خود سر میدهیم که تا هفت پشت شما را بسوزاند وریشه های استعماری تان را بحشکاند باخبر باشید
مشو غماض کس نزدیک شاهان
بترس اخر زاه بیگناهان
که اهی بی گناهان سخت گیرد
بسی کس را زتخت وبخت گیرد
فیض الله ذکی

>>>   طالبان .....بزودی وارد میدان خواهد شد و تجزیه خواهان ریخرو خواهند شد!

>>>   واوو چه جالب ، باز هم یه تعدادی از برادران داعش در لباس برادر طالب وارد شهر ها خواهند شد همان آش همان کاسه های قبلی، این بار آش خیلی داغ تر از کاسه های قبلی، باز سناریوی دید فلم جدید، با هنرپیشه جدید ای ولا چه خبره، مث یه شوخی میمونه.

>>>   جنگ بخیر ختم است و صلح رسیده!
چون هیچ قدرتی به شمول ایران ، روسیه و پاکستان در مقابل تهدیدات اقتصادی و نظامی امریکا مقاومت نمیتانه
اس پ هزاره

>>>   مرحله دوم و سوم چه كار است، هر شب جمعه را آتش بس اعلان كنيد، و طالب ها را در شهر هاي بزرگ اجازه ورود داده، جاي و نان مفت برايشان بدهيد، و در پهلوي آن هم يگان روسپي و نوشابه هاي لذيذ برايشان هديه دهيد، در هفته سوم و چهارم همه شان مانند تيم فوتبال سعودي چهارپلاق ميافتند،

>>>   این آتش بس هیچ چیز نوینی نیست و ادامه ارتباطات مخفی و علنی کرزی و غنی با پاکستان و طالبان است در این وقت اندکی علنی تر کردند. حالا چیزی مخفی نمانده است. دولت+طالب+گلبدین+داعش+مافیا همه مشغول قتل و کشتار و تاراج مردم و کشور

>>>   Najib Salam
غنى و دروغ گُه يانش يك كشور را خر مى پندارند .
دوستم مريض بود و يا شما ، اميد وارم روزى از مريضى پشتونوالى نجات يابيد . مردم واكسين ضد اين مرض را كشف كرده اند ، انشالله به زودى در يك جاى تان مى كوبند .

>>>   جا بجایی طالبان در کابل به بهانه آتش بس

>>>   غنی یهود میخواهد به بهانه آتش بس طالبان تروریست را اکمال وجابجا نموده تا مانند آتش بس عید سعید فطر قتل عام سربازان و مردم مظلومان را تکرار کند.
تا حکومت غنی متعصب را سرنگون نکنیم چنین حالت وحشتناک جریان خواهد داشت.
هارون

>>>   خوب است همین طالب ها میتوانند جنګ سالاران و ذزذان ملی را بسزای اعمال شان برسانند. در افغانسان یک حکومت قوی و قاطع بکار است حکومت که سر ببرد و دست و پا قطع کند. در غیر آن این همه جاهلان ذزد، قاچاق بران مواد مخدر و انسان هرګز اصلاح شدنی نیستند.
روحانی

>>>   غنی چوپان چه دلیلی دارد که اتش بس میکند.
با وجودیکه اتش بس به نفع طالبان است زیرا نیرو های مسلح و وحشی شان را در شهر ها جابجا میکند.بازهم طالبان راضی نیستند به اتش بس..
ولی غنی چوپان قوم پرست متعصب التماس اتش بس میکند این نشانگر اینست که غنی بدست خودش دولت و نیروی های غیور مارا جلوی مزدوران پاکستان ضعیف می پندارد.تا دو سه عید دیگر تمام نیروی های طالبان در شهر ها جابجا خواهد شد اگر اینطوری پیش برود..
مصطفی ورزگانی

>>>   برادرعزيز درجنگل اگرشير قوى است تا جاى حد وحدود خودرا تعين نموده است ولى افسوس وصدافسوس كه أين دارو دسته ارگ نشينان خصلت سگ ديوانه را دارند هر چه بدرند وخون اشامى كنند مثل اينكه هرگز هيچ حادثه رخ نداده وبه يك كليمه ي ساده تقبح ويا محكوم مردم را اغواميكنند البته در عقب اين وحشيگريراسپاهيان ابوجهل كدام دسيسه شوم وپليد روى دست است (از شومى شوم خراب شد شهر روم)
س ظ ع

>>>   Zafari
همی کسانی که گویا به زعم خودشان صلح غنی را با طالبان به تمسخر میگیرند و تلفات نیرو های امنیتی را بعد از صلح به غنی طعنه میزنند،در حقیقت بر ریش خود می خندند.
همه ی این کشتاردرست طبق برنامه ی غنی پیش میرود.او اینگونه هر چه نیروی جوان و‌جنگی تاجیک اوزبیک و هزاره است به اشکال گوناگون نابود میسازد تا فردا هنگام تسلیمی قدرت به طالبها کسی نباشد که در مقابل تصمیمش بایستد.

>>>   Allahyar
یست به فرزندان تان کفن هم نمیدهد
پیکر ۸تن از سربازان بی کفن در صحن مسجد در فراه
این جوانان بعد از اتمام آتش بس با تروریست ها طالب دقیقا زمانی به شهادت رسیدند که تروریستان طالب دز جریان آتش بس راه های حمله بر این سلحشوران را شناسایی کرده بودند.
افسوس به حال ملتی که سر ندارد.
۷ تن آنها از ولایت تخار ویکی شان از هرات به ملکوت اعلی پیوستند

>>>   اشرف غنی خبر شده است که دیگر دوره او تمام شده است و در دور دیگر رییس جمهور نمیشود،زیرا امریکا نمیخواهد که او دیگر رییس جمهور افغانستان باشد،بنأ پیش از پوره شدن دوره ریاست جمهوری اش،دولت را به طالبان میسپارد و میگوید که در صورتی که مره دوره دوم نمی گذارید که رییس جمهور شوم،والله اگه کس دیگر را بگذارم که رییس جمهور شود.

>>>   عمر راوی
بار ها نوشته ام که اردوی ملی و پولیس ملی و امنیت ملی، کشتارگاه و مسلخی استند برای کشتن و قصابی کردن جوانان تاجیک .تاجیکهای که در اردو و پولیس خدمت میکنند، نیروی نظامی اصلی این دولت به حساب نمی آیند. نیروی نظامی اصلی دولت فاشیستی، نیروهای مسلح طالب، داعش، حزب گلبدین و ملاتره خیل و پشتونهای دیگری است که مسلح تر و مجهزتر از تاجیکهای اردوی ملی در همه جا حضور دارند و به نفع حاکمیت قومی پشتونی میجنگند و مردم ما را میکشند. اینکه شمار کشته شده گان تاجیکهای ما در اردوی ملی و پولیس هر روز افزایش می یابد، یک مساله تصادفی نیست. این پروسه را خود غنی احمدزی و حنیف اتمر و استانکزی و شرکای جرم شان مهندسی کرده اند و مطابق نقشه و برنامه فاشیستی خویش جوانان تاجیک را دسته دسته به قتل می رسانند. این کشتارها، از بیکاره گی دسته فاشیست حاکم نیست، از مهارت و کامیابی شان است. درست همان چیزی است که غنی و همدستانش میخواهند.

>>>   در سایر کشور ها هرگاه چند سرباز ویا حتی مردم عادی کشته شوند چقدر هیاهوی بر پا میشود وچندین استعفا صورت میگیرد و...درینجا حکومت مزدور ودست نشانده خود درجن درجن سرباز های ملی را به کام مزگ میدهند ولی کسی نیست که صدای خودرا بلند نماید یکی از اهداف خارجی ها بی خاصیت ساختن ملت افغان بود که به ان نایل امده اند وتوانسته اند ملت مارا در برابر تجاوز ووطن فروشی بی تفاوت سازند اشرف غنی طبق معمول به چیغ زدن مصروف اس وعبد الله هم به دید ووادید های غیر مثمر ونمایش کالا ونیکتای
درین اواخر امنیت غیر ملی افغانستان توافق بالای خط دیورند را تکذیب نمود!!! درحالی که پاکستانی ها وانگلیسی ها به دیورند قتاعت ندارند پلی اتک بجای خود پول متک را هم بدهید بسنده نمیکنند انها همه ای افغانستانرا در برابر حفظ منافع انها از ارباب های خود قباله گرفته اند او به پول حیرتان قانع نیست تو از پول اتک صحبت داری واین همه نیز از کمال بیغیرتی بزرگ نما ها وحکومت مزدور است وقتی حکمتیار کانفدریشن را امضا کرده وکرزی هم با غنی وعبد الله سند کامل وطن عزیز را به انها دو دسته تقدیم نموده اند دیگر دیورندی درکار نیست
تبنگ چی

>>>   با انکه همه میدانند که هدف اشرف غنی احمدزی خاین ملت بربادی کشور و نیرو های مسلح کشور و کامیابی و پیروزی ترورستان طالبان قوم و زبان خودش است پس چرا افسران و سربازان کشور ما بخصوص اقوام غیر پشتون چون تاجیک و هزاره و پشتون از دستورات خاینانه ارگ که کمک رسانی و همکاری به ترورستان طالبان و خیانت به سربازان و افسران بخصوص تاجیکان و هزاره ها و ازبیک ها است سر اطاعت فرود میاورند بخاطر بقا و زندگی خودشان و مردم شان از دستورات همکاری و کمک رسانی ارگ به طالبان قطعن جواب رد بدهند و دستورات خاینانه ارگ را بصورت قطع جواب رد بدهند و در مقابل ان ایستادگی کند تا بدینترتیب از نابودی مردمان شان و کشور و منطقه شان جلوگیری کرده باشند در غیر ان گروپ گروپ انها را بدم تیغ ترورستان طالبان با چنین فرمان ها و دستورات قومگرایانه شان و خیانت بدیگران اقوام بزرگ غیر پشتون را به نابودی کامل میرسانند .

>>>   Shahin Khorasani
دکتور لطیف پدرام امروز شنبه در مجلس نمایندگان:
-طرح صلح با طالبان فقط در چهارچوب جمهوری فدرال برای ما پذیرفتنی ست.
-ما شمالی ها برای دادن هرنوع قربانی برای تامین صلح با مدیریت غنی موافق نیستیم.
صلح را دوست داریم اما نباید قربانی دادن ها به زیان اقوام غیر پشتون باشد.
-در مقابله با هر نوع انارشی به نام صلح ما خواهان محلی کردن امنیت برای دفاع از مردم مان هستیم.
-خیانت ملی در ازای تحکیم حاکمیت یک قوم بر کابل مثل دوران معاهده ی گندمک و خیانت سدوزایی ها را محکوم می کنیم.
-ما در برابر توزیع مخفیانه و یا آشکار تذکره های الکترونیکی غنی مقابله می کنیم.
-سکوت های مقطعی به معنای تسلیم شدن نیست به معنای اتخاذ تدابیر جدید است.
-ما برای جلوگیری از ظلم و تعدی بر حقوق اقوام ایجاد جمهوری اسلامی فدرالی خراسان را مطرح کرده ایم و بر آن پافشاری می کنیم.

>>>   Ahmadi
کشور اشغال شده استقلال ندارد!!!

نیروهای خارجی نظامی و ملکی به رهبری امریکا و ناتو در افغانستان از مصونیت مطلق و همه جانبه قضایی برخوردار اند و حتی اگر مرتکب فاجعه بارترین و ضد انسانی ترین جنایت ها علیه مردم بی گناه غیر نظامی کشور ما شوند بار بار هم جنایات بزرگ بشری نمودند که دولت و دستگاه قضایی حق پیگرد کیفری و مجازات عادلانه آنها بر پایک قوانین قضایی داخلی و حتی بین المللی را ندارند.
مردم حق انتخاب رای و خود ارادیت را نداشته و نمونه اش نشست بن ‌و چند دور از انتخابات ریاست جمهوری در کشور میباشد.

همچنان طالب از مصونیت کامل برخوردار بوده و کس اجازه ندارد که از جنایات طالبان که هر روز خون مردم و سربازان مظلوم درمانده کشور را میریزند، بپرسد و در مقابل اعتراض نماید. !!!

>>>   اسلم سلیم
می خواهید دین و مذهب غنی را بدانید ؟
دین غنی ، اوغان است !
مذهب غنی فاشیزم اوغانی !
کتاب غنی دویمه سقاوی !
دویمه سقاوی را خوب فرا گرفته و برای تطبیق آن علیه غیر اوغانها از هیچ گونه توطئه و وسایل نامشروع قتل وکشتارجمعی و سوختاندن و زمین سوزی هم دریغ نمی کند و خط به خط درپی تحقق آن است .

>>>   Marawiz
بخدا قسم به مسلمانی مردم شک دارم اگر مسلمان هستیم پس چگونه ریس وسرقوماندان علی قوای مسلح از دین اگاهی نسبی هم ندارد ریس جمهور باشد اینرا میگویند ملت مرده که از هیچ چیزی خبر ندارند.

>>>   ارور‎ heeft een bericht van 21 augustus aan zijn tijdlijn toegevoegd.
تمام جهادی‌ها که در بازی سیاسی به یک متقلبِ بی‌دین باختند و حیثیت سیاسی مردم ما را به یک دلقک واگذار کردند، باید بشرمند. این‌ها زیر نام حفاظت دین و عقیده‌ی مردم سال‌ها سلاح برداشتند و میلیون‌ها انسان را کشتند، امروز در اوج بی‌شرمی ریشخندی فرد متقلب اول حکومت را تماشاگر اند و لب به کلام نمی‌گشایند. علمای مزدور صفت و وابسته چرا در مورد تمسخر اشرف‌غنی به اسلام و مناسک دینی خاموش اند؟ آیا واقعاً برای یک کشور اسلامی، داشتن چنین زعیم ریاکار و خالی از عقیده ننگ نیست؟ اگر نیست پس چرا در برابر دکتر نجیب و روس‌ها مردم را به کشتن دادید؟ فرق اشرف‌غنی با ببرک کارمل، حفیظ‌الله امین و دکتر نجیب در چیست که دیروز دشمن و امروز زعیم شماست؟

>>>   نظریات بسیار صایب ، دقیق و درست نظردهنده دوم را صد بار بخوانید و به عمق حقایق پی ببرید!!! شما باور کنید شب اول عید کدام کسی گاو قربانی را از گله جدا کرده آورده بود در مکروریان که فردا ان بیچاره را گردن ببرد. همین گاو بیچاره تا فردا پیهم فریاد کشید و آنقدر ناله کرد که یقین دارم همه ساکنان محل از "قربانی" کردن تنفر پیدا کردند!!! همین حالا در عربستان سعودی در مراسم حج "قربانی" ممنوع گردیده است.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است