در سازش با طالبان چه می گذرد؟
از یکطرف طرح صلح طالبان و امریکا و از جانب دیگر غنی در پی مقدمات دور دوم آتش بس و به احتمال زیاد سقوط ولایت های دیگر در آینده، سرپوشی است برای جنگ نیابتی برای خاورمیانه آشوب زده 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۵۸    ۱۳۹۷/۵/۲۲ کد خبر: 153675 منبع: پرینت

نماینده های طالبان برای مذاکره و احتمالا عقد قرارداد امنیتی به ازبکستان رفته و با وزیر خارجه و نماینده ویژه در امور افغانستان دیدار و گفتگو کرده اند.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، طالبان بارها افغانستان را برای امریکا نجات داده است چه زمانی که با دالرهای این کشور و شرکای آن، عربستان و پاکستان به وجود آمد و توانست با پرچم سفید تمامی رهبران قومی و سیاسی دردسرساز و پیروز در برابر شوروی را مغلوب کند و به حاکمیت برسد و چه زمانی که دلیلی شد برای هجوم کاخ سفید و اکنون، بهانه ای برای ماندن تا ابد.

امریکا در طولانی ترین جنگ خود که آن را سیاهچاله ای برای میلیاردها دالر خود می داند و از این نبرد به عنوان سدی در برابر گسترش تروریسم به آن سوی آب ها و تکرار یازده سپتامبر نام می برد به سودهای کلان و خارج از تصور دست یافت.

تنها تجارت عظیم مواد مخدر افغانستان که در انحصار این کشور است خود تامین کننده تزریق کمک ها طی سال های گذشته به کشور می باشد، هرچند بخش بزرگ این کمک ها در فساد عوامل امریکا هیچ گاه هزینه صلح، پیشرفت، آموزش و درمان در داخل نشد.

از جانب دیگر، نیروی طالب که بازوی تروریستی امریکا و متحدان آن می باشد امکان ادغام به دیگر گروه ها و ایجاد رعب و وحشت بر نقاط امن و خارج از کنترل حکومت را می دهد و می تواند، مانع همبستگی مردمی از قومیت های مختلف علیه سلطه گری تباری، تجاوز خارجی و فساد باشد.

در این میان، بزرگترین سودی که این گروه افراط گر برای امریکا دارد این است که بدنه اصلی طالبان از میان قومیت های مرزی با پاکستان و پشتون می باشد که در مواقع حساس قابل شناسایی و از میان بردن نمی باشد و برهمین اساس، این گروه طی ده های گذشته در افغانستان ریشه دوانده، طرف توجه و محبت رییس جمهورهای کشور و مورد لطف قدرت های خارجی شد که خواهان تداوم جنگ نیابتی هستند.

طرح امریکا برای افغانستان که در ظاهر مقابله با طالبان و در عمل، باج دهی از سوی حکومت و گسترش دامنه حمایتی واشنگتن، ریاض و اسلام آباد است به تازگی وارد دور تازه گفتگوها میان طالبان و این کشور شده که از این گروه، قدرتی نظامی و سیاسی بزرگ خواهد ساخت.

آتش بس میان حکومت و طالبان و تردد آزادانه نیروهای این گروه در عید فطر، رخدادی بی سابقه حداقل در دوران جدید می باشد که بدون کوچکترین نتیجه امنیتی، مردم با قاتلان بی رحم در شهرها روبه رو بودند که صحنه ای از هراس در هم آمیخته با روزنه ای از امیدِ صلح به نمایش می گذاشت که با حمله به غزنی و تکرار وقایع تکان دهنده قندوز و میرزاولنگ نشان داد، تروریسم و سایه جنگ در این سرزمین از میان نخواهد رفت.

اشرف غنی به مانند کرزی و یا هر رییس جمهوری که به قدرت می رسد با تمامی تلاش برای جذب طالبان و مشروعیت بخشیدن به حضور این نیروها در افغانستان تلاش خواهند کرد زیرا بودن آنان را مساوی با تحقق رویای پشتونیزم کردن افغانستان می دانند.

در حالی که طالبان اگرچه از میان قومیت پشتون برخواست و تاکنون نیز در بخش هایی این تبار مورد پذیرش است اما به هیچ قومیت و دینی وابسته نمی باشد و تنها به عنوان سلاحی ویرانگر در اختیار قدرت های خارجی و داخل عمل می کند، گروهی که اکنون نه خیال تکرار حاکمیت در سر دارد و نه خواهان برقراری شریعت باب طبع خود بر افغانستان می باشد بلکه تنها طالب جنگ و ویرانی است.

طرح صلح به تعبیر امریکا و حکومت اشرف غنی در کشاندن طالبان به میز گفتگوها که اکنون میان این گروه و کاخ سفید در جریان است آیا نتیجه ای جز جنگ و تداوم کشتارها دارد و طالبانی که خسته از جنگ تعیبر می شوند در حقیقت از قتل عام و خون گریزان شده اند؟

طالبان حتی با گروه های پراکنده و ضعیف در سازماندهی، ماندگارتر از هر قدرتی در افغانستان خواهد بود زیرا اگر تاریخ انقضای این گروه برای امریکا به اتمام برسد و در صدد جایگزین کردن تروریستان دیگر باشد، همواره سلاحی آماده برای قدرت خارجی و داخلی دیگر است.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
آمریکا
نظرات بینندگان:

>>>   مشکل پنجهزار سال خشکسالی را رئیس جمهور متپکر ما در طرف دوماه آینده حل میسازد !!!!
رئیس جمهور کشور محمد اشرف غنی پس از چاشت روز گذشته هنگام صحبت در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی جوانان، در ارگ ریاست‌جمهوری، دربارۀ خصوص روند حل این مشکل چیزی بیان نکرد؛ اما گفت: "در مدت دو ماه، انشاالله شما شاهد خواهید بود که مشکل چندهزار سالۀ حلقۀ خبیثه خشک سالی به پایان خواهد رسید. در دو و سه ماه آینده یک برنامه منسجم را خواهید دید که روی این مشکلات کار خواهد شد."
ر

>>>   صفوی
آیا ممکن است که پدر فرمان کشتن فرزندان خویش را صادر نماید...؟
----------------------------------------------------------------
کارشناسان سیاسی ونظامی بلاخره همه وهمه دراین یک دوروز فریاد میکشند : " آی غزنی در آتش میسوزد و برای نجات مردم غزنه وجلوگیری بیشتر از وحشت و سوزانیدن آثار تاریخ پر بهای این مرزبوم بایدهرچه ذوتر رییس جمهور ، شورایی امنیت ودرمجموع اورگان های امنیتی ... دست به کار شوند..... "
ولی بیخبر ازاینکه هرگز هیچ پدری فرمان کشتن فرزندان خویش را که یک عمر برای شان زحمت کشیده وتا اینجا رسانیده اند صادر نخواهد نمود ، زیرا هست وبود وزندگی این حاکمیت درموجودیت همین فرزندان ناخلف خون آشام شان خلاصه میگردد.
مگر آیا این رژیم واین گروه تباه گر خواستش نابودی تاریخ درخشان این سرزمین نیست.؟
وقتی چنین است ؛ پس این خواهش بیجا چرا؟
بیایید زمان آن فرا رسیده است که با این دیدگاه ساده اندیشی بلادرنگ وداع گفته و نقطه پایانی گزاشت ونبایداز گرگ درنده دیگرتوقع ترحم داشت.!

>>>   Salam
فقط يك قيام و يك سيلى مردمى در كابل و ساير شهر ها براى سر نگونى حاكميت قبيله مى تواند شعله هاى آتش غزنى و شهر هاى ديگر را خاموش كند . قبل از آنكه هرات ، مزار و كابل و ديگر جا ها بسوزد ، ارگ را بسوزانيد .

>>>   Ramish Noori
جزییات پشت صحنه جنگ غزنی
باورتان نمی شود اما بدبختانه به دلیل نادانی و اعتماد کورکورانه به بیگانه ها؛ ما مردم مثل گوسفند دست به دست فروخته می شویم.
شنیده می شود که:
۱. غزنی قبل از عید به طالبان واگذار می گردد
۲. طالبان نماز عید را در غزنی خوانده از اول الی دهم عید را آتش بس اعلان خواهند کرد.
۳. نیرو های کمکی به دروازه های غزنی رسیده ولی حکومت مزدور از بابت همین توافقات پنهانی بین طالبان و آمریکایی ها به آنها اجازه حمله را نمی دهد
۴. این توافق پنهانی جان بیش از دو صد نظامی و غیر نظامی را گرفته، از لحاظ روحی و روانی مجموع مردم افغانستان بخصوص مردم غزنی را اسیب جدی رسانیده و ملیون ها دالر صدمه اقتصادی به مردم و بازار وارد نموده است.
۵. والی غزنی مانند والی کندز در روز اول حمله بر غزنی در کابل حضور داشت که به معنی آگهی از معامله های پشت برده بوده
۶. احتمالا آمریکایی ها برای واگذاری غزنی و بخش های جنوبی افغانستان به طالبان توافق کنند.

>>>   امریکا اخر دانست که خراسان و ماکیان لایق این نیست که از پشتون مقدمتر باشد!

>>>   سکوت اشرف غنی در قبال حادثه دلخراش غزنی که امروز طالبان مانند علاء الدین جهانسوز این شهر را به آتش کشیده هیچ توجیهی ندارد مگر اینکه گفته شود این حادثه بر طبق میل و رضایت او انجام گرفته است. این چگونه دولتی است که معلوم نیست در این کشور کی با کیست. اشرف غنی حق است، طالبان حق است یا داعش حق است یا هیچکدام حق نیست همگی دشمنان خدا هستند که مردم بی گناه کشور ما را با همکاری همدیگر می کشند و زیرساختهای کشور را تخریب می کنند. همه آنان عمال آمریکا و بیگان هستند که به جان افغانستان افتاده و هر کدام به سهم خود در تخریب آن می کوشند. این دولت چگونه مدعی حکومت در افغانستان است در حالی که غزنی در بیخ گوش پایتخت افغانستان مورد هجمه همه جانبه دشمنان قرار گرفته اما هیچ کمکی از سوی دولت به این شهر نرفته و یا نرسیده بلکه از دید اشرف غنی این حادثه به حدی بی اهمیت بوده که خود را به بی خبری زده است و هیچ واکنشی از خود نشان نمی دهد. مردم ما باید بدانند که دست دولت و طالبان در یک کاسه است و هردوی آنها دشمن ملت ما هستند. دشمن کشور ما هستند دشمن حیثیت وشرافت ما هستند برای تحقق اهداف آمریکا و دیگران مردم ما را می کشند. چرا مردم به خود نمی آیند و کسی را برای رهبری انتخاب نمی کنند و علیه این مزدوران قد علم نمی کنند.اگر این اشرف غنی باشد و این دولت چند سال دیگر از افغانستان چیزی باقی نخواهد ماند. اینها تحلیل نیست اینها انعکاس واقعیت است.

>>>   Mansoor Badry
یک تعداد مردمی که تا دیروز غنی کوچی زی را جلالتماب خطاب میکردند ، از دسترخوانش استخوان می چیدند و همرایش عکس یادگاری می گرفتند ، امروز شاکی اند که چرا با ایشان ظلم صورت گرفته ؟ این شما بودید که او را رسمیت دادید ، احترامش کردید و به پایوازش قالین فرش نمودید . به جای اینکه بشرمید و از کرده پشیمان باشید ، ادعای شرمگین دیگر هم دارید !

>>>   Salam
اقوام غير پشتون در موقعيت خطرناك و حساسى قراردارند و از شش جهت در محاصره يى شوؤنيزم قبيله اند، حاكميت و حكومت به دست شان ، نيرو هاى دولتى براى سركوب مردم در اختيار شان و نيروى ضد دولتى بنام طالب هم در اختيار شان ، هر شهر و استانى را كه بخواهند آتش مى زنند ، مردمش را مى كشند و كوچ مى دهند . و اما در آن سوى بازى سه قوم مزدور صفت و برده منش كه حتا پرواى هويت ، حيثيت و جان و مال و ناموس خود را هم ندارند، چنين مردمان برده خو و آزادى گريز سزاوار همين قصاوت ها اند .

>>>   Omar Ahmad Parwani
صحنه سازی ها برای دفاع از غزنی مطلق دروغ است.
جزییات تازه از غزنی:
۱- چندین مارکیت تجارتی در ساحه ی لب دریا و بازار بزازی آتش گرفته است.
۲- جنگ در داخل شهر جریان دارد.
۳- طالبان ریاست رادیو تلویزیون غزنی و ساختمان دارلتادیب را آتش زده اند.
۴- دروازه ی شفاخانه ی حوزوی غزنی بسته است و شهر فاقد امکانات و خدمات صحی است.
۵- مردم به کمبود غذا مواجه اند.
۶‌- صد تن از کماندو ها ناپدید نه بلکه انفجار داده شده اند.
۷- ارگ شریک توافق آمریکا با طالبان در مورد واگذاری غزنی به طالبان است.

>>>   قتل عام اقوام غير پشتون در غزني به شدت ادامه دارد.

>>>   Q.u. Amin
جوانان نا آگاه غیر پشتون هر روز برای بقای این رژیم که در اصل دشمن شان است کشته میشوند وبطور مسخره آمیز دم از قهرمانی وشهادت میزنند .
در حالیکه غنی ، حکمتیار وطالبان حکومت پشتونوالی افغانی میسازند .

امیر کبیر یکی از سیاست مداران ملی گرای ایرانی در قرن نزده هنگامیکه در تبعید بود میگفت:
ابتدا فکر میکردم که مملکت وزیر دانا میخواهد بعد فکردم که مملکت شاه دانا میخواهد.
ولی حالا خوب میدانم که یک مملکت قبل ازهمه یک ملت دانا میخواهد .

>>>   وقتی از قوای هوائی این امپریالزم جهان خوار کمک خواسته میشود سربازان پولیس مارا بمبارد میکند

>>>   Parwani
خبر خوش برای غزنی یعنی؟؟؟
احوال خینه های بعد از عید برای مردم غزنی در راه است.
شهر تباه شده را شاید پس بگیرند ولی نه برای مردم بلکه معلوم نیست با چه قیمتی، تحت این عنوان برای خود آبروی کاذب می خواهند دست و پا کنند.

>>>   Najib Salam
اگر اين كشور مردم داشت و پارلمان ، رهبران ، سران و اعضاى كابينه و مسؤولين دست اول امنيتى، اين حكومت را استيضاح مى كرد و به جرم خيانت به مردم محاكمه مى نمود . همين مردم مرده و همين رهبران مرده نواز .

>>>   دادفر اویانی
بیش ازین افزار فاشیزم نباشیم!
برای آزادی همگانی بپا خیزیم!
«اشرار» و «خلقی» نا افغان، هر دو افزار یک فاشیزم
فاشیزم بسا تبهکار و استوار بر پایه «پشتونیزم»
این فاشیزم ثبوت پالد که «منم افغان و مالک خراسان»
مگر، تا نکشد تمدن خراسانی، نتوان ثبوت افغانیزم

هراتی، غوری، بامیانی، بلخی، بدخشانی، کابلی و ... گردیزی و جلال آبادی و لوگری و پنجشیری و ... همه بدانیم که آنچه دیشب با سلسال ها و شهمامه های بامیان ما کردند و ایندم تاریک، با شهرآیین غزنه، در دو-سه شب انجام دادند، با همه شهر ها و شالوده ها و نماد های شهرآیین ما، نیز انجام خواهند داد.
اینچه هست، تمدن ماست و ما را آباییست.
این داشته های آبایی ما، خار درمانگر چشم کور فاشیزم فرمانرواست. اما؛ فاشیزم افغانسازی نخواهد روشنی و همزیستی؛ بخواهد کشتار و ویرانگری.

این تمدن خراسانی، به از داشته های بابل و پالمیرا و کاوه آهنگر نیست برای فاشیزم فرمانروای سرزمین ما.
منار جهانی ی جام غور و اختیارالدین جهانی و بلخ باستانی و ... بهتر از شهرآیین غزنه تاریخی نباشند برای برنامه فاشیزم فرمانروای کشور ما.
به گونه ی که در چوکات همان برنامه کهن سال افغانسازی، سلسال ها و شهمامه های ما را در بامیان بترکاندند و نابود کردند و ایدون و اینبار غزنه ما را خاکستر ساختند، همانگونه برنامه نابودیی هرات و بلخ و ... همه داشته های شهرآیینی ما، روی میز کار فاشست های ارگ است (یاد مان باشد!!!).

طالب -داعش، افزار نابود سازیی فرهنگ همزیستی و ساختن و برای کشتن خرد است.
اگر زور مردم بر پا نشود، نسل کسی و زدودن خرد و ویران کردن دبستان روشنی و ساختن، دنباله خواهد داشت و چند شب پس از سوختاندن غزنه، دست فاشیزم ارگ کابل بسوی اختیارالدین (نگین خراسان) خواهد رسید و از شهرآیین باستان خرشیدی، پالمیرای ویران سوری خواهند ساخت!!!

>>>   Najib Salam
من واقعن نمى توانم بفهمم كه چرا اينقدر سرباز و افسر بى هوده با زنده و مرده خود بازى مى كنند ، وقتى آدم مرده هاى اينها را در جاده ها زير پا و سم طالبان مى بيند ، حيران و متعجب مى شود كه اينها چرا فهميده به خود چنين جفاى را روا مى دارند !
اگر ادعا اين باشد كه غريب اند و براى شكم نانى بايد اجير شوند مهم نيست در خدمت كى اند به اين كارى ندارم ، ولى هميقدر مى گويم كه سى مليون انسان ديگر هم در آن كشور فقير اند و محتاج!
و اما اگر ادعا اين است كه اينها از وطن ، حكومت و نظام دفاع مى كنند ، اينحا ديگر دچار اشتباه مى شوند و مرگ شان بى هوده ترين مر گ در تاريخ خواهد بود. از يادنبريد كه صد ها هزار تن افسر و سرباز در زمان اشغال روس ها هم با همين انديشه رزميدند اما امروز حتا خانواده هاى شان هم جرات ندارند آنها را شهيد بخوانند هر چند مظلومانه براى باور هاى باطل مردند .
كشور هم اكنون در اشغال شيطان استكبار قرار دارد و زمين هوايش در اختيار آنها است ، نظام، حاكمان و حتا همان دشمن هاى كه شما ظاهرن عليه آن مى جنگيد محصول استكبار است ، پس مردن تو در اين ميان جز مرگ بى هوده نيست ،اگر مسلمانى ، به روايت باور هايت شهيد نخواهى بود زيرا در خدمت اشغال قرار دارى و از آن فرمان مى گيرى و دشمن ظاهرى ات ادعاى مسلمان تر از ترا دارد .
اگر مى جنگى و مى ميرى بايد براى عدالت و مردمت باشدتا براى اهداف و بازى هاى اشغال گران .

>>>   Homayoun Paiez
اگر کسی یا کسانی هنوز هم، میان غنی و طالب و کرزی و دیگر تمامیت خواهان قبیله پرست، فرق قایل می شود؛ به تعبیر حضرت مولانا، برای این کوران و ناشنوایان، گوش خر باید خرید..(.حد اقل با گوش خر که نمی توانند عذر کری پیش آرند)اگر امروز غزنی و مردم بی دفاعش، در آتش خون می تپند و می سوزند و فردا هر جای دیگر؛ بی هیچ شکی، این فاجعه ها و خون ریزی ها و آتش زدن ها، در تفاهم سران قبیله در هر نقابی که هسند صورت می گیرد..اگر در ارگ اند یا کویته و پشاور و یا هرکجای دیگر؛ در تفاهم باهم فاجعه می آفرینند...این فجایع تاکتیک های پلیدیست برای از نفس افتیدن و فرسایش هر چه بیشتر عدالت خواهان و برابری خواهان و هویت طلبان...مگر غنی آشکارا نه گفته بود که" یا به زور قوم، یا به زور شمشیر، یا به زور خارجی و..." از این وطن بیرون تان می کنیم؟ چرا آقای غنی،احمد ولی مسعود را چنین اخطاری داده بود؟ به خاطر آنکه آقای مسعود در همان وقت، دم از عدالت و برابری زده بود!
آری، آقای غنی، امروز چون زنگی مستی، با دو اسلحهء خون ریز ( طالب، همان قوم، امریکایی و انگلیس و...همان خارجی) افغان تازی و میدان داری دارد... این فجایع را قوم پرستان هر دو طرف برای تثبیت حاکمیت بلا منازیع شان تداوم داده و می دهند؛ و خارجی ها هم، منافع شان را در تحکیم حاکمیت این ها تشخیص داده اند؛ زیرا اینان، همان شیران خانه و روبهان مطیع و سر به زیر بیرون اتد...
آری، در تداوم این آتش و خون، دست امریکایی و انگلیس و مزدوران منطقه ای شان، صد در صد دخیل است

>>>   Omar Mehraban
افغانيت و اسلاميت غزني را به آتش كشيد.
زماني غزني مركز افتخار آفرين شعر، ادب، عرفان و گهوار تمدن اسلامي بود
زماني ديگر بادستان كثيف صاحبان افگار بدوي و آدم نماهاي وحشي به آتش كشيده مي شود.
تاريخ دردل داغ دار و پر خونت
نگهدار اين جنايت اندوه بار را.

>>>   ریانفر
آمریکایی ها شخصن مدیر و ناظر و مسئول این فاجعه ای انسانی در غزنی و تمام نقاط دیگر افغانستان اند! دولت تروریست منش و دست نشانده ای واشینگتون و طالبان که از خزانه یی کابل تغذیه میشوند، همیشه در مناطقِ دست به جنایت و توحش میزنند که گراف مخالفت با دولت شئونیزم کابل بالا باشد و دَم عدالت و برابری بر نای زندگی روزانه ای مردم پُر نواخته.
تصاویر و ویدیو های تازه از غزنی وحشت آور است !

>>>   خاموش :
نظریه پردازان محترم ! پیش از اینکه در بین خود جنگ وجدال قوم پرستی نمایم یک بار با خود بیندیشیم چه وقت ترورستان از ما پرسیدن که توکیستی ومنصوب به کدام قوم وقبیله هستی که خود را دربین مردم ما انفجار وانتهار مینمایندکه دران مردم هزاره ، ازبک ،تاجک ، پشتون ،هندو وغیره اقوام وملیت های باهم برادر مابه شهادت میرسند وزخمی میشوند. همه این ها کارامریکایی ها وانگلیسها است این برنامه از عراق شروع شد زمانینکه امریکا بالای عراق به بهانه داشتن سلاحهای زره وی بیشرمانه حملات خود را ازهوا ، بحر وزمین بالای کشور عراق شروع نمود خواست تاچگونه برای ماندن وبقای خود درعراق راه پا پیدانماید همان بود که با استفاده از فورمول انگلیسهاکه میگفتند تفرقه بینداز وحکومت کن استفاه نموده بم ها را در مساجد اهل تسنن جابجا وانفجار میدادند وتوسط مزدوران خود آوازه پخش میکردن که این کار مردم شعیه است وبرعکس همین عمل شیطانی خود را در تکیه خانه مردم شعیه انجام میدادندوباز بیشرمانه میگفتن که این انتقام جوی مردم اهل تسنن است که توسط افراد تربیت شده خود انجام میدادتد همان بودکه مردم شعیه وسنی باهم درگیر شدند تااینکه مردم عراق متوجه شدن که این همه پلان های شوم شیطانی امریکایی ها است بلا درنگ به کشیدن امریکایی ها اقدام نمودن ملت بیدار عراق دست به دست هم دادن واین اختلاف راکه توسط امریکایی ها در بین مردم عراق انداخته بود کنار گذاشتن امروز همین تفرقه را در بین مردم ماانداخته اند خود تماشا میکند تمامآ معدن یات ما را استخراج نموده میبرندما در بین خود جنگ وعواداریم به نام تاجک وپشتون شما ببینید همه روزه صدها بال طیاره هلیکوپترهای امریکایی ها درفضای کشور مادر حالت پرواز است آیا ازخود پرسیده اید که این طیاره ها کجامیروند چه را انتقال میدهند ومابیخبر هستیم زیرا که ما نه رادارداریم ونه اجازاه فعالیت رادار را امریکایی ها برای دولت ما میدهد زیرا که پرواز ها ونشست طیارات شان افشا میشود بیایددشمن اصلی خودرا بشناسیم وپلان های آن را نقش برآب نمایم

>>>   فاطمه اسم دختر است که از ولایت غزنی ولسوالی ناهور و در روز افتتاح برنامه ملی میثاق شهروندی در ارگ ریاست جمهوری یکی از بخش های این برنامه که بنام اراده مردم و همکاری و تعهد مردم با دولت بوداجرا میکرد و فاطمه بعد از ادای سلام و احترام به ریس جمهور و اشتراک کنندگان در این مجلس با خواندن
قطعه شعری پوستر بزرگ را به خوانش گرفت شعر که فاطمه به خوانش گرفت را خوب به خاطر دارم از تلویزیون ملی افغانستان زنده پخش میشد اما مفهوم آنرا دران زمان ندانستم شعر فاطمه این طور بود که رویش را به طرف اشرف غنی کرد و خواند (اگر سوزند کتابم را به روی خاک بنویسم سوال امتحانم را به برگ تاک بنویسم ) آن وقت فکر کردم که این اشعار کهایف خاص ندارد اما امروز که صد تن دانش آموز در هنگام آموختن و پیمودن موفقانه راه زندگی تلاش عادلانه مینمودند نعش بر زمین شد و حریق گردید شعر فاطمه در ذهنم خطور کرد که فاطمه از ابتدا دانسته بود که فرزندان علم و انسانیت در افغانستان جایگاه ندارد کتاب هایشان را میسوزانند دروازه های مکاتب را به روی شان میبندد کتابچه های شان را با رنگ خون شان رسامی میکنند و آرزو های شان را پایمال و لگد مال میکنند. قدرت و توانایی را از ایشان میدزدند بعد مانند خفاشان خونخوار در انتظار جسم شان مینیشینند . فاطمه عزیز شاگرد برومند و آزاده در هر کجایی که هستی توانایی هایت برازنده باد ذهنیتت پر از استعداد و قلبت پر از آرامش و قلمت رسا باد . زنده باد فاطمه عزیز ای کاش یک بار دگر فاطمه را از یکی از تلویزیون ها میدیدیم و از ایشان میپرسیدیم که این شعرا رابه کدام مناسبت انتخاب کرد و در قصر ریاست جمهوری به خوانش گرفت ؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است