کارنامه غنی و امنیتی ها در این چهارسال سیاه است
تنها در شش ماه گذشته تمام ولسوالی‌های ولایت غزنی بجز چند ولسوالی هزاره‌نشین از کنترل حکومت و نیروهای امنیتی خارج شده و بیش از پانصد نفر نیروی امنیتی کشته شده‌اند 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۵۲    ۱۳۹۷/۵/۲۱ کد خبر: 153653 منبع: پرینت

عده‌ای گمان می‌ کنند که با کتمان واقعیت‌ها وضعیت بهتر و واقعیت‌ها تغییر می‌کند بنابراین هر کسی را که واقعیت‌ها را بیان و از کوتاهی حکومت و نیروهای امنیتی انتقاد کند فورا او را متهم به جاسوسی برای بیگانگان و یا متهم به سخنگویی برای طالبان می‌کنند و داد و بیدادشان بلند می‌شود که چرا روحیه‌ی نیروهای امنیتی را تضعیف می‌کنید.

بیایید رک و پوست‌کنده کارنامه حکومت غنی و نیروهای امنیتی را در طول چهار سال گذشته بررسی کنیم و ببینیم که چگونه بوده است. از زمان روی‌کار آمدن حکومت غنی نیروهای امنیتی کاملا در برابر یک مشت شورشی زمینگیر بوده و تحقیر شده‌اند نه تنها کوچکترین پیروزی را در برابر طالبان به دست نیاورده اند بلکه شکست‌های پیاپی را تجربه کرده و حتی نتوانسته‌اند از پوسته‌ها و قلمروی تحت کنترلشان حفاظت کنند.

قریب به نیمی قلمروی کشور را در فاریاب، جوزجان، بدخشان، سرپل، بادغیس، هرات، فراه، هلمند، ارزگان، بغلان، بدخشان، غزنی و... را از دست داده‌ اند در این مدت چهار سال حتی یک مورد سراغ نداریم که اردوی ملی حمله تهاجمی بر مواضع طالبان انجام داده باشند و مناطقی را از آنها گرفته باشند. تهاجم را بگذار، نیروهای امنیتی در برابر یک مشت شورشی چنان ضعیف و ناکارآمد ظاهر شده‌اند که حتی در برابر تهاجم طالبان از خود، تجهیزات نظامی و مناطق کنترلشان به درستی دفاع نکرده و همیشه شکست خورده و تجهیزات نظامی شان را از دست داده‌اند.

روحیه‌ی نیروهای امنیتی را گفتن واقعیت‌ها تضعیف نکرده و نمی‌کند بلکه کمر نیروهای امنیتی را غنی و رهبران نهادهای امنیتی شکسته‌اند ضعف رهبری، نهادهای امنیتی ما را چنان فلج کرده است که این نیروها با داشتن قوای هوایی، توپ و تانک و کماندو و... همیشه در برابر یک مشت شورشی چتل و بی‌سروپا تن به شکست و حقارت داده‌اند.

این واقعیت تلخی است که همه شاهدیم تنها در شش ماه گذشته تمام ولسوالی‌های ولایت غزنی بجز چند ولسوالی هزاره‌نشین از کنترل حکومت و نیروهای امنیتی خارج شده و بیش از پانصد نفر نیروی امنیتی کشته شده‌اند نیروهای امنیتی با تمام سازوبرگ نظامی شان در غزنی چنان ضعیف ظاهر شدند که حتی از شهر غزنی هم محافظت نتوانستند و طالبان توانستند تمام ادارات و پوسته‌های دولتی را غارت کرده و به آتش بکشند و تمام تجهیزات نظامی را چپاول کنند.

حالا اگر ما به دروغ بگوییم که غزنی آرام است و نیروهای امنیتی توانسته‌اند طالبان را شکست داده و تا مرز پاکستان دوانده‌اند واقعیت‌های موجود تغییر می‌کند؟ بیایید بجای کتمان واقعیت‌ها و پنهان کردن ضعف، ناتوانی و ناکارآمدی نیروهای امنیتی، فرمانده کل اعلا، وزرای دفاع و داخله، رییس امنیت ملی، رییس ستاد ارتش و فرماندهان قول‌اردوها و فرقه‌ها و فرماندهان امنیه ولایات را با انتقادها، نشان‌دادن ضعف‌ها و بیان واقعیت‌ها تحت فشار قرار دهیم تا استراتژی جنگ و دفاع را تغییر دهند و نگذارند بیش از این نیروهای امنیتی ما در برابر یک مشت شورشی، تحقیر شوند و هر روز طعم تلخ شکست را چشیده و دسته‌دسته کشته شوند.

استراتژی جنگ باید از دفاع به تهاجم تغییر یابد زیرا چهار سال گذشته به روشنی نشان داد که نیروهای امنیتی ما در دفاع بطور کامل ناکام بوده و همیشه غافلگیر شده و جان و تجهیزاتشان را از دست داده‌اند. ضعف و درماندگی نهادهای امنیتی در برابر یک مشت شورشی به هیچوجه قابل انکار و قابل دفاع نیست.

محمد نسیم جعفری


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
غنی
نیروهای امنیتی
غزنی
نظرات بینندگان:

>>>   Saboor Raheel
قصد ترور عبداللطیف پدرام رهبر کنگره ملی یکی از شخصیتهای پشتاز سیاسی تاجیک، کار سیستم و نظام پوشالی خواهد بود نه کار یک فرد. شایعه پراگنی که گویا یاسین ضیا قصد ترور پدرام را داشته باشد، هم احمقانه است و هم به‌هم‌اندازنده- قرار دادن یک شمالیوال در برابر یک بدخشی که هردو از یک حوزه سیاسی به حساب می آیند.

چنان می نماید که جنگ روانی فاشیزم علیه پدرام به جایی رسیده است که آقای پدرام نیز به گونه یی پذیرفته باشد که ترورش می کنند. پست اخیر جناب پدرام همین حقیقت را می رساند که او باور کرده است حاکمیت در پی قتلش است.

روشن است که فاشیزم برای مطیع ساختن مردم شیوه های مختلف را به کار می برد. تهدید می کنند،‌ تطمیع می کنند،‌ و تلاش برای خریدن افراد و به خرچ می دهند،‌ تبلیغات روان‌شکن به راهه می اندازند، افسقال می فرستند.... تا مگر حریفان و مخالفین خود را مجبور به تسلیمی و سپراندازی کنند. اگر هیچ یک از اینها کار نکرد ترور نیز روی میز شان است. مگر استاد برهان الدین ربانی را نکشتند؟ مگر دهها نماد قدرت و آزادگی از میان مردم ما را سر به نیست نکردند؟

در مورد جناب پدرام باید گفت که ایشان حتی اگر همین امروز هم دست از مبارزه بردارند،‌ کارهای بس بزرگی کرده اند که و وظیفه خود را در برابر مردم،‌ به مقایسه با معامله گرانی که صدایی در برابر استبداد و فاشیزم نداشتند،‌ انجام داده است. این مقام و این افتخار را هیچ تروری از پدرام گرفته نمی تواند مگر ترور شخصیت و مگر این که خود از راه برگردد و خود را رد کند.

پدرام- با وچود انتقاداتی که از سوی برخی حلقات خودی بر او وارد می آید، در حال حاضر یگانه صدای بی‌خدشه سیاسی در برابر فاشیزم و رساترین قامت آزادیخواه و دادخواه در پارلمان و تریبیونهای سیاسی است.

هرگونه سوء قصد علیه پدرام از چشم فاشیزم علیه آزادیخواهی و عدالتخواهی تاجیکان حساب خواهد شد و گام دیگری خواهد بود در جهت تعمیق دشمنی و رویارویی قومی!‌

یاسین ضیا کدام دشمنی سیاسی با پدرام ندارد. این دولت فاشیستی غنی و عبدالله است که با تاجیکان و شخصیتهای خم ناشدنی تاجیک دشمن است. یاسین ضیا را گاهی لته یی برای پاک کردن جنایت علیه قیصاری به کار بردن و گاهی هم وسیله یی برای تپاندن جنایت دیگری علیه یکی از سرداران تاجیک، کار سیه دلان و ازخباثت‌پیشگان ارگ است نه چیز دیگر.

>>>   Mansoor Badry
کوچی نژاد اشرپ غنی احمدزی !
یکی از برداران طالب تو این جرنل پاکستانی خان وسیم خان است که در جنگ غزنی مردار شده است . برای تو و تمام برادران بی فرهنگ و بدنژادت فقط همین قدر می نویسم که :
....
اشرپ غنی . کجا خواهی برد این بدنامی تاریخی را ؟

>>>   بیننگ راگفتنددرکونت درخت سبز میشود گفت خیر است درسایه اش مینشینم.

>>>   Mansoor Badry
گویند ، غولی در بیابان از پی پاده یی روان بود . از قضا گوه سگی سفید رنگی را در راه دید . آنرا برداشت و مزه کرد ، دید مزه نداره ، به دل گفت :
کوروته خو خوروت دی ، باران وریدلی دی ، مزه یی تللی دی !
آیسکریم هم رنگش سفید است ، نشود که داستان تکرار شود و بگویند ، غنی بابا آیسکریم اچولی دی خو مزه یی تللی دی ! ههههههه

>>>   Abdul Hai Khurasani
انگار حاکم ارگ کابل، جشن سقوط غزنین را به دست طالبان مزدور برپا نموده است، جیغ می زند و هل من مبارز می طلبد...
اشرف غنی؛ خرد جمعی کشور را به سخره گرفته و در روز ماتم غزنین که از شش جهت خون و آتش می بارد بساط همایش فانتزی روز جوانان برپا داشته است !
در این ماتمسرا فقط یک روانپریش مریض می تواند، اینگونه گستاخ و بی پروا، بر پرپر شدن لاله های سرخ شهادت لبخند بزند و هیچ یادی از جنایت طالبان در غزنین نکند.
به نظر می رسد، اشرف غنی چندان هم ناراحت نیست که پایتخت سلطان محمود غزنوی برای سومین بار در آتش خشم دشمنانش می سوزد و خاکستر می شود.

>>>   دفر اویانی
لشکر افغانسازی با ندای «آتش بس!» افغانی
شهرآیین غزنه ما را به آتش دارند و تبهکاری

«فصل نا تمام» ستم افغانیت را فرجام خواهند
تا تهداب سوختاندن باشد بفرمان احمدزی غلزایی

امشب و ادامه یورش و آتش بربریت پختونخواهان در شهر باستانی غزنی:

>>>   Mansoor Badry
چند نفر اوغان خوب جنایت اواغنه خراب را در غزنی محکوم نموده است ؟
کجا هستند وحدتچی های غیر اواغنه که ادعا داشتند همه یی اواغنه طالب نیستند ؟

>>>   Mansoor Badr
چند نفر اوغان خوب جنایت اواغنه خراب را در غزنی محکوم نموده است ؟
کجا هستند وحدتچی های غیر اواغنه که ادعا داشتند همه یی اواغنه طالب نیستند ؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است