در غزنی چه می گذرد؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۰۴    ۱۳۹۷/۵/۲۰ کد خبر: 153594 منبع: پرینت

وخامت وضعیت امنیتی ولایت غزنی نه بخاطر قدرت طالبان است و نه به دلیل ضعف نیروهای امنیتی بلکه غزنی را مماشات و برخورد قومگرایانه ارگ با طالبان به این وضعیت دچار کرده است.

طالبان و مقامات عالیرتبه حکومت محلی همه از اعضای حزب اسلامی حکمتیار هستند و بین آنها هماهنگی کامل وجود دارد به همین دلیل تمام ولسوالی‌های پشتون‌نشین این ولایت بدون جنگ به طالبان واگذار گردید طالبان در اطراف شهر غزنی پایگاه‌های مشخص دارند که پرچم سفید طالبان نیز بر روی پایگاه‌ هایشان نصب شده است اما نیروهای امنیتی اجازه ندارند به پایگاه‌های طالبان حمله و از تهاجم آنها به شهر جلوگیری و پیشگیری نمایند.

به گفته‌ی برخی مقامات امنیتی ولایت غزنی شب گذشته حدود دو تا سه هزار جنگجوی طالبان برای تصرف شهر غزنی، به مراکز دولتی این شهر حمله کردند و به نوعی نیروهای امنیتی را غافلگیر نمودند. حال پرسش اساسی این است که اگر مقامات امنیتی و استخباراتی از تجمع نیروهای طالبان در اطراف شهر غزنی برای حمله به شهر خبر نداشته‌اند باید فاتحه استخبارات را خواند و اگر داشته و کاری انجام نداده‌اند این امر حاکی از توافق پشت‌ پرده حکومت با طالبان برای واگذاری شهر غزنی به طالبان است.

ظاهرا حلقه قبیله‌گرای مستقر در ارگ، حکمتیار و طالبان در مورد واگذاری شهر غزنی به طالبان دچار اشتباه محاسباتی شده و گمان نمی‌کردند که بدنه‌ی نیروهای امنیتی مستقر در این شهر بتوانند در برابر تهاجم گسترده طالبان مقاومت کنند اما بدنه‌ی نیروهای دلیر و شجاع امنیتی غزنی با تمام توانشان از شهر و مردم غزنی با تمام توان در برابر سپاه جهل و تاریکی، مقاومت و مهاجمان را وارد جهنم کردند.

محمد نسیم جعفری


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
غزنی
طالبان
نیروهای امنیتی
جنگ
نظرات بینندگان:

>>>   استخبارات درافغانستان فعلا موجود نیست آنها از زیرپای خود هم خبرندارند ، امنیت ملی تبدیل به یک شرکت انحصاری پنشیر وردک شده آنهم به جز دروغ کاردگری ندارد تنها دراختطاف ودسیسه بازی فعال هستند

>>>   سربازان واقعی و انسان دوست غزنی به بازوهای پر توان تان شجاعت و توانایی بیشتر از خداوند متعال خواهانیم اما از اینکه برادران یک دگر خود را نا آگاهانه به خاک و خون میکشند نهایت متاثر هستیم.آفرین فرزندان دلیر با آنکه شما مورد حمله قرار گرفته اید و شما بالای کسی حمله ور نگردیده اید دفاع حق حقه شما انسان های کامل است. اما افسوس و صد افسوس به این دولت ناکام و مزدور که هزاران انسان را بدون گناه به خاک و خون یکسان کرد. افغانستان سه شاه شجاع را بخاطر داشت حالا چهارم هم خود را در صحنه نمایان ساخت . ننگ باد به دولت که کشته شدن هزاران طفل را به تماشا گرفته و از آن لزت میبرد وننگ باد به ربس جمهور که شاهد قتل هزاران بنده خداوند را که به تقلب مسوَلیت شان را به عهده گرفته است و خاموشی اختیار نموده و باز هم میخواهد که با قاتلین فرزندان این سرزمین اجازه ورود بدهد. ننگ باد به ریس جمهور که دوست و دشمن خود را نشناسد.
از غزنی

>>>   خدایا! غزنی دودش برآمد. شهر غزنی پایتخت مرکز اسلامی وفرهنگی افغانستان وجهان نامگذاری شده است لذا تخریب این شهر به هراشکال ازنظر شرعی وعرفی خیانت آشکار به ولایت باستانی و فرهنگی غزنی میباشد.ولایت غزنی عالمان،سلاطین و مورخین مشهوردرطول تاریخ این ولایت باستانی افغانستان داشته اند مانند البیرونی،حکیم سنایی غزنوی،پادشاهان سلسله غزنویان وغوریان ومورخ مشهور کشور فیض محمد کاتب وامثالهم که هرگز فراموش نمیشوند.غزنی مرکز تولید اجناس قیمتی ازجمله پوستین های باکیفیت خیلی عالی و ظروف مسی دیگ وانواع چلم ها وانواع البسه های پشمی گوسفند و بز مانند دستکش،جوراب،جرسی،کرتی وپطلون شالی وبالاکوت وهم فرش های پشمی مانند گلیم،نمد وقالین که بعضی های شان در خارج از افغانستان نیز صادر میگردد.علاوه بران‌ انواع میوه جات تر وخشک در صادرات کشور نیز دولت قابل توجه داشته اند ودرعواید دولت سهم بسزایی دارند.این ولایت ازنظرعلمی وفرهنگی نیز خیلی درحال رشد و ترقی هستند طوریکه بیشترین مکاتب لیسه های دولتی ومراکزتعلیات عالی را در خود جاه داده اند.آثار تاریخی چند صد ساله منارهای تاریخی غزنی نیز مرکز توجه فرهنگی وآثار تاریخی درغزنی موجود است .لذا با نهایت تاسف که این خصوصیات و دارایی های خیلی ارزنده و مفید این ولایت در جنگ های بیفایده نیست و نابود گردند. دولت باید تلاش کنند که صلح و آشتی ملی درجامعه و ولایت غزنی باهر قیمت وهزینه که باشدحکمفرما گردد.اکثر ولسوالیهای ولایت غزنی صلح حکمفرماهستند با آنهم راه گیری وگروگان گیری دراکثر راه های مواصلاتی این ولایت تا هنوز دیده میشود.هرجنگ چه داخلی باشد و چه خارجی باشد پایانش صلح وآشتی است جنگ های اول ودوم جهانی وجنگهای دیگری مانند جنگ ویتنام وباقی جنگ های پارتیزانی وداخلی سرانجامش به صلح وآشتی منجر گردیده اند.لذا بهتر است که هرچه زودتر صلح درجامعه جنگ زده افغانستان با شرکت و رهبری سیاست مداران داخلی و همکاران بین المللی حل و فصل گردد.خداوند متعال مردم شریف غزنی را ازین ناامنی و هرج و مرج داخلی برای همیشه نجات دهد وصلح وآرامش در جامعه افغانستان هرچه زودتر حاکم گردد.انشالله وتعالی ومن الله التوفیق.
الحاج انجنیر عبدالرشید ناصری از آسترالیا


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است