کشور در چنگال خونین هیولای تبارگرایی
با نزدیکتر شدن انتخاباتف کرزی برای راندن غنی از ارگ عزم را جزم نموده است اما غنی هم بیکار ننشسته و برای ماندن و پاییدن در ارگ دست به مانور زده است. دو اردوگاه درانی و غلجایی رو در روی هم... 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۹    ۱۳۹۷/۵/۱۶ کد خبر: 153472 منبع: پرینت

بیداد تبارگرایی لجام گسیخته و آرایش نیروها در آستانه انتخابات دردمندانه کشاکش های تباری تار و پود کشور را دریده و از هم گسیخته است.

آنچه در کشور رخ داد این بود که کرزی برای اعاده رژیم شاهی و دایمی ساختن پادشاهی برای خاندان خودش با تکیه به نیروهای شمال بویژه مارشال فهیم رهبران غلجایی مانند خلیلزاد، اشرف غنی احمدزی و علی احمد جلالی (هوادار این تیم) را از گردونه سیاسی و دستگاه دولت بیرون کرد و راند‌ سپس غلجاییان برای انتقام جویی به زور آمریکا و تکیه به دوستم و حزب وحدت (جناح استاد خلیلی) و کمک صد میلیون دالری سعودی با تقلب گسترده در انتخابات کرزی را از ارگ بیرون راندند‌.

در این گیر و داد مناسبات اردوگاه غلجایی با شمالیان بسیار تیره شد اشرف غنی هم از آنان سخت انتقام گرفت و بخش بزرگی از ایشان را از دستگاه دولت راند افسران مربوط به آنان را از نیروهای مسلح به بازنشستگی سوق داد و حتی با همپیمان خود در جمع آنان یعنی احمد ضیا مسعود هم مسامحه و مدارا نکرد. با توجه به اینکه دوستم را با دادن هزار وعده و وعید و دادن میلیون ها دالر و نشان دادن باغ های سرخ و سبز در تیم خود آورده بود پس از نشستن به کرسی ریاست جمهوری او را هم که دیگر خار بغل شمرده می شد با راه انداختن مضحکه ایشچی به خارج فرستاد در نتیجه اداره انحصارگرای کنونی داریم و فربه شدن تنش های قومی.

اینک با نزدیکتر شدن انتخابات کرزی برای راندن غنی احمدزی از ارگ عزم را جزم نموده است اما غنی هم بیکار ننشسته و برای ماندن و پاییدن در ارگ دست به مانور زده است اینگونه دو اردوگاه درانی و غلجایی رو در روی هم صف آرایی نموده اند و کشور را گروگان گرفته اند در این راستا بازپس آوردن دوستم، رفتن به خانه احمدضیا مسعود برای پوزشخواهی و سپردن وعده آوردن او به ارگ و حتی تلاش برای آوردن دوباره عطا محمد نور به کرسی ولایت بلخ از راه آشتی دادن او با داکتر عبدالله و.... شایان یادآوری است.

دردمندانه و سوگوارانه کشور بجای اینکه میدانگاه رقابت های سالم و دموکراتیک دو حزب فراگیر و سرتاسری فراتباری، فرازبانی، فرامذهبی و فراسمتی می شد جونلانگاه ستوران دو اردوگاه قبیله ای غلجایی و درانی شده است در این حال رهبران و تکیه داران سایر اقوام برای بدست آوردن کرسی های معاونیت رییس جمهور آینده با هم گلاویز و دست به یقه اند. از دید نظری صد در صد به سودشان است که یک نامزد مستقل و واحد بدهند اما رقابت های منفی و خودخواهی ها و تنگ نگری ها و حس معامله گری و داد و ستد مانع از این کار است تا دیده شود طوفان کشتی بشکسته کشور را به کدام کرانه ناشناخته خواهد افکند و یا اینکه در کدام گرداب فروپاشی و نابودی غرق خواهد کرد.

ناگفته پیدا است که کشورهای مخاصم خارجی هم در این گیرودار به سربازگیری از هر سه اردوگاه می پردارند چنین بر می آید که روسیه و ایران از تیم کرزی و آمریکا، انگلیس و اسراییل و عربستان از تیم احمدزی پشتیبانی می کنند فراموش نشود که در این گیرودار دشمن اصلی یعنی پاکستان پشت سر حزب اسلامی، طالب و داعش در کمین نشسته است تا با بهره گیری از تنش های تباری از آب خیت ماهی بگیرد.

راه برونرفت این بحران خطرناک که هستی کشور را با مخاطره روبرو ساخته است پایان دادن به انحصارگرایی و فراهم نمودن زمینه مشارکت برای همه باشندگان با اصلاح ساختار نظام است تا بتوانند دادگرانه در کنار یکدیگر، دوشادوش در ساختن کشور، دولت و ملت کار و زندگی نمایند برای دست یافتن به این مهم باید قانون اساسی تعدیل و ساختار نظام اصلاح گردد.

اکنون توپ در میدان ارگ است اگر صادقانه و بی درنگ در این راستا پا به میدان بگذارد و ابتکار عمل را دست بگیرد و کمیسیونی را برای تعدیل و ویرایش قانون اساسی بگمارد بیگمان پشتیبانی مردم را بدست خواهد آورد برعکس اگر کرزی شعار انتخاباتی خود را تعدیل و ویرایش قانون اساسی و اصلاح ساختار نظام قرار دهد میدان را خواهد برد.

در این حال تیم اپوزیسون باید این دو شعار را در راس شعارهای خود قرار دهند.

عزیز آریانفر


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
انتخابات
کرزی
غنی
نظرات بینندگان:

>>>   بیهوده وقت حود ودیگران راضایع نکو راجع به بهبود اگرچیزی یاد داری بنویس
غلجائی ، درانی ، فهیم این چی معنی دارد بیاتورئیس جمهورشو که تبار گرائی گم شود میشوی ؟

>>>   هرگز چنین نیست که شما فکر میکنید

>>>   این تحلیل گر هاهمیشه تحلیل شان غلد برامده کرزی وظیفه دارد لنده غرهارا مهارکند اگرتجزیه شد یک سمت کرزی اداره کند یک سمت را غنی اداره کند

>>>   دونفر دزد خری دزدیدند
سر تقسیم به هم جنگیدند
ان دو بودند گرم زد و خورد
دزد سوم خر شانرا زد و برد

>>>   شما مردم تمام دوران تحصیل خود در شوروی را چاینک نکلی و پطلون کوبای فروختید و دهکان مدرسه را رشوت داده صاحب دیپلوم شدید و حالا به این چرندیات را به نام تحقیق به خورد مردم می دهید.
اول اینکه حامد کرزی کاندید نبود که غلجایی ها وی را از ارگ کشیده باشد ولی مفز پوچ شما همین موضوع ساده را هم درک نمی کند.
دوم اینکه ما پشتون ها به هیچ قوم و سمت در افغانستان دشمنی نداریم تاجیک و اوزبیک هم برادران ما است. ولی لندغران جهادی و گلم جمان دوستم هرگز دوست ماشده نمی تواند و انشاالله که آخرین نفس های شان هم به پایان میرسد.

>>>   عزیز جان ! پیش کشیدن ( اصلاح نظام ) درد خانمان سوز موجود را درمان نمکند، زیرا ایندو( کرزی و احمد زی ) مزدور استعمار جهانی بوده و استند، هر دو


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است