برنامه تسلیمی افغانستان رسما آغاز گردید
مذاکرات طالبان با آمریکا نخستین نردبان اقتدار سیاسی سراسری آنان را با اهدای گستره بزرگ قلمروی کشور برای آنها رسما بنیاد نهاد و قفل حاکمیت و نمایشنامه دموکراسی در افغانستان کاملا شکسته شد و کلید آن به طالبان واگذار گردید 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۴۸    ۱۳۹۷/۵/۱۰ کد خبر: 153285 منبع: پرینت

در حالیکه افغانستان هنوز هم زخم خونین مصالحه معامله گرانه، کاذب و تحمیلی گر با چوف رهبر پیشین اتحاد شوروی را در بدن دارد اینبار آمریکا تحت همین عنوان (مصالحه) و در راستای همین سناریو می خواهد در یک معامله عقب پرده، قایق شکسته ی افغانستان را در موج ها رها نموده و آن را تکه تکه و پارچه پارچه ساخته و با استقرار نظام فندمنتالیستی و حافظ منافع آمریکا در وجود طالبان سیاه ترین دوره تاریخ را در کشور تکرار نماید.

هفته قبل همزمان با آغاز مذاکرات میان آمریکا و طالبان در قطر با توجه به جو آشفته سیاسی داخلی و منطقه ای اینجانب تحت عنوان «افغانستان میدانگاه نبرد جهانی» به صراحت پیشبینی نمودم که آمریکا در گفتمان با طالبان می خواهد جغرافیای افغانستان و اقتدار سیاسی کشور را معامله نماید.

مذاکرات قطر نخستین نردبان اقتدار سیاسی سراسری طالبان را با اهدای گستره بزرگ قلمروی کشور برای آنها رسما بنیاد نهاد دیگر قفل حاکمیت و نمایشنامه ی دموکراسی در افغانستان کاملا شکسته شد و با ترفندهای فریبنده کلید آن برای طالبان واگذار گردید بی گمان این برنامه برای گام بعدی مراکز شهرها و ولایات را دربرگرفته و تا پایتخت کابل گسترش می یابد.

مجموع تحلیل ها نشان می دهد که تسلیمی افغانستان برای پاکستان به مثابه هدایتگر اصلی نیروی طالبان در سرلوح این معاملات قرار گرفته است. حال سرنوشت میلیون ها انسان در افغانستان بدست گرگان و آدمخواران رقم خورده و همه ی چراغ های مدنیت در آن شبستان خاموش گردیده و "انسانیت "در تابوت سپرده می شود.

آیا هنوز هم برای شنیدن فریاد تاریخ برای گذر از نزاع های قومی و افتراق سیاسی برای ایجاد همبستگی ملی و ایجاد سنگر واحد برای نجات افغانستان دیر شده است؟ هرگاه آزادیم، دولت داریم و ملت چگونه و چرا فرمان عقب نشینی ارتشمان از واشنگتن صادر می گردد؟

بنابر قول نیویورک تایمز دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا دستور عقب نشینی نیروهای افغانستان را از ساحات روستایی و کم جمعیت افغانستان صادر نمود (*1). به گزارش منابع وزارت دفاع افغانستان بلادرنگ پس از صدور فرمان ترامپ عقب نشینی نیروهای ارتش افغانستان از برخی از محلات روستای آغاز گردید. روزنامه نیویورک تایمز تحت عنوان "استراتژی جدید
آمریکا در آیینه ی پلان پیشین افغانستان برای عقب نشینی" خاطر نشان می دارد.

واشنگتن تایید کرد که اداره ترامپ از ارتش افغانستان خواسته است تا از مناطق کم جمعیت کشور عقب نشینی کنند. مامورین آمریکا اطمینان دادند که مناطق وسیعی از کشور در کنترل طالبان باقی خواهند ماند. روزنامه ی نیویورک تایمز از مقاصد شوم و اهداف راهبردی واشنگتن برای تسلیمی افغانستان پرده برداشته و خاطر نشان می دارد "این رویکرد در بخش سِری ای از استراتژی جنگی قبلی که توسط رییس جمهور ترامپ در سال گذشته اعلام گردید گنجانیده شده بود".

براساس گفته های سه مقام رسمی آمریکا که نخواستند نامشان فاش شود و اسناد را به «نیویورک تایمز» تعریف نموده گفته اند که به منظور حفاظت از نیروهای نظامی از حملات در پاسگاه های جداگانه و آسیب پذیر و بخاطر تمرکز بر دفاع از شهرهایی مانند کابل و سایر مراکز پر جمعیت این تصمیم اتخاذ شده است. نیویورک تایمز چشم انداز موثریت و پایداری این استراتژی را مورد پرسش قرار داده می نگارد.

خروج این نیروها شبیه به استراتژی هایی است که ادارات بوش و اوباما در طول جنگ تقریبا 17 ساله آن را شروع کرده و به آن لگد زده اند. از این امر بطور موثر می توان اطمینان حاصل کرد که طالبان و دیگر گروه های شورشی، قلمرو معینی را در کنترل داشته و دولت کابل را می گذارند تا فقط از کابل و شهرهایی مانند قندهار، قندوز، مزارشریف و جلال آباد محافظت بعمل آورد.

نیویورک تایمز بر ضعف و ناکامی استراتژی و پالیسی دولت سازی آمریکا انگشت انتقاد گذاشته بیان می دارد: عقب نشینی به شهرها تصدیق مکرر بر ناکامی ساخت دولت آمریکا در افغانستان است که هنوز قادر به هدایت و محافظت از جمعیت روستایی در حال توسعه در کشور نیست. در طول سال ها همانطور که موجی از سربازان آمریکایی و ناتو در چرخه های متناوب وارد شدند و رفتند دولت مجددا به آرامی تکه تکه های خاک را به طالبان تسلیم نموده و افغانستان را قطعه قطعه نموده و به بخش های متفاوتی تقسیم می کند تا اطمینان دهد که دیگر در این سرزمین جنگ را پایانی نیست".

نیویورک تایمز بر بی ثباتی و رفتار عوامفریبانه سران کاخ سفید اشاره نموده و اذعان می دارد: ترامپ در زمان استراتژی جدید خود اعلام کرد که طالبان و شورشیان حکومت اسلامی در افغانستان باید بدانند که هیچ جایی برای پنهان شدن ندارند و هیچ جایی بیرون از دسترسی به قدرت آمریکا و اسلحه آمریکایی نیست.

کاخ سفید قبل از کاربست تحقق عملی استراتژی عقب نشینی، برنامه جوسازی سیاسی را برای بستر سازی افکار جهانی براه انداخته بود چنانچه به قول این روزنامه جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای ایتلاف تحت رهبری آمریکا در جریان یک کنفرانس خبری در ماه گذشته در بروکسل گفت که طالبانی که بر پاسگاه ها و وسایل نقلیه و تجهیزات نیروهای محلی حمله نموده و آن را به تصرف می آورند در مناطق دوردست فعالیت می نمایند.

در این میان هنوز احساسات وطنپرستانه در وجود افسران و سربازان میهن‌ دوست ارتش افغانستان زنده است و نشانه های سرپیچی آنها از برنامه ترامپ مشهود است. نیویورک تایمز می‌نگارد: استراتژی بستگی به تمایل دولت افغانستان برای بازگرداندن نیروهای خود دارد. یک مقام وزارت دفاع افغانستان گفت که برخی از فرماندهان در برابر تلاش های آمریکایی ها برای واگذاری ساحات برای طالبان مقاومت نموده و اظهار می دارند که مردمان محلی نسبت به چنین رویکردی احساس خیانت می کنند.

محمد کریم اتل یکی از اعضای شورای ولایتی هلمندگفت: ترک مردم در شرایطی که احترام به آنها وجود ندارد نقض حقوق بشر است. این ممکن است ضعیف ترین نقطه دولت باشد که امنیت و دسترسی به مشکلات مردم را فراهم نمی کند.

نیویورک تایمز تناسب محیط زیست شهری و روستایی را در افغانستان مورد کنکاش قرار داده و تصویر بعدی محیط تنگ حاکمیت بویژه پس از واگذاری محلات روستایی برای طالبان را به نمایش گذاشته بیان می دارد "طبق آمار C.I.A فقط بیش از یک چهارم جمعیت افغانستان در مناطق شهری زندگی می کنند. تخمین می زند کابل بزرگترین شهر با بیش از چهار میلیون نفر است اکثر افغان ها در سرتاسر گسترده ی روستایی زندگی می کنند و مزرعه دارند.

براساس گزارش دفتر «بازرس ویژه برای بازسازی افغانستان»، ازجمله 407 ولسوالی در افغانستان، 229 ولسوالی در تحت کنترل و نفوذ دولت بوده و به تعداد 59 ولسوالی تحت کنترل طالبان قرار داشته و 119 ولسوالی در میدان منازعه قرار دارند. آگاهان سیاسی معتقدند که در عقب ترفندهای نظامی "استراتژی عقب نشینی" اهداف سیاسی و منافع راهبردی آمریکا برای تاسیس یک دولت فندمنتالیستی در افغانستان خوابیده است چنانچه مبتنی بر این مقاله پاول ایتون یکی جنرالان دو ستاره ی بازنشسته ی ارتش آمریکا و آموزگار پیشین نیروهای عراقی گفت: "زمان آن فرا رسیده است تا بگوییم ما به یک نتیجه سیاسی نیاز داریم".

مجموعه رخدادهای سیاسی پس از تجاوز آمریکا در افغانستان و استراتژی های واشنگتن در کشور مبین این حقیقت تلخ است که آمریکا از یکسو نخواست تا یک دولت پایدار و نیرومند ملی در افغانستان شکل بگیرد و از سوی دیگر هرگز تلاش نکرد تا طالبان را در افغانستان سرکوب نماید بلکه در شگردهای متعدد بحیث حامی سرسخت پروژه طالبان عمل نمود چنانچه نیویورک تایمز پیشینه ی برنامه پنتاگون برای تسلیمی محیط جغرافیای افغانستان برای طالبان را مورد بحث قرار داده و می نگارد: استراتژی عقب نشینی از طرح نظامی ارتش بشدت در زمان اوباما در افغانستان پس از اینکه سربازان را از خط مقدم در سال 2014 خارج ساختند اساس گذاشته شد.

مبرهن است که با تحقق "استراتژی عقب نشینی" در گام نخست همه نیروهای مخالف طالبان خلع سلاح شده، حلقه ی محاصره شهرها و ولایات تکمیل و سپس فاز سقوط و فروپاشی نظام آغاز می گردد.

عارف عرفان

منابع:
(1*)New York times/Newest U.S. Strategy in Afghanistan Mirrors Past Plans for Retreat/28 July


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
طالبان
حکومت افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   زنده بادعارف جان وقند دوست داشتنی سالم تقدیم است گزارش تان را خواندم بیسارعالی بود.
از طرف هیبت هموطن تان ازکابل

>>>   اولتر ازهمه اشغال افغانستان توسط امریکا به همکاری ویاری تعداد ازرهبران ومفسدین داخلی افغانستان اشتباه بزرګ بود امریکا باید قبل از تجاوز یک بار از انګریز وروس پرسان ومشوره میکرفت امریکا دیګرنه میخواهد از دوذدان مفسدین غلامان روس ایران هند پاکستان زندهګی هموطنان شان را به خاطر ادامه چند دوذد شورای نظار دوستمی وسقاوی به مخاطره بیا اندازد امریکا ازاین دوذدان منحیث کاعذ تشناب استفاده کرده دیدند همه شان دوذد وطنفروش اند به طالبان مراجعه کردند امریکا وشرکای جرمی شان به اراده ملت عظیم افغانستان سر تعظیم فرود اورد وبه این ملت کفر شکن باید تسلیم شود ملت که با پای برهنه وشکم ګرسنه ولی با ایمان به قوی ترین ممالک غول جهان شکست دادند افتخار به این قوم سلحوشور ومبارزین راه ازادی افغانستان نوین روی سیاهی به کسانی مانند که به دیګران غلامی کرد وبه سربازان کشته شده امریکا شهید کفته ولی به مبارزین راه اسلام وحریت کشور خود مرداری میګفت وطن این وطن فروشان را استفراق خواهد کرد نفرین به انهایکی در اشغال افغانستان وشهید کردن هزارها انسان بی ګناه اعم از رن طفل ومرد با امرکا مساعدت کرده
زنده باد افغانستان سربلند

>>>   اين طرح نو نيست ولي تطبيق آن اينبار امكان پذير است. زيرا غني، اتمر ، استانكزي، حكمتيار و ديگر أعضاي اين حلقه خبيثه، شرايط را براي اين پيشبرد آمادهكرده اند. آنها همه اشخاص وطندوست را از اردو و بوليس و امنيت ملي بركانا كرده اند. فعلن بلي گويان سر قدرت استند. وأما در مسأله مقاومت ملي و سر نوشت ملت اين مردم است كه از قامروا خود دفاع ميكنند. إنشاءالله مثليكه سه بار پوز انگليس، يكبار از روس را بخاك ماليدند ، باز هم اجازه نميدهند كه پنجابيها توسط طالبان اين سياه ترين چهره تاريخ وطن به وطن ما حكمروايي كنند.

>>>   فاشیست های اوغانتبار از همان عروس های استند که دلشان به تجزیه میشد ولی طویانه را زیاد خواب دیده بودند
آنها چنان داوری کرده بودند که همه تاجیکان ، هزاره ها و اوزبیک های رهبران حزب حمعیت ، جنرال دوستم ، محقق ، خلیلی ، بی دانش قانون پوه استند که هر سازی که زدند میرقصند .
جنبش جوانان عدالتخواهان این سه قوم بدون شستشوی دین مقدس اسلام ، انگلیس و آمریکا با همان آرمانهای انساندوستانه و عدالتخواهانه

>>>   آنچی نوشته کرده بودم راست بود یا دورغ ؟ کجاست غیرت اوغانوالی اواغنه که باز بالای شان آمریکا و غرب مانند بابای شان وطن ما را سنت می کنند و ایشان مزدورانه خاموش اند ؟
2

>>>   طالبان همان عروسک های زیر چادری آمریکایی ها هستند که با استفاده از چادری وریش های انبوه آمریکای جنایتکار را در رسیدن به اهداف ناپاک وپلیدش به منظور اشغال افغانستان کمک ها بی سابقه کرده اند دردنیا هیچ گروهی مزدورتر واحمق تر وحتی سرافگنده تر وجود نداردکه بتواند جای طالبان را بگیرداگر دیگران دزدوچپاول به قول بعضی از نادانان وبیخبر ان کرده ویا نکرده اند اما مثل امروز وطن را به اجنبی ها نفروخته اند واین افتخار نصیب شان شده است هرکاری کرده اما با استفاده از فرهنگ چادری وخود کفانی زمینه تصاحب کشور رابه خارجیها مساعد نکرده اند.نفرین باد براین انتحاریون بی فرهنگ.
س


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است