تعویق انتخابات شورای ولسوالی ها
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۳۵    ۱۳۹۷/۵/۹ کد خبر: 153263 منبع: پرینت

پاسخ ریاست اجرایی چیست؟

بنظر می‌رسد برگزاری انتخابات شورای ولسوالی ها به‌ تعویق افتاده است. برگزاری انتخابات شورای ولسوالی‌ها از پیش‌ شرط‌ های اساسی برای برگزاری مجلس بزرگان «لویه جرگه‌ی» و تعدیل قانون اساسی است.

این تصمیم جدید یکبار دیگر نگاه‌ها را به‌سمت ریاست اجرایی دوخته است. مبتنی بر توافقنامه‌ی ایجاد حکومت وحدت ملی ریاست اجرایی در این زمینه بیشتر به‌ مردم پاسخ‌گو است تا کمیسیون و ارگ.

سوگمندانه عبدالله از آنچه در کارزارهای انتخاباتی شعار می‌داد و باعث شده بود تا یک جو عاطفی بزرگ پشت سرشان شکل بگیرد فاصله‌ی زیادی گرفته است. برگزاری مجلس بزرگان (لوی جرگه) قانون اساسی برای غور روی تعدیل قانون اساسی و تغییر نظام از ریاستی متمرکز به پارلمانی-صدارتی یکی از وعده‌ها و برنامه‌های اساسی عبدالله بود که اکنون با وضعیت پیش‌ آمده ممکن بنظر نمی‌رسد.

اکنون دیده شود دلایل و شواهد برای این تصمیم چیست و آیا ریاست اجرایی خود در این تصمیم شریک بوده است یا خیر!

حسیب معترف


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ریاست اجرایی
انتخابات
شورای ولسوالی
نظرات بینندگان:

>>>   در صورتی که قوای نظامی از مناطق دور افتاده قریه جات و ولسوالی ها عقب نشینی کند،ضرورت به انتخابات شورای ولسوالی ها چیست؟
خود بخود این مناطق به دست طالبان می افتد و قوانین طالبان در آنجا حکمفرماست،نه از دولت.

>>>   حکومت موجود غنی احمدزی و تیم محدودچند نفری ان هیچ کاری را مطابق میل مردم و وعده های داده شده شان انجام نداده اند و از روز اول این حکومت متقلب غنی تا امروز جز دروغگوی بمردم و وعده های سر خرمن ع.ام فریبی و اغوا چیزی دیگر نکرده اند و امنیت کشور را بیشتر خراب کردند نان دسترخوان مردم بیچاره را ربودند خودشان و اقارب شانرا چاق کردند از دارایی های ملت خیانت به بیت المال و خیانت بملت و خیانت بکشور همکاری با ترورستان طالبان برادران ناراضی شان از جمله کار های اساسی اینحکومت در طول بیشتر از چهار سال سپری شده انها در قدرت دولت است حلا که نمیخواهند شورای ولسوالی ها را باساس رای مردم شود میدانند که بهانه انها از ایجاد لویه جرگه بر طبق قانون اساسی از بین میرود وقتیکه قانون تغیر کند صلاحیت ریس جمهور کاهش پیدا میکند دیگر یکتازی کرده نمیتوانند و تقلب رای گیری از بین میرود صلاحیت دولت تقسیم میگردد ارگانهای مستقل استقلالیت شان اعاده میگردد قدرت واقعی بدست نماینده های مردم قرار میگیرد به همین خاطر حکومت غنی احمدزی نمی خواهد که اعضای لویه جرگه قانون اساسی شکل گیرد ...

>>>   اگر عبدالله را در جای خود بگذارند او هم حاضر است بر روی شوراهای ولسوالی ادرار کند!!!!!

>>>   ‎عمر راوی
وقتی گپ از وحدت قومی در افغانستان باشد، میگویند شما نام از تاجیک و هویت تاجیکی نبرید که باعث خدشه دارشدن وحدت قومی میشود. وقتی گپ از وحدت « فارسی زبانان » باشد،میگویند که لطفن گپ تاجیک و هویت تاجیکی را مطرح نکنید که باعث ضعیف ساختن وحدت فارسی زبانان میگردد . وقتی از خراسان سخن گفته میشود، میگویند شما از هویت تاجیکی تان یاد نکنید که باعث سستی خراسان خواهی میشود ودیگران را ازما دورمیسازد.اگر گپ ازعدالتخواهی باشد،میگویند اصراربرهویت تاجیکی درتضاد باعدالتخواهی قومی است. خلاصه،«تاجیک» که بگویی،همزمان خلاف مسلمان میشوی،خلاف وحدت افغانستان میشوی، خلاف فارسی زبانان می شوی،خلاف خراسان میشوی، خلاف بشر،خلاف انسان میشوی. نمیدانم چرا یک وحشت عجیب از نام و از هویت تاجیک دارند و نمیخواهند که این هویت مطرح شود، بر زبانها جاری گردد ، جایگاه شایسته خویش را بیابد؟! باهیچ هویت دیگرکسی مشکل ندارد، اما از گرفتن نام تاجیک خیلی ها بی قرار و نا آرام می شوند.

>>>   Saboor Raheel
در پیوند به آمادگی حزب کنگره ملی برای واکنش و اعلام موضع در قبل سپردن برخی مناطق به طالبان در پای اعلامیه شان نوشتم:‌

«کنگره ملی یگانه حزب زنده است. حزبی که وظایف خود را می داند. در هرگام موضع خود را دارد و برای هر حرکت دولت توضیح سیاسی مشخص. میان یک حزب زنده و یک دکان بارزترین فرق همین است.»

کنگره ملی می تواند به حزبی فعالتر و بهتر از آنچه هست تبدیل شود اگر به برخی مسایل دیگر نیز توجه کند. از جمله مسایل اقتصادی. پروژه های اقتصادی یی را که تیم فاشیست ارگ رویدست دارد و با آن برنامه های بسیار خطرناک قومی را به پیش می برد نیز باید به گونه مشخص و مشروح مورد ارزیابی قرار این حزب قرار گیرد. برای این کار نیاز به متخصصین اقتصاد در بخش امور اقتصادی حزب است.

شاید انتقادهایی متوجه کنگره ملی و رهبری اش باشد. اما تاکنون در عرصه سیاسی یگانه حزبی که اصل و قلب برنامه های ضد ملی و شوونیستی و فاشیستی ارگ را نشانه رفته و در برابرش ایستاده است همین کنگره ملی به رهبری لطیف پدرام است.

دولت با واگذاری مناطقی به دست طالب دچار عدم مشروعیت بزرگی می شود. از جمله تمامی وکلایی که از مناطق تحت نفوذ طالب در شورای ملی استند، اعتبار خودرا می بازند. غنی و تیمیش و تمامی پشتونهای تکنوکراتی که از نام پشتون و رای پشتون به خود مشروعیت قایل می شوند این مشروعیت را می بازند. البته در جاهایی که به طالب سپرده می شود و منطقه تاجیک نشین و ازبک نشین است نیز چنین وضعیتی است. البته چنین مناطقی کم است و دولت این مناطق را به طالبان غیر پشتون نمی سپارد و این روشن است.

آنهایی که فکر می کنند دولت تن به انتخابات مشروع می دهد و حاکمیت را تقسیم می کند و به این امید واهی همه تخمهای خود را در سبد انتخابات گذاشته اند، در بهترین صورتش کور خوانده اند. ورنه شریک جرم دولت غدار فاشیستی اند که با اغفال مردم به تداوم این حاکمیت کمک می کنند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است