امریکا: مناطق دور افتاده را به طالبان بدهید
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۵۳    ۱۳۹۷/۵/۷ کد خبر: 153157 منبع: پرینت

ادارۀ دونالد ترامپ از نیرو های افغانستان که از حمایت ایالات متحده برخوردار اند، خواسته است تا از مناطق کم جمعیت افغانستان عقب نشینی کنند.

روزنامۀ نیویارک تایمزبه نقل از سه مقام امریکایی که نام های شان ذکر نشده است، گزارش می دهدکه این پالیسی بخشی از استراتژی جدید رییس جمهور ترامپ است که جزییات آن اعلام نشده بود.

در این گزارش آمده است که هدف چنین اقدام، از یکسو جلوگیری از حملات علیه قوای نظامی افغانستان در مناطق آسیب پذیر آن کشور است و از سوی دیگر، این پالیسی موجب خواهد شد تا فعالیت نیرو های افغانستان برای تامین امنیت شهر های عمدۀ آن کشور متمرکز شود.

در این گزارش آمده است که این پالیسی موجب خواهد شد تا طالبان و سایر گروه ها مناطقی را که از قبل در تصرف خود دارند، تحت کنترول خود حفظ کنند و حکومت افغانستان امنیت مراکز شهر های عمده مانند کابل، کندهار، قندوز و جلال آباد را تامین کند.

رییس جمهور ترامپ زمانیکه سال گذشته استراتژی جدید اداره اش را برای کشور های جنوب آسیا و افغانستان اعلام کرد، تاکید داشت که طالبان و گروه دولت اسلامی یا داعش "باید بدانند که آنان هیچ جایی برای پنهان شدن ندارند و هیچ جایی فرا تر از قدرت امریکا و اردوی امریکا وجود ندارد."

اما در این گزارش آمده است که این تصمیم حکومت خواهد بود که آیا از مناطق دور افتاده نیرو های اش بیرون کند یا خیر. نیوریاک تایمز به نقل از یک مقام وزارت دفاع ایالات متحده نوشته است که شماری از فرماندهان افغانستان در برابر چنین پالیسی امریکا ایستادگی کرده اند و از مناطق دور افتاده عقب نشینی نکرده اند، زیرا آنان به این باوراند که در صورت عقب نشینی، مردم محل فکر خواهند کرد که در برابر آنان "خیانت" صورت گرفته است.

اما حمدالله محب، سفیر افغانستان در شهر واشنگتن دی سی در یک پیام ایمیل به نیویارک تایمز گفته است که بر اساس پالیسی قرار نیست که نیرو های افغانستان مناطق دور افتاده را ترک کنند و آنرا به طالبان واگذار کنند.
سفیر افغانستان در واشنگتن دی سی اما تاکید کرده است که حکومت افغانستان در وهلۀ نخست درنظر دارد تا امنیت شهر ها را تامین کند و سپس به تامین امنیت مناطق دور افتاده تمرکز کند.

بر اساس گزارش ادارۀ سر مفتش ایالات متحده برای بازسازی افغانستان یا سیگار،در حال حاضر "حکومت افغانستان از جمع ۴۰۷ ولسوالی، کنترول ۲۲۹ ولسوالی (۵۶.۳ درصد قلمرو) را در دست دارد، در حالیکه طالبان بر ۵۹ ولسوالی (۱۴.۵ درصد قلمرو) تسلط داشته و دو طرف، حکومت و طالبان، برای مسلط شدن بر ۱۱۹ ولسوالی دیگر (۲۹.۲ درصد قلمرو) درگیر اند.

کد (10)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ترامپ
آمریکا
طالبان
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است