افغانستان میدانگاه یک نبرد بزرگ جهانی
افغانستان بنابر ارزان بودن مواد سوخت انسانی و سرزمین بی صاحب بحیث میدانگاه اصلی نبرد شرق ‌‌‌‌‌‌‌و غرب انتخاب گردیده و در این بازی فاکتور "اسلام گرایی" نقش مهیب ترین سلاح را در این قطب بندی مشخص خواهد ساخت 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۵۵    ۱۳۹۷/۵/۲ کد خبر: 153017 منبع: پرینت

پیوستن روسیه، چین، پاکستان و ایران در جبهه ضد داعش در افغانستان؛ طوفان های بزرگ سیاسی در راه است.

آغاز سخن:
موجودیت پایگاه های نظامی آمریکا در افغانستان و پروژه های راهبردی مربوط، به چالش بزرگ منطقه ای مبدل شده و تخم های عقد "پیمان امنیتی" آمریکا در افغانستان در حالت جوانه زدن است، عطر این شکوفه ها لشکری از خفاشان جهانی را به سمت افغانستان به پرواز درآورده است.

خطوط جدید استراتژیک بر نقشه ی جنگ افغانستان ترسیم گردیده و آمریکا بخاطر اجتناب از تکرار شکست خفت بار ویتنام افغانستان را در معرض معامله قرار می دهد تا خود بدون گزند از این ساحل خون و آتش فرار نماید. حضور ارتش اسراییل و امارات متحده در افغانستان تدارک نفت لازم را بر شعله های این جنگ فزونی بخشیده است و شطرنج بازان اصلی حوزه سیاست افغانستان سرعت حرکات دانه ها را شتاب بخشیده اند.

دو تیم بزرگ جهانی برای فینال مسابقات آمادگی می گیرند؛ افغانستان بنابر ارزان بودن مواد سوخت انسانی و سرزمین بی صاحب بحیث میدانگاه اصلی نبرد شرق ‌‌‌‌‌‌‌و غرب انتخاب گردیده است در این بازی سرنوشت ساز به عوض کاربرد سلاح هستوی فاکتور "اسلام گرایی" نقش مهیب ترین سلاح را در این قطب بندی مشخص خواهد ساخت. در حال حاضر "طالب" و "داعش" نقش آفرینان این بازی مرگ و خون و آتش بوده و فاکتور عوام‌ فریبانه "صلح" و "دموکراسی" پرده پرداز این بازی اند.

اخیرا آمریکا گفتگوی غیرمستقیم را با طالبان در قطر به راه انداخته است. کشورهای امارات و عربستان سعودی در چشم انداز نبرد با ایران، آمریکا را در این پروژه همراهی می نمایند. رسانه های جهانی گزارش می‌ دهند که "مبتنی بر بیانیه های مقامات آمریکایی گزارشات رسانه ای و تحقیقات "گروه بحران" واشنگتن آمادگی دارد که بطور مستقیم با طالبان مذاکره نموده و مساله خروج نیروهای آمریکایی را روی میز قرار دهد".(1*)

در چشم انداز پروسه صلح با طالبان آمریکا تحفه ای را که باید برای طالبان و درنهایت پاکستان سخاوت نماید عبارت از واگذاری بخش اعظم اقتدار سیاسی و یا هم ارایه بخشی بزرگی از جغرافیای افغانستان خواهد بود. دکتر غنی به مثابه مجری برنامه های غرب و بر هم زدن شیرازه های مردمی رژیم، بستر لازم را برای این نبرد در قلمرو افغانستان مساعد ساخته و خود را در گوشه ای از کاخ به اسارت کامل درآورده است.

در این حال با توجه به وزش طوفان های شدید سیاسی در آینده و بخاطر جلوگیری از فاجعه ی دهه نود افغانستان به ظهور «نیروی سوم» با پیشقراولی نیروهای ملی و ترقی خواه در چهارچوب جبهه گسترده ملی نیازمند می‌باشد. قدرت های بزرگ جهانی و کشورهای هم مدار آنها افغانستان را به شکارگاه خود درآورده اند‌.

برحسب گزارشات رسانه های معتبر جهانی و با استناد از مقالهٔ M.k bahadrakumar نویسنده معروف هند اخیرا به تاریخ 11 جولای تجمع بزرگی به اشتراک نمایندگان سران اطلاعاتی روسیه، چین، ایران و پاکستان در اسلام آباد برگزار گردید در این نشست بی‌سابقه سران سرویس های اطلاعاتی هر چهار کشور فیصله نمودند تا نیروی مشترکی را در نبرد علیه داعش در افغانستان تشکیل دهند.(2*)

مبتنی بر این گزارشات رویکرد جدید خط مشی استراتژیک در درگیری افغانستان در هفته گذشته مورخ 11 جولای زمانی جلوه یافت که اسلام آباد یک نشست غیرعادی از سران سازمان های اطلاعاتی روسیه، چین و ایران را برگزار کرد. مسکو بطور آگاهانه این رویداد را برای چشم انداز اقدامات خود و بخاطر پیشگیری از تصورات اشتباهی رسانه ای ساخت.

به قول نویسنده، این نشست بر اقدامات مشترک برای متوقف ساختن گروه تروریستی داعش در راستای تهدید مرزهای این چهار کشور تمرکز داشت براساس منابع روسیه تاحال به تعداد ده هزار تن از جنگجویان داعش از مجموع 34 ولایت افغانستان بر 9 ولایت مستقر گردیده اند. این مقاله خاطر نشان می دارد "چهار کشور شرکت کننده" به درک اهمیت اقدامات هماهنگ شده برای جلوگیری از تحرکات و ورود تروریست های داعش از قلمروی سوریه و عراق به افغانستان جایی که وجود آنها خطرات معینی را برای کشورهای همسایه به ارمغان می آورد پی برده اما آنها همچنین بر نیاز هماهنگی پتانسیل منطقوی برای کوشش های تامین صلح در افغانستان تاکید داشتند".

واضح است که دولت های منطقه ای خواستار گفتگوی بیشتر در زمینه صلح در افغانستان هستند مبتنی بر این گزارش سه انکشاف جدید در اواخر هفته نیز نشان دهنده تغییر جدید در منطقه است: نخست می توان از سفر سه روزه رییس ستاد نیروهای مسلح ایران، جنرال محمد باقری بنابر دعوت جنرال قمر باجوا رییس ستاد ارتش پاکستان به تاریخ 15 جولای یادآوری نمود.

این اولین بار از زمان انقلاب اسلامی ایران است که رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران از پاکستان بازدید کرد بدون شک این دیدار قدرجویانه ی تهران بخاطر آن است که پاکستان دیگر در مدار ایالات متحده نیست. طبق گزارشات رسانه های پاکستان جنرال باجوا خاطرنشان ساخت که همکاری نظامی پاکستان با ایران" تاثیر مثبتی بر صلح و امنیت منطقه خواهد داشت" سپس جنرال باقری به رسانه های ایران گفت که ایالات متحده و متحدان آن به دنبال تضعیف امنیت در منطقه هستند. ایران و پاکستان "موظف به انجام اقدامات" برای حفاظت از صلح و امنیت در منطقه می‌ باشند.

با توجه به سابقه تردد تروریزم در مرزهای پاکستان، تهران مشکوک است تا مبادا دستان مخفی قدرت های خصمانه در این گذرگاه نهفته باشد بنابراین محاسبات ایران در خصوص "بازگشت" عربستان سعودی و امارات درست پس از غیبت طولانی مدت آنها به شطرنج افغانستان در تداوم تیاتر رقابت های بازی ژیوپلتیکی در حوزه خاورمیانه استوار است جالب اینکه اگرچه فعالیت پیشگیرانه جدید عربستان سعودی-امارات با گسترش مداوم داعش در افغانستان همخوانی دارد اما حال دو کشور خلیج فارس در راستای تضعیف طالبان که خود در دهه 1990 برای ظهور آن تلاش نمودند اقدامات شان را سمت و سو می‌ بخشند دولت کابل به تاریخ 6 جون اعزام نیروهای ویژه امارات متحده به افغانستان را تصویب نمود.

خانواده فاسد و خون آشام آل سعود که مستدام برای انهدام کشورها دین را وسیله بازی و اهداف خاینانه خود ساختند اینبار تلاش نمودند تا از این حربه علیه مخلوقات خودشان که افغانستان را به رودخانه ی خون درآوردند استفاده ابزاری نمایند چنانچه این گزارش خاطرنشان می دارد "به تاریخ 11-12 جولای عربستان سعودی یک کنفرانس علمای دینی را در شهرهای جده و مکه برگزارکرد که علیه "جهاد" طالبان در افغانستان "فتوا" صادر کرد.

واشنگتن با تشویق حرکت موازی عربستان-امارات نشان می دهد که تلاش های هماهنگ برای تضعیف طالبان که ارتش آمریکا برای شکست آن قادر نشد در جریان بوده از اینرو طرح مصالحه با طالبان را مطرح می سازد با این حال برعکس تغییرات پارادایم منطقه ای در مورد طالبان در حال انجام است. فرستاده ویژه رییس جمهور روسیه در افغانستان ظمیرکابلوف در آخر هفته اعلام کرد که مسکو پیشنهاد می کند که طالبان را به دور دوم ابتکار منطقه ای روسیه در افغانستان که انتظار می‌رود تا در اواخر تابستان امسال برگزار گردد دعوت نماید. کافی است بگویم که سیاست روسیه به تدریج خطوط جنگی جنگ طالبان در برابر داعش در افغانستان را دوباره تعریف نموده و احتمالا ایران، چین و پاکستان با این تفکر روسیه هماهنگ هستند.

این مقاله حول تحرکات دیپلماتیک واشنگتن تمرکز نموده اذعان می دارد "با این حال در تجزیه و تحلیل نهایی این تعامل بالا با گزارش های اخیر که رییس جمهور ترامپ ممکن است دستورالعمل بررسی بازنگری استراتژی سال پارش درباره افغانستان را داده باشد هماهنگ است. در واقع، سفر ناگهانی مایک پومپو وزیر خارجه آمریکا به تاریخ نهم جولای در کابل وجود فشار منطقه ای راتقویت کرد. پمپو در ادامه سفرش بطرز غیر منتظره در کابل خاطرنشان ساخت "استراتژی" اداره ترامپ در دولت کار می کند" اما پس از آن بجای اینکه از ارتش آمریکا ستایش کند، بجای آن فوریت پروسه صلح را با طالبان تاکید کرد پومپو پیشنهاد داد که آمریکا "پروسه صلح را تسهیل بخشیده در آن مشارکت نموده و از آن حمایت خواهد نمود" وی سپس به طور معناداری اضافه کرد: "ما انتظار داریم که این مذاکرات صلح شامل نقش بازیگران و نیروهای بین المللی نیز گردد"

عارف عرفان

منابع:
(1*)The New Arab ,Building on Afghanistan's fleeting ceasefire20July 2018
(2*)Asia Times ,Regional states muscle in to seek abigger ‘say’ in Afghan conflict.19July2018


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
افغانستان
میدان نبرد
نظرات بینندگان:

>>>   تحلیل خوب و همه جانبه .

>>>   من به عنوان یک ایرانی یک پیام برای شما دوستان افغانستانی دارم شاید شما تهدیدهای ترامپ احمق و پاسخ های روحانی و سردار سلیمانی را دیده باشید خوشی و ناخوشی شما برادران با ما ایرانی ها به هم گره خورده است متاسفانه آمریکا بخاطر تهدید ایران هم که شده نمیخواهد در افغانستان ثبات و عدالت و امنیت و پیشرفت حاکم شود و مخصوصا با اقوام فارسی زبان تاجیک و هزاره دشمنی دارد که برای مقابله با ایران است اما من خبرهایی دارم و مژده دارم برای شما شاید غیر قابل باور یک مثال میزنم شما شاهد بودید امام خمینی ره بنیانگزار انقلاب و جمهوری اسلامی ایران چند حادثه بزرگ را از قبل پیشبینی کرده بودند اول شکست شوروی که در نامه دعوت گورباچوف به اسلام بود دوم اینکه آمریکا هیچ غلطی در قبال ایران نمیتواند کند سوم بیداری اعراب و مسلمانان را ایشان پیش بینی کرده بودند امروز مسلمانان حداقل دریافته اند که زیر بار حاکمان دست نشانده استعمار نروند امروز هم رهبر کنونی جمهوری اسلامی اموری را پیش بینی کرده که مطمین باشید بدون شک چه باور کنید چه باور نکنید چه تعجب کنید چه تعجب نکنید واقع خواهد شد چون مبتنی بر اسرای از بشارت ها و نشانه ها و اسباب ظهور امام مهدی عج میباشد شما اگر در این راستای بیداری و اتحاد مسلمین گام بردارید خود را به جریان حق خواهی نزدیک ساخته اید اما اگر به زیر بیرق طاغوت ها بروید قضیه فرق خواهد داشت این عصر عصر شکست و نابودی قطعی اسرائیل توسط لشکر مقاومت با محوریت ایران خواهد بود جبهه مقاومت مسلمین امروز از ایران عراق سوریه لبنان یمن نیجریا فلسطین و لشکر زینبیون پاکستان و فاطمیون افغانستان شکل گرفته است و در مرز اسرائیل امروز فقط آماده یک دستور هست تا اسرائیل را از کره زمین محو نماید امروز سپاه قدس ایران در سراسر غرب آسیا بیش از ۲۰۰ هزار موشک آماده به شلیک هدف گزاری شده بر اسرائیل و پایگاه های آمریکایی و مزدورانشان موجود دارد بخصوص قسمی از آنها در شام و عراق و یمن موجود میباشد بشارت دیگر این که یقیین بدانید حکومت هایی که با اسرائیل و آمریکا همدستی مستقیم داشته باشند و در جنایات و مسلمان کشی شریک باشند قطعا ضربه خواهند خورد به قول رهبر معظم ما بینی آنها خاک مال خواهد شد شما امروز میبینید بیش از ده کشور دنیا تلاش کرد اهداف شیطانی خود را در سوریه و عراق پیاده کند اما در نهایت همان شد که ایران گفته بود هم بشار اسد ماند چون در جبهه مقاومت علیه اسراییل شریک بود و هم محور مقاومت یمن خواهد ماند چون علیه اسراییل برنامه و تدارکات موشکی دارد امروز رابطه اسراییل و امارات و عربستان کاملا آشکار و نمایان و واضح شده است خوب شما دیدید ایران گفت اگر قرار باشد تنگه هایی داریم که خرید و فروش کل نفت دنیا را با خطر مواجه میکند فقط تنگه هرمز که در اختیار ایران است به تنهایی نیمی از کل نفت جهان را عبور میدهد سردار سلیمانی گفت از حالا دریای سرخ بر شما نا امن شده است و عربستان مجبور شد بعد از انفجار ۲ ناوچه نفت و ناو جنگی خود به طور موقت عبور نفت از دریای سرخ را متوقف نماید همچنین انصارالله بعد از استهداف دقیق شرکت نفتی آرامکو عربستان و فرودگاه ابوظبی توسط پهبادها اعلام نمود از حال به بعد پایتخت های شما در امان نخواهد بود رییس جمهور ما اعلام کرد جنگ با ایران مادر کل جنگ ها خواهد بود و با دم شیر بازی نکنید حال به شما دوستان بگوییم شما نگران نباشید سقوط حکومت وهابی سعودی عربستان و همچنین سقوط اسراییل و پایگاه های آمریکایی حتمی خواهد بود هرچند شما بسیار متعجب شوید و این را فکاهه بدانید اما این حقیقت است اگر نمیدانید از رزمندگان فاطمیونی بپرسید لذا شما خود را به جهانخوران احمقی همچون ترامپ متصل نسازید که در عواقب جرمشان شریک نشوید بلکه به عکس شما با جبهه مقاومت اسلامی علیه مستکبرین هم پیمان شوید یا این که حداقل مثل کشورهایی همچون الجزایر عمان و پاکستان بی طرف بمانید خود را داخل در سربازهای سعودی علیه مسلمانان نکنید که سرنوشت قطعی آنها سوزانده شدن زیر آتش موشکهای مقاومت خواهد بود

والسلام س.ق.ج.ا.ا شاهین۶۷

>>>   جنگ سوم جهان ممکن از افغانستان آغاز شود چون تمام منابع این کشور باکره مانده وسرغچ پیچ آماده خوردن است بناً‌جنگ جهانی جهت استفاده این منابع باکره درین کشور شعله ور خواهد شد.
اریائی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است