راهپیمایی اوزبیک‌ها بی‌پیشنه بود
راهپیمایی‌های اوزبیک‌ها می‌تواند الگو برای اقوام غیر پشتون در برابر یاغی گری‌ها و زورگویی‌های ارگ نشینان باشد که برای گرفتن حق شان باید متحدانه و با مشت محکم در برابر استبداد گری‌های ارگ نشینان ایستاد شوند 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۳۸    ۱۳۹۷/۵/۱ کد خبر: 153000 منبع: پرینت

راهپیمایی اوزبیک‌ها در راستای به دست آوردن حق شان از حکومت بی‌پیشنه بود.
گذشته از آنچه حکومت با بی‌شرمی تمام دلیل ماندن 14 ماهه جنرال دوستم در ترکیه را "بیماری که عاید حال" شده بود، می‌خواند و بازگشت او را به کشور یک امر عادی می‌نمایاند، اما واقعیت امر این است که اگر راهپیمایی گسترده و "مانور اعتراضی" هواداران جنرال نمی‌بود، ارگ تن به باز گشت او نمی‌داد. هرچند شهروندان افغانستان از تیکه‌داران قومی، تجربه‌های تلخ دارند؛ تجربه‌های از معامله‌های توأم بر تامین منافع شخصی رهبران شان در معادلات سیاسی و تقسیم قدرت حکایت دارد!

راهپیمایی‌های سه هفت‌ای هواداران جنرال دوستم در ولایت‌های شمال افغانستان بی‌پیشینه بود؛ اعتراض‌های که در نهایت دیکتاتور و خودکامه‌ی چون محمد اشرف غنی را وادار ساخت تا تن دادن در برابر خواست‌های شان بدهد و به بازگشت جنرال دوستم به کشور موافقه نماید!
اوبیک‌های افغانستان با موفقیت تمام قدرت و حضور خود را در این راهپیمایی‌ها و رزمایش‌های سه‌هفته‌ ای به نمایش گذاشتند و بر حکومت واضح ساختند که نمی‌تواند حق آنان را نادیده بگیرد.

راهپیمایی‌های اوزبیک‌ها می‌تواند یک الگو برای اقوام غیر پشتون در افغانستان در برابر یاغی گری‌های و زورگویی‌های ارگ نشینان باشد که برای گرفتن حق شان باید، متحدانه و با مشت محکم در برابر استبداد گری‌های ارگ نشینان ایستاد شوند. برخورد، بینش و عملکرد تیم محمد اشرف‌غنی در ارگ، در برابر دیگر اقوام افغانستان کمتر از آنچه در طی یک‌سال گذشته بر اوزبیک‌ها صورت گرفت، نیست؛ تاجیک‌ها و هزاره‌ها در حکومت وحدت ملی نیز بیرون از دایره قدرت انداخته شده اند و چهره‌ها مربوط به این دو قوم که در درون حکومت بودند، توسط آقای غنی با بی‌مهری و حتی توهین و تحقیر اخراج شده و برای برخی از آنان پرونده سازی شد و سرنوشت‌شان به دادگاه کشانده شد.

ارگ نشینان همزمان با بازگشت جنرال دوستم به کشور و حضور دوباره او در حکومت به عنوان معاون ریاست جمهوری، سناریوهای تازه را روی‌کار خواهند کرد.
نخست اینکه حکومت تلاش خواهد کرد تا " ایتلاف نجات برای افغانستان" را از هم بپاشد که با تجربه از تعهد و عملکردهای تیکه داران قومی اتفاق از هم پاشیدن این ایتلاف هر آن لحظه می‌رود. اما این بر می‌گردد به درایت و فکر جنرال دوستم با تجربه‌ای که از برخورد حکومت در برابرش صورت گرفته و آنچه همتباران‌اش به خاطر بازگشت او در برابر حکومت ایستاد شدند و انجام دادند! اما در کل آنچه را به عنوان نتیجه‌ی راهپیمایی‌های سه‌هفته‌ی اوزبیک‌ها و هواداران دوستم می‌توان بیرون داد، در پهلوی فشارهای سیاسی، بیرونی و تلاش‌های اعضای ایتلاف نجات برای افغانستان؛ همانا گردانیدن جنرال دوستم به افغانستان است که ارگ در نهایت ناگزیر شد به خواست‌های شهروندان اوزبیک این کشور تن دهد که این می‌تواند برای دیگر اقوام افغانستان در راستای به دست آوردن حق شان از انحصارگرایان و زورگویان ارگ نشین باشد.

جاوید روستاپور
راهپیمایی‌های اوزبیک‌ها می‌تواند الگو برای اقوام غیر پشتون در برابر یاغی گری‌ها و زورگویی‌های ارگ نشینان باشد که برای گرفتن حق شان باید متحدانه و با مشت محکم در برابر استبداد گری‌های ارگ نشینان ایستاد شوند

این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
روستاپور
ارگ
دوستم
نظرات بینندگان:

>>>   Mansoor Badry
جنرال صاحب دوستم!
شما سهم دار مهم و درجه اول قدرت سیاسی آقای اشرف غنی هستید . مردم شما به بهای خون خود مردانه و استوار از شما دفاع و بدرقه کردند ، به بهای معامله سیاسی آنرا نفروشید .
- نخستین کار شما باید هرچی عاجل یکی از وزارت خانه های کلیدی ( دفاع ، داخله ، امنیت و مالیه ) را به یکی از همتباران دانشمند ، کاردان و با صلاحیت خود بسپارید تا کمی جلو خود کامه گی شوونیست های قبیله را گرفته باشید . شما باحریفانی طرف هستید که در ورق قرآن دستخط می کنند و بعد بالایش می شاشند!

>>>   Badry
اگر آقایان دوستم ‌ نور و محقق باز دوباره با غنی معامله پولی کردند ، بدانید ۲۵۰ سال دیگر ازبیک ها باید نفر خدمتی کنند ، هزاره ها ریسمان ها به کمر ببندند و تاجیک ها قلم برداشته در وصف غازی ها و بابا ها مدح سرایی کرده منتظر یک استخوان برای جویدن از دسترخوان قبیله باشند .
1

>>>   Amiri
از آنجایکه تجربه و تاریخ گواه است و سخنان دیروز جناب شان چنین به نظر میرسد که معامله های شوم تکرار شدنیست.

>>>   مر راوی
مردم هژده روز تمام، در گرمای سوزان، مظاهره و راهپیمایی کردند، گفتند :
مرده باد اشرف غنی !
جنرال دوستم باید به وطن بیاید !
جنرال دوستم آمد و نخستین گپش این بود که : زنده باد اشرف غنی، من شانه به شانه همرایش کار می کنم ،شما مردم برویید « دمبوره بزنید ، طبله بزنید » !‌

>>>   دزدی های تاجک ها میتواند سرمشق برای دیگر اقوام باشد

>>>   5 minuten ·
پریشان گویی های دوستم، عطا و محقق
استاد عطا می گوید: " دوستم به زور قومش به کشور برگشته" ، ولی خود را هم درین افتخارات شریک می داند. اما سپس از رئیس جمهور غنی تشکری می کند، که اجازه داد دوستم به کشور برگردد.
استاد محقق می گوید:" از پروسه صلح رئیس جمهور با طالبان حمایت می کنیم". ده کجا و درختها کجا!
دوستم برخلاف استاد عطا می گوید:
" من مریض بودم" و بعد می گوید، تشکر از رئیس جمهور که به او اجازه برگشت به کشور را داد و این همه تدابیر امنیتی و شکوه را فراهم کرد.
بلاخره سر کلاوه این داستان را نفهمیدیم، که زور مردم دوستم را به کشور برگشتانده و یا زور غنی؟
از کی باید ممنون بود از مردم فداکار ازبیک و یااز حسن نیت غنی؟

>>>   چي بي پيشنه بود من وتو خبر نداريم كه چي خبر است با امادن دوستم تو اي ملك را ارام ميكني ياقيصاريره پيدا ميكني خداج ميدانيد كه چي كأسه زير نيم كأسه هست بسيار خًوش نباشيد تا دو روز ديگرخواهد ديديكن جنازه قيصاريره تحويل شما ازبيك اگه اي دولت نداد بفامم كه مه انسان نيستم تو فكر ميكني كه با امادن دوستم همه كارا پس سر جايش ميشه باز ده اينيمي سايت بريت عنقريب نوشته خواهد كردم .
لالا هراتي

>>>   Fatah
اكه دوستم شايد بگويد: بچه ها عكسهاى رئيس صاحب جمهور را دوباره نصب كنيد.
عقربه ساعت غنى دوباره به حركت مى افتد.
آمدن دوستم يعنى چه؟!

>>>   يجواب نظر دهنده ششم كه نوشته كرده از كي بايد ممنون باشيم مه بتو ميگم كه از تن بيحان قيصاري كه در يخچالهاي چهارصد بيستر مانده است از خواب بيدار شو برادر كدام كأسه زير نيم كأسه هست كه هست افسوس به اي مردم بيچاره ما كه هنوز گوش فيل بخواب هستند .
هروي


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است