ابطال ثبت نام انتخابات، حقه دیگر حکمتیار
در هتل سرینای کابل، جسله ای با دعوت گلبدین حکمتیار دایر گردید که در آن سران مخالف و یا منتقد حکومتی را پشت یک میز گرد آورد تا از طریق دیگری بر درج واژه افغان در شناسنامه های الکترونیکی صحه بگذارد 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۰۸    ۱۳۹۷/۴/۲۴ کد خبر: 152695 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper.com) حکمتیار با یک طرح جدید به کمک برنامه اعتماد به فاشیست های پشتونی آمده از طریق دیگری وارد میدان شده است تا دیگران را عملا به قبولاندن درج واژه افغان در شناسنامه های الکترونیکی وادار نماید.

روز گذشته در هتل سرینای کابل، جسله ای با دعوت گلبدین حکمتیار دایر گردید که در آن سران مخالف و یا منتقد حکومتی را پشت یک میز گرد آورد تا از طریق دیگری بر درج واژه افغان در شناسنامه های الکترونیکی صحه بگذارد.

در این جلسه محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی و رهبر حزب وحدت مردم، صلاح الدین ربانی رهبر حزب جمعیت اسلامی و وزیر خارجه، ضرار احمد مقبل نماینده حامد کرزی رییس جمهور پیشین، محمد یونس قانونی معاون پیشین ریاست جمهوری، انوار الحق احدی رییس جبهه ملی نوین، سید حامد گیلانی رهبر حزب محاذ ملی، اسدالله سعادتی نماینده حزب وحدت و باتور دوستم پسر جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری شرکت داشتند.

"این جمع نامتوازن در یک اقدام دیرهنگام خواستار باطل شدن روند ثبت نام رای دهندگان با شناسنامه های کاغذی شده و بر ثبت نام رای دهندگان از طریق سیستم بایومتریک تاکید ورزیدند.
دلیل این درخواست شان را برنامه ریزی حکومت برای سازماندهی ورود 150 نماینده جوان و غیر مرتبط با سازمان های چپ و راست عنوان کرده اند از این درخواست دیرهنگام شان پیدا است که اولا خودشان فاقد برنامه ریزی موفق در میان نسل جوان هستند و ثانیا این نشست شان یک واکنش سیاسی در برابر استراتژی ارگ می باشد اما نکته‌ی مهم این است که آیا درخواست بایومتریک زمینه صدور شناسنامه های الکترونیکی را فراهم نمی سازد؟
دقیقا این درخواست بستر صدور شناسنامه های الکترونیکی را برای ارگ فراهم می آورد و در آنصورت به طور طبیعی با توجه به ثبت هویت ملی واژه (افغان) راه برای رسیدن اهداف بزرگتر ارگ فراهم می شود واقعیت تلخ این است که این جمع مستاصل شده اند و هیچ برنامه مدون راهبردی برای حل بحران کشور ندارند."

"اسدالله سعادتی نماینده حزب وحدت اسلامی تصمیم این جریان‌های سیاسی را در نامه‌ای که از سوی تمامی این جریان‌های سیاسی امضا شده است اینگونه به خوانش گرفت: هرچه عاجل این پروسه ثبت نام که نمی تواند جلوی تقلب را بگیرد باطل اعلام شود و ثبت نام مجدد با استفاده از تکنولوژی بایومتریک آغاز گردد"

تغیر نظام انتخاباتی، لغو روند ثبت نام‌ها، کارگیری از شیوه بایومتریک برای ثبت نام‌های رای دهندگان و نیز انتخاب یک ولایت همچون یک حوزه برای انتخابات مجلس نمایندگان از خواست‌ های اصلی این جریان‌ های سیاسی هستند.

احسان الله صدیقی عضو هیات اجرایی حزب محاذ ملی و یکی از اشتراک کنندگان این نشست در اینباره می گوید: ما از تمامی راه‌ ها و امکاناتمان کار می گیریم تا از این روندی که سبب ایجاد بحران بیشتر است جلوگیری کنیم.
کمیسیون انتخابات درحالیکه مشکلات را در روند ثبت نام می پذیرد اما این خواست‌ ها را بی موقع می داند. سید حفیظ الله هاشمی دبیر کمیسیون انتخابات می گوید که احزاب سیاسی بجای تحریم انتخابات در نظارت از روند انتخابات با کمیسیون همکاری نمایند.
هاشمی می‌ افزاید که در حدود نه میلیون تن از شهروندان کشور با دشواری‌های زیاد ثبت نام کرده اند و نباید این روند که با خون سربازان تا اینجا پیش رفته است زیرسوال قرار بگیرد: مساله ی روند ثبت نام‌ های رای دهندگان کمی و کاستی‌ های خود را داشته ولی کاملا گفته می‌توانم که این روند شفاف خواهد بود.
تاکنون در حدود نه میلیون تن از شهروندان کشور برای شرکت در انتخابات‌ آینده ثبت نام کرده اند کمیسیون انتخابات می گوید که از این میان اطلاعات در حدود 250 هزار تن در بانک اطلاعاتی این کمیسیون ثبت شده اند."

حکمتیار با پیش کشیدن موضوع تقلب در انتخابات آینده مجلس، تلاش دارد تا اقوام غیر افغان را مجبور به پذیرش واژه افغان کند و بر تمامی خواسته های مدنی و اجتماعی و سیاسی مردم و اقوام غیر فاشیستی خط بطلان بکشد.
حکمتیار که این روزها عملا به مهره اصلی عملکرد اهداف آمریکایی در افغانستان بدل شده است، می کوشد تا خسارت های وارده به اهداف فاشیستی را جبران نموده سران دیگر اقوام را در مقابل خود که همانا خواست آمریکایی ها است، به زانو درآورد.

پیش کشیدن موضوع بایومتریک شدن ثبت نام در انتخابات از جانب حکمتیار نیز یکی از حقه هایی است که امکان دارد در راستای اهداف آمریکایی قبیله ای شدن حکومت افغانستان، جواب مثبت بدهد و بدینوسیله آنان را وادار سازد تا از خواسته برحق درج نام دیگر اقوام صرفنظر کنند.
مگر بایومتریک شدن انتخابات به همان شناسنامه های الکترونیکی نمی انجامد؟

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
حکمتیار
هتل سرینا
نظرات بینندگان:

>>>   همه ایشان از افغانستان هستند و مربوط به ملت افغان می‌شوند و باید در تذکره خود افغان نوشته کند و باید این جریان هر چه زود تر عملی شود تا ملت افغان‌ یک پارچه شود و دشمن به خوبی تفکیک می‌شود و کسی که همرایی ملت افغان‌ دشمنی میکند با آنها نظر به قانون‌ ملی افغانستان برخورد شود در قدم اول در هیچ اداره دولت برایشان اجازه کار داده نشود دوم به هیچ کس ایشان اجازه ‌داخل شدن به دفاتر دولتی داده نشود و سوم به همه ایشان وقت تعین کند که از برخورد قانونی همرایشان به هر طرف که میرود برای شان‌ اجازه داده که افغانستان را در مدت تعین شده ترک نماید.

>>>   ثبت نام بایومتریک چی ربطی با شناسنامه برقی دارد؟
آیا پسران تان که در امتحان کانکور بایومتریک می شوند، شناسنامه برقی می گیرند!!!!
حسن غمکش از کابل

>>>   درصورتکه (واژه افغان )بالای سایر اقوام شریف افغانستان اجباری نشود همه ملیت شریف افغانستان حاضر اند شناسنامه های الکترونیکی بګیرند حتی دزد - قاتل - رهزن - ادم کش - وسایر مردم نجیب وشریف افغانستان .

>>>   اینها هیچکدام شان نه سر انتخابات پارلمانی رای میزنند و نه هم کسی را به نمایندگی پارلمان انتخاب کردند و نه هم در فکر این هستند که اولاد هایشان را و یا وابستگان شان را به پارلمان معرفی کنند.
زیرا پارلمان یک آله دست دولت است و دولت هرچیزی که بگوید، همان را انجام میدهند و پارلمان نه صلاحیت اجرایی دارد و نه هم دولت درقصه پارلمان و وکیل ها است و نه هم پارلمان در قصه مردم.
اینها جمع شدند بخاطر چانه زنی ها در انتخابات آینده ریاست جمهوری و انتخاب شدن خود شان و یا تشکیل یک اتحاد انتخاباتی و یا هم پیوستن به یکی از گروپ های انتخاباتی ریاست جمهوری آینده.
غافل از آن که کمیسیون انتخابات را دولت تشکیل کرده است و پروسه انتخابات را دولت به پیش میبرد و نتایج آن را نیز به نفع خود اعلان میکند.
آیا حامد کرزی هردو دور انتخاباتی ریاست جمهوری را به نفع خود انجام نداد؟
آیا حامد کرزی بخاطر تضعیف دولت آینده ، در انتخابات دور سوم ریاست جمهوری، دو برنده را اعلان نکرد که منجر به تشکیل دولت اعتلافی گردید؟
حالا نیز اشرف غنی انتخابات را به نفع خود انجام میدهد و داکتر عبدالله را منحیث معاون اول خود انتخاب میکند و یک هزاره را معاون دوم، این که دانش باشد و یا خلیلی و یا محقق، هنوز معلوم نیست. یگان پوست تشریفاتی نیز به پسر دوستم خواهد داد.
بنأ تلاش های این رهبران جهادی و رهبران احزاب جدیدالتشکیل، بی فایده است.
شاید هم طور نمایشی از جانب خود دولت باشد، به منظور نشان دادن دموکراسی.

>>>   بی شخصیت ترین آدم ها درتیم کرزی هستند شما ببینید ضرار احمد عثمانی نماینده کرزی !!!

>>>   انوارالحق احدی حاضر است درهرگروپی یکجاشود او هدف وپلانی ندارد صرف چوکی اورا مجذوب خود کرده سر میدهد اما چوکی نمیدهد

>>>   محمد همایون صادقی
مبارزه بی هدف و بی برنامه کلخ ماند از آب گذر کردن است .
حزب جمعیت رهبری دارد بنام عطا محمد خان دندان شکن و بگیل ، دیگر رهبران شان استند نوکران فاشیست های افغانتبار ارگ .
جنبش رهبری دارد بنام دوستم که سردچار بیماری مغزی و جسمی است .
گاه خود را بابای ملت می نامد و گاهی غنی دیوانه و خونخوار را و گاهی کرزی چرسی و گاهی ظاهر شاه را .
تنها چیزی که میداند نباشد باز مگیریم ، ملخک یکبار جستی دوبار جستی آخر در دستی .
هموطنان هزاره دارند رهبرانی همچو بی دانش قانونپوه ، خلیلی که تازه شامل کورس های اکابر فراگیری زبان افغانی ( پشتون ) شده است .
از این تره ها و کدو های میان تهی چیزی جور نمیشود .
مردم هم کم اینها نیست مغز های همه ایشان در باربند نعره تکبیر و اخوانیرم بسته شده است .

>>>   تاسف دارم برای دیدار محقق با یک ظالم آدم کش به نام گل بی دین

>>>   Najib Salam
اگر اين جنايت غنى باز بخشيده شود ، مطمين باشيد كه او با لجام گسيختگى تام پررو خواهد شد و پلان هاى فاشيستى اش را توسعه خواهد بخشيد ، به غنى نبايد ديگر فرصت داد و نبايد اين جنايتش را بخشيد ، او به جنايتش اقرار كرده است .
به لحاظ خدا باز خون ها و تحقير ها را معامله نكنيد !

>>>   Najib Salam
غنى فاشيست كاملن راست مى گويد، وقتى ادعا مى كند اين احزاب كجا به مردم اتكا كرده اند ، در انتخابات گذشته مردم راى دادنند اما اين خائين ها راى مردم را در مقابل خم ابروى امريكاى ها فروختند ، غنى مى فهمد كه اين احزاب به مردم و خواسته هاى مردم اعتنأ ندارند ومى شد اينها را به يك سفارت و وزارت خريد. اين حرف غنى كاملن دقيق است كه اين احزاب نه برنامه دارند و نه جرات داشتن برنامه را دارند و مانند گوسفند ها دنبال هدايت امريكا و جاسوس هاى امريكا اند . همين اكنون مردم به پا خواسته اند كجا اند اين احزاب فاسد كه در كنار مردم قرار گيرند و اين حكومت را غير مشروع بخوانند ، اما واقعيت اين است كه سران و رهبران اين تنظيم ها ، سر شان در يك جاى است و كون شان در جاى ديگر ، شب در بغل اين اند و روز در بغل آن ، براى همين نه غنى فاشيست اينها را دو پول مى خرد و نه مردم به اينها باور دارند . اگر اينها به مردم اتكا دارند بيايند در كنار مردم قرار گيرند و از مزدورى اين حاكميت فاشيست دورى كنند !

>>>   Motaref
به‌نظرم عملکرد احزاب قابل دفاع نیست؛ اما برنامه غنی را هم در چهار سال دیدیم. بردن کشور به پرتگاه سقوط و نفاق. میشه شما دو تا اساسی حکومت به‌مردم را یادداشت کنید؟
2

>>>   Behrad
همان جمع شدن متناقض شان، خنده آور بود. گلبدین تمام کابل را ویران کرد و حالا آمده از انتخابات و نمیدانم دموکراسی حرف میزند، یا مثلا سران جمعیت که تا دیروز آمدن کلبدین را قبول نداشتند و حالا در یک صف دنبال زیاده خواهی ها مفت میگردند.

>>>   تازه:
#پروان خون میگیرد.
پروان مان به ماتم نشست، امروز ۵۰ مادر پروانی زانوی غم اندوی پسران جوان شان را به بغل گرفتند
شهادت بیش از ۵۰ تن از نیروی امنیتی که همه پروانی هستند در ولایت میدان وردک مرد مان را به گلیم ماتم نشاند .
Fareed Salangi

>>>   Amirzada II
جنگ غنی علیه احزاب سیاسی مسلح
اخیرا رهبران یک تعداد احزاب سیاسی به گفته خود شان" احزاب مهم، ملی و موثر" در هوتل سرینا در کابل جمع شده بودند و خواهان ابطال روند کنونی ثبت نام از کاغذی به بیومتریک شدند. جالب این بود که گلبدین هم در میان این گروه دیده میشود. این در حالیست که حزب گلبدین که بیشتر یک سازمان مسلح و متشکل از انتحاری ها و انفجاری ها است و هنوز راجستر در وزارت عدلیه افغانستان نشده است، مدعی حزب سیاسی است.
دیدن گلبدین در کنار صلاح الدین ربانی، یونس قانونی، محمد محقق و پسر دوستم و خواستهای مشابه خیلی پرسش بر انگیز است. این در حالی که بود که چند ماه قبل گلبدین در مصاحبه ای با تلویزیون جیو نیوز پاکستان با صراحت و با افتخار اعلام کرد که از ۷ نفر رهبری کمیسیون انتخابات ۴ نفر آن بشمول رئیس کمیسیون نفر او است و بار ها اعلام نمود که هیچ کسی در آینده بدون حمایت او نمی تواند رئیس جمهور افغانستان شود. اما حالا او نگران پیروزی گروپش در انتخابات پارلمانی است.
پاسخ غنی در مورد خواستهای این گروه در هوتل سرینا خیلی شدید و خشم آلود بود. غنی عصبی شد و از کنترول بیرون شد. چنانچه غنی گفت " این ها چه کاره هستند، اینها را کی نماینده مردم انتخاب کرده و چند فیصد نفوس ازین ها حمایت می کند؟ من اینجا مفت در مقام نمایندگی مردم در کرسی ریاست جمهوری نه نشسته ام. من نه زور داشتم و نه زر ، از طریق مغز خود به این مقام رسیده ام". این در حالی بود که تقلبات کرزی به نفع او و نقش آمریکا نبود، هرگز به این مقام نمی رسیدی. شرم باید داشت!
غنی در ادامه سخنان عصبی خویش گفت اینها مدعی هستند که احزاب سیاسی هستند، ولی اینها تنظیم های مسلح هستند.
غنی هم چنان این گروه را متهم به جنایات و تباهی افغانستان در چهل سال اخیر کرد که مستقیما اشاره ای بود به حزب اسلامی، جمعیت اسلامی، جنبش جنرال دوستم ، حزب وحدت اسلامی افغانستان و تنظیم استاد سیاف بود.
در فرجام غنی با قاطعیت از روند کنونی انتخابات بر اساس معادله خودش دفاع کرد و قصه احزابی که خود را بسیار "مهم، ملی و با نفوذ" می شمارند مفت خواند. حالا پرسش اساسی اینست که استراتیژی بعدی این احزاب به اصطلاح بسیار "مهم" در برابر موضع غنی چه است؟

>>>   Kakar
جالب تر و مسخره تر از همه این است که درین جلسه برادر مجاهد حکمتنیار با این ها همراهی میکند۰ تجارب تاریخی نشان داده است که حکمتیار با هر جریان که بپیوندند آن جریان شکست قطعی میخورد زیرا ظاهر وپاطن برادر مجاهد باهم در تضاد است

>>>   از آنجاییکه خودت و افغان پیپر در مجموع با حکمتیار مخالفت دارید بناء درین قضیه هم پیش داوری کرده اید. و پیش داوری انسان را بسیار کوچک می سازد
احمد بلال از ده سبز

>>>   Homayoun Paiez
اینکه این جا چه جریان دارد و چرا؟پاسخ این پرسش مثل آفتاب روشن است:سرداران مقاومت وعدالت راکشتند؛باقیان همه، جبون بی داعیه ومعامله گر هستند.و فاشیزم قبیله بی پروا، دوهمه سقوی دوره را پیاده دارد.

>>>   به ياد داشته باشيم هر كه گفت سهم ما كجا است؟ چوكي از غني مي خواهد! هركه گفت ما اصلاحات مي خواهيم وظيفه از غني مي خواهد.

>>>   ویدو تازه عدالت خواهی, ولایت فاریاب,!
همه گان بایک صداهستن, اشرف غنی, استعفآ , استعفآ, اگر موفق هستید؟ شما هم نیز بنویسید, استعفآ, استعفآ ,!
به دوستان خود نیز شریک سازید,!

>>>   غنی و گلبدین فاشیست بدکار
جنایتکار و بیدین و تبهکار
ترور و قتل اقوام مینمایند
برای دولت فاشسیت مکار

>>>   حکمتیار همه اینها را فریب میدهد همچنان که تا حالا دیگر فاشیست ها اینها را فریب داده اند
شیما کابل

>>>   اين حركات جاي را نميگيرد، چون اين احزاب غير متجانس هيچ وقت هم فكر و متحد نيستند، و حكمتيار هم بخاطر تخريب احزاب ديگر آمده است، و زمان اين را ثبوت خواهد كرد.

>>>   عنایت‌الله بابر فرهمند رئیس دفتر جنرال دوستم معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید،که دستگیر شدن نظام‌الدین قیصاری یک توطیه از پیش تعیین شده بود که برای دستگیری وی ۳۰۰ سرباز کماندو از جنوب کشور آورده شده بود.
آقای فرهمند می گوید، یاسین ضیا مشاور شورای امنیت ملی مطابق با یک برنامه‌ی از پیش تعیین شده به ولایت فاریاب سفر کرده بود و در آن هنگام برای دستگیری قیصاری نشست دروغین امنیتی را ترتیب دادند

>>>   Mansoor Badry
آیا امکان دارد بار دیگر رهبران احزاب جهادی مانند جمعیت ، وحدت و جنبش شمال به گلبدین و احدی بیعت کنند ؟ از دیگران بعید نیست ، اما اگر جنرال صاحب دوستم به این نیرنگ پیوست ، دیگر هرگز نامی از ایشان نخواهم برد .
یا مانور دیگری در جریان است که ما خبر نداریم .

>>>   برادران حاجت جنجال نيست هر كس به قوم و تاريخ خود افتخار ميكند. افغان ها هم اگرچه تاريخ كوتاه دارند ولي افتخارات خود را دارند. تاجك و ازبك و هزاره با داشتن تاريخ ده هزار ساله از اغاز اريانا تا باختر و خراسان تاريخ درخشان خود را دارند همه اين تواريخ مربوط به همه مردم افغانستان است چه تاريخ افغان و چه تاريخ ازبك هزاره تاجك همه تاريخ امپراتوري هاي اجداد ما و شما و سرزميني است كه فعلا افغانستان نام دارد. ما همه افغانستاني استيم ولي اقوام مختلف و برادر. اسم هر قوم محترم است و بايد فراموش نشود.

>>>   فهیم فتیان
جمعیت و تاجیکان را همیشه مار از یک غار می گزد. حال که رول استاد عطا را در انتخابات آینده، حکمتیار بازی می‌کند، خوشحالی برخی آدم خیلی کودکانه است. یعنی این‌ها امید دارند که اینبار با حکمتیار به منزل خواهند رسید؟ نخیر،گلبدین حکمتیاربه دستور غنی شما را در برابر تیم آرگ قرار می دهد و در آخر همان کار در حق تان می‌کند که عبدالله و عطا کرده بود. غنی باز هم دوستم را در کنار خود خواهد داشت و اینبار استاد عطا نیز همری‌شان می‌باشد وآن طرف تیم رقیب را توسط حکمتیار رهبری می‌کند.

>>>   Mazdak Farid
ساختن مثلث " تداوم " ـ حکمتیار و طالبان ، برنامه است و در دستور کار . دوگوشه ی این مثلث ویرانگر ساخته شده است و برای تکمیل آن زمینه سازی های خونین جریان دارد . قرار است تقسیم قدرت میان گوشه های همین مثلث صورت بگیرد . هوشِ ما باشد که این تقسیم قدرت در شرق و جنوب صورت نمی گیرد . آنجا چیزی برای تقسیم وجود ندارد . تقسیم باید در نیمه ی بالایی جغرافیای کشور عملی گردد . برای طالب و حکمتیار در نیمه ی شمالی وطن سهم می دهند . دیگران یا برده های این مثلث باید باشند یا به انزوا و حذف و نابودی تن دهند . گویا این یگانه راه رسیدن به صلح و " وحدت ملی " است . بدون شک این یگانه راه برای برپایی تسلط مطلق تک قومی آرمانی هر سه گوشه ی این مثلث نو ساخت خواهد بود اما به صلح ، ثبات و پیش رفت و آبادی از این راه نمی توان رسید . این راه ؛ راه رفتن به ویرانی است .

>>>   اینها اصلا چه کاره ،دربین مردم افغانستان جایگاهی ندارند.

>>>   محقق کسی است که زیر دست کلبدین کلان شده. و کلبدین هر چیز را افشا نمی کند. باز محقق صحنه را برای همیش ترک می کند.

>>>   هرچی میکنید بکنید دست تان خلاص! ما افغانها هستیم و هرکه بخواهد نیستش کند نیست می شود!!!!!!

>>>   باز دوباره پشتونیست ها وارد شدند و اوغان اوغانشان شروع شد اوغا‌ن باشد برای خودتان خراسان هم برای ما

>>>   Najib Salam
من هميش گفته ام كه اخوانى ها كمر تاجيكان را شكسته اند ، اعتماد كردن به اخوانى ها بد تر از نوشيدن زهر است . ميان باور هاى فكرى و مكتبى جمعيت و حزب اسلامى و ديگران هيچ تفاوتى وجود ندارد . به ياد داشته باشيد دشمن و مانع اساسى داعيه يى عدالت خواهى اخوانى هاى است كه هم از نام تاجيك بودن سود مى برند و هم از نام اسلام .
نشست اخير جمعيتى ها در كنار حكمتيار نشان داد كه به سران مزدور جمعيت نمى شود اعتماد كرد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است