معنای منافع قوم و عدالت گره خورده با منافع چند نفر
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۴    ۱۳۹۷/۴/۲۳ کد خبر: 152652 منبع: پرینت

«منافع قوم» و «عدالت» به منافع چند نفر گره خورده است. بگذارید کمی صریح‌تر بنویسم هرچند شما مرا تفرقه‌ انداز بگویید.

تا زمانیکه چوکی چند نفر به اصطلاح رهبران هزاره تامین، سفره شان رنگین و چوکی شان زرین باشد هم منافع هزاره تامین است و هم عدالت برقرار، گلوی تبسم بریده شد، ده‌ها نفر در مسیرها گروگان گرفته شد، پلیس‌های محلی جلریز، دایچوپان و... قتل‌عام شدند اما چون منافع رهبران در خطر نبود، منافع و امنیت هزاره‌ها نیز تامین و عدالت نیز برقرار بود بنابراین همه آن فجایع حادثه کوچک تلقی شدند و تظاهرات میلیونی جنبش تبسم نیز بایکوت گردید.

اما زمانیکه که موقعیت رهبران در ارگ به خطر افتاد و مورد بی‌توجهی اشرف‌غنی قرار گرفت و به اصطلاح خودشان تبدیل به مسافر گردیدند منافع هزاره‌ها نیز به خطر افتاد و عدالت نیز از بین رفت بنابراین جنبش روشنایی شکل گرفت با شکل‌گیری جنبش روشنایی ارگ تحت فشار قرار گرفت و دوباره گوشه‌ چشمی به رهبران ما نشان دادند بنابراین بدون اینکه لین برق به سمت بامیان برگردد عدالت تامین شد و مطالبات هزاره‌ها خواستن عدالت اضافی تلقی گردید.

بازگشت لین برق توتاپ بسوی بامیان خط قرمز اعلام گردید که بدون اجرای آن عدالت و منافع هزاره‌ها تامین نمی‌شد اما با گرفتن ریاست شورای صلح خط قرمز فراموش و دوباره عدالت برقرار و دادخواهی میلیون‌ها نفر، تفرقه‌اندازی، موج‌ سواری و گریز از مرکز به حساب آمد.

با عزل والی دایکندی، برکناری و محاکمه وحیدی و زمزمه انحلال ریاست اجرایی بار دیگر عدالت از بین رفت و منافع قوم هزاره به خطر افتاد فعلا اما از نظر دانش و اطرافیان او عدالت برقرار است چون چوکی شان برقرار و والی‌های شان در بامیان و دایکندی روی کارند هرگاه چوکی آنها به خطر افتاد عدالت نیز از نظر آنها به خطر می‌ افتد.

این وضعیت باید تغییر کند منافع قوم هزاره و عدالت نباید به چوکی و منافع چند نفر گره زده شود که هرگاه منافع این چند نفر تامین و چوکی شان برقرار باشد عدالت و منافع قوم هزاره نیز تامین است ولو کمر مردم از تبعیض و بی‌عدالتی و ناامنی خم شود.

محمد نسیم جعفری


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
منافع قومی
عدالت
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است