هفتاد و پنج مکتب در لوگر از سوی طالبان بسته شده
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۲۸    ۱۳۹۷/۴/۲۳ کد خبر: 152643 منبع: پرینت

طالبان به تازگی دو مکتب را در نزدیکی پل علم، مرکز ولایت لوگر به آتش کشیدند.
این دو مکتب‌ به جمع 75 مکتبی که پیش از این از سوی گروه طالبان در ولایت لوگر بسته شده‌اند افزوده شدند. وزارت معارف می‌گوید که شماری از این مکتب‌هایی‌ که از سوی طالبان بسته شده اند در ولسوالی‌ محمدآغه و شهرپل علم هسنتد به این موجب تنها در محمد آغه 15 هزار دانش‌آموز از رفتن به مکتب محروم شده‌اند.

شاه‌ پور عرب سخنگوی ریاست معارف لوگر در اینباره می‌گوید: یک شمار افراد مسلح در مرکز لوگر در روستای شولک یک مکتب ابتداییه مربوط دختران و پسران را آتش زدند در این رویداد هشت صنف درسی، دو اداره و یک تحویل خانه این مکتب به شمول میز و چوکی و در و پنجره آن سوخته اند.

به گزارش طلوع، شماری از باشندگان ولایت لوگر با ابراز نگرانی از این وضعیت از حکومت می‌خواهند که برای بازگشایی این مکتب‌ ها تلاش کنند: «در این اواخر مشکلات که در برابر معارف ایجاد شده اند و مکتب‌های ما بسته و سوختانده می‌شوند؛ بسیار مشکل جدی است.»

وزارت معارف می گوید که هفتاد و پنج مکتب در لوگر از سوی طالبان بسته شده اند. تنها در محمد آغه پانزده هزار دانش آموز از مکتب محروم شده اند بر بنیاد آمارهای مقام های محلی لوگر دو مکتب در این ولایت از سوی طالبان نیز آتش زده شده اند در همین حال شورای ولایتی لوگر با انتقاد از بسته‌شدن مکتب‌ها در این ولایت می‌گوید که نباید با معارف برخورد نظامی شود.

عدالت عبدالرحیم زی معاون شورای ولایتی لوگر می‌افزاید که طالبان در واکنش به افزایش عملیات‌های شبانه نیروهای دولتی در برابر طالبان این مکتب‌ ها را بسته اند: «با بزرگان قومی تماس گرفتیم و آنان را به شورای ولایتی خواستیم و برای حل این مشکل از آنان کمک خواستیم که آنان بروند و با طالبان گفتگو کنند تا به این مشکل راه حلی دریابند.»

اما طالبان ادعاهای مقام‌های محلی را درباره ی بستن مکتب‎ها در لوگر تایید نکرده‌اند این مکتب‌ها در حالی از سوی طالبان بسته می‌شوند که دانش‌آموزان آزمون وسط سال را سپری می‌کنند.

کد(14)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
بستن مکتب
طالبان
لوگر
نظرات بینندگان:

>>>   خوب است كار نيك است طالبان باز ميخواهند بجاي مكتب كليسا جور كنند از همان خاطر است كه مزدورى كافران را ميكنند ازعمل شان معلوم ميشود چرا در اسلام علم درس وسبق نيست اگرقران هم باشد ٠هيچيك از بزرگان دين نگفته اند كه (از گواره تا كور تا دانش )بجوي ٠خر چيداند قدر حلونمك ٠
( خودم)

>>>   بستن مکاتب ، بیسواد نگهداشتن مردم ما ، کشتن افراد خبره و تخریب زیربناهای کشور ما جز اهداف عمده پاکستان است که طالب های ناقص العقل آنرا بدستور ای اس ای عملی می کنند . طالبان خائن به منافع مردم و کشور اند و سزای خیانت به وطن اعدام است . این حشرات موذی باید نابود شود ، صلح با خائنین باطن معنایی ندارد.
شمس تمنا


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است