آیا ایتلاف شمال گسترده و بزرگ خواهد شد؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۲۰    ۱۳۹۷/۴/۲۱ کد خبر: 152613 منبع: پرینت

گفته می شود جریان محور که در آن نقش تعیین کننده نبیل و اسپنتا و همچنان دیگر اعضای برجسته آن دارند و با شمول شخصیت های جهادی پرنفوذ چون اسماعیل خان از حوزه ی غرب، همایون همایون، احدی، قدیر و جنرال رازق از قندهار به ایتلاف شمال می پیوندند.

اگر این خبر صحت داشته باشد و این ایتلاف کلان تحقق پیدا کند و دارای پلاتفرم و راهکار مشخص و پالیسی هایی سنجیده شده باشد قطعا در شرایط کنونی که در شمال وضعیت بحرانی است تاثیرگذار خواهد بود.

دیگر اینکه اگر خواسته باشد جنبش های اجتماعی و مدنی را با خود همراه سازند باید از خواست های جنبش های اجتماعی چون جنبش تبسم، جنبش روشنایی و جنبش رستاخیز برای تغییر دفاع کند و بر محور عدالت اجتماعی و گفتمان ملی و انکشاف متوازن بچرخد نه تنها توازن و تعادل سیاسی بعنوان یک اپوسیزیون پرقدرت به وجود خواهد آمد که می تواند بستر گفتمان برای صلح و ثبات سیاسی فراهم آورد و تامین امنیت اجتماعی نیز نوید دهد زیرا که رژیم اشرف غنی احمدزی علاوه بر آنکه پرستیژ یک سیاسی خود را از دست داده است بلکه چهره ضد دموکراتیک آن نیز برملاشده است.

شاید آمریکا و سازمان ناتو در پالیسی های خود نسبت به این رژیم و جنگ با طالبان تروریست و داعش در افغانستان تجدید نظر کنند ناگفته نماند این ایتلاف وقتی قدرتمند در جامعه تبارز می کند که جایگاه سیاسی اعضای ایتلاف و تشکیلات حکومتی آن از آغاز شفاف و روشن باشد اما این ایتلاف آرمانی نخواهد بود ولی ضرورت زمانی آن را هم اکنون ایجاب می کند تا رسیدن به یک وحدت اجتماعی و خود آگاهی جمعی در سطح ملی!

حسن رضایی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ابتلاف شمال
تشکیلات حکومتی
نظرات بینندگان:

>>>   Najib Salam
اكنون كه بخش بزرگى از مردم عملن اين حكومت را نه گفته اند ، قدم بعدى چيست ! مشكل در اين نيست كه غنى خواست هاى اين مردم جدى مى گيرد و يا نه !
مشكل و پرسش اساسى بر مى گردد به خود مردم كه به خواست هاى مقطعى و كوچك اكتفا مى كنند و روزى با معامله ى تيكه داران دوباره فروكش مى كنند و يا مصمم اند جدا از عملكرد اين معامله گران حرفوى ، خود تا آخر خط كه سقوط اين حكومت و تغيير نظام است خواهند رفت و تن به تسليم شدن نخواهند داد !
فرض كنيد غنى خواست هاى كوچك شمارا كه آزادى قيصارى و برگشت دوستم است با يك چرخش تاكتيكى بيپذيرد ، باز چه ! آنگاه تصوير هاى غنى را دوباره بلند مى كنيد و باز او را رييس تان مى خوانيد ؟
آيا مى دانيد در فرجام چه مى خواهيد و چه را مى خواهيد تغيير دهيد !

>>>   mad Parwani
بوی خیانت سازمان یافته در صفوف و رهبری ارتش
خبر تاسف بار:
٣٨ شهيد و ٢٤ زخمى در دشت ارچى كندز، دشمن تمام تجهيزات اردو را هم با خود بردند.

مهم تر از خبر:
دو پرسش
۱. چرا علت و چگونگی کشته شدن ۳۸ نظامی تا به دندان مسلح خودرا نمی پرسیم؟
۲. قریب ۱۰۰ نظامی تعلیم یافته در داخل پایگاه امنیتی تقویت شده‌ی نظامی که تانگ و توپ و حمایت هوایی دارند چگونه امکان دارد ۳۸ نفر تلفات و ۲۴ زخمی بدهند و دشمن پای لچ با ظفر یابی بر‌جوانان رشید ما همه امکانات پایگاه را بیخود ببرند.

>>>   Ahmad Parwani
تردید:
احتمالا بیس امنیتی در بغلان و حوزه هشتم امنیتی در فراه از سوی کسانی در داخل نظام، به نفع طالبان سقوط داده شده باشد تا بتوانند افکار مردم را از اعتراضات گسترده مردمی در ولایات شمالی منحرف سازند.
اگر درین بازی هایی خاینانه ده ها فرزند جوان مردم شهید و زخمی میشوند و یا طالب روحیه اش بهتر شده به جنگ افزار های بیشتری دست می یابد برای این بی ریشه ها اصلا مهم نیست‌.
۳۲ تابوت آورده شده در شفاخانه ساحلی تخار

>>>   هچ کا ری نمی شود این دولت کفری را کسی شکست نخو اهد داد زیرا انها به کفار رجوع کرده اند

>>>   ائتلافی که شما میفرمایید بیشتر بخاطر منافع مافیاست تا منافع مردم فقیر و بی روزگار افغانستان! ولی اشرف غنی رشوت را کاهش داده ، اداره را بطرف اصلاحات روان ساخته ، سیاستهای متقابل قاطع در مقابل پاکستان و ایران دارد و مافیا و زورگویان را در خطر قرار داده که چنین ائتلافها بوجود می آید
انتخابات پارلمانی و خصوصاً ریاست جمهوری انجام شود و اشرف غنی یک تیم منسجم و فعال انتخاب کند باز تمام فاسدین را پاک میکند و بزودی تمام مشکلات مردم راه حل پیدا خواهد کرد

>>>   اکنون فرصت است تا قوم پرستی اشرف غنی جواب قومی داده شود بلحاظ خدا از ادرس قوم خود یعنی تاجک یا ازبیک یا هزاره یا پشتون وارد مذاکره شوید احدی و نبیل را راه ندهید در ائتلافتان که تقابل قومی از بین میرود

>>>   ایتلاف شمال ایتلاف توته های یخ است که تا رسیدن به پشتون ذوب می شود!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است