مخالفت اکثر آلمانی‌ها با افزایش بودجه نظامی ترامپ
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۳۸    ۱۳۹۷/۴/۲۱ کد خبر: 152588 منبع: پرینت

نتایج جدیدترین نظرسنجی نشان می‌دهد که اکثر شهروندان آلمانی با افزایش بودجه نظامی کشورشان که مدنظر آمریکا است مخالف بوده و خواستار خروج نیروهای آمریکایی مستقر در کشورشان هستند.

به گزارش روزنامه "دی ولت" آلمان، "دونالد ترامپ"، رییس جمهور آمریکا در آستانه برگزاری نشست ناتو بار دیگر فشارها بر متحدان اروپایی خود به ویژه آلمان برای افزایش بودجه نظامی خود به 2 درصد تولید ناخالص ملی را افزایش داد.

حالا نتایج یک نظرسنجی نشان می‌ دهد که شهروندان آلمانی در برابر تهدیدات ترامپ در این راستا بی تفاوت هستند و دیگر نمی خواهند در زمینه دفاعی هزینه کنند.

نتایج جدیدترین نظرسنجی نشان می‌ دهد که اکثر قریب به اتفاق شهروندان آلمانی مخالف افزایش بودجه دفاعی آلمان که آنگلا مرکل هم اخیرا از آن حمایت کرده است می باشند.

بر اساس این نظرسنجی که از طرف موسسه "یوگو" و به سفارش خبرگزاری آلمان انجام شده است، تنها 15 درصد شهروندان آلمانی موافق این مساله هستند که هزینه دفاعی آلمان تا سال 2014 از حدود 1.5 درصد تولید ناخالص ملی فزونی یابد.

به این ترتیب در مجموع حدود 60 درصد شهروندان آلمانی افزایش هزینه‌ های نظامی آلمان به بیش از 1.5 درصد تولید ناخالص ملی را رد می کنند. 25 درصد هم اعلام کرده اند که اطلاعی در اینباره ندارند.

در سال 2014 کشورهای عضو ناتو در نشستی توافق کردند که در عرض ده سال آینده بودجه نظامی خود را به 2 درصد تولید ناخالص ملی ارتقا دهند. دولت آلمان بر اساس آمارهای اعلام شده در اولین چهارساله بعد از این توافق بودجه نظامی خود را از 1.18 درصد به 1.24درصد تولید ناخالص ملی ارتقا داده است و از این رو تحت فشار شدید آمریکا برای افزایش بیشتر بودجه نظامی خود قرار دارد.

مرکل چندی پیش در آستانه برگزاری نشست ناتو در بروکسل آغاز می شود و با توجه به افزایش فشارهای آمریکا افزایش بودجه نظامی کشورش به 1.5 درصد تولید ناخالص ملی تا سال 2024 را اعلام کرد. اما این افزایش بودجه نظامی از طرف آلمان همچنان برای دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا رضایت بخش نیست و بر هدف مد نظر خود یعنی ارتقا آن به 2 درصد تولید ناخالص ملی تاکید دارد.

هزینه های نظامی آمریکا در ناتو حدود 3.6 درصد تولید ناخالص ملی این کشور و بیش از دو سوم بودجه دفاعی ناتو را شامل می شود.

در نظرسنجی موسسه "یوگو"، حدود 40 درصد شهروندان آلمانی خواهان این مساله هستند که ناتو از هدف افزایش بودجه نظامی به 2 درصد تولید ناخالص ملی خداحافظی کند. تنها 35 درصد شهروندان پایبندی به این هدف را مد نظر دارند. 25 درصد شهروندان هم در اینباره ابراز بی اطلاعی کردند.

نتایج این نظرسنجی همچنین نشان می‌ دهد که حدود نیمی از آلمانی ها خواستار بازگشت حدود 35 هزار نیروی آمریکایی مستقر در آلمان هستند. تنها 37 درصد شهروندان آلمانی خواستار باقی ماندن نیروهای آمریکایی در آلمان هستند. 24 درصد هم در اینباره ابراز بی اطلاعی کرده اند.

نامه تهدید آمیزی که ترامپ در آستانه نشست ناتو در ماه ژوین به آلمان و چند کشور اروپایی عضو ناتوی دیگر نوشت تنها یک نشانه مبنی بر این است که صبر آمریکا در برابر اروپا در حال لبریز شدن است.

ترامپ بلافاصله بعد از پایان نشست ناتو در 16 جولای با رییس جمهور روسیه در هلسینگی دیدار خواهد داشت و برخی کارشناسان بر این عقیده اند که ترامپ می تواند نشست ناتو را با کوله باری از اختلافات ترک کرده و سپس درباره اختلافات جهانی با پوتین بحث کند؛ همان گونه که وی بعد از اجلاس جی هفت با رهبر کوریای شمالی در سنگاپور گفتگو کرد.

به هر حال با توجه به خروج رییس جمهور آمریکا از بسیاری از توافقات بین المللی انتظار هر گونه رفتار تحریک امیز از طرف ترامپ در اجلاس ایتلاف نظامی ناتو در بروکسل آغاز می شود می رود.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است