مقداری از اختلافات میان آمریکا و اروپا برملا شده است
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۲۹    ۱۳۹۷/۴/۲۱ کد خبر: 152585 منبع: پرینت

صدراعظم آلمان در نشست ناتو در بروکسل انتقادهای رییس‌جمهور آمریکا مبنی بر وابستگی کشورش به انرژی روسیه را رد و بر استقلال برلین در این زمینه تاکید کرد.

"دونالد ترامپ"، رییس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در نشست رهبران ناتو ضمن انتقاد از سیاست‌ های آلمان، گفت: یک قرارداد گازی نامناسب با مسکو، سبب شده است تا آلمان اسیر روسیه شود.
ترامپ همچنین اظهار داشت: همه در سراسر جهان درباره این قرارداد صحبت می‌ کنند. آنها می‌ گویند "ما در حال پرداخت میلیاردها دالر به شما هستیم تا از شما حفاظت و حمایت کنیم ولی شما در حال پرداخت میلیاردها دالر به روسیه هستید. آلمان به‌ طور کامل توسط روسیه کنترل می‌ شود.

ترامپ بارها آلمان را هدف شدیدترین حمله های خود قرار داده است. ترامپ بزرگترین اقتصاد اروپا را متهم کرده است که هزینه‌ های کافی را برای توسعه قدرت نظامی ناتو اختصاص نمی‌ دهد.
وی گفت: ما در حال حفاظت از آلمان، فرانسه و همه هستیم. این اقدام دهه‌ها است که انجام شده است. ما قصد نداریم این روند را ادامه دهیم.

به‌ نوشته رسانه‌ های آلمانی، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان انتقادات شدید رییس جمهور آمریکا به همکاری‌ های اقتصادی آلمان و روسیه را شدیدا رد کرده در رد این انتقادها این طور گفت که این خوب است که آلمان می‌ تواند یک سیاست مستقل را در پیش گیرد.
وی همچنین گفت: من بسیار خوشحالم که ما امروز به‌ عنوان جمهوری فدرال آلمان متحد هستیم و بنابراین می‌ توانیم بگوییم سیاست مستقل خود را می‌ توانیم انجام دهیم و می‌ توانیم تصمیمات مستقل بگیریم. این مساله بسیار برای انسان‌ های سرزمینم از جمله در ایالات جدید ما خوب است.

ترامپ و مرکل همچنین در حاشیه اجلاس ناتو در بروکسل دیداری دوجانبه با هم داشتند و ترامپ در این دیدار لحن خود در قبال برلین را کاملا تغییر داده از کلمات دوستانه‌ ای استفاده کرد.
رییس جمهور آمریکا مناسبات با آلمان را با وجود حمله های شدید در نشست ناتو عالی ارزیابی و تاکید کرد که وی مناسبات بسیار خوبی با صدراعظم آلمان دارد.
مرکل هم آلمان و آمریکا را شرکای خوبی ارزیابی کرد.
ترامپ همچنین گفت: ما دیداری عالی با هم داشتیم و درباره هزینه‌ های نظامی و تجارت با هم مذاکره کردیم.

رییس جمهور آمریکا در این نشست مجددا از همه کشورهای اروپایی عضو ناتو هزینه‌ های دفاعی بالاتر را درخواست و تاکید کرد که آمریکا دهه‌ ها است که خیلی بیشتر از متحدان خود هزینه می‌ کند و این برای پرداخت کنندگان مالیاتی در آمریکا غیرمنصفانه بوده و وی این اوضاع را تغییر خواهد داد.
وی با اشاره به توافق اعضای ناتو در نشست سال 2014 درباره افزایش هزینه‌ های نظامی، از همه شرکای خود در این ایتلاف نظامی درخواست کرد که حداکثر تا سال 2024 حدود 2 درصد از تولید ناخالص ملی خود را در زمینه دفاعی هزینه کنند.

سران کشورهای ناتو با وجود مناقشات تلخ درباره هزینه‌ های دفاعی در نشست بروکسل درباره یک بیانیه مشترک توافق کردند. در این بیانیه البته هیچ راه‌ حلی برای مناقشات طولانی‌ مدت بین آلمان و آمریکا در این زمینه آورده نشده بود.

ترامپ بلافاصله بعد از پایان نشست ناتو در 16 جولای با رییس جمهور روسیه در هلسینکی دیدار خواهد داشت و برخی کارشناسان بر این عقیده‌ اند که ترامپ می‌ تواند نشست ناتو را با کوله‌ باری از اختلافات ترک و سپس درباره اختلافات جهانی با پوتین بحث کند؛ همانگونه که وی بعد از اجلاس جی‌هفت با رهبر کوریای شمالی در سنگاپور گفتگو کرد.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
اروپا
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است