قوم پرستي ما، يا پشتون پرستي شما؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۲۳    ۱۳۹۷/۳/۲۸ کد خبر: 152027 منبع: پرینت

آقاي حكمتيار !
ما قوم پرست هستيم يا شما اوغان پرست هستيد؟
قوم پرستي يا نژاد پرستي چيست؟
اسلام نژاد پرستي را ممنوع كرده اما كدام نژاد پرستي را؟

نژاد پرستي تفكر برتري جويانه در قالب زباني، فرهنگي، ملي، قومي، نژادي و... است.
ما در جهان با نژاد پرستي گوناگون و گسترده در طول تاريخ روبرو بوديم،هرچند امروز از وسعت نژاد پرستي كاسته شده ولي با اين وجود هنوز حتي در كشورهاي متمدن اروپايي گاه گاهي در قالب پيروزي رهبران افراطي شان نژاد پرستي در ميان جامعه نمايان ميشود! و چقدر هنوز تفكر برتري جويانه در جهان طرف دار دارد!
صحبت كردن در مورد نژاد پرستي در كشورها بحث را به درازا مي كشد خواننده را خسته ميكند از اين رو ما در سرزمين خود به نوع نژاد پرستي و نمونه هاي مهم آن ميان جامعه پشتون و غير پشتون مي پردازيم.

زباني؛ پشتونها زبان خودرا بهتر از هر زباني ميدانند حتي در باور هاي شان هركه با زبان پشتون صحبت كند آن را مسلمان ميدانند!
قومي؛ پشتونها به اين عقيده هستند هركه اوغان است مسلمان و انسان درست است غير از عرب ها و پشتونها نه مسلمان أست و نه انسان درست!
فرهنگي؛ پشتونها آداب رسوم و معاشرت خود را برتر ميدانند بخاطر همين است لنگي هاي چند متري را در سر خود پيچ ميدهند!
گاهي از نظر مذهبي و ديني هم حس نژاد پرستانه دارند اما در دو موضوع قومي و زباني به شدت نژاد پرستي مي كنند.
جامعه پشتون يك اقليت قومي است اما رهبران آن براي تك قومي كردن كشور تلاش مي كنند حتي آقاي حكمتيار كه يك عالم ديني شان است شبانه روز تلاش قوم گرايانه دارد و به صراحت گفته كه جنگ هاي حزب اسلامي در كابل براي حاكميت قوم پشتون بوده!

آقاي حكمتيار!
شما در سخناني برضد سران غير پشتون حمله كرديد و آنها را به قوم پرستي متهم كرديد! جنرال دوستم، احمدضيا، امرالله صالح، عطا، عبدالله و خليلي را قوم پرست خطاب كرديد واقعيت اين است شما حقيقت را گفتيد چونكه همين آدم ها بودند قدرت وحاكميت نظام فاشيستي كرزي و غني را ساختند و به قوم اوغان كمك كردند!
تاخت تاز پشتونها و رفتارهاي برتري جويانه و قوم پرستانه شمارا اشتباهات همين سران غير پشتون ساخته اميدوارم ديگر آنها مثل شما ها به قوم زبان،فرهنگ و هويت مردم شان خدمت كنند نه به چيز ديگر...

آقاي حكمتيار!
شما فرموديد: نود درصد زندانيان در زندانها پشتون هستند اين عدالت نيست، اين را غني و كرزي هم گفته بود!
شما اگر قوم پرست نيستيد؛ جاي زندانيان،جنايت كاران،خيانت كاران،مجرمان،تروريست ها،دزدها و...كجا است كه همه از قوم شريف پشتون است؟! باغ وحش كابل ببرند آنها را يا باغ بابر؟!

گل امیری


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امیری
حکمتیار
پشتون
نظرات بینندگان:

>>>   آفرین گل امیری خوب مستند سازی کردید هر چه خود را به نا فهمی هم بزنند هر چه وجدان شان مرده هم باشد باز هم عذاب میکشند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است