صلح را در خیرات دشمنان و بیگانگان جسجتو نکنید
این خاک ده ها بار قربانی ساده اندیشی شده است. تا آنزمان که مطمین نشده ایم اعتماد نمی کنیم. ما با آنکه صلح را استقبال میکنیم اما تردید های مشروع ما را باید پاسخ بدهند. ما زخم خورده ایم. اما نمرده ایم 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۴۴    ۱۳۹۷/۳/۲۸ کد خبر: 152025 منبع: پرینت

صلح را در قوت و وحدت جستجو کنید نه در خیرات دشمن و بیگانه!
صلح یک نیاز ملی است. لبیک به صلح یعنی لبیک به حکم خدا و لبیک به خواسته ی همه ذرات وجود ما. اما باید بیاد داشت که آتش بس کنونی به معنای صلح نیست.

به نکات ذیل توجه نمایید:
اول ) ما آگاهی از بحث استراتژیک ، منطقوی و دلایل اجماع جهانی مبنی بر اینکه به یک باره گی طرفدار آتش بس اند نداریم. این آتش بس هیچ ربطی به ابتکار رییس جمهور افغانستان ندارد. او سخنگوی این طرح است نه مهندس و مبتکر آن. اگر او مهندس و مبتکر این طرح می بود امروز نباید هدایت دوازده ماده ای او که گفته بود طالبان مسلح داخل شهر ها نشوند زیرپا میشد. هدایت این بود که اگر طالب می خواهد به ساحه دولتی داخل شود باید ثبت نام نماید و سلاح خود را به پوسته های دولتی موقتا تسلم نماید. اما هزاران طالب تا دندان مسلح داخل چندین شهر افغانستان شده اند.

دوم ) فرض بفرمایید طالبان بپذیرند که این آتش بس را با مشخص ساختن ساحه کنترول دو طرف تمدید نماید. در آنصورت طالبان امروز با طالبان ماه رمضان فرق دارند یعنی امروز بنابر مبهم بودن روش تطبیق آتش بس طالبان توانسته اند ساحه کنترول خود را تا پل کوته سنگی کابل گسترش بدهند در حالیکه هیچ مامور دولتی اجازه رفتن به ساحات آنها را ندارد و یا کسی تا حال جرات نکرده است که به ساحات آنها سفر کند.

سوم ) بیایید فراتر از هیچان زود گذر فکرکنیم. هیچ یک از رهبران حوزه ضد طالبان نمیدانند که این تحولات درامتیک و سریع استوار بر چیست. آیا امریکا به یک تفاهم بزرگ با پاکستان رسیده است ؟ نمیدانیم . آیا هدف این است که با این نمایش زمینه تداوم قدرت یک حلقه خاص برابر شود؟ نمیدانیم.
آیا هدف این است که با این کار روابط پنهان طالب با روس و ایران برهم بریزد؟ نمیدانیم. آیا کشتن ملا فضل الله توسط قوای خاص امریکا جز توافقات پنهانی بود؟ نمیدانیم.
آیا سرازیر شدن طالبان به شهر های زیر سلطه دولت و آنهم بصورت منظم واقعا یک نیت انسانی و نیک است و یا اینکه یک عملیات فریبنده و غافل گیر کننده است؟ نمیدانیم.
اگر خدای ناخواسته این آتش بس به هم خورد آیا دولت توانایی دفاع از شهر هایی را که اکنون به هزاران طالب در آن جابجا شده است دارد؟ نمیدانیم.
آیا اگر در صورت شکست این آتش بس طالبان در ده ها نقطه کابل جنگ را‌ آغاز نمایند و با حمله به سرک میدان هوایی کابل یگانه مسیر مطمین رفت و آمد رهبری دولت با ولایات را فلج سازند دولت توانایی خنثا سازی ده ها حمله در شهر کابل را دارد ؟ نمیدانیم.
چرا هیچ یک از شخصیت های مهم و مطرح حوزه ضد طالبانی در جریان جزییات این آتش بس قرار ندارند؟ نمیدانیم.

چهارم ) فرض بفرمایید طالبان این آتش بس را تمدید نمایند و در روز های آینده بیست هزار نفر را داخل کابل سازند در آنصورت سیاست دولت چیست؟ نمیدانیم.

پنجم ) چرا در ولایت خوست که کمربند امنیتی آن در اختیار نیرو های مورد حمایت مستقیم سی آی ای یا سازمان اطلاعاتی امریکاست و آنها توانسته اند از دخول طالبان مسلح به شهر جلوگیری نمایند طالبان داخل شده نتوانسته اند؟ نمیدانیم.
شاید در هر شهری که طالب داخل شده است در واقع رهبری امنیتی نظامی آن شهر ضعیف بوده است.

ششم ) وقتی جنرال باجوا به کابل آمد یک ساعت و نیم در پشت در های بسته با محمد اشرف غنی ملاقات داشت . در این ملاقات چه بحث شد و چرا چنین سری ومخفی بود؟ نمیدانیم.

هفتم ) چگونه شد که ملا فضل الله رهبر طالبان پاکستانی کشته شد و ما نوید کشته شدن او را به پاکستانی ها گفتیم و دادیم اما هیچ نوع اعلامیه ای به ملت افغانستان ندادند؟ نمیدانیم.

هشتم ) جنگجویان عادی طالبان وسایل و هیزم سوخت اند. آنها نمی دانستند که چرا می جنگیدند و حالا نیز نمیدانند که چرا آتش بس کرده اند. آیا کسی میداند که در سطح استراتژیک چه دستانی در کار است؟ نمیدانیم.

نهم ) طالب به هر بهانه و دلیل که داخل روند صلح شود در ظرف کمتر از شش ماه منحل میشود و هیچ میشود زیرا طالب پیام سیاسی و روایت همه پسند ندارد. قوت طالب در خشنوت و سلاح اوست. چرا آنها یک شبه تن به آتش بس دادند در حالیکه از دید مشروعیت حکومت حامد کرزی در حالت بهتر قرار داشت. آیا به گفته آقای کرزی صلح و جنگ در جیب دیگران است و ما صرفن قربانی و بازیچه هستیم؟ جای برای تبصره دارد. این را میگذاریم به بحث های بعدی.

هشتم ) اگر طالبان به آن نواحی شهر کابل که نفرت عمیق در مورد این گروه به دلایل مختلف وجود دارد گشت زنی کنند و در نتیجه مردم دست به سلاح ببرند و جنگ کنند نیرو های دولتی این جنگ را جگونه خاموش می سازند. من اطلاع دارم که مردم با نا امیدی از روش دولت خود تلاش به مسلح شدن و مقاومت های مردمی دارند. سیاست و پالسی دولت در ارتباط به درگیری بین مردم و طالب چیست ؟ نیرو های امنیتی چه روشی را در پیش خواهند گرفت؟ نمیدانیم.

نهم ) همین اکنون سخن از سه پرچم و سه بیرق است. بیرق ملی که از آن دولت دفاع میکند و حرمت میکند. پرچم طالبان که از آن نیز با سلاح حراست میشود. استفاده از پرچم مخلوع حکومت مجاهدین نیز به عنوان نماد ضد طالب در حالت گسترش است . سیاست دولت بخاطر ابا و جلوگیری از فروپاشی ملی به اساس خطوط سمتی چیست؟ نمیدانیم.

دهم ) اگر طالبان سر از فردا در کابل قرارگاه های مسلح ایجاد نمایند و دست به تطیق به اصطلاح قانون طالبانی بزنند دولت چه خواهد کرد؟ نمیدانیم.
پس هموطن متوجه باش که:
همه صلح می خواهیم. همه تشنه ثبات هستیم. اما این همه گفتن های من شامل دشمنان ما نمی شود. این خاک ده ها بار قربانی ساده اندیشی شده است. تا انزمان که مطمین نشده ایم اعتماد نمی کنیم. اعتماد نمی کنیم. و اعتماد نمیکنیم. ما با انکه صلح را استقبال میکنیم اما تردید های مشروع ما را باید پاسخ بدهند. ما زخم خورده ایم. اما نمرده ایم.

امرالله صالح


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
صالح
صلح
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   تشکر صالح عزیز. واقعا همه تشویش های در ذهنم داشم.
اعتماد به طالب خیلی سخت است و به این حکومت مریض و رییس جمهور روانی اش خیلی سخت تر.

>>>   اكر انهايكه در كابل ضد طالبان هستند و تاب ديدن طالبان را در كابل ندارند جه مى شود؟ من برايت مى كويم آقاى صالح! انها باز رو به كولاب مى كنند و كيرزند!!! و انها هم قابل رحم نيستند كه صلح را نمى بذيرند!!!

>>>   اصل قضیه بر سر این است که حامد کرزی میخواست خود را دوباره کاندید ریاست جمهوری کند.
اشرف غنی گفت که تو که مره نمی گذاری که دوره دوم ریاست جمهوری کنم،والله اگه مام بگذارم که تو رییس جمهور شوی .مه دولت را به طالبان تسلیم میکنم.
هرچند کرزی از تصمیم خود برای اشتراک در انتخابات صرف نظر کرد،اما اشرف غنی هنوز هم مطمئن نیست و در پهلوی گلبدین،طالبان را نیز در پهلوی خود آورده است که پایه خویش را محکم کند.

>>>   هوالله
اقای صالح با نشر پیام کنونی تان که گویا سخت لرزه براندام دارید نمیدانم چرا اینقدر هراسان هستید مگر با دخول چند طالب مسلح وغیر مسلح درشهر ها اینقدر ترسو وجبونی را بخود راه میدهید که انرا درنشریات منعکس میدهید مگر تقاضای ایمان ما همین هست.......؟مگر میشودبا دخول چند نفر درشهرها مسیر وسلسله این قتل ها جنگها پایان یابد واگر این امر جنبه عملی شدن را داشته باشد چی گوارا خواهد بود که این سلسله جنکها قتل ها غرات ها دزدی ها فسادهای اخلاقی وغیر اخلاقی پایان یابد وکشورومردم ما درزیر لوای توحید ودرصلح صفا زندگی نمایند مگر سوال برانگیز این میباشد که شما چرا اینقدر سرا سیمه وهراسان هستید .........؟ممکن که این روند مقدمه صلح درکشور ماباشد وهمزیستی وبرادری ممکن دراین سه روز امتحان شده باشد بیایید که این را یک فال نیک بیگیریم خدوند قدیر یک سنگ خیرورفاه این ملت را رقم بیزند به امید فرارسیدن ان روز
محمد کبیرجان

>>>   جهادی سابق وطالب دوروی یک سکه اند حتی طالب چوجه ی حرامی آنهاست وهردو دشمن ملت افغان و( اخوان اند) این هردو ،دولبه ی یک شمشیر بران اند که ملت ماراقتل کردند ودراينده هم قتل خواهند کرد وبادار اصلی ( امپریایزم ) را خوشنود خواهند ساختند

>>>   کسانی و مدعیانی و حاکمانی کشور را به طالبان می سپارند که با دروغ و دغل و سانسور با اعتماد مردم بازی کردند و مردم افغانستان را ماًیوس و راه رشد طالبان را باز و مهیا ساختند. ما اگر نتوانیم اعتماد مردم را جلب و محبوبیت اجتماعی کسب کنیم، خودبخود راه ورود به عرصهً قدرت سیاسی دیگران را باز می کنیم. از ماست که بر ماست.اگر قوانین دموکراتیک مرزهها وخطوط سیاسی افغانستان را ترسیم و تعیین کند، نه تنها طالبان بلکه هر شخص و گروه سیاسی دیگر مانند طالبان و غیره حق دارد آزادانه در روند فعالیتهای سیاسی کشور شرکت کرده و در تعیین سرنوشت سیاسی کشور دخیل باشد، به شرطی که طالبان نیز دست از سلاح و خشونت و ترور برداشته و تابع قوانین دموکراتیک نوین افغانستان گشته و در حدود و حیطهً همین چار چوب دموکراتیک به رقابت و فعالیت سیاسی بپردازد، اما آیا قوانین افغانستان دموکراتیک هست؟ آیا طالبان و متحدینش به این رشد و بلوغ و مرحلهً سیاسی رسیده است؟
به امید آنروز. زنده باد صلح و آزادی. پیروز باد مردم افغانستان

>>>   ازدیدګاه بنده یک راه آسان وجود دارد که وطن عزیز ما افغانستان به زودترین فرست ارام شود به شرط انیکه اولآ شخص هبیت الله رهبر طالبان وسایرقوماندان مشهور انها واسکت های انتحاری را پوشیده پیش پیشا سایر طلبای کرام ومحترم عملا درجهاد سهم بګیرند . ثانیآ اشرف غنی - عبدالله -اتمر- وزیردفاع- ریس عمومی امنیت ملی - وزیر داخله عملا دوشا دوش سربازان نهایت محترم و دلیر وقهرمان درجبهه جنګ قرار ګیرند انشا الله به زود فرست افغانستان عزیز ارام شده ودیګر خون جوانان هر دوطرف قضیه نمی ریزد .

>>>   Arya Mehr
در همین شرایط که پاکستان سخت متوجه تحرکات بیرون مرزی و سخنان افراد راجع به منافع ملی پاکستان می باشد، این امرالله صالح یا همان لوده سیاسی، بنده و توصیفگر منافع فاشیزم قبیله در داخل، تنها کاری که میکند تحریک پاکستان در برابر تاجیکان آنهم به بهای صفر برای تاجکها دشمن می خرد این درحالیست که ذاخیلوال شب و روز در خدمت مولانا فضل الرحمن و ای اس ای پیشخدمتی میکند تا به آنها وانمود کند که در افغانستان این تنها تاجیکها اند که مخالف منافع راهبردی پاکستان در منطقه می باشند نه دیگران، ... من همین هفته پیش با یکی از شخصیت های علمی پنجابی صحبت داشتم، نخستین سخن او این بود که "چرا تاجیکها با ما پاکستانی ها دشمنی دارند؟ مگر ما چه زیانی به تاجیکان رسانده ایم؟ چرا در افغانستان تنها تاجیکان مخالف پذیرفتن مرز دیورند اند؟ چرا شهید احمد شاه مسعود نگذاشت تا ما توسط طالبان افغانستان را از کنترول مستقیم هندستان نجات دهیم؟ و ... موارد مشابه دیگر" من برایش گفتم بهتر است که پرسش تان را اینگونه مطرح کنید: "چرا امرالله صالح و شماری از مزدوران دستگاه استخباراتی هندستان به ازای یک مشت دالر در برابر پاکستان صدای مخالفت بلند میکنند؟" چرا پاکستان با حمایت از طالبان تروریست تاکستان های ما را به آتش کشاند و خانه های ما را ویران کرد؟ و گذشته از آن اکنون دیگر نه قهرمان ملی زنده است و نه هم هیچ تاجیکی میل دارد تا بخاطر خوش خدمتی به فاشیزم یونی و طاقتی در برابر پاکستان صدای مخالفت بنلد کند. این صداهای مخالف در برابر پاکستان که از نشانی صالح بیشرف دارید می شنوید این صداهای همه ملت تاجیک نیست، این صدای کسی است که از موی سرش تا کف پایش در خدمت استخبارات بیرونی قرار دارد، این شخص برای جوانان و دانش آموختگان تاجیک شدیدا مشکوک و مظنون می باشد. چون این شخص در زمان شهادت قهرمان ملی کشور نیز مسول درجه یک امنیتی بود؟ چرا بدون بازرسی به تروریستان اجازه ورود به محضر مقدس قهرمان ملی را داد؟ ده ها پرسش سخت دیگر از این نمونه وجود دارند که روح دانش آموختگان تاجیک را می آزاراند... پس موجودیت این صالح که همه روزه دارد چهره مشکوک بخود میگیرد تنها شما پاکستانی ها را نمی ازارد، بلکه ملت ما نیز در آتش بی همتی و برده صفتی این دون صفتان دارند در آتش می سوزند. و ما نیز از اینکه صالح در ظاهر تاجیک در حقیقت به دشمنی از تاجیکان و تحریک پاکستان در برابر ملت تاجیک دارد می سخند، ما را نیز خیلی می رنجاند.... ما با سیاست های تروریزم پرروانه شما پاکستانی ها خیلی زیاد مخالفیم، چون شما ها حتی تا هنوز یا درک نکرده اید یا اینکه نمی خواهید درک کنید که تاجیکها مخالف و دشمن راهبردی شما در منطقه نیستند. بلکه این شما ها بودید که با حمایت طالبان تروریست و ویرانی خانه ها و کاشانه های ما، قهرمان ملی ما را باعث ساختید تا در برابر هیولای تروریزم شما بایستد... شما اگر همین امروز از ابزار طالب در برابر ملت ما استفاده نکنید ما نیز دیگر با شما مشکلی نخواهیم داشت... و سخنان اینچنینی دیگر

>>>   طاءالله فقیرزاده
اجیر پس از آدرس خراسانی ها هم در چوکی های بی صلاحیتی نشین. تو ناصالح یک اجیر و مزدور هستی. سگ های یون و گلبدین بالای تو شرف دارد.

>>>   Maihanpoor
رحیل صاحب.
من بااین گپ شماموافق نیستم که صالح از حوزه ماست.
شمادرعمل مشاهده کرده باشید که درجنگ عادی بین دونفر لحظه ها محاسبه میشود.
صالح اگر ساده لوحی باشد ونداند آنرا غیر عمد باید تلقی کرد ولی بصورت عمد مارا خنجر می زند.
شمادرهمین لحظه سرنوشت ساز نقش جنرال جرٱت را چطور ارزیابی میکنیند.
صالح قاتلین مردم قندز را برٱت داد یکنفر را مسٶل ندانست وفق مراد فاشیزم عمل کرد.
ولی هرگزپاداش وعده شده رادریافت نکرد.
درسیاست مانند جنگ ساده وجنگ مغلق لحظه ها سرنوشت جنگ راتعین میکند.
صالح نسل جوان رابه پول خریداری میکند وواضح میگوید که بدون پول نمیتوانید یک قدم بگزارید.
هرحرکت سیاسی که شروع شود یک عده جوانان میگویند که پشت سر شماکدام کشور است پس چطور میشود باوی کنار آمد.

>>>   Samani
صالح چهارمين نفري بود كه هويت تاريخ ، زبان ، سرود ملي و اقتدار مردم مارا مامله كرده است اين ها بد تر از غني كرزي و يون و طاقت اند

>>>   امرالله کسی است که حرمت غرور دختران دانشجو را در. کهندژ معامله کرد. پس چگونه دیگر. اورا شخصیت حساب کنیم که یقین دارم شماهم بدین نتیجه رسیدید از. مااست که برماست
شما همیشه سربلند با عزت باشید با مهر. درود

>>>   Akbary
انجينر صاحب
امروز با صالح صاحب در يك جلسه كه همه بزرگان حوزه مقاومت بودن من هم اشتراك كرده بودم بخدا باور كنيد كه صالح خان يك مذودر است و در پي همين كه يك چوكي به دست بياورد چيزي را بنام ارزش نميشناسد
در همه صحبت هايش از تيّم ارگ و امريكاي ها دفاع كرد

>>>   Abdul Hai Khurasani
پهلوان زنده خوش است
اگر در مرجع قدرت هستید، اما توان اعمال قدرت و احراز صلاحیت قانونی مطابق میثاق سیاسی را ندارید، یعنی فاقد صلاحیت هستید.
این فقدان قدرت و صلاحیت یا از ناتوانی شماست یا از فقدان دیدگاه و استراتیژی تان.
اگر خود را اپوزیسیون می دانید، اما قدرت به چالش کشیدن حاکمیت را ندارید و عملاً تأثیر گذار نیستید، یعنی در واقع در قامت اپوزیسیون تشریف ندارید.
زمانیکه شما نه قدرت احراز صلاحیت را دارید و نه توان چالش نظام فاسد و فاشیست موجود را ، پس به قول سپهسالار جهاد و مقاومت تاریخ معاصر خراسان (امرصاحب عزیز) پهلوان زنده خوش است.
یعنی در واقع پهلوانان زنده خوش هستند.....
‌واین کل مثنوی داستان غم انگیز سیاسی امروز ماست ......

>>>   عطا صفوی
خان امرالله خان صالح را معاف بدارید...!
----------------------------------------
من ازتمامی دوستان وعزیزان خصوصا هموطنان قلم بدست خویش خواهش میکنم که وقت گرانبهای خودرا درمورد سخنان ونوشته های امرالله صالح ولو درهرموردیکه بوده باشد بیهوده ضایع نکنید وایشان را کاملا معاف بدارید ، زیرا ظرفیت اش همین است که است..... ، درحقیقت وی ماموریت اش ادا میکند ، اینکه وی دیریست مامور مزد بگیر اجنبی ها وحتی مامور رژیم موجود است واز همین طریق هم تمویل زندگی میگردد مطمین هستم که هیچ انسان عاقلی درمورد نباید شکی داشته باشد ، بلاخره وی مجبور ومکلف است مزدی را که درمقابل کارش برایش پرداخته میشود باید حلال مزد کند ، اما یک چیز بخوصی که وی را نظر به هم ردیفان اش ازهم متمایز میسازد ، آشکاربودن ماموریت اصلی اش ، و من شخصآ ازعریان بودن نوشته هایش که وابستگی اش را عملا بدون قید وشرط به اثبات میرساند تقدیر میکنم، به دلیل اینکه وقتی مامور بودن به اجنبی ها دراین کشور به یک فرهنگ ومسلک مقدس زیرنام ملی گرایی تبدیل شده است نباید دیگر چبز اضافی توقع داشت وسوال جدی هم نباید درمورد وجود داشته باشد .
اما بسیاری ها که به این وظیفه به اصطلاح مقدس ( جاسوس ) به این فرهنگ آغوشته اند وخودرا افشا نمیکند چون "خپک زیر بوریا" ده ها مراتبه زننده تر وخطرناکتر نظر به خان امرالله خان است.
ممکن است دوستانی پیدا شوند که به این نوشته کوتاه من موافق نباشند واعتراضی داشته باشند ..، ولی من که زاده این دیار هستم زمین ودرخت ودارایی این منطقه را خوب میدانم وبه منطقه هم بلد هستم ... ولی من از این دوستان وحامیان اش یک سوال خیلی کوچکی دارم : امرالله صالح چند سالی است که بیکار است ؟ وچند توته زمین در وطن دارد که تکافوی خود وفامیل اش را بکند ؛ چه رسد به مصرف دفتر ومصارفات لشکر " روند سبز"!!!!؟
بلاخره این همه مصارف روزانه از کجا تمویل میشود وسفر های خارجی اش را درنظر نمیگیریم. ؟؟؟؟ ، آثار علمی وسرمایه پدری هم به ارث نبرده است که بتواند تکافو کند..وووو؟؟؟؟؟
بلاخره ازکجا ؟
وقتی این همه نفی میگردد فقط دو منبع دیگر باقی میماند :

1- یا دارایی های امنیت ملی را به یغما برده است که امروز ممکن است دربخش های سرمایه گزاری کرده باشد...
2- ویاهم تمویل ازمنابع خارجی درمقابل وظایف سپرده شده...
راه سومی ومنبع دیگری قطعا وجود ندارد.

>>>   Hanifi
امرالله صالح مصداق همان داستان است که میگویند: برده ای صاحب گنج و ثروتی شد از او پرسیدند با این پول و ثروت چه میکنی پاسخ داد میخواهیم یک مالک مهربان بخرم در آینده بالایم ظلم نکند.
امرالله صالح و امثالهم در بردگی و زیردستی و حقارت و ذلت عادت نموده اند، راحتی شان در حقارت و تملق و شهروند بودن سوم شان است.

>>>   ادی AZADI
آقای صالح بی خبر از تاریخ درخشان گذشته، خراسان را قبول ندارد و نام جعلی را می پذیرد، غافل از اینکه خودش را مهاجر و شهروند درجه سه می شمارند.
حیف نام نشانت نکرده است به پای بوسی فاشیسم برامدی
یک تعداد جوانان از دنیا بی خبر ای آدم را رهبر میدانند، حیف نام رهبر!
کسیکه به زیر دست بودن عادت کرده باشد، رهبر شده نمی‌تواند

>>>   Badry
رومان جان ، این برادر مجاهد ما تا دیروز مدافع حقوق تاجیک ها خود را جا زده بود ، امروز اعلام کده که من خراسان ره به رسمیت نمی شناسم . تو چی ... هستی که خراسان ره به رسمیت بشناسی یا نشناسی .

>>>   پيام من براي پاكستان ستيزان عزيز:

چرا پاكستانى ها در كشور ما عمق استراتيجي مانند هندي هايكه عمق اقتصادي-سياسي خلق كرده اند؟ چرا طالبان، حقاني، حزب اسلامي و ديگر گروهاي دهشت افگند را به حيث پوقانه هاي سياسي استفاده ميكنند؟ اين چرا ها و جنگ ها پسين برميگردد به مسئله خط شناخته شده ديورند. " Durand Line Recognised Border" اين خط را خان هاي قبيله چندين مرتبه درادوار تاريخ فروخته وامضا نموده اند و اين مناطق اصالتاً و تاريخاً حق پاكستان محسوب ميشود و دنيا هم آن را بطور رسمي مي شناسد و در اين مورد شواهد تاريخي در وزارت خارجه افغانستان، امريكا، ملل المتحد و كتابخانه برتانيا" British Museum"موجود است....

كسانانيكه با جهل و ذهنيت قبيلوي آشنايي دارند، خوب ميدانند كه قبيله بدون خصومت و تقابل نميتواند زيست كنند. چون قبيله بقاي خود را در جنگجويي و نا بودي ديگران مي بيند. و ما كلان ترين نمونه هاي آن را هر روز در كشور داريم تجربه ميكنيم. صلح دائمي براي قبيله مرگ تدريجي و افلاس بحساب ميايد!

اگر حقيقت پرست باشيم، پاكستان حق دارد كه سرحد خود را ببندد و رفت و آمد را مانند چين، ايران، ازبكستان، تاجيكستان و ديگر كشورها همسايه قانونمند سازد تا قاچاق مواد مخدر، قاچاق اصلحه و دستان انتحاري در آن مناطق كوتاترشود. من در اين مورد مطالعه عميق تري دارم و حق را با پاكستان ميبينم و حق امرالله صالح هم است كه در شعار هايش ادامه دهد تا خون بهاي آن را مردم ما براي چندين سال ديگر بخاطر خط خيالي ديورند بپردازند..

ميخواهم اين را خاطر نشان سازم كه پيشرفت و پسرفت روزگارما بستگي بربرنامه هاي كاري خود ما دارد نه بر ديگران.. بطور نمونه، كشور پاكستان كه ما آنها را "دال خور ميگويم" استقلال خود را در سال 1947 از هند گرفته است و اكنون يكي از پيشرفته ترين كشورها آسيايي بحساب ميايد. همينگونه جاپان و ديگر كشور هاي جهان. و شوربختانه، كشور ما "پلو خوران" ديروز از " صلح با طالبان " جشن گرفته اند و كه آنها هر روز دارند سر ميزنند و آدم ميكشند و ما ديگران را داريم ملامت ميكنيم...! اگر ملا عمر پاكستانى بود، پس كرزي كجايي است؟ اگر كرزي پاكستانى است، پس اشرف غني كجايي است؟ اگر همه اينها پاكستانى اند پس ايجاد پاكستان كه در سالهاي ١٩٤٧ شده است. پس آيا افغانستان قبل از ايجاد پاكستان واقعا آرام وگل و گلزار بوده؟ هرگز نه! پس اينجا گناه كي است؟ پاكستان؟ روسيه؟ و يا امريكا؟ بگذاريد چند پرسش عام فهم ديگر را نيز از شما بزرگان داشته باشيم: همه در جريان هستيم كه جهان ما را دارد كمك هاي سرسام آور مالي ميكند و اين كمك ها در كجا به مصرف ميرسند؟ جهان براي ما خوب ترين پارلمان را ميسازد، پس از اين پارلمان كي ها و چگونه استفاده ميكنند؟ جهان بر ما بيمارستان هاي عالي ميسازد، پس چگونه از آنها استفاده ميشود؟ اين پرسشها پاسخ جدي مي طلبد! پاكستان ستيزي هاي رهبران بي برنامه، مارا از پيشرفت بسوي يك خراسان دمكراتيك عقب تر ميزند

ع.ع. فايق

>>>   باز صالح و همقطاران شانرا .. گرفته!!!!

>>>   سلام و عرض ادب نثارتان باد !
تشکر جناب صالح از تحریری متن ودرد دلتان و صد بار تشکر ...
بعضی ها بدون ذکر نام ونشان خود گپ های حق و نا حق نوشته میکند...
او نام گم بی غیرت اول خودرا معرفی کن بعد مثل رحمن بابا غزلت را بخوان...
معرفی خویشتن شناختن خود است ، خود شناسی خدا شناسی ...
بنابر تحلیل متل پشتو ژرنده که د پلار دی ، په وار دی ...
او بی خبر بی منطق اینبار نوبت کولاب نیست بلکه بر عکس نوبت وزیرستان است خوب عقلت بر سر کن باز کولاب و وزیرستان را مقایسه کن ...
دوکتور سیدبوری سادات

>>>   پس که اینطور هست تو احمق چرا امریکاییها را ترجیح میدهی؟ یا اینکه با آنها رابطه قرابت پدری و مادری داری؟

>>>   خطاب به جناب ارالله صالح صاحب ! اول اینکه خودت هم افغان وطالبان هم افغان کدام فرقی ندارید و 2- شما تاجیکان و سران تاجیکان معاملعه گر هستید و یک نظری واحد را جع به سرنوشت این کشور و به خصوص به سرنوشت فارسی زبانا برای آینده ندارید و متحد نمی باشید واگر متحد باشید نیازی به این گله گزاری ندارید . 3- اکنون چهار بیرق دیده شد که هم مل.ک الطوایفی را داشت وهم فدرالیم را ( 1- بیقرق امارت طالبانی 2- بیرق دولت آقای غنی 3- بیرق جمهوری اسلامی خراسان 4- بیرق مجاهدین برطرف ظده و انزاوگر حفظ حاکمیت دولت . آقای محترم صالح صاحب بیانیه تاریخی بی بی سی شما نمایده گی از هویت شما می کند .
زره

>>>   خراساني هاي بزرگ انديش !
بيايم از اين پس نام هاي فرزندان ما را، تخلص هاي مارا، وزارت و سفارتخانه هاي ما را، خيابانهاي ما را، تجارتخانه ما را، دكان هاي ما را، پرورشگاه هاي و دانشگاهاي مارا، بنك هاي مارا، تيم هاي ورزشي مارا، نمايشنامه هاي ما را، فلم هاي مارا، شهر هاي مارا، روستاهاي مارا، راديو هاي و تلويزيون هاي مارا، مجله، كتاب، فلم، شعر و سروده هاي ما را #خراسان بگذاريم. بعد از پنج الي ده سال همه چيز صد در صد تغير خواهد كرد. آنقدر خراساني بگويم كه آن به يك #عادت و #عبادت تبديل شود! دست تان گشوده و روان تان خراساني ترباد!
#كمپين_براي_احياي_نهضت_خراسان


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است