غنی دست‌ در کار چه قماری است؟
در چنین وضعیتی، مردم به ستوه‌ آمده از جنگ، فساد و فقر با نگرانی شاهد قمار غنی و یاران او است و نمی‌دانند که چه بر سرشان خواهد آمد. خواهیم دید که از دل این آشفتگی چه چیزی بیرون می آید 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۰۶    ۱۳۹۷/۳/۲۸ کد خبر: 152022 منبع: پرینت

ابهام موجود و نبود اطلاعات درست، فهم وضعیت را دشوار کرده است. همه ساکت اند و افکار عمومی تشنه اطلاعات است که به نگرانی‌اش پاسخی قناعت‌بخش دهد و راه را بر تحلیل مناسب و مستند بگشاید. تنها چیزی که می‌توان گفت، خستگی همه از جنگ و کشتار است؛ اما دستیابی به صلح نیز نیازمند اصول و روش‌های شناخته‌شده‌ای است که در این موقعیت، که همه را دچار حیرت کرده است، غایب‌اند.

جنگ افغانستان به بن‌بست رسیده است و امریکا، دولت افغانستان و طالبان هیچ‌یک تا کنون نتوانسته‌اند برخوردی تمام‌کننده با مسایل برای گذار از وضعیت پیچیده به نفع خود داشته باشند.
به نظر می‌رسد همین بن‌بست، خود، تنها واقعیت پذیرفته‌شده باشد در حالیکه هیچ‌یک از اطراف ابتکار عمل کامل در اختیار ندارد. اکنون نیروهای بین‌المللی و دولت و مخالفان همه در پی خلاصی از این بن‌بستند؛ چیزی که با جنگ به دست نیامده است و آشکار نیست که با چنین آتش‌بس‌های یک‌جانبه و ناروشمند مبتنی بر مماشات و تضرع -نه با گفتگو و مذاکره مبتنی بر اراده متقابل- هم به دست آید. در چنین وضعیتی به نظر می‌رسد که آمریکا و دولت افغانستان بیشتر از هر کشوری چشم به چین، با توجه به نفوذ آن بر پاکستان، دوخته‌اند.

وضعیت حاکم بر جغرافیای سیاسی افغانستان راه را بر توسعه اقتصادی منطقه، داد و ستد کالا، خطوط انتقال انرژی آسیای میانه و طرح‌های توسعه‌ای چین چون جاده ابریشم و... بسته است. طرح‌هایی که تمام کشورهای منطقه نیازمند تحقق آن‌هایند‌. این‌همه به معنای پدیدآمدن اجماع جهانی و منطقه‌ای برای حل مسائل پرچالش افغانستان است. به نظر می‌رسد مشکل اساسی فقدان سازوکاری است که همه اطراف قضایا را راضی کند.

مساله اصلی نخست دستیابی به سازوکاری است که هم منافع امریکا، هم چین، هم پاکستان، روسیه، دولت افغانستان و تا حدودی ایران را تضمین کند. اکنون پرسش اصلی این است که چه طرح و سازوکاری می‌تواند حامل چنین راه حل جامعی و پاسخگوی منافع متضاد همه اطراف باشد؟ دست‌کم آن طرح باید حضور آمریکا در افغانستان و منطقه را تضمین کند، به نگرانی‌های مسکو در این باب پاسخ گوید، هند و پاکستان را راضی کند و چین را به عنوان بازیگر قدرتمند منطقه‌‌ای در جایگاه مورد نظر آن قرار دهد و سرانجام نظام حقوقی و سیاسی افغانستان را رسمیت و مشروعیت ببخشد و تحکیم و تثبیت کند؟ همین تنازع منافع منطقه‌ای و راهبردی حل نهایی و همه‌جانبه منازعه موجود در کشور را دشوار کرده است.

در این میان طالبان همچنان در جامعه سنتی و قبیله‌ای افغانستان دارای نفوذ و پذیرش است و با این وصف چگونه به صلح و راه حلی تن خواهد داد که در آن ایدیولوژی بنیادگرایانه‌اش در قلب نظام حقوقی کشور به اجرا درنیاید؟ طالبان که با زور حذف نشده است، شاید تنها از رهگذر اجماع میان چین، امریکا و پاکستان مهارپذیر باشد و آیا چنین اجماعی پدید آمده است که بتوان جدی گرفت و باور کرد و به آن امید بست؟ بر این‌همه بحران ساختاری و مشروعیت نهاد قدرت و شکاف‌های اجتماعی در کشور را بیفزایید که دست‌کم می‌تواند یکی از چالش‌های جدی بر سر راه اجماع داخلی برای دستیابی به سازوکار مذاکره موفق با طالبان، به مثابه یک ضرورت، باشد.

در چنین وضعیتی، مردم به ستوه‌آمده از جنگ، فساد و فقر با نگرانی شاهد قمار غنی و یاران او است و نمی‌دانند که چه بر سرشان خواهد آمد. خواهیم دید که از دل این آشفتگی چه چیزی بیرون خواهد آمد!

شکور نظری


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
شکور نظری
قمار غنی
نظرات بینندگان:

>>>   این قمار چند دهه است که ادامه دارد جنگ بدست پاکستان امریکا و انگلیس است مجاهد طالب و داعش عروسک اند غنی صفر است و هیچ قابل نام گرفتن نیست

>>>   او در کدام بازی قمار نیست. "غین" غلام امریکاست. هرچه اربابش بگوید. خلاص.

>>>   قمار بزرګیرا کرزی شروع کرده بود،غنی آنرا ادامه بدهد.معلوم شود که ملت ومردمش را به طالب وگروه های دهشت افگن شبکه حقانی وآی اس آی واحزاب تُندرو پاکستانی خواهد فروخت ویا صلح وامنیت را در کشور خواهد آورد وفعلاً افغانستان در یک حالت حساس وحالت مرگ وزندگی قرار دارد،با یک آینده مُبهم وسرنوشت نامعلوم.هموطنان ما هوشیار باومراقب اوضاع باشند.بخصوص ملیت بزرگ تاجک،ازبک،هزاره وترکمن وقوم سادات وغیره خورد وبزرگ که اگر طالب خدای ناخواسته به قدرت برسد،زندگی با این قوم جاهل وبی فرهنگ واولاده یهود غیر محال است وصفوف شان را متحد ومحکم در مقابل این قوم نشنلیستها وفاشیست که به سایر اقوام به چشم حقارت مینگرند،یکی ساخته چرا این سه قوم همیشه مظلوم بوده وجوهات واهداف مشترک دارندوطرفدار جنگ وخشونت نیستند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است