نخستین جلسۀ شورای کوچی‌ها به ریاست اشرف غنی
 
تاریخ انتشار:   ۱۶:۰۷    ۱۳۹۷/۳/۱۹ کد خبر: 151794 منبع: پرینت

نخستین جلسۀ شورای کوچی‌ها و بیجاشدگان داخلی به ریاست محمداشرف غنی رییس‌ جمهور در قصر گل‌خانه دایر گردید.
در این جلسه که شماری از اعضای کابینه نیز حضور داشتند، دلاور فیضان رییس عمومی هماهنگی کوچی‌ها، از توجه همه‌جانبه رییس‌جمهور نسبت به کوچی‌ها تشکر کرد. وی ضمن ارایه گزارش کاری، مشکلات کوچی‌ها را در عرصۀ اسکان، توزیع تذکره‌ها، چراگاه‌ها، صحت، مراکز ثبت نام رای‌دهندگان، معارف، سهمیۀ حج و بخش‌های دیگر با رییس جمهور شریک ساخت.

فیضان پیشنهاداتی را در عرصۀ ایجاد تیم‌های ثبت نام رای‌دهندگان، کمک‌های عاجل به بیجاشدگان داخلی و دست‌رسی آنان به مراکز توزیع تذکره، ایجاد واحد اداری در وزارت‌های سکتوری به منظور حل مشکلات کوچی‌ها و انسجام بیشتر امور، ایجاد زمینه‌های تحصیل در داخل و خارج از کشور، اعمار مساجد، کلینیک‌ها و اعمار لیسه لیلیه در هر ولایت، مطرح ساخت.

رییس‌جمهور کشور پس از استماع مشکلات و پیشنهادات گفت: در صد سال گذشته به زندگی کوچی‌ها توجه اساسی صورت نگرفته است و باید در این زمینه توجه اساسی صورت گیرد.
رییس‌جمهور گفت، به منظور حل مشکلات کوچی‌ها باید در هر وزارت سکتوری یک آمریت ایجاد گردد. وی اضافه‌کرد که از این پس ریاست عمومی کوچی‌ها باید به ریاست پالیسی‌ساز مبدل‌شود.

رییس‌جمهور کشور به وزارت صحت عامه هدایت‌داد که در بخش ایجاد کلینیک‌های سیار اقدامات جدی نماید، همچنان به وزیر احیا و انکشاف دهات هدایت داد که از طریق برنامه میثاق شهروندی در بهبود وضعیت زندگی کوچی‌ها توجه نماید.

رییس جمهور به وزارت معارف هدایت داد که جهت حل مشکل تعلیمی کوچی‌ها توجه عاجل نماید. وی افزود که وزارت‌های مخابرات و انکشاف دهات در هماهنگی با ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی سیستمی را ایجاد نمایند که دست‌رسی کودکان کوچی به مکاتب سیار ممکن گردد.

رییس‌جمهور محمداشرف غنی به اداره ثبت احوال نفوس هدایت داد تا ضمن حل مشکل توزیع تذکره برای کوچی‌ها، برای تثبیت هویت بیجاشدگان داخلی و توزیع تذکره به آنها یک میکانیزم واضح را در همکاری با وزارت مالیه ترتیب نماید.

رییس‌جمهور کشور، ریاست عمومی هماهنگی کوچی‌ها را موظف‌ساخت که به منظور حل مشکل اسکان و سایر مشکلات آنها طرح جامع و واضح را ترتیب و با ریاست جمهوری شریک سازد.

رییس جمهور به خاطر ایجاد مساجد نمونه ای به کوچی‌ها و نیز حفر چاه‌های عمیق به ادارات مربوطه هدایت لازم داد و به وزارت حج و اوقاف دستورداد که طرح واضح سهمیه‌بندی حجاج برای کوچی‌ها را ترتیب و جلسه آینده کابینه پیشنهاد نماید.

رییس‌جمهورغنی به وزارت مهاجرین و عودت کنندگان هدایت داد که به منظور حل مشکل بیجاشدگان داخلی، اقدامات همه‌جانبه و عاجل نماید. همچنان به ریاست عمومی ادارۀ امور ریاست‌جمهوری، وزارت مهاجرین و اداره مستقل ارگان‌های محلی هدایت داد تا مشترکاً برای حل دایمی مشکلات متذکره طرح اساسی را آماده نمایند.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
شورای کوچی ها
غنی
نظرات بینندگان:

>>>   بایدمشکل اساسی مردم هزاره باکوچیهاحل شودکه همه
ساله ازمردم بیگناه هزاره قربانی میگیرد باید حد وحدود
کوچیها مشخص شودکه دیگربین مردم هزاره وکوچیها
جنگ ونزاع سرعلف چرها وزمینهای دعوایی ختم شود

>>>   شرم است كه حالا هم كوچي را كوچي بگويم همه شان تجارت و قاچاق چندين كشور در كنترول دارند ولي باز هم حق مردم مظلوم را خورده و سؤ استفاده ميكنند.

>>>   درمجلس جناب اشرف غنی بحیث رئیس مادام العمر کوچی ها از طرف کوچیهای شیرپور نشین تعیین شد کوچیهای که در شهرک ارزان قیمت واحمد شاه مینه در بلدنگ ها وبلند منزل ها سکونت دارند همه رای مثبت دادند

>>>   كوچي قوم نيست ، يك عمل نا شائسته و انتخاب زشت طرز زنده گي است كه در دنيا با عث نا أمني ، قاچاق، مخدرات و حتي انتشار أمراض در شرق و غرب دنيا شده اند

>>>   کوچی باید تعریف شود.
آیا غنی کوچی است؟
آیا ملا تره کوچی است؟
آیا هیلی ارشاد کوچی است؟

>>>   در سابق کوچی در کشور ما یکتعداد غژدی نشین را که با رمه های کوسفند و بز و چند تا شتر و خر بهار در افغانستان و زمستان به پاکستان در رفت و امد بودند و مسکن ثابت هم نداشتد اکنون کسانی بنام کوچی امتیاز های غیر قانونی را بنام کوچی میگیرند که اکثریت قاطع شان صاحب چندین خانه مفشن و چندین بلند منزل و ده ها عراده موتر های بلند قیمت و ضد گلوله را در اختیار دارند و متوطن هستند یک ساحه بزرگ از املاک دولت را بنام کوچی ها در ساحه ارزان قیمت ناحیه ۱۲ شهر کابل بدون پرداخت قیمت بخودشان اختصاص داده در لوگر از همین کوچی گویان ده ها جریب زمین دولتی را بنام علفچر شان غصب کرده بادای مردم بفروش رسانده مردم بدخشان که در کوهساران در خیمه ها زندگی میکنند گاهی در یکجا و گاهی بجای دیگر درنقل و حرکت اند انها کوچی حساب نمیشوند و هیچ امتیازی داده نمیشود حتی که حقوق شان پایمال هم میگردد که نه خانه دارند و نه بلند منزل و نه موتر اما کوچی های قوم غنی احمدزی که در شهر زندگی میکنند خانه و موتر مفشن در اختیارشان است و بلند منزل هم بر قطار این ها کوچی هستند از تمام امتیازات که به هیچکس داده نشده قوم احمدزی همه شان کوچی و امتیاز گیر اند عجب عدالت و حقوق شهروندی که غنی خان به ان گلو پاره میکند .

>>>   چون دير شده كه پشقل بوى از دماغ غنى رفته بود حالا خواص كه پشقل بوى را دو باره تازه كند وصداى مقبول وچيق زدن ان بالاى گوسفندان هنوز فراموش نشده هنوز هم در جلسات ارگ چيق ميزند ٠

>>>   افکار تاریک قرون وسطی طالبی کوچی است غنی احمدزی فعلن مغز متفکر کوچی است و افغانستان را کوچی میسازد و به عصر حجر برمیگرداند

>>>   بلی تا حالا فکر نکرداید که این سه برادر کم شده
از هم دور آفتاده است
آمپرالیزیم صهیونیزیم پشتو نیزیم هر سه آدم کش
هر سه بخبل هرسه تجاواز به ملت ها هر سه چلباز
هرسه مکار هرسه بسیار بیرحم و بسیار فرعون صفت
دورغ هم نیست توهین هم نیست صد در صد راست

>>>   متعصب ترین قوم کوچی است که نماینده اش بی مغز دوم دنیا لقب گرفته از طرف بادارانش به امید روزی که مثل نجیب توسط قوم و قبیله اش بدار اویخته شود .

>>>   درتذکره برقی هم نشان این قوم چل باز رابه نمایش گرفته است؛ اشرف غنی یک آدم به تمام معنا فاشیست می باشد. خدواند شراین کل بی ندارد ازسرمردم رنج دیده افعانسان بکند ومرگش را برساند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است