آمریکا پاکستان را زیر فشار قرار نمی دهد
اگر آمریکا راست می گوید در یکسال، ده ها میلیارد دالر را به اردوی پاکستان ندهد. این کمک های آمریکا است که اردوی پاکستان بر سر پا ایستاده است و تروریست ها را کمک می کند 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۱۹    ۱۳۹۷/۳/۱۰ کد خبر: 151605 منبع: پرینت

برخی از اعضای کانگره آمریکا با انتقاد از عملکرد پاکستان در امر مبارزه با هراس افکنان در خاکش، خواستار فشار بیشتر بر پاکستان و استفاده از گزینه عبور نظامیان آمریکایی، برای عملیات نظامی در این کشور شدند. او از اداره دونالد ترامپ می خواهد رفتار سخت گیرانه ای نسبت به پاکستان اتخاذ کند. این در حالی است که از گذشته ها تا کنون بحث فشار بر پاکستان مطرح می شود اما در عمل نتیجه ای در پی نداشته است و پاکستان همچنان به حمایتش از هراس افکنان ادامه می دهد. اما اداره جدید آمریکا چه راهبردی در قبال پاکستان خواهد داشت و حکومت افغانستان در شرایط جاری چگونه می تواند از این فرصت برای بهبود کشور استفاده کند؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، احمد سعیدی آگاه مسایل سیاسی دربرنامه «حاشیه خبر» گفت: این روز اول و حرف اول نیست. اگر به سال های گذشته مراجعه کنیم. طی سال هایی که آمریکایی ها در افغانستان حضور داشتند، طی سال هایی که ما از مداخله پاکستان همیشه شکایت کرده ایم، بارها تعدادی از سناتوران آمریکا، حتی زمان زلمی خلیلزاد سفیر آمریکا در افغانستان و همچنین جنرال های آمریکایی که در افغانستان حضور داشتند هر کدام به نوبه خود بارها از لانه های تروریستی در خاک پاکستان یادآوری کردند. از مداخله پاکستان در امور افغانستان یادآوری کردند و بارها گفته شده است که باید علیه پاکستان فیصله جدی صورت بگیرد و تعذیرات علیه پاکستان وضع شود و حتی به پاکستان در سطح ملی و بین المللی فشار وارد شود تا دیگر در افغانستان مداخله نکند. اما متاسفانه در عمل تا هنوز چیزی نبوده است.

وی، ادامه داد: به یاد دارم زمانی که وزیر خارجه آمریکا، خانم کلینتون بود. سنای آمریکا گفت که باید بر پاکستان تعذیرات وضع شود. اما نشد. حتی پیشتر از آن زمانی که اشخاصی دیگری در اریکه قدرت، بودند این حرف ها بارها گفته شد، من بر این عقیده هستم که بدون اینکه گفته شود که پاکستان تروریست پروری می کند، آمریکا خود این را می داند. تروریست پروران در کجای افغانستان هستند. جایگاه حقانی در کجا است؟ گروه طالبان در کجا است؟ داعش و الاقاعده در کجا است؟ ولی حالا که گفته می شود دونالد ترامپ رییس جمهور جدید شاید در مقابل پاکستان جدی تر عمل کند، باور کردنی نیست.

سعیدی معتقد است، آمریکا کمک های خود را از پاکستان قطع نمی کند و بر این کشور فشار وارد نمی کند و افزود: اینکه دونالد ترامپ در ریاض، نواز شریف را ملاقات نکرد، نشان می دهد که آمریکایی ها از پاکستانی ها راضی نیستند. اما این برمی گردد به اینکه ما در نگاه دیپلماسی چقدر فعال هستیم و چقدر لابی گری می کنیم تا حداقل بتوانیم یک بار دیگر پاکستانی که در امور افغانستان شب و روز ماجراجویی می کند مشکل آفرینی می کند، این را در سطح ملی و بین المللی معرفی کنیم. اما هنوز آمریکا به پاکستان دلبستگی دارد مشکلاتی را که آمریکا در منطقه دارد، پاکستان می تواند رفع کند، پاکستان سلاح هسته ای دارد. آمریکا راضی نیست که آنقدر به پاکستان فشار وارد کند که مشکلاتی برای سلاح های هسته اش ایجاد شود. آمریکا از فروپاشی پاکستان تشویش دارد و در ضمن آن چین و روسیه به نحوی گفته می شود که اگر فشار زیادتری بر پاکستان وارد شود پاکستان به دامن چین و روسیه خواهد افتاد که در دراز مدت آن را آمریکا هم به نفع خود نمی داند. در قدم دیگر تضادی را که در حال حاضر آمریکا با ایران دارد، پاکستان به عنوان کشوری که سرحد مشترکی با ایران دارد، باور ندارم که سنای آمریکا علیه پاکستان، تعذیرات اقتصادی وضع کند و کمک مالی را مطلق قطع کند.

تجارب در گذشته نشان داده است که هر زمانی بر پاکستان فشار وارد شده است،آنها این درایت را داشته اند که خود را به اصطلاح عامیانه مظلوم نشان داده اند. همچنین تاریخ نشان داده است که هر گاه فشار جهانی بر پاکستان زیاد شده است، پاکستان در داخل خود، دست به انتحار و انفجار زده است تا خود را قربانی نشان دهند. اما می گویم که هیچ ضرورتی به این حرفها نخواهد بود. بر این عقیده هستم که آمریکایی ها با این همه امکانات، سلاح، مهمات و تکنیک های پیشرفته ای که دارند، مگر نمی دانند که قرارگاه گروه حقانی کجا است؟ آنها نمی دانند که الاقاعده در کجا است؟ آنها نمی دانستند که اسامه بن لادن از کجا گرفتار شد و در کجا کشته شد؟ آنها نمی دانند که جمعیت الاحرار و جیش محمد و لشکر طیبه در کجا است؟ همینکه اسامه بن لادن در پاکستان کشته شد، آمریکا چه تعذیراتی علیه پاکستان وضع کرد. از این سند بدتر چه می تواند وجود داشته باشد؟ اگر آمریکا راست می گوید و می خواهد با دهشت افکنی مبارزه کند، دفتر طالبان در کویته چکار می کند؟ دفتر طالبان در قطر چه کار می کند؟ بنابراین یک حلقه ای وجود دارد برای تروریست پروری که آمریکا هم در آن منافع خود را می بیند. بر این عقیده هستم که هر زمانی که آمریکا احساس کند که رشد و تقویت تروریست دیگر به نفع من نیست، آمریکا توان آن را دارد بزند. اما آنچه که من پیش بینی می کنم، کمک های اقتصادی مطلقا بر پاکستان قطع نخواهد شد. هرگز آمریکایی ها حاضر نخواهند شد در شورای ملل متحد، شورای امنیت، پاکستان را به عنوان یک کشور تروریستی معرفی کند. فکر می کنم که آمریکا در جنگ افغانستان، چند هزار سرباز را زیاد می کند و بعد از آن به بمباران هوایی تکیه خواهد کرد و بمباران هوایی هم متاسفانه تلفات ملکی زیاد دارد که به همان اندازه قهر و غضب مردم افغانستان زیاد می شود. دیگر نتیجه ای نخواهد داشت.

به باور وی، آمریکا در این منطقه به یک ژاندارم ضرورت دارد، یعنی یک نظامی گری که سیاست های آمریکا را تطبیق کند، همین پاکستان در دوره جهاد افغانستان، چه خدمت های بزرگی به آمریکا کرد، جهت رشد طالبان چه خدمت های بزرگی کرد، برای سرکوب آنها چه خدمت های بزرگی کرد و در حال حاضر هندوستان به حرف آمریکا نمی کند، ایران در تضاد با آمریکا قرار دارد. چین یک ابر قدرت است و روسیه این مزدوری را نمی کند. بنابراین آمریکا با چنین پاکستانی که دهشت آفرینی هم می کند ضرورت دارد. آمریکا در این منطقه به کسی که پیرو سیاست هایش باشد و سیاست های خود را بتواند از زوایه آن انجام دهد ضرورت دارد. بنابراین در حال حاضر پاکستان را از دست نمی دهد. همین امسال هم یک تخصیص بزرگی بخاطر بودجه یا تغذیه اردوی پاکستان آمریکا تخصیص داد. اگر آمریکا راست می گوید در یک سال، ده ها میلیارد دالر را به اردوی پاکستان ندهد. می بینیم که چه حالتی برایش پیش می آید. این کمک های آمریکا است که اردوی پاکستان بر سر پا ایستاده است و تروریست ها را کمک می کند.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سعیدی
آمریکا
پاکستان
نظرات بینندگان:

>>>   Fazelpor
ماخواهان عدالت اجتماعی درجامعه هستیم وبخاطر آن مبارزه بی امان مینماییم ولی تمامیت خواهان همه امور را قبضه نموده به تقلب براریکه قدرت تکیه زده اند دولت تک قومی وربان وقوم یا ملیت خودرا بزور بر دیگر اقوام تحمیل درآینده زبان مارا هم درانقراض قرار میدهند وهویت اقوام دیگر را کتمان میکنند. واژه افغان همان پشتون است که نمایندگی ازهمه اقوام کرده نمیتواند.مردم عوام هم پشتون نمیگویند بلکه اوغان میگویند. شاه امان الله هم پشتونمی گفت قرار مطالعه جریده همان وقت وقتیکه امان الله خان به قندهار سفر کرده بود یک ترجمان هم همرایش بود.درشروع صحبت شان معذرت خواسته گفت افغانی صحبت کرده نمیتوانم فارسی میگویم ترجمان من به افغانی برایتان ترجمه میکند. دران وقت فارسی وافغانی میگفتند نه پشتو ودری.بعدها فارسی را ازتقسیم اوقات حذف وبجای آن دری نویشتند.محمودطرزی هم وقتیکه درمطبوات وقت مقرر شد گفت همه نشرات به افغانی شود مقصد شان پشتوبود.تحمیل زبان شان. اما موفق نشد بعد ها درزمان محمدظاهرشاه هم پشتوتولنه ایجاد وکورس های آموزش زبان پشتو به همه مامورین,افسران,معلمین وهمه منسوبین دولتی اجباری شد یک ساعت غیر حاضری درزبان پشتو 3 روز کسرمعاش داشت بودجه هنگفتی بمصرف رسید پلان بود که همه مکاتبات رسمی دردفاتر دولتی بزبان پشتو شود یک ملت یک زبان .اما پروسه ناموفق بدرشد.اکنون هم زمامداران فعلی درتلویزیون شعار میدهند یک دین یک ملت یک وطن.پلان های ناموفق نادر خان وحمید گل مومند را میخواهند عملی نمایند وبکمک انگلیس پلان ناکام گذشته را کامیاب کنند.ازهمین خاطر چپ وراست پشتون بدون کدام اختلاف درارگ باهم یکجاشدند درین قسمت همه همنظر اند کافرومسمان شان یکی است.دیگراقوام این کشور را شهروند درجه دوم ومهاجر خطاب میکنند.بارها درتلویزیون های خود گفته اند که تاجیک ها بکجا وازبیک به کجا....بروند؟؟؟یعنی مارا مساوی الحقوق با قوم خود نمیدانند.برتری جویی قومی وربانی دارند.ما خواهان عدالت هستیم همه اقوام ساکن این کشور باید با شماها دارای حقوق برابرباشند.همه حق دارند دردولت خودرا بیبینند ولی دریکا اینطور نیست.

>>>   اغای سعیدی چرا برای منسجم کردن فارسی زبان ‌منافع آن فکر و تصمیم نمگیری
تا حرف زدن در باره پاکستان
پاکستان با پشتون ها دست یک کرده تا فارسی زبان ها از بین ببره یا بزور بالایشان پادشاهی کنه مثل حالی
احمد از کابل

>>>   چند وقت پیش رییس جمهور جدید ازبکستان به امریکا رفت و در قصر سفید با دونالد ترامپ ملاقات کرد.
امریکا در پی گشایش راه اکمالاتی شمال و در نتیجه پایگاه های نظامی در آسیای میانه است.
در دوران اسلام کریموف این امر بخاطر ترسی که اسلام کریموف از امریکا و همچنان انتقال تروریزم از افغانستان به ازبکستان داشت، صورت نگرفت که بالاخره سبب انتقاد از اسلام کریموف منحیث ناقض حقوق بشر، از طرف امریکا و ملل متحد گردید.
اما رییس جمهور فعلی ازبکستان، مثل که داود خان بخاطر وعده های کمک مالی و نقدی ایران و عربستان و غرب، روابط خود را با شوروی سابق تیره ساخت و در نتیجه منتج به سرنگونی داود خان توسط روس ها شد، با در نظر داشت آن که دولت روسیه فعلی در مورد خروج اوکرایین از ساحه نفوذ اش و پیوستن اوکراین به غرب، هیچ مقاومتی از خود نشان نمیدهد و از طرف دیگر وضعیت اقتصادی اوکراین نیز روز بروز به سوی بهبودی میرود، با در نظر داشت این شرایط،، خواهان روابط نزدیک با امریکا و غرب است.
این که آینده ازبکستان به اوکراین تبدیل میشود و یا به افغانستان، هنوز معلوم نیست.
اما یک چیز واضح است که ازبکستان هم سرحد با افغانستان است و نام اش نیز مثل افغانستان دارای پسوند (ستان) است.
نا گفته نماند که ترکیه نیز در پی ایجاد (پان ترکیزم) است که از بحیره مدیترانه تا سواحل دریای خزر و سرحد مغولستان را در بر میگیرد.
این که درین مبارزه امریکا و یا روسیه و یا ترکیه پیروز میشود و چه اتحاد هایی ایجاد میشود و چه اتحاد هایی از هم می پاشد هنوز معلوم نیست.
از طرف دیگر پاکستان و ازبکستان، هردو اعضای پیمان شانگهای هستند. و این که پیمان
شانگهای درین مورد با ازبکستان چه برخورد میکند، معلوم نیست.

>>>   واژه های "فشار" ، "چالش" و "شفافیت" و غیره از بس در سالهای اخیر بی نتیجه استعمال شدند، برای مردم استفراق آور شده اند!!!

>>>   صمیم آریا
کلان آدم یک ریس جمهوربا این لنگی و پیراهن وتنبان وریش سفید درچشم مردم می درآیی 😄، اگربرنده بودی اگررای پاک مردم راداشتی این حکومت دوسره چه میکنه وزیرخارجه امریکا ماه یکمراتبه میامدبیچاره جان ده جانش نماند تا به شما یک بینی خمیری جورکرد شرم یک کمی خوب چیزاست وقتیکه توریس جمهورهستی اینقدردروغ شاخداربگویی ازمامورین پایین رتبه دولت هیچ گله نباید کردچون الگوی شان تودروغگو هستی.

>>>   iz
اینها همه گلب الدین، غنی، اتمر با مجموعه باند های مزدور شان شامل یک پروژه بزرگ راهبردی امریکا و انگلیس نه تنها در سطح منطقه بلکه در سطح جهانی استند، در همه موارد به استثنای منافع بادارانشان بقیه در همه موارد دست باز عمل میکنند البته زیر چتر حمایه باداران، در بسا موارد شخص گلب الدین به دیکته بادران دهن باز میکند مثلاً صحبت در مورد ایران!
بهر حال بقول ییامبر اسلام چون حیا نداری هرچه میخواهی بکن

>>>   نیروهای اسرائیلی در افغانستان مستقر شده اند ؟
کماندوهای اسراییلی برای فاش نشدن هویت خود در افغانستان از هویت امریکایی استفاده می کنند
عساکر اسراییلی برای فاش نشدن هویت خود در افغانستان از هویت امریکایی استفاده می کنند : پایگاه خبری وترنز تودی در گزارشی اعلام کرد که نظامیان اسراییل از سال ۲۰۰۴ تاکنون برای آنچه آموزش نیروهای پولیس افغانستان و مبارزه با مواد مخدر به کشورمان اعزام شده اند . این پایگاه خبری امریکایی در ادامه تصریح کرد که حقیقت اما کاملا متفاوت است و نظامیان اسراییلی برای انجام عملیات علیه ایران و همچنین کمک به تیم های عملیاتی سیا و موساد برای انتقال تروریست های داعش از عراق و سوریه به افغانستان اعزام می شوند . براساس این گزارش منابعی در پایگاه هوایی جلال آباد می گویند که سازمان های جاسوسی موساد و سیا حدود ۱۸ ماه پیش مراکز آموزشی داعش را در افغانستان ایجاد کردند و از طریق پروازهای قراردادی از ترکیه و عراق تروریست ها را به افغانستان منتقل می کنند

>>>   بجای "شفافیت" کلمه "پاک" صد مرتبه بهتر است چون فارسی سچه است، ولی چه کنیم که "دوتابعیته ها"، شفافیت میگویند، ما هم باید بگوییم.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است