بازار گرم عطر نارنج و گلاب افغانستان در جهان
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۵۱    ۱۳۹۷/۳/۷ کد خبر: 151460 منبع: پرینت

یک شرکت داخلی (اورزلا) شکوفه‌های گلاب و نارنج افغانستان را به بیرون کشور صادر می‎کند و شرکت‌های عطر سازی، شکوفه نارنج و گلاب افغانستان را پس از پروسس عطر می‌سازند و به گونه‌های متفاوت به بازارهای جهان عرضه می‌کنند.

مسؤولان شرکت اورزلا می‎گویند که از یک لیتر عطر نارنج در حدود ده هزار بوتل عطر تهیه می‌شود.

شرکت اورزلا، مراحل نخستین تهیه عطر از گلاب و نارنج را در داخل افغانستان انجام می‌دهد و سپس این عطر را برای پروسس بیشتر و تنوع در بو و رنگ، به یک شرکت کانادایی می‌فروشد.

به گزارش طلوع، عبدالله ارسلا، رییس شرکت اورزلا می‎گوید که امسال این شرکت کانادایی، ده‌ها لتیر عطر را در بازارهای جهان به فروش رسانده است: «در جلال آباد پروسه‎های نخستین را انجام می‎دهیم و آب گلاب و نارنج را می‎گیریم و به بیرون صادر می‎دهیم.»

عطر گل‌های نارنج و گلاب بیشتر در ولایت ننگرهار تولید می‎شود. به گفتۀ شرکت‌های تولید کننده عطر، از یک لیتر عطر تا ده هزار بوتل عطر تولید می‎شود: «عطرهای گلاب و نارنج برعلاوه خوشبویی، خاصیت دارویی نیز دارند.»

این عطرها در افغانستان نیز بازار خوبی دارند.
اختر محمد که در شهر کابل فروشگاه دارد، می‌گوید که بازار این عطرها در کشور نیز رونق پیدا کرده است: «عطر ما خالص است و مواد اضافی ندارد و به همین خاطر از سوی مردم استقبال می شود.»

این در حالی است که یک سرمایه گذار افغانستانی در ولایت ننگرهار، برای بهره گیری از گلاب، در یک هزار و پنج صد جریب زمین را گلاب کشت کرده و از هزاران جریب باغ های نارنج نیز بهره می‌گیرد.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عطرو گلاب
بازار جهان
نظرات بینندگان:

>>>   ازین که مواد خام برای شرکت های عطر سازی جهان بفروشند، چرا خود تان این عطر ها را در داخل نمی سازید و به باار های جهانی نمی فروشید؟
دولت امنیت شرکت های خارجی را تامین کند. چند سال اول شرکت ها از مالیه معاف شوند. بعدآ مالیه کمی نظر به فیصدی مالیات در کشور های خود این شرکت ها، وضع کند. سیستم تحصیلی مکاتب و دانشگاه ها را مطابق بازار کار یابی بسازند.
خود بخود این شرکت ها به افغانستان آمده سرمایه گزاری میکنند و این شرکت ها تخنیک و تکنالوژی ویش را نیز وارد افغانستان میکنند ، درنتیجه زمینه رشد صنعتی افغانستان فراهم میشود.
امروز همانطوری که کشور ها بخاطر فروش مواد صنعتی و زراعتی و خدمات شان در بازار های جهانی در رقابت هستند، به همین قسم در زمینه جذب سرمایه گزاران خارجی در کشور هایشان نیز در رقابت هستند و هرکدام این کشور ها شرایط سهل تر را برای سرمایه گزاری آنها فراهم میکنند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است