تلاش روسیه و هند برای دور زدن تحریم‌های آمریکا
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۳۰    ۱۳۹۷/۲/۲۷ کد خبر: 151090 منبع: پرینت

مقام های مسکو و دهلی به دنبال راهی برای دور زدن تحریم‌ های آمریکا هستند که خریداران تسلیحات نظامی روسیه را نشانه گرفته و هند بشدت نگران سرنوشت قراردادهای نظامی خود با طرف روسی شده است.

روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو به نقل از روزنامه «تایمز دهلی» نوشت که هند و روسیه در حال آماده کردن «نقشه راهی» برای دور زدن تحریم‌ های آمریکا هستند که جهت گیری آن به سمت خریداران اصلی تسلیحات نظامی روسی است. تحریم‌ های آمریکا می تواند به قراردادهای نظامی-دفاعی روسیه و هند که ارزش کلی آنها بیش از 12 میلیارد دالر است، آسیب جدی برساند.

در اواخر ماه ژانویه بود که "پانکاج ساران" سفیر هند در مسکو در مصاحبه‌ ای با رسانه‌ های روسی گفت که کشورش قصد دارد همه قراردادها و توافقات امضا شده با روسیه را تحقق بخشیده و همکاری‌ های دو کشور را به عرصه های جدید گسترش دهد و تحریم‌ های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه، تاثیری بر همکاری‌ های دوجانبه نخواهد داشت.

البته به گفته منابع خبری این روزنامه هندی، رهبران این کشور بشدت نگران اقدامات دولت آمریکا و گسترش تحریم‌های ضدروسی در ماه آوریل هستند که شرکت «روس آبارون اکسپورت»، اصلی ترین شریک هند در عرصه همکاریهای نظامی، در فهرست این تحریم‌ ها قرار دارد.

مقام های این شرکت دولتی روسی یادآور شده اند که انتخاب «راس ابارون اکسپورت»، گویای هدف اصلی طرف آمریکایی است و آن هم بهانه برای بیرون راندن روسیه از بازار تسلیحاتی جهان است. بر اساس تحریم‌ های آمریکا، طرف‌ های ثالثی که با شرکت‌ های روسی تحت تحریم همکاری کنند، مورد تنبیه و پرداخت جریمه قرار خواهند گرفت.

به گفته منبع خبری روزنامه «تایمز دهلی»، این تهدید ازهم اکنون موثر واقع شده و برخی بانک‌ های هندی فعال در آمریکا، از ترس تحریم ها، معاملات خود با روسیه را متوقف کرده اند.

برخی قراردادهای دفاعی بزرگ نیز ممکن است مشمول تحریم‌ های آمریکا قرار بگیرند که از جمله آنها تحویل سامانه‌ های موشکی دفاع ضدهوایی «اس-400» به هند به ارزش کلی آن 5.5 میلیارد دالر، 4 فروند کشتی گشت به ارزش 4 میلیارد دالر، قرارداد تولید مشترک چرخبال های چند منظوره «کا-226» به ارزش حدود یک میلیارد دالر و همچنین اجاره یک فروند زیردریایی اتمی روسیه است.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
روسیه
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است