رییس جمهور غنی و مشروع‌سازی تقلب
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۰۹    ۱۳۹۷/۲/۲۲ کد خبر: 150919 منبع: پرینت

بعد از ظهر دیروز دوبار میز جلسه‌ی رییس‌جمهور با مشت‌های نحیف و قهر بسیار ایشان لرزید. چند ساعت بعد، اواسط شب، کمیسیون انتخابات اعلامیه‌ی مطبوعاتی‌اش را صادر کرد و نوشت که «هموطنان عزیزی که در مناطق ناامن زندگی و یا سفر می‌نمایند، با نصب تصدیق ثبت‌نام در عقب تذکره‌های تابعیت اصلی‌شان، نگرانی‌های خود را با کمیسیون شریک ساختند. از اینکه مصونیت مردم برای کمیسیون نهایت مهم می‌باشد، بنابراین، کمیسیون مشوره‌های گسترده‌ای را با جوانب ذیدخل به‌ویژه احزاب سیاسی، بزرگان اقوام و جامعه‌ی مدنی در مورد استفاده از کاپی تذکره‌ی تابعیت به‌عوض تذکره‌ی اصلی راه‌اندازی نمود که در نتیجه اجماع برآن شد که پس از این واجدین شرایط رأی‌دهی می‌توانند با کاپی تذکره‌ی تابعیت‌شان به مراکز ثبت‌نام مراجعه نموده و تصدیق ثبت‌نام رأی‌دهی در کاپی تذکره‌شان برچسپ زده شود. در روز انتخابات، واجدین شرایط رأی‌دهی کاپی تذکره‌ی تابعیت تصدیق شده‌ی خود را توأم با تذکره‌های اصلی‌شان آورده و از حق رأی‌دهی مستفید می‌شوند.»

این اقدام کمیسیون هرچند با واکنش‌های متفاوتی مواجه شد اما گمان نمی‌رود که تصمیم نهایی کمیسیون باشد. با وجود انتشار رسمی تصمیم تازه مبنی بر ثبت‌نام رأی‌دهندگان با کاپی شناسنامه‌ها، حقیقت اما این است که این تصمیم ریاست‌جمهوری و شخص رییس‌جمهور است نه تصمیم کمیسیون.

در دو جلسه‌ی مشترک کمیسیون با رییس‌جمهور در سه شب هفته‌ی گذشته، لحظات دشوار و سختی طی شده است. محصول این نشست‌ها «اختلاف و بنیانگذاری تقلب» بوده است. در اولین جلسه رییس‌جمهور نه به‌عنوان رییس قوه‌ی مجریه بلکه از مقام یک امپراتور به اعضای کمیسیون دستور می‌دهد که چنین یا چنان شود. اجازه‌ی صحبت به برخی از اعضای کمیسیون داده نمی‌شود و شماری از اعضای کمیسیون توسط رییس‌جمهور توهین می‌شوند. رییس‌جمهور اختیارات کمیسیون در مورد مقرری‌ها و استخدام را محدود می‌کند و به کمیسیون اصلاحات اداری می‌سپارد.

رییس‌جمهور اعلام می‌کند که رأی‌دهندگان توسط کاپی شناس‌نامه ثبت‌نام شوند و این تصمیم نهایی اوست. او حتی خواهان معرفی یکی از اعضای تیم سخنگویی ارگ به‌عنوان سخنگوی کمیسیون می‌شود و از اعضای کمیسیون می‌خواهند که اگر تصمیم او را قبول ندارند، استعفا کنند.
در جلسه‌ی شب دوم، هنگامی‌که چهار عضو کمیسیون با درخواست غنی مخالفت و ثبت‌نام رأی‌دهندگان با کاپی شناسنامه‌ها را هموارسازی راه تقلب عنوان می‌کنند، رییس‌جمهور با عصبانیت بر میزش می‌کوبد و می‌گوید که من تصمیم گرفته‌ام و این تصمیم نهایی است.

بدین ترتیب، کمیسیون در حالیکه ۴ عضو از هفت عضوش با تصمیم تازه مخالف‌اند، یک عضوش در سفر و دو عضو موافق آن، نیمه‌های شب گذشته اعلامیه‌یی صادر کرد و تصمیم رییس‌جمهور را با توافق دو عضو از ۷ عضو کمیسیون به رسانه‌ها فرستاد.

به دنبال آن، چهار عضو کمیسیون در پی آن‌اند که در یک تصمیم دسته‌جمعی استعفای‌شان را اعلام کنند اما گفت‌وگوهای سیاسی مانع چنین اقدامی می‌شود و قرار است اعضای کمیسیون بر باطل کردن این تصمیم تازه‌ی ریاست‌جمهوری در همکاری دیپلماتیک با نهادهای بین‌المللی در هفته‌ی پیش‌رو فعالیت‌های‌شان را آغاز کنند.
بنابراین، این تصمیم تازه نه مورد توافق اعضای کمیسیون است و نه تصمیم نهایی. احتمال تغییر این تصمیم وجود دارد.

اما بی‌گمان مداخله‌ی رییس‌جمهور غنی حتا اگر به نتیجه نرسد، سردرگمی در روند انتخابات را از همین اکنون آغاز کرده است. این تصمیم در صورتی‌که به منصه‌ی اجرا گذاشته شود، مشروع‌سازی تقلب در انتخابات پیش‌رو توسط رییس‌جمهور است و قدم‌های اولیه‌ی یک تقلب گسترده در انتخابات پیش‌رو آماده است.

بدیهی‌ترین حقیقت ممکن این است که هر فردی می‌تواند با چندین کاپی شناسنامه در چندین محل رأی‌دهی ثبت‌نام کند و چندین بار رأی بدهد. نهادهای تصمیم‌گیری زمانی‌که با درک این حقیقت و واقعیت ملموس تصمیم بر عملی‌کردن آن دارند، این کار آن‌ها غیر از مشروع‌سازی تقلب مگر معنای دیگری هم دارد؟

سرمقاله اطلاعات روز


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
انتخابات
تقلب
نظرات بینندگان:

>>>   خداوند غنی را الحان بااین اقدام های ناپسندش سر نگون کند که کشور راهمه روزه به طرف بحران میبرد
ن م

>>>   اشرف غنی اصلاً درغم مردم نیست صرف خیانت کردن ، تقلب کردن ، فقط یک دم کمبود دارد وبس
بااحترام
خاکسار

>>>   Abdul Hai Khurasani

8 uur ·
احمدشاه ابدالی آخرین فرمانروای خراسان بزرگ بود و نه مؤسس افغانستان.
اتهام تأسیس افغانستان توسط احمد شاه ابدالی خراسانی یک دروغ بزرگ و تاریخ سازی یی جعلی فاشیسم است.
قندهار همیشه به عنوان یکی از مراکز مهم و تاریخی خراسان مطرح بوده و این موضوع را شادروان خوشحال خان ختک به وضاحت و روشنی بیان نموده است.
کابل و قندهار چی آشیانی دی- دا همه واله په نام خراسان دی

شاعر مشهور قندهار عبدالله خان پوپلزایی احمد شاه درانی را شاه خراسان نامیده و بنای مجلل قندهار نوین را اینگونه وصف می نماید:
دمی که شاه شهامت مدار احمدشاه
به استواری همت بنای شهر نهاد
جمال ملک خراسان شد این تازه بنا
ز حادثات زمانش خدا نگهدارد.
نه تنها احمد شاه ابدالی مؤسس افغانستان نیست بلکه تیمورشاه هم خود را شاه خراسان می دانست ، شاه ولی خان اشرف الوزراء ، وزیر تیمورشاه، وی را خدیو خراسان خوانده است:
خدیو خراسان دارا سپاه
گل باغ اقبال تیمورشاه
شهاب الدین ترشیزی در مدح شهزاده محمود سدوزایی سروده است :
خراسان چو خورشید است و خورشید است خفاشی
در آن کشور که این خورشید گردون آشیان آمد
نه تنها احمدشاه ابدالی که تیمورشاه هم خود را پادشاه افغانستان ندانسته و به خراسانی بودن خود افتخار می نموده است.
من از تمام دوستان تمنا دارم که تاریخ حسینی احمدشاهی را مطالعه کنند.
احمدشاه ابدالی آخرین فرمانروای خاندانی خراسان بزرگ می باشد و اتهام تأسیس افغانستان به او را بزرگ‌ترین اهانت و سنگین ترین اتهام تاریخی می دانم .
تنها مرجع معتبر و منبع منحصر بفرد در باره احمدشاه ابدالی تاریخ احمدشاهی است که نسخه ای اصلی آن در آرشیو مسکو موجود است و چاپ های بعدی آن با جعل عنوان کتاب در تهران منتشر شده است.
در تمام این کتاب حتی یک بار هم واژه افغانستان نیامده و احمدشاه ابدالی با صفات پادشاهان خاندانی فلات ایران و بلاد خراسان یاد شده است.
توصیه می کنم اگر تا حالا این اثر را مطالعه نکرده اید، مطالعه بفرمایید.

>>>   درمورد تقلب تحصيلات عالى دارد اگر نشد باز بادارش است باز ميايد وباردوم متفكر را بالاى تان ميقوبلانت اگر خوش باشيد يانباشيد واگر نشد گلورا ريس جمهور ومتفكررا ريس چهار جاى مقرر ميكند ...

>>>   در کشور خراسان از ین عربده کشی ها نخواهد بود.
در کشور خراسان صد روز با هم شور و مشورت میکنند تا قانون را بسازند و بعد از تصویب در یک روز آن را تطبیق میکنند.
مگر در اوغانستان یک شبه قانون میسارند و سال ها میگیرد مگر پیاده نمیشود.
کسی نیست از کرزی بپرسد که چرا در دو دور انتخابات پارلمانی انتخابات شورای ولسوالی ها نشد مگر امنیت بد تر از حالا بود؟
فرق اوغان و فارسیوان در استفاده از عقل است.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است