دویل عبدالله و غنی در واپسین روزهای وحدت
اگر غنی توان همراه کردن ریاست اجرایی در مهمترین نشست ها را ندارد چگونه می تواند طالبانی که حتی حکومت را رد و خواهان مذاکره با واشنگتن است را به میز گفتگو بکشاند؟ 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۱۳    ۱۳۹۷/۲/۱۸ کد خبر: 150809 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، اشرف غنی به عنوان متفکر دوم در مقام تیوریسینی برای کشورهای شکست خورده تهی از ظرفیت بدل شدن به رییس جمهور بود اما نفرت های وی نسبت به رهبران جهادی و قومی سبب شد که شانس رسیدن به این مقام را با تلاش های کرزی و توسل به تقلب کسب کند.

چگونگی شکل گرفتن حکومت وحدت ملی با عبدالله و اشرف غنی به این دلیل بود که زور غرب بخصوص امریکا به قدرت اجتماعی عبدالله نرسید و در یک حرکت به ظاهر خیرخواهانه کاخ سفید، توافقنامه حکومت با زیرپاگذاشتن قانون اساسی شکل گرفت و مقام تشریفاتی ریاست اجرایی به وجود آمد.

اینکه مقامی معادل نخست وزیری در حکومت آینده نیز جایگاهی خواهد داشت یا نه به مناسبات سیاسی بازمی گردد اینگونه که اگر انتخابات ریاست جمهوری آینده برگزار نشود و اشرف غنی در حمایت امریکا به تداوم قدرت در مقام خود برسد، وجود ریاست اجرایی دیگر ضرورتی ندارد زیرا انتخاباتی به طبع آن، اتحادهایی در سطح رهبری قومی شکل نگرفته است.

این در حالی می باشد که اندک زمانی به پایان دوره حکومت وحدت ملی مانده و نه تنها مواد توافقنامه اجرایی نشده است بلکه تمامی مقام های شکل دهنده این حکومت از جهادی گرفته تا قومی در دسیسه و سلطه گری ارگ از قدرت به در مانده و بدل به خلوت گزیده های شده اند که زور آنان به نظام حاکم نمی رسد، حتی با صرف هزینه های مردمی و حمایت های خارجی.

عبدالله که در حمایت مردمی بخصوص از سوی حزب جمعیت و اتحاد با عطا محمد توانست در برابر رهبران پشتون ایستادگی کند و در حکومت بدل به دومین مقام قدرتمند شود زمانی رو به انزوا رفت که به متحدان خود پشت کرده و راه مصلحت با اشرف غنی در پیش گرفت.

در این میان، هرچند وی در کاخ سپیدار باقی ماند و همچنان رییس اجرایی تشریفاتی این نظام است اما عواقب گرانی را متحمل شد، از عدم حمایت حزبی و قومی گرفته تا بدل شدن به دشمنی برای عطا محمد در کنار آینده مبهم این نظام.

عبدالله را می توان خوش شانس ترین سیاستمدار دوران چهل ساله کشور دانست، فردی که در جنگ های گذشته همراه احمد شاه مسعود هیچگاه عملا وارد نبردها نشد و همواره از حمایت جامعه جهانی برخوردار می باشد در حالیکه مردم با حمایت های گسترده از وی سبب شدند که در انتخابات گذشته از گزند حذف از سوی رهبران پشتون و امریکا حفظ شود و حال سوالی که به وجود می آید، آیا رییس اجرایی در حد و اندازه چنین حمایت هایی در قدرت با سیاست عمل کرد، حداقل برای حزب و قومیت خود؟

کنار آمدن با اشرف غنی در حالیکه تمامی مقام های ارشد غیر پشتون حکومت به بهانه های مختلف از قدرت برکنار شدند در کنار پشت کردن به قدرتمندی همچون عطا محمد سبب شد که بیش از هر زمانی از سوی جامعه طرد و حمایت حزب جمعیت را از دست بدهد اما همچنان در قامت یک سیاستمدار بلندپایه خار چشم اشرف غنی و یک ارگ قبیله گراست.

توزیع شناسنامه های الکترونیک با درج نام افغان که از سوی اشرف غنی آغاز شد، سبب شکست سکوت عبدالله پس از ماه ها شد و نشان داد آنگونه که جامعه و سیاستمداران مخالف تصور می کردند چندان هم سرگرم تشریفات مقام نیست و نسبت به برخی مسایل حساسیت دارد.

از سوی دیگر، زمانیکه رییس جمهور در تلاش برای نشان دادن حکومتی در یک قدمی شکوفایی اقتصادی و پیروزی های امنیت برای بدل کردن طالبان به جناح سیاسی است، ریاست اجرایی در سفر به نشست حقوق بشر سازمان ملل عنوان می کند که هیچ جای افغانستان امن نیست، سخنی خلاف آنچه غنی به زور آمارهای دروغین در تبلیغات گسترده به خورد جامعه جهانی می دهد.

در حالیکه نشست کابل حول محور صلح با طالبان بدون پیش شرط برگزار شد، نبودن عبدالله بیش از هر زمانی به چشم آمد، هرچند فهم صدمه ای که به قدرت و مشروعیت رییس جمهور از این غیاب وارد شد برای غنی دور از انتظار است اما عبدالله اگر مصلحت اندیش ترین سیاستمدار تمام تاریخ هم که باشد با تجربه چهاردهه حضور در دوران های مختلف همواره برگ برنده ای در اختیار دارد.

و حال، اگر غنی توان همراه کردن ریاست اجرایی در مهمترین نشست ها را ندارد چگونه می تواند طالبانی که حتی حکومت را رد و خواهان مذاکره با واشنگتن است را به میز گفتگو بکشاند؟

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عبدالله
غنی
افغان
نظرات بینندگان:

>>>   اما حیرانم که آقای سرور بی دانش و آقای کریم خلیلی چگونه اسپند
مجمر پالیسی افغان سازی میشوند و اشرف غنی صاحب را قبله سیاسی
خود میسازند .
م . زمین بوس کابل

>>>   نا جوانی را معلم عطا ء نور کرد . او درین اواخر خوب شروع کرد اما بد باخت
او فقط توانست فرهاد عظیمی را سفیر بسازد ودر پاداش فرهاد عظیمی فقط با دو سه اقاربش
معلم عطا ء را معمار بلخ نامید . نام که کاذب است و کار های عمرانی را
بیشر کشور دوست المان انجام داده و پول داده .
این را میگویند ( تو به مه -- مه به تو )
حاجی احمد ساحل

>>>   عبدالله یک آدم مصلحتی است فکر می‌کند که خارجی با هم ارج قایل هستند با این شانه خالی کردن چند مرتبه مردم را در مقابل خود قرار داد که این عمل برایش خیلی گران تمام می‌شود

>>>   به هر شکر است که امریکایی ها است اگرنه همه میدانند دزدان جهادی باز افغانستان را چور و چپاول خواهند کرد و بازهم بسیار زن هارو بیوه ساخت بهتر است امریکایی ها باشند چون این جهادی در امدن شان به خاک افغانستان بزرگترین صدمه را به افغانستان زد که نه روس و نه امریکار زده بود


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است