ایتلاف ملی از حالا تحت کنترل است
امریکا که سران پشتون را بهترین متحدان برای حکومت افغانستان می داند با وجود تمامی کارشکنی ها در پی بقای آنان است و با نفوذ چند قبیله گرا، ایتلاف جدید را نیز کنترل می کند 
تاریخ انتشار:   ۲۳:۱۵    ۱۳۹۷/۲/۱۶ کد خبر: 150737 منبع: پرینت

ایتلاف ملی جدید متشکل از جنرال دوستم، عطامحمد نور، محمد محقق، احمد ضیا مسعود و شماری از پشتون های تند روی قبیله گرا در انقره ترکیه تشکیل شده است.

ایتلاف ملی نتیجه سرخوردگی معاون اول ریاست جمهوری، والی سابق بلخ و معاون دوم ریاست اجرایی از حکومت است و این ایتلاف کشور که لقب قدرتمندترین جناج مخالف را نیز یدک می کشد تبدیل به هدف ارگ شده و از نطفه با چند قبله گر پشتونی کنترل می شود.

انورالحق احدی، لالی حمیدزی، ظاهر قدیر و همایون همایون از جمله پشتون های قدرتمندی هستند که تا کنون در عرصه های زورگویی سیاسی و پارلمانی و حکومتی درخشیده اند و قبیله گرایی خود را به تبارز رسانیده اند، اینکه حال چگونه می شود به جمع ایتلاف غیر پشتون ها پیوسته اند، حتما برای کنترل ایتلاف جدید است.

امریکا که سران پشتون را بهترین متحدان برای حکومت افغانستان می داند با وجود تمامی کارشکنی ها و فساد با هر سیاست و وسیله ای در پی بقای آنان است و برهمین اساس، حکومت وحدت ملی از دل بحران و تقلب از سوی این کشور تحمیل شد و حال جناح مخالفی که به دلیل سلطه گری اشرف غنی علم شد، ایتلاف ملی را مشروعیت بخشید.

این در حالی است که تجربه یک و نیم دهه گذشته نشان می دهد که رهبران این ایتلاف، متحدان قابل اعتمادی نیستند و همانگونه که سال ها عطا محمد و جنرال دوستم برای حکمرانی شمال به جنگ و درگیری پرداختند، محقق و دوستم نیز با سابقه طولانی سیاسی در جناح های مختلف به حمایت از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری گذشته پرداختند اما همه در کوتاه ترین زمان از قدرت به دور ماندند.

از آنجایی که از جنگ و صلح گرفته تا اختلاف و اتحاد این سرزمین، رد پای امریکا جلب توجه می کند، واشنگتن برای ماندن در افغانستان و مدیریت تروریسم خواهان بقای حکومت سلطه گر و نفاق برانداز وحدت ملی است تا پرداخت هزینه سقوط و یا آزمون و خطا با رهبران دیگر اقوام.

هرچند ایتلاف و احزاب افغانستان نه برای منافع ملی بلکه معطوف به رسیدن به منافع شخصی و تباری است و رهبران در برابر کمترین امتیازها به متحدان خود پشت می کند نمی توان چندان به دوام این ایتلاف و یا رسیدن به اصلاحات حکومتی دل خوش بود.

زمانیکه عبدالله برای رفت کدورت با والی بلخ رهسپار مزار شریف شد و قبل از این سفر جمعی از ریش سفیدان و منتفذین به عنوان میانجی راهی این شهر شدند، امریکا نیز با رایزنی و وعده به دنبال ایجاد شکاف در میان سران شمال برآمد و بار دیگر میان این دونفر شکاف ایحاد کرد تا سرانجامی به مانند دیگر اتحاد سیاستمداران داشته باشند.

واقعیت امر این می باشد که ایتلاف نه برای تحقق خواست مردم بلکه ایتلافی برای سهم بیشتر در قدرت است زیرا رهبران آن نه برنامه های ملی دارند و نه قرار است چاره گشای وضعیت اسفبار فقر و ناامنی های مردم باشند و ارگ به خوبی درد این ایتلاف را می داند.

همچنان که تمامی رهبران جبهه مخالف و به دور مانده از قدرت، شکست خورده های افغانستان هستند، اشرف غنی نیز جز تبارطلبی و سلطه گری هیچ هدف دیگری ندارد و با ادعاهای دروغین در توهم فریب مردمی است که در تقلای زنده ماندن هر روزه جان می دهند و دل زده از هر سیاست و سیاستمداری هستند.

حال که پی امریکا برای به تضعیف کشاندن ایتلاف باز شده و حرکت های ارگ به خود رنگ سیاستمداری گرفته است که در استفاده از عبدالله برای کنارآمدن با عطا نمود پیدا می کند باید منتظر بود که تا چه زمانی و براساس چه امتیازهای کدام رهبر به منفعت می رسد و کدام مغلوب می شود.

اشرف غنی که برای رسیدن به قدرت وعده های کلانی به حامیان و سران قومیت خود دارد چاره ای جز به انزوا کشاندن جنرال دوستم و خالی کردن معاونت اول را نداشت زیرا همچنانکه نام این جنرال جنگی با سقوط دولت نجیب و کودتا گره خورده برای آینده قدرت رهبران پشتون نیز زیانبار بود به مانند عطا محمد که تنها حکم حکمران گوشه ای از افغانستان را داشت و محقق که تنها در رده هایی از دولت نفوذ داشت.

ایتلافی که توسط رهبران شکست خورده بنا شود ظرفیت تشکیل بیش از حکومت وحدت ملی را ندارد و قدرتی که آلوده به فساد باشد بهتر از رییس جمهوری به مانند اشرف غنی با یک ارگ نشین معامله گر نخواهد داشت.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ایتلاف ملی
آمریکا
حکومت
دوستم
نظرات بینندگان:

>>>   کمر قبیله گرا ها شکست.
غنی راهی بستر شد.

>>>   هر چند که ابتلاف هاتا حال نتوانسته کدام گره بزرگ از مشکلات مردم ما را حل کند باز هم به فال نیک میگیرم این ایتلاف را ، براینکه از هر قوم درین ایتلاف حضور دارند شخصیت های که بصورت جدی از حکومت انتقاد کرده اند درین ایتلاف دیده می‌شوند . به اینقدر زودی شما قضاوت نکنید که گویا کنترل این ایتلاف به دست امریکا آست . تحلیل گران در برداشت های خود همیشه هراس از خارجی ها را در تشکل ابتلاف و احزاب اذعان داشته اند که این گونه بیان کردن وضعیت تاثیر منفی روی افکار عامه می‌تواند داشته باشد . حرکت مدنی و معقول را که استاد عطا راه اندازه کرد نشان دهنده استقلالیت تصمیم گیری و داشتن جرات سیاسی می‌باشد .
به قدرت مردمی در هر نوع شرایط باور داشته باشید

>>>   امریکا را خو شوروای نظار و طالبان کافر اورده! نه پشتون! زمانیکه امریکا امد بر تاجیکان استعمار پذیر تکیه کرد ولی زمانیکه دید تاجکان فاسد اند و مرد تخت نیستند به پشتون رجوع کرد و راه اصل حودرا دریافت!

>>>   در بین این چهره های ائتلافی یکی را نشسان دهید که سزاوار یاقابل اعتماد برای سپردن مسئولیت یک السوالی برای او باشد

>>>   چرا احمد ضیا مسعود بحیث رئیس اجرائیه این ائتلاف تعیین شده ؟ استاد عطا بیشترین پول را دربین اینان دارد او مستحق است که رئیس باشد ، ریاست ضیا مسعود مورد قبول عبدالله عبدالله ، بسم الله بسم الله ،وقانونی و دیگران نیست

>>>   مه ميگم خداوند همي شان تباه وبرباد كند همى شان مزدور ونوكر جاسوس وغلام هستند از غنى بدبخت گرفته تا اخرين اعضاي شان وگروه هاي دزدى منافقت رشوت خورى همه وهمه توسط ارگ وبه دستور ارگ ميشود همه كوچى ها در خوب ترين چوكى ها مقرر ميشوند اصلا راجع به وطن ومردم هيج فردى فكر نمى كند فقط در فكر جيب اولاد وچپاولگرى خود هستند هم نام افغان را بد كردند وهم نامسلمانرا باطلان هم چنان نام خودشان اسلام وكارشان از صد كافر ًبدتراند زرو شان به خر نميرسد درپالان ميزنند هيچراه دين ومذهب شان معلوم نيست فقط وفقط مردم بيچاره روزانه درچند دين ومذهب ميروند هر ده مترى افغانستان يك دين جداگانه ويك قانون جداگانه دارد بدا بحال سياست مداران كه هم رويشان در اين دنياه وهم در در دنياهى ديگر سياه خجالت زده هستند ٠

>>>   این ایتلاف ارزش نظر دادن را ندارد زیرا که گرگ ها در لباس گوسفندان در آمده ومنفعت شخصی خود را نمایان می کنند و رهبران غیر پشتون را فریب داده تا از هویت شان واز قدرت شان سوس استفاده نمایند . این رهبران تاجیک کدام برنامه ندارند و پشتون ها دارای یک برنامه فاشیستی در ایتلاف داخل شدند .
زره

>>>   حالا بخاطری که حزب اسلامی پس نماند، گلبدین نیز ایشچی و انجنیر داود و دیگران را شامل حزب اسلامی میکند و یک اتحاد دیگر را برضد آنها تشکیل میکند.

>>>   دراین ائتلاف اشرار کثیف وبی وجدان.تشته گان قدرت.دزدان وقاچاقبران مواد مخدر سهیم استند.این ها پست ترین وکثیف ترین انسان های افغانستان استند

>>>   امریکا ائتلاف شمال را از مغاره ها برون کرد و 70 در صد حاکمیت را برای شان داد ولی ریاست جمهوری را برای یک پشتون بخشید. نه می گذارد که اتلاف شمال یکدست بماند و نه هم جنوب.
گلبدین هم تصور کرد که با پیش کشیدن نام قوم می توانم به جاه و مقامی برسم ولی پشتون ها این هیولای دو سر را شناخته وارزشی برای شان نه دارد، همچنانیکه ائتلاف به اصلاح بزرگ ملی را تسخره میکند.
این جنایت کاران سه دهه دیگر در بین مردم نه تنها ارزش نه دارند بلکه مردم خواهان محاکمه شان نیز است
عابد

>>>   این نوشته تحلیلی را سر تا پا خواندم برای من وهر کسی دیگری که این نوشته را بخواند برایش واضح و روشن است که در نوشته حتی الوسه کوشش شده که به نفع اشرف غنی احمدزی نظر ارایه داده شده و انهم قسمیکه خواننده فکر کند که نویسنده تحلیل شخص بی طرف غیر جانب دارد است و بر ضد ایتلاف بزرگ متشکل از تمام رهبران اقوام بزرگ کشور که بر ضد اشرف غنی احمدزی شکل گرفته تا در انتخابات سال اینده ریاست جمهوری در مقابل اشرف غنی احمدزی ایستادگی کنند بنظرم بنده این ایتلاف بزرگ ملی است که متشکل از تمام اقوام بزرگ کشور است همبستگی و وحدت در ان نمایان است و بیاری خداوند شکست اشرف غنی احمدزی با دارو دست ان در انتخابات کرسی ریاست جمهوری سال اینده صد در صد این ایتلاف بزرگ تضمین شده است و شکست اشرف غنی و تیم متقلب ان دلیلش هم واضح است نا رضایتی اکثریت مردم از عملکرد چهار سال زمان کار غنی احمدزی که بوعده های غیر عملی و عوام فریبی و تگ قومی سپری شده و ایتلاف بزرگ اینه نمای همه اقوام در این ایتلاف و حمایت ملیونی مردم از این ایتلاف بزرگ ملی .

>>>   دروقت سرقدرت بودید چی کردید کی حالا بکنید غیر از تنبور ،بزکشی ،بچه بازی ،زنکه بازی ، جور وچپاول ، کسیه بوری دیگر فعل های بد غیر اخلاقی از دست شما نی شرم دارید ونه حیا ونه اوژدان هیچ وقت به قدرت نخواهید رسید به غیر ازان به پای مردم مظلوم افغانستان غلطیده معذرت خواسته که خداوند شما شیطانان روی زمین را ببخشد درغیر ان دوزخ درانتظار شما است زنده باد ریس جمهور اسلامی افغانستان اشرف غنی سرقوماندان عالای قوای مسلح جمهوری اسلامی افغانستان
....

>>>   ائتلاف ملی یا ائتلاف دزدان و بدماشان و اوباشان و زیر دار گریخته گان معروف.
اگر ملت افغان بازهم به این دزدان حرفوی و قاتلان اعتماد کنند، مسئولیت عواقب آن بدوش خودشان خواهد بود. این خدا ناترسان نه در فکر قوم اند و نه در صدد خدمت به مردم.
حسیب

>>>   جای تآسف است که این ایتلاف خصوصآ استاد عطا آن قدر ناتوان وبیچاره شدند که دست بیچاره گی خودرا بطرف قا چاق بران بدنام وبی بندبار مانند لالی ،ظاهر قدیر، همایون وغیره که منفور جامعه هستند دراز گردند.
وای بر حال شما جنایتکاران.چرا مجاهدین را فرا موش کردید ،یا مجاهدین شما را نخواستند.
گویند. کبوتر باکبوتر باز با باز کند همجنس با همجنس پرواز.
باشنده کابل.

>>>   انورالحق احدی، لالی حمیدزی، ظاهر قدیر و همایون همایون اینها پشتون نیستن بلکه کاسه لیس های پارسیوان ها هستند و ما به هیچ وجه این گونه انسان ها رو نه پشتون و نه افغان میدانیم کاملا مثل پدرام که...

>>>   کاملا درست فرمودید اقای کامنت اخرین . ۱۰۰٪ درست گفتی اینها همیشه مصروف جمع اوری پول و فروش خون وظیفه دارند دیگر هیچ


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است