تبدیل پروسه تذکره به کمپاین انتخاباتی
اگر دولت را با معیارات حداقل ملی بسنجیم، بشدت مأیوس کننده است. امروز همۀ مردم شاهد موضعگیری های رهبران حکومت در مورد تذکرۀ الکترونیکی بودند و این یعنی آخرین میخ بر تابوت حکومت موجود 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۱۳    ۱۳۹۷/۲/۱۴ کد خبر: 150638 منبع: پرینت

حکومت، پروسۀ ملی تذکرۀ الکترونیکی را به کمپاین انتخاباتی تبدیل نمود.
احمدولی مسعود در کنفرانس اعلام موجودیت جریان فکر ملی اعلام کرد که از پورسه های ملی نباید برای کمپاین انتخاباتی استفاده شود.

وی اضافه کرد: اگر دولت موجود افغانستان را با معیارات حداقل ملی بسنجیم، بشدت مأیوس کننده است. امروز همۀ مردم افغانستان شاهد موضع گیری های رهبران حکومت در مورد تذکرۀ الکترونیکی بودند و این یعنی آخرین میخ بر تابوت حکومت موجود.

برادر احمد شاه مسعود افزود: وقتی یک پروسۀ ملی هویتی و به این مهمی طی مدت چهار سال مسکوت باقی می ماند، فقط در دقیقۀ ۹۰ آنهم در آستانۀ انتخابات و فصل آخر عمر سیاسی حکومت در قالب یک پروژۀ کمپاینی باز می گردد و با این کار اقوام را در مقابل یکدیگر قرار می دهند و به سرباز گیری و بهره برداری می پردازند، این یعنی افتضاح ملی.

رییس بنیاد شهید احمدشاه مسعود از توافقنامه سیاسی با حکومت نام برده خاطر نشان ساخت: با این تقسیم بندی های قومی چگونه توقع دارند که در انتخابات پیشرو رأی ملی بگیرند و رهبر ملی شوند؟
چرا رهبری دولت طی مدت چهار سال اخیر بر اساس توافقنامۀ سیاسی که حاصل رأی میلیون ها شهروند این سرزمین بود به این پروسه نپرداختند. این پروسۀ ملی مانند انتخابات نیست که برنده و بازنده داشته باشد. این پروسه به گفتمان ملی، توافق و سرانجام به تفاهم همگانی ضرورت دارد تا باور ها، نماد ها، خواست های واقعی، مطالبات و ارزش های همۀ مردم در آن گنجانیده شود و فرد فرد این سرزمین احساس خوشی و ناخوشی و مالکیت یکسان برخانۀ مشترک افغانستان داشته باشند.

وی از مشکلات و وضعیت ناامنی موجود درکشور یاد کرده گفت: در وضیعتی که از هرگوشه و کنار این سرزمین خون و آتش موج می زند، فریاد مردم به آسمان ها رسیده است، ۹ میلیون انسان زیر خط فقر زندگی می کند، ۱۱درصد نیروهای امنیتی طی یک سال کاهش یافته است، چندین میلیون بیکار اند، در چنین شرایطی اعلام سیاست رهبری حکومت وحدت ملی در سیاسی ساختن تذکرۀ الکترونیکی، دشمنی ها، خصومت ها، کینه ها و عقده ها را در بین مردم گسترش و عمیق تر ساخت و این خود بگونۀ طبیعی باعث تباهی و ویرانی بیشتر کشور می گردد.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مسعود
تذکره
شناسنامه
نظرات بینندگان:

>>>   غیر پشتون ها متحد شوید.

>>>   غنی یک فاشیست ....است که افغانستان را به آی اس آی و امریکا فروخته است و سرکرده داعش است و برای تخریب افغانستان کمر بسته است هیجکس به این ...ملی رای نمیدهد

>>>   کسی که نوشته است : "غیر پشتونها متحد شوید"
واقعا خنده آور است!!! روزهای ورود مجاهدین را بیاد آورید. تاجیک، هزاره ، اوزبیک به تحریک رهبران و قوماندانهای شان چه چیزی نبود که علیه یکدیگر نکردند. همین امروز اگر امریکاییها نباشند همدیگر خود را پاره پاره میکنند!!!

>>>   به او تاجیک آگاه از جرافیای و تاریخ نیکان خود وارث این سرزمین آفتابی « کابلستان ، زابلستان ، تخارستان و بلخ بامی » است که هویت شتروانی ناقل اشرف غنی احمدزی کوچی آمده کوه های سلیمان پاکستان را به پذیرد.
فخر ملی میلت تاجیک هو یت مولاناجلاالدین بلخ ، ابوعلی ابن سینابلخی ، عبدالرحمن جامی ، ناصر خسروقبادیانی ، ابوریحان بیرونی ، رابعه بلخی , دقیقی بلحی ، عنصری بلخی ، عبدالحی گردیزی ، سنایی غنزنویی ، ابوعبدالله جعفر رودکی , صوفی عشقری ، وآصف باختری ، استاد خلیل الله خلیلی افتخار علم و تمدن فرهنگ خراسان را زیر نسب کم اصل کوچی شتروان برد ؟
حقیقت همین است فاشیستان مزدور پاکستانی ها دشمن بشریت از هر طریق کوشش دارند که هویت تحمیلی تجعلی را بالای مردم مهربان ها هویت افغان آمده کوه های سلیمان را با هزران چال فریب بقبولاند اما هرگز فراموش نکنند که هرگز یک تاجک اصیل تاج دار آگاه از جغرافای و تاریخ نیکان در سرزمین آفتانبی خود هرگز هویت خویش را معامله نمی کند تاجیک های مهربان شجاع دلیر باید از خواب گران بیدار شوید و متحد حق ماست هویت پنجهزار پنجصد سال قدامت زبان در این سر زمین آفاتابی ما که جهان امروز بالای زبان ما افتخار دارند.

>>>   به بلای شتر چران تا زمانی که میچلد هست وهمینکه ساحه را بخود و رولا غنی تنگ دید فورن به جای و جاگه سال ها در انجا بود دوباره فرار میکند با یک جل از پیراهن و پطلون و رنگ اندام نحیف ولاغر امده بود با چهره سرخ و سفید و پشتاره دالر و طلا فرار را بر قرار را در پیش میگیرد مردم بیچاره و در بدر میمانند تمام بدبختی های خلق کرده شده متفکر اول کینه و تعصب و قومگرایی و قبیله گرایی و نفاق و بد بینی که بین مردم کشور ایجاد کرده و از خود بجا میماند .

>>>   کشور درمظان جنگ داخلی و نسل کشی پیش می رود. برای محمداشرف غنی صاحب رییس جمهور کشور ، درین سیلاب خانه برانداز به هر قصدی باشد
( آب تا رکاب است ) چشم امید و انتظار اقوام و مردم به بزرگان قومی و سیاسی و داعیه داران رهبری و صلح تمام اقوام دوخته است.
ای وای به روزیکه : در دام مانده صید و صیاد رفته باشد
مبادا جنگ نسل کشی ( راوندا ) در افغانستان واقع شود .
-----------------------------
جمهوری راوندا که با نفوس فعلی در حدود ۱۲ ملیون در افریقای مرکزی واقع است در سال ۱۹۹۴ به جنگ نسل کشی مبتلا شد که بین قوم ( هوتو ) و
( توتسی ) با تسری به دیگران و کشور های همسایه واقع شد و بیش از یک
ملیون نفر در بام و در در خانه و بازار در کلیسا و کنشت از مردان ، زنان ،
طفلان قتل شد و صد ها هزار زن و دختر و حتی پسر بچه ها مورد تجاوز
جنسی خشونت بار قرار گرفت . تخریب و حریق و چورو چپاول عادی بود و به
ملیون هم به کشور های دیگر عمدتآ همسایه ها گریختند.
علت یگانه آن همین تحمیل و اجبار سازی قومیت در کارد های شناسایی بود
اما حالاکه بعد خساره و قربانی های لاتعد و جنایات، و نا گزیر قراداد صلح،
حتی نام گرفتن از تفاوت های قومی و احتراز از ذکر در اسناد حاکم شده است
( چه حاصل )
امیداست از درگیری آتش به صفت ( علاج واقعه قبل از وقوع ) پرداخته شود
تا اینکه به خاموش کردن آن بعد از شعله ور شدن وسیاه شدن روز گار .
من قصابی های این جنگ را در راوندا و کشور های پیرامون از زبان مردم
به علاوه مطالعات سایت ها شنیده ام که لرزه به اندام است .
م. ش . فروغ تاجر و جهان دیده

>>>   سلام وعرض ادب خدمت خوانندگان مطالب و قلم بدستان با همت. اتحاد و یکدلی واقعی و بدون اینکه زیر کاسه نیم کاسه بشد. بین اقوام غیر پشتون سالها قبل باید صورت میگرفت. قسمیکه گفته اند : ماهی را هر وقتیکه از اب بکشی تازه است. پس هنوز هم فرصت است. مردم باید ازین فرصت اتفاده کرده و تشکیل اتحاد نمایند.در غیر ان همان میشد که تا حال شده است.
...شفق...

>>>   دوره جهادیها و مافیای معامله گری و مردم فروشی رو به خلاصی است و دوره دولت سازی و ملت سازی به حمایت بلامنازع امریکا و خادمان واقعی افغانهای مظلوم و سرگردان سرعت گرفته!
این گپایتان چند وقتی میشود که خریدار ندارد و مردم شما لافوگها و بیسوادان را بسیار خوب شناخته و سیستم میخواهند ، تحول میخواهند ، ثبات میخواهند و آرامش میخواهند ولو که بزور امریکا و دولت دست نشانده ش بیاید

>>>   برای نجات این کشور خطهای عمودی نکشید که اکثریت قاطع مردمان هر قوم را درپهلوی دزدان و جنایکاران و وطنفروشان قرار میدهد.
اینجا ضرورت عمیق برای کشیدن خطهای افقی است که تمام مردم مظلوم افغانستان بپا خیزند و در مقابل اقلیت استثمارگر و خاین تمام اقوام بمبارزه مرگ و زندگی بپردازند. زنده و پیروز باد مبارزه طبقات ستمکش علیه طبقات استثمارگر خون آشام!!!

>>>   پشتونها یا اوغانها یگانه باشندگان این کشور نیستند و درین کشور اکثریت را هم نمیسازند۰ تمام شهروندان این کشور به میهن خود عشق دارند و به آن افتخار میکنند، بناعن این کشور باید بنام اصلی آن که یک نام غیر قومی و فراگیر همه باشندگان آن است یاد گردد، یعنی که خراسان۰

>>>   مطمئن هستم که روزی این قلدران قبیله که خود را رهبر خطاب می‌کنند و مردم هم از ناچاری از بس که دوایر دولتی تعصب آلود مجبور یک شخص کنی سر شناس هست رهبر خطاب می‌کنند امید که روی به شهروند تبدیل شوند سیستم دولتی پاسخ گوی همه مشکلات باشد .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است