خود ما هم در این جنگ ها دست داریم
یک عده جهاد می کنند، یک عده هم جاسوس هستند می جنگند، یک عده هم از فقر و بیچارگی می جنگند و یک تعداد هم مسایل منطقه ای دارند. پس مسوولیت آن به دست آمریکا نیست. خود ما هم در این جنگ ها دست داریم 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۴۷    ۱۳۹۷/۲/۱۰ کد خبر: 150486 منبع: پرینت

در حالیکه ناامنی و بی ثباتی در افغانستان بسیار بدتر از قبل شده است. آگاهان سیاسی بر این باور هستند که با حضور آمریکا این ناامنی ها نه تنها کمتر نشده است و نه تنها آرامش و اقتصاد بهتر و ثبات سیاسی و فرهنگی بوجود نیامده است بلکه در حال حاضر ما دستاوردهای گذشته را هم از دست دادیم و افغانستان در حال حاضر به میدان های جنگ کشورهای بزرگ بدل گشته است و این اعتبار آمریکا را در افغانستان و منطقه کاملا زیر سوال برده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، زلمی خلیلزاد در برنامه «سیاه و سفید» در خصوص گفته های اسپنتا در خصوص بی طرفی در مقابل روسیه و آمریکا گفت: در سیاست آمریکا در افغانستان نواقصی بوده است و در این شکی نیست، اشتباهات صورت گرفته است در این شکی نیست. ما سال ها است که می گوییم پاکستان باید تحت فشار قرار بگیرد اما آمریکا به وقتش یک سیاست قوی را تعقیب نکرد هدف من از اینکه می گویم در شرایط فعلی بی طرفی کمکی نمی کند.در شرایط فعلی باید نواقص سیاستی که وجود دارد را ترمیم کرد. با احساسات نمی شود گفت که آمریکا می تواند تاریخ پنج هزار ساله ما را نجات دهد یا اینکه روسیه ما را نجات می دهد. پس در سیاست مشکلات و اشتباهات بوده است اما به جای بی طرفی باید این اشتباهات را ترمیم کرد.

وی، در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا می تواند شریک خوبی برای افغانستان باشد یا خیر بیان داشت: کشورها منافع دایمی دارند اما دوست دایمی ندارند. این که آمریکا بتواند شریک خوبی برای افغانستان باشد یا نه دو طرفه است که آیا می توانیم با هم همکاری کنیم یا نه. منافع مشترک داریم یا نه. بر سر استراتژی موافق هستیم یا نیستیم. بر اساس احساسات اگر فکر کنیم نه آمریکا عاشق افغانستان است و نه افغانستان عاشق آمریکا و همچنین کشورهای دیگر. مساله در این است که تشخیص مشکل بسیار مهم است. برای حل مشکل ضعف افغانستان ما نباید بی طرف شویم. من می گویم برای حل مشکل افغانستان ضروری است که افغانستان خود را قوی بسازد. تشکیلات داشته باشد، مردمش تعلیم و تربیه داشته باشد. اقتصاد داشته باشد.

خلیلزاد، در ارتباط با سیاستی که پاکستان تا کنون در قبال پاکستان اجرا کرده است بیان داشت: آمریکا در سیاست خود در قسمت پاکستان اشتباهاتی کرده است و من با این موضوع موافقم. بعضی کشورها در مورد آمریکا می گویند که مانند یک کشتی کلان است و بسیار به آهستگی حرکت می کند اما وقتی که در مورد مساله ای فیصله شد آن وقت از خود تاریخی نشان می دهد که خطرناک رفتار می کند. من می گویم در حالیکه ما آمریکا را به یک طرف خوب تشویق می کنیم دیگر حرفی را به میان نیندازیم که به نفع پاکستان شود و در رابطه افغانستان و پاکستان خطر ایجاد شود.

سفیر پیشین آمریکا در افغانستان، رابطه آمریکا و افغانستان را در ذکاوت افغانستانی ها می داند و می گوید: هوشیاری افغان باید در این باشد که چطور آمریکا و غرب را قانع کند که کمک به پاکستان را کمتر کند و کمک به افغانستان را زیادتر کند. وقتی افغانستان قوی و ساخته شد آن وقت است که خود می تواند فیصله هایی را که می خواهد انجام دهد.

وی در خصوص اینکه آیا آمریکا می تواند دوست خوبی برای آمریکا باشد یا خیر گفت: آمریکا با برخی کشورها روابط دوامدار دوستی داشته، با قوی ترین کشورها و از هفتاد سال پیش با آنها روابط دوستی داشته است. یعنی اینطور نیست که آمریکا به یکباره با افغانستان قطع رابطه کند. دوستی و دوام دوستی و همکاری زحمت و کار دو طرفه نیاز دارد و برای اینکه آمریکا دوست خوب باشد کشور مقابل هم باید دوست خوب آمریکا باشد. شکایت هایی که از عمل نکرده های آمریکا می شود در مقابل آمریکا هم لیست شکایت خود را از کارهای افغانستان دارد.

خلیلزاد، در رابطه با مشکل افغانستان و پاکستان گفت: ممکن است پاکستان نگرانی هایی از جانب افغانستان داشته باشد اما تابحال آن را درست نتوانسته است تشریح کند که چیست. به همین دلیل حدس می زنم آنها منافعی که دارند مشروع و ممکن نباشد چون نمی توانند بگویند که چه کسی است که آنها باید در مقابل آن اقداماتی را انجام دهند .

وی افزود:مثلا اگر بگویند که هند در افغانستان پایگاه نظامی نداشته باشد و از اراضی افغانستان بر ضد پاکستان نتواند استفاده کند می توانم قبول کنم که یک منفعت مشروع پاکستان است اما در مقابل آیا پایگاه هایی که بر ضد افغان ها جنگ می کند آن را اتمام می دهند؟ و مثلا یک اعلامیه می دهند که اگر افغانستان این کار را کند ما کل مراکز مخالف افغانستان را که در خاک پاکستان وجود دارد را بند می کنیم و نمی گذاریم از اراضی ما بر ضد شما استفاده شود و به کسی که بر ضد شما باشد پایگاه نمی دهیم، این کار معقولی است اما مشکل ما در چند هفته گذشته این بوده است که آنها حتی نمی گویند که گروه های مخالف در خاک شان است. در حالیکه شورای آن گروه ها که به نام شورای کویته یا پشاور است، آنجا است. پس در این درگیری هایی که میان افغغانستان و پاکستان وجود دارد مشکل بیشتر پاکستان بوده است تا افغانستان.

خلیلزاد، در رابطه با اینکه چرا با حضور آمریکایی ها تعداد گروه های دهشت افکن افزایش یافته است بیان داشت: در افغانستان یک عده می جنگند چرا که در مقابل حضور خارجی ها جهاد می کنند. یک عده هم چون جاسوس کشورهای مختلف هستند می جنگند، یک عده هم از فقر و بیچارگی می جنگند و در مقابل جنگ معاش می گیرند و یک تعداد دیگر هم مسایل منطقه ای دارند و بر سرشان ظلم شده است و زمین شان گرفته شده است. پس مسوولیت آن به دست آمریکا نیست. خودمان هم در این جنگ ها دست داریم. افغانستان باید به موقفی برسد که مستقل باشد و از خود بتواند دفاع کند. چون هر افغانی استعدادهایی دارد که باید از آن استفاده کند. این کشور باید حکومت قانون و دموکراسی داشته باشد.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
خلیلزاد
جنگ
آمریکا
نظرات بینندگان:

>>>   اسپنتا با این موهای سپید انشتاین مانند نظراتش خیلی ....وضعیف است ، بیطرف !!! اگر بیطرف باشد همین معاش ونان قوای مسلح را کی میدهد ؟؟

>>>   اقای خلیل زاد امروز امدی و یک تعداد افراد را نقد میکنی که ما هم موافق هستیم . ولی ایا از شما پرسیده شده که عامل اصلی و بدبختی سالهای واپسین شما هستید جناب . از روزی که کرزی را بخاطر منافع خود بر ملت تحمیل نمودی با دامنزدن به مسایل فومی زبانی خمایت از غنی بخاطر قوم و قبیله امتیاز دادن به بعضی جهادی ها بخاطر منفعت های شخصی . میدانی چه روزی را بالای این ملت شما ها به اصطلاح سیاست مداران اورده اید . از شما هیچ گله نیست چون شما از خدا و قانون خدا بیخبر هستید .

>>>   بلی جناب خلیل زاد صاحب. شما هم در تمویل و تجهیز همچو اشخاص و افراد از شروع فعالیت های جوانی تان داشته اید. خوب فقط یک سوال بسیار ساده وجود داره اینکه, امریکا با تمام قوت و طاقت خود اکثریت کشور ها را زیر و زبر کرد, صدام را با اضافه تر از شش صد هزار نظامی اش گرفتار و تسلیم پنجه قانون خود ساخت. ولی در برابر چهار تا طالب و چهار تا قومندان خود را ظاهراً عاجز و بی خبر جلوه میته, این دور از منطق و عقل و خرد است که ما از همه چیز ها چشم پوشی کنیم بیائید منصفانه و جوانمردانه اعتراف کنیم که فعالیت و مانور های امریکا و متحدین غربی شان فقط مانند یک نمایشنامه است که هنوز در روی پرده بصورت واقعی ظاهر نشده. اگر هدف شان تسخیر افغانستان بود هم تسخیر کردند اگر هدف شان استفاده از منابع سرشار کشور ما هم دریغ نورزیدند ولی تاسف اینست که چرا با کشتن و از بین رفتن همه افغانها هنوز هم خود را در یک موقف غیر واقعی قرار میدهند. اگر صحنه و سیاست طوری شد که امریکا و متحدینش با نهایت بدنامی و شکست قطعی روبرو شوند در آنصورت هر قدر که مرهم بر زخم افغانها بگذارند ولی هیچ فایده نخواهد کرد. بناً بجاست که باید گفت امریکا با نهایت بی تفاوتی مرگ و قتل و کشتار افغانها را دنبال میکند . این خود در حقیقت یکنوع دشمنی آشکار با ملت ما است. حرف شما بجاست که ما خود عامل عمده نا امنی ها استیم ولی باید اعتراف کرد که زمینه ها را کدام قدرت ها مساعد ساختند تا این ناامنی ها بوجود آمده و تا این سرحد گسترش یابد. اگر قرار باشد امریکا با حضورش در افغانستان به همین منوال به پیش برود بهتر است که صحنه را ترک کند و بگذارد افغانها خودشان رهبری کشور شانرا در برابر هر نوع تجاوز بگیرند شاید که ما بهتر از آن شویم که داکتر نجیب توانست که با تنهایی بدون دخالت مستقیم قوای بیرونی تا چند سال به حاکمیت خود ادامه دهد. ولی موجودیت نزدیک به 40 کشور قدرتمند جهان هیچ تاثیری به تغیر اوضاع نداشته باشد هم یک معما و یکنوع عدم تعقل است که باید همیشه بپذیریم. شما منحیث یک فرد متقدر در کنار امریکا نباید مردم تانرا رنج مردم تانرا و مصیبت های بیحد و بیشمار مردم تانرا به شمول منافع علیا کشور نادیده بگیرید. وقتی طالب و گروه های تباه کار در جهان آنهم در افغانستان سالهاست که فعال استند و هیچ نوع تغیر و امیدی در بهتر شدن اوضاع کشور محسوس نمیگردد پس مردم بیچاره و عاجز و محتاج به یک لقمه نان چه گناه دارند که این بار وحشت را تا روز قیامت بر دوش بکشانند پس اینجا داد از حقوق بشر, داد از انسانیت و ترحم چه شد. در صورت در امریکا مرگ یک امریکایی منحیث یک ضایعه یی فراموش ناشدنی در تمام ابعاد زنده گی شان انعکاس داده میشود ولی در کشور ما با کشتار های دسته جمعی و نا معلوم هیچ کشور جهان حتی حس همدردی خود ره نشان نمیدهند. افغانها از جنگ خسته شدند از جنگ بسیار متنفر اند ولی کسی به داد شان نمیرسد.
وسلام

>>>   زلمی خلیل زاد اولاد ناخلف جورج بوش تو ...را به افغانستان چه. او اولاد ناخلف امریکای برو ...

>>>   ببین اکه زلمی تو بارسوبات فکری زمان ظاهر شاهی و داود شاهی از افغانستان رفتی، امریکایی شدی. وقتی وارد سیاست امریکا شدی همان افکار را به عنوان واقعیت عینی جامعه افغانستان وارد سیاست امریکا کردی و بالای مردم بد بخت افغانستان تحمیل کردی تو اگر خود را در زیر هرلباسی پنهان کنی مردم ترا میشناسند. کودتای داوود خان الترنانیفی بود برای بقای اقتدار قبلی، کودتای تره کی هم ادامه همان راه بود اما در قالب سوسیالیزم که خود تره کی بارها به این اعتراف کرده بود که اگر مه روسها را نمی آوردم دیگران میاوردند.تو به خاطر حذف همان دیگران تره کی طالبان را طراحی کردی و قتی دیدی کارگر نیافتاداینبار با قشون امریکا آمدی بازهم تمام هم و غم تو حذف همان دیگران تره کی بود تا امروز کاری نداری جز اینکه مردم را در مقابل هم قرار داده هم اینان و هم دیگران به کشتن بتی. از خدا بترس دست از سر این مردم بد بخت بیچاره بردار وگرنه روزی خواهد رسید که جان اینان و دیگران به لب برسد و دست به دست هم داده طناب دار را در گلوی کثیف تو بیاندازند و مردم را از شر تو مریض روانی راحت بسازند.

>>>   لعنت بر اين نوكران اجنبي

>>>   باز این آدم "کوچک و پوچ مغز امریکایی" چه میگوید؟؟

>>>   خلیل زاد صاحب به همه صحبتهای موافقم ولی با دونقطه مخالفم:
1-امریکا بازی خود را در افغانستان خاتمه دهد یا اینکه صادقانه خارج شود و اعتراف کند من ضعیف و ناتوان هستم و پاکستان برنده است.

2-در مورد استاد عطا بسیار کم حوصله بودید که او مردکه امنیت که یک امر مهم است وامریکایی ها توانایی انرا ندارند در مزار شریف تأمین نموده بود ولی چرا در برابر دزدیها و اختلاسهای وزیر مالیه و مداخلت وی در امور سیاست خارجی عصبانی نیمشوی.آیا در امریکا کسی را سراغ داری که وزیرمالیه امریکا باشد ولی خانه اش در یکی از پایتختهای دیگر جهان باشد. شما بزرگ و کلان این کشور هستید باید صادقانه به این کشور رنج دیده کمک و همکاری نماید.

زازی

>>>   دگه كدام راه خدا است خداوند هم إز مردم متنفر است
أو هم با دزد كيسه بر تروريست ادم كش طرف دارش است.

>>>   خوش نما نبود به پیری عرض اندام شباب
لاف گرمی سرد باشد نگهت کافور را
شدی پیر و همان در بند غفلت می کنی جان را
به پشت خم کشی تا کی چو گردون بارامکان را
بیدل

>>>   جناب خلیل زاد صاحب! کاملاً نظر شما درست است. که ما افغان ها دست داریم. اما ما نمی توانیم اینقدر جنگ افزار ها را که بایک دولت که ارهرلحاظ تحت حمایه جامعه جهانی است بجنگیم .باید دوستان بین المللی ازتمام امکانات شان درپی آوردن صلح واقعی که آرزو تمام مردم کشور است استفاده نمایند. دیگر مردم حوصله این همه انفجار وانتحار را ندارند. ببینید درامنترین جای یعنی شش درک انفجار رخ می دهد. مردم به نیروهای امنیتی داخلی و خارجی بی باور شدند.شما به صفت یک هموطن وهم با تابعه آمریکایی درین زمینه توجه نمایید.
تشکر

>>>   ای .... همه این بدبختی زیر سر تو و غنی کل مرغ است فکر کردید مردم نمی فهمند، امریکا فقد برای منافی خودش آتش جنگ را پکه می زند و تو شاه دزد در راس این جنگ قرار داری.

>>>   حالا مردم افغانستان همجو خليزاد انسانها را خوب شناخته اند وحرفهايش هم در نزد مردم ما كدام ارزشى ندارد .

>>>   گپ زلمای خلیلزاد یک ادرس ونشان دادن راههای انحرافی است.امریکا هرکجای دنیا پاگذاشته فقر؛نا امنی؛ایجاد وابستگی بیشتر ؛تخریب وانهدام فرهنگ ودین وادب بوده است.القاعده طالب داعش فقط اسم هستند و ابزارهایی بمنظور بدست اوردن سلطه .داعش همان black waterاست ولی باتفکرات سلفی تکفیری وهابیت سعودی بنآ"مسخره است که بگوییم این دست نشانده های تروریستی همانگونه که توسط امریکا زاییده شده اند همانطور هم براحتی مردار میشوند اما امریکا از انها بعنوان ابزار استفاده میکند وهروقت دلش خواست انها رانابود میکند.نه اقای خلیلزاد اگر حمایه امریکا نباشد پاکستان قدرت اب خوردن ندارد ودالرهای سعودی اصلا بدستش نمی رسد ومردمش همدیگر را می خورند.مردم افغانستان نان وامنیت می خواهند وجنگ طلب نیستند .اگر ملاهای وهابی داخل پاکستان نباشند ؛اگر بعضی سیاست بازان خود فروخته ونوکر صفت مانند جنابعالی واشرف غنی صاحب نباشند اگر قومیت پرستی وسیاست بزرگ کردن یک قوم بردیگر قومها نباشد مطمئن باش یک افغانستان مستقل اباد وازاد ومتحد دارای ظرفیتهایی هست که از تمام کشورهای اروپایی میتواند بهتر باشد اما اگر شما وبادارانتان بگذارید.
داکتر عبدالرب آچکزی

>>>   در دنیای امروزی نقل وانتقالات ومهاجرت ها بسیار صورت میگیرد ولی انسانهاهویت وملیت خودرا از دست نمیدهند و به مادر وطن وفا دار می مانند وطن دوم را یا باساس مجبوریت انتخاب مینمایند ویا ان را وسیله ای برای رسیدن به اهداف اقتصادی وحالات سیاسی خود عیار میسازند وبمجرد این که ان عوایق واسباب رفع گردید وشرایط مساعد شد دوباره به اغوش وطن عزیز باز میگردند ویا لا اقل در حق مام میهن خیانت نمی ورزند یک زمانی بنا به مجبوریت در دوران خلقی ها دوره ای عسکری را سپری مینمودم کسی باسم موسی خان از وردک قوماندان تولی هاوان کندک اوپراتیفی کابل بود بسیار دلاور وشجاع وجنگی یکی از روزهاقرار شد به لوگر لشکر کشی شود موسی خان که از لوگر بود از رفتن به لوگر ابا ورزید او بامن رابطه ای نیک داشت سوال کردم قوماندان صاحب چرا به عملیات نه رفتی؟ جواب دا گر چه تمام افغانستان وطن است اما لوگر زادگاه من است نه رفتم تا مستقیم بالای اهل زادگاهم هاوا ن نه ریزم برایش گفتم خوب اگر تو میرفتی لا اقل هاوان هارا کور کورانه فیر نمی کردی میتوانستی مردم ملکی را از تاثیر ان هاوانها نجات بدهی خنده کرد وگفت تو ازمن هم وطن دوست تر بودی اما درین کشور جنگ است چاره چیست در جنگ حلوا پخش نمیشودملت مانند هیزوم سوخت این جنگ از هردوطرف اماج حمله قرار میگیرد و....
اما اینها که امریکا رفتند ویا نرفتند ومانند عبدالله عبدالله با خارجی ها تعهداتی دارند ظالم تر وبی رحم تر وبی تفاوت تر از بیگانه ها در حق وطن وهم وطن هستند خلقی های ما روسی تر از روس وتکنوکراتهای ما بی دین تر از خارجی ها بار امده اند وباز خارجی ها بهتر از اینها اند چون انها به معتقدات دینی خود پابند اند اینهابالای ابرو وحیثیت ودین خود پانهاده با انها یکجا کلیسا میروند اما اگر خارجی ها نیز از اینها نفرت دارند ومیدانند وقتی همچو اشخاص به مادر وطن خود خیانت میکند یک روزی حتما بهوطن ما هم خیانت مینمایند این گونه اشخاص را همیشه زیر کنترول دارند ومراقب حرکات وسکنات ایشان بوده از همین رو در گفتار وکردار خود بسیار سنجیده عمل مینمایند ویک روزی هم نمیگویند که ما از هوا وغذای این کشور استفاده کرده ایم واین خاک هم بالای ما حق داردولی بیشرمانه وبا جسارت تمام از منافع دیگران بی اندازه دفاع نموده همه را به غلامی وغلامی بیشتر دعوت مینمایندنمیدانم دیگر ما چه بکنیم تا شریک خوب شویم ؟قباله ای وطن عزیز را کرزی وغنی وعبدالله ومجددی امضا نموده برایشان داده اند واختیار هوا وزمین ومنابع زیر زمین رابرای شان داده ایم در ارگ ریاست جمهوری خانم رولای مسیحی مارونی را نشاندیمجناب خلیل زاد نگفتند که دیگر چه مانده که برای شان بدهیم تا شریک خوب شویم!!!
لالی از ننگرهار

>>>   زلمی خلیل بدزاد آری از اول در جنگ دست داشته است

>>>   سپنتا خان بعداز ....زدن چار زانو شیشتن فایده ندارد.
همین تو نبودی که دو سال تمام برای قرارداد های سترادیژیک و امنیتی با امریکا تبلیغ کردی، که قرارداد ها به نفع افغانستان است. باید امضا شود.
حالا که وطن را به امریکا فروختی، بیطرفی می خواهی؟ وطن دیکر مال مانیست که با طرف باشیم یا بی طرف.
دیده درائی هم حد دارد.

>>>   عامل همه بدبختی چند مشت مزدور بیگانه پرور هستند .همین شما بودید که بناید یک حکومت ناکارا و متعب را ایجاد کردید و جاسوسی کردید

>>>   از خانواده برنارد سوال شد که چگونه یکی از اعضای فامیل یهودی شما با خلیل زاد ازدواج کرد. در جواب ایشان گفتن که خلیل زاد در اصل از قاطبه یهود است و بنا براین عروسی یکی از اعضای خانواده برنارد با او مشکلی ندارد

>>>   جناب خلیلزاد:
(1)آیا شما امریکایی ها اجازه می دهید که مردم افغانستان کشور خود را قوی بسازد، از خود تشکیلات داشته باشد،تعلیم تربیه داشته باشد و اقتساد داشته باشد؟
(2)آیا شما کدام پلان یا طرحی ترمیم کاری نواقص سیاستی افغانستان را دارید که خود شما امریکایی ها از بین برده اید؟
(3)اگر امریکا آشق افغانستان نمی بود پس چرا افغانستان را رها نمی کند؟
(4) به نظر شما پاکستان برای استفاده در سیاست چند سال گذشته افغانستان برای شما امریکایی ها "قاب یک بار مصرف" بود یا نه؟
(5)دقیق می فهمیم "جهاد" که در افغانستان جریان دارد و در این جهاد مردم کشته میشود این چگونه چهاد است؟
شرق دور


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است