مردم دیگر انتخابات تقلبی را قبول نخواهند کرد
مردم افغانستان به هیچ صورت یک انتخاب قلابی و تقلبی را دیگر قبول نخواهند کرد. آنهایی که فکر می کنند یک انتخابات تقلبی دوباره در افغانستان صورت بگیرد این امکان پذیر نیست 
تاریخ انتشار:   ۱۵:۱۸    ۱۳۹۷/۲/۹ کد خبر: 150451 منبع: پرینت

ثبت نام رای دهندگان برای انتخابات پارلمانی آغاز شده است. از این رو این روند مخالفان و موافقان زیادی دارد و انتقادهای فراوانی بر این روند وارد است. انتقادها حاکی از آن است که این پروسه مانند انتخابات سال 93 پتانسیل تقلب را خواهد داشت و نمی تواند به صورت شفاف برگزار شود.

گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، داکتر زلمی رسول وزیر خارجه پیشین در گفتگو با «طلوع» گفت: گفته می شود که افغانستان امروز برای یک دموکراسی آماده نیست. وقتی در سال 93 به طرف انتخابات رفتیم مردم به جدیت و صمیمیت از انتخابات طرفداری کردند. در جاهایی هم که امن نبود مثل قندهار و هلمند هزارها نفر آمدند. نه تنها برای من بلکه برای همه کاندیدهای دیگر. حتی در هلمند ما مجبور شدیم دو جا در نظر بگیریم. چرا که خانم ها اشتراک کرده بودند. این برای ما امید شده بود که مردم افغانستان دموکراسی را قبول کرده اند.مردم به دموکراسی مشتاق بودند اما کسانی که تحصیلکرده بودند و باید رای مردم را به یک حقیقت تبدیل می کردند به رای مردم خیانت کردند.

وی، در خصوص انتخابات پیش رو می گوید: مردم افغانستان به هیچ صورت یک انتخاب قلابی و تقلبی را دیگر قبول نخواهند کرد. آنهایی که فکر می کنند که یک انتخابات تقلبی دوباره در افغانستان صورت بگیرد این امکان پذیر نیست. یک انتخابات تا جایی که امکان دارد باید شفاف باشد. یعنی تقلب در آن صورت نگیرد. ثبات در افغانستان نخواهد آمد مگر اینکه آرزوی مردم افغانستان یعنی انتخابات شفاف و واقعی تمثیل نشود.

رسول، امنیت کشور را بسیار نابهنجارتر از گذشته می داند و می گوید: افغانستان هیچ گاه در طول تاریخ مقابل خطری که حالا وجود دارد وجود نداشته است. در گذشته ما مشکلات بسیار زیاد دیدیم اما دوست و دشمن مشخص بوده است و اگر گروه های مختلف هم در افغانستان جنگ می کردند به نام افغانستان جنگ می کردند. امروز تهدید ما تهدید داخلی و خارجی است. وحدت ملی ما یک صدمه بسیار کلان دیده است و این یک زهر است برای افغانستان.وحدت بین اقوام هم صدمه دیده است که نتیجه آن را هر روز می بینیم و امنیت نسبت به گذشته بسیار بدتر شده است. هر روز در افغانستان بیشتر ازپنچاه نفر کشته و شهید می شوند و هر روز هم جریان دارد. اقتصاد ما هم به صفر رسیده است و سرمایه گذاران ما هم همه از کشور رفته اند و در کشورهای خارجی سرمایه گذاری می کنند.

وزیر خارجه پیشین، حکومت را برای ارتباط نداشتن خوب با کشورهای منطقه سرزنش کرده و افزود: رابطه حکومت فعلی با برخی از کشورهای منطقه خوب نیست. ما در این منطقه زندگی می کنیم و در آینده هم در این منطقه خواهیم بود. این برای افغانستان حیاتی است که رابطه ای خوب با کشورهای منطقه داشته باشد. اما این رابطه خوب به این معنا نیست که ما از منافع ملی خود دفاع نکنیم. من فکر می کنم که منطقه در اینده افغانستان بسیار مهم خواهد بود.

وی، در خصوص شرایط بوجود آمدن صلح و ارتباط آن با پاکستان بیان داشت: متاسفانه دستگاه نظامی و استخباراتی پاکستان به دلایلی که خودشان داشتند به همین نتیجه رسیده بودند که از طالبانی که مربوط به پاکستان هستند یک استفاده ابزاری در افغانستان کنند و این مربوط به مشکلاتی است که پاکستان با هند دارد و هیچ وقت حاضر نشدند که یک حرکتی را کنند که برای ما سازنده باشد. البته شرایط فعلی فرق کرده است و امکان دارد که فشارهای بیشتری بر پاکستان وارد شود. باید بر این موضوع امیدوار باشیم چرا که صلح یگانه راهی است که برای افغانستان وجود دارد. اما متاسفانه در این مورد اجماع ملی در افغانستان وجود ندارد. همچنین تا زمانی که پاکستان بودن خود را در بودن طالبان می بیند صلح نخواهد شد.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
زلمی رسول
انتخابات
نظرات بینندگان:

>>>   انتخاب دست مردم نيست در دست اشغالكران است . كرزى وغنى را كى انتخاب نمود ؟ أيا هنوز هم نفهميده ايد ؟

>>>   داکترصاحب و قتیکه وزیر خارجه بودید، شما بیاد دارید ، زمانیکه اقای جاوید لودین معین سیاسی شما،اقای حمید صدیق رئیس تشریفات که شهرت سوء آن افغانستان شمول است و یک تن دیگر که نامش فراموشم شده است بر مبنای منافع شخصی شان که تابعیت کشورهای خارجی را داشتند نزد آقای نبی عظیمی رئیس ستره محکمه که آنهم تابعیت خارجی داشتند رفتید یا نامه نوشتید و بعدا طی یک جلسه اضطراری رئیس جمهور را فریب دادید تا قانون منع دوتابعته را در مقامات بلند رتبه قانون مند ساختید. چرا شکایت دارید همان اکلیل حکیمی دوتابعته همان رئیس جمهور دو تابعته با خانم مسیحی اش، همان حنیف اتمر با تابعیت انگلیسی اش،همان ستانکزی با تابعیت استرالیایی اش و غیره وزراء را بالای این مردم مظلوم حاکم ساختید. من نمیدانم که مردم افغانستان بخصوص سیاست مداران ما ذاکره ضعیف دارند یا اینکه به جنونیت خود را زده اند بهرحال هیچ فایده ندارد خیانت به خیانت توجیه میگردد. تقرر صادق خان را به حیث جنرال قونسل بیاد دارید.
حالا شما نیز از تقلب صحبت میکنید.
بااحترام
داوری

>>>   آیا داکتر زلمی رسول وکیل ونماینده مردم است ؟؟؟ تو چی خبرداری که قبول میکنند یا نمیکنند ؟ یک خوراک قابلی ازبکی بدهند ما انتخابات را قبول میکنیم !
تاحال کجا بوده ای نماینده مردم ؟؟
وقتی انتخابات نزدیک شد اینها ظهور میکنند ضرار احمد مقبل کجاست ؟

>>>   داكتر جان بخيالم كه خواب ميبينيد، اينجا افغانستان است، فرانسه نيست، از كدام مردم خودت حرف ميزني؟ ما افغانها همه چيز را از دست داده ايم ، مردم گوسفندي هستيم، هر كس آمد لنگ بالا كرد و مانند سگ بالاي ما شاش كردند، مگر هيچ كاري نكرديم، اين بار هم خاطرت جمع باشد، هم تقلب هم مداخله، هم تجاوز همه را ميپذيريم،

>>>   زلمی رسول نقشی متفاوت نسبت به زلمی خلیل زاد بازی میکند و در مواقع حساس غیرپشتونها را بازی میدهد و شاید در آینده ها هم این کار را ادامه دهد

>>>   ما در قانون اساسی هیچ جای و در هیچ ماده آن نه می بینیم که دور ریاست
جمهوری پنج سال باشد ماده شصت و یکم میگوید که وظیفه رییس جمهور
در اول جوزای سال پنجم بعد از انتخابات پایان می یابد .
پس رییس جمهور سال پنجم را حق دوام نه دارد . دو ماه حمل و ثور سال پنجم
برای انتخاب جدید است .
انتخابات در حمل ۱۳۹۳ شروع شد و تا ختم سال ۱۳۹۶چارسال پوره می شود
که سال ۱۳۹۷ سال پنجم است و در اول ماه جوزا باید رییس قبل کنار برود .
اشرف غنی صاحب که هر دور را پنج سال ادعا دارد غلط است .
۹۷ - ۹۳ = ۴ اول جوزای ۹۷ جلوس جدید
حسیب الله کابل

>>>   تو ازکجا می فهمی که مردم دیگر قبول نمیکنند؟؟؟ مقصدت چیست ؟؟

>>>   اینرا آغای تایمنی برایت گفت ؟؟

>>>   قانون اساسی گفته است پس از تحلیف رئیس جمهور جدید دوره اولی خاتمه می یابد

>>>   شما که می دانید که سر تا پای این دولت آمریکایی است و همه تصمیمات در کاخ سفید گرفته می شود پس دموکراسی کجاست؟؟

>>>   داکتر صاحب محترم و گرامی زلمی رسول.
از تجزیه و تحلیل اسم مبارک تان استنباط میشود که :
زلمی :کدام شهامت،دلیری،متانت و همت والای تان. در کدام بخش ها صرف یک CD که WRITERپسوند ندارید.کافیست شما را به خدا قسم میدهم که از خودطوطی نسازید. از دست تنبلی هر زمان نصیحت پدرانه می نمایید.
بگذار که مردم با پای برهنه و دست هاهی کفیده،یک لقمه نان خشک را با آب جوی تر نموده و برای چند روز از نعمات طبیعت به خاطر آرام و آسوده زندگی کنند. بدون ان مرگ مردم را تدریجی ساختید.در افغانستان نان یافت نمیشود،شما دستور میدهید که کلچه بخورید.در اخر عمر رسیده اید. بدون آن در اروپا قبر ها از الماس و طلا نیست. بیایید.با بدرقه مریضان،مهاجران،یتمان،خیمه نشینان،معیوبین و معلولین به قبر داخل شوید،مگر خداوند عالمیان اندک با شما ترحم کند.خوب میدانید که روزانه ده ها جوانان مقبول،رشید،صادق اما بیکس کشور از خاطر سیاست شوم و درباری شما بدون کفن در دشت ها،کوه ها و سرکهای شهری به خون آلوده داعی اجل را لبیک میگویند.
سوال اینجاست که تا حال چند طفل یتیم را منحیث یک فرد اروپایی مشرب در آغوش گرده و جز خانواده خود ساخته اید.کمی تعمق کن و عذاب وجدان بکش

>>>   یعنی تمام حکومت های پس از طالبان از روی تقلب روی کار آمده بودند ؟ بلی آمده بودند. اما این را فراموش نکن که بادارتان امریکا به سفارش پاکستان شخص را انتخاب میکنند که غلام و سگتر باشند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است