ترس دوستم از جان است یا محکمه؟
اگر عدالت و قدرت قضایی در کشور برقرار بود نیمی از حکومت در زندان و نیمی دیگر تحقت تعقیب بود و حال، مانع بازگشت دوستم از تبعید، هراس از پرونده و اتهام ایشچی می باشد یا جانی که در تهدید است 
تاریخ انتشار:   ۱۵:۱۲    ۱۳۹۷/۲/۹ کد خبر: 150450 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، دو سال از تبعید معاون اول ریاست جمهوری به ترکیه می گذرد در حالی که غنی سرخوش از راندن برهم زننده قدرت پشتون در قدرت است و جای خالی را با حضور اتمر پر کرده اما با قدرت تک بعدی و چالش مشروعیت چه می کند؟

جنرال دوستم در کنار غنی اگرچه حکم صندوق های رای را داشت اما خشم رهبران قدرتمند پشتونی که وی را دلیل سقوط حکومت نجیب الله می دانستند برافروخت و به همین دلیل، ابتدا در مقامی تشریفاتی و تهی از اختیار همچون زندانی قرار گرفت و سپس در افشاگری ها با پرونده ایشچی از صحنه سیاسی حذف شد.

این رهبر قومیت ازبک در نفوذ گسترده سیاسی و حمایت مردمی در روزگار تبعید تلاش می کند که از باتور دوستم، جانشینی شایسته بسازد اما فضای سیاسی و قومی افغانستان ظرفیت ناچیزی برای هضم و قبول رهبر جدید را دارد که نمونه بارز آن صلاح الدین ربانی می باشد که هیچ گاه جایگزین پدر نشد.

حکومت اشرف غنی بارها اعلام کرده که جز پرونده ایشچی که روندی قضایی است هیچ مانع دیگر بر سر راه بازگشت معاون اول ریاست جمهوری نیست در حالی که اگر این کشور بر مبنای عدالت و قوه قضایی استوار می بود نیمی از حکومت در زندان و نیمی دیگر تحت تعقیب بود.

این در حالی است که رهبران بزرگ قومی و سیاسی زمانی حافظ بقای خود در کشوری همچون افغانستان هستند که در میان مردم حضور پررنگ داشته باشند و همچنان که زمان علیه جنرال دوستم در حال حرکت است، مشکل بازگشت وی نه پرونده و اتهام ایشچی است و نه خطر موقعیت بلکه باید تهدید جانی می باشد.

تلاش کشور ترکیه برای حل کردن چالش های فراروی وی برای بازگشت نه تنها به جایی نرسید بلکه کمتر رهبری در افغانستان نیز خواهان حضور دوباره دوستم در کشور است زیرا اتحاد و ایتلاف ها نه بویی از اهداف مشترک دارد و نه حمایت ها بلکه بدون برنامه و پشتونه اعتماد در مقطع زمانی شکل گرفته است و جز نام چیز از آن باقی نمی ماند.

و همچنان که در برکناری عطا محمد و اوج فشار ارگ، جنرال دوستم موضع روشنی اتخاذ نکرد و محقق بیشتر منزوی بود تا حمایت کننده، والی برکنار شده بلخ نیز منافع خود را عدم حضور جنرال در تبعید جستجو می کند تا تلاش برای حضور رقیب.

در این میان، تنها نگاهی به تاریخ پرآشوب چهاردهه گذشته می توان به تکرار دشمنی ها در میان رهبرانی را دید که در نبرد با یکدیگر با طالب نیز می جنگیدند، نقطه ضعفی که همواره برگ برنده در اختیار رهبران پشتون بود و هست و از این طریق هم جبهه مقاومت را از قدرت برکنار کرد و راه بر قبیله گرایانی همچون کرزی و غنی هموار شد و هم حکومت تهی از مهره های دردسر ساز غیرپشتون شد.

اشرف غنی که در انتخابات گذشته راهی جز همراه کردن جنرال دوستم نداشت در روزهای پایانی و رسیدن به انتخابات ریاست جمهوری آینده کمتر نیازی به اینگونه اتحادها دارد زیرا سال های حکومت وحدت ملی صرف رانده رهبران قومی شد و سازماندهی انتخابات بنا به برنامه پشتونیزم کردن افغانستان.

و از آنجایی که گلبدین حکمتیار جایگزینی بهتر از هر رهبر غیرپشتون قومی در کنار ارگ می باشد اشرف غنی با اعطای امتیاز و درصد قابل توجه ای از پارلمان به حزب اسلامی، حکومتی باب طبع خود در آینده می سازد و حال در برهم خوردن اتحاد میان عبدالله و عطا و ریشه داوندن بی اعتمادی در حزب جمیعت و تبعید دوستم، دیگر رهبری برای به چالش کشیدن قدرت وی در کشور باقی نمانده است.

جنرال دوستم با وجود دهه ها حضور در سیاست، رهبری قدرتمند در میدان نبرد و مقامی تهی از فهم سیاسی در حکومت است که به سادگی اتهام و پرونده از صحنه مشروعیت سیاسی و اجتماعی سقوط می کند.

رهبری که در بی تدبیری، مردم قومیت و منطقه شمال را در ناامنی طالب و داعش رها کرد و برای حفظ جان خود به جای مقابله با سلطه گری ارگ حتی حاضر به عبور از کینه های گذشته و اتحاد با دیگر رهبران قومی رانده شده از حکومت نیست.

در حالیکه دیگر نه دوره کمونیست است و نه جهاد و نبرد با طالبان بلکه روزگار سیاستمداری است و دور از هر نفاق و بی تدبیری و اگر ایتلاف نجات جدای از وجهه نمایشی در واقعیت همراهی سه رهبر بزرگ قومی بود، عطا در بلخ می ماند، محقق و دوستم در حکومت.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
جنرال دوستم
غنی
نظرات بینندگان:

>>>   جنرال دوستم هنوز درفکر پهلوانی است هرکس خوشش نیامد باید یا کشته شود یا بی آبرو ساخته شود
در زمان کرزی وقتی چندد پرواز طیارات امریکائی صرف نمایشی صورت گرفت آنقدر ترسیده بود که از طریق بی بی سی فریادش بر آمده بود ، مابا زن وبچه فعلا درکوه هستیم !

>>>   کسی میداند حکومت افغانستان چرا درمورد کوریا عکسالعمل نشان میدهد؟؟
وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان با پخش خبرنامه‌ای از آغاز گفتگوهای میان رهبران کوریای شمالی و جنوبی استقبال کرد و این اقدام را در رفع کردن تهدید جنگ در شرق دور یک "گام مهم" خواند.
درحالیکه اخبار سراسر جهان درمورد سوریه می نویسند افغانستان خاموش است ودرمورد کوریا تاحال چند مراتبه اعلامیه صادر کرده وعکس العمل نشانداده واز کوریای جنوبی پشتبانی میکند
ر

>>>   خوب که شد که بلاخره برای تان تفهیم شد که به شاخ گاو .... خود را به جنگ نیاندازید و آنچه رهبران پشتون سفارش می دهد همه قبول کنید و به قول مشهور سر تان را خم بگیرد و دل تان را جمع بگیرید و بادا هر چی بادا باد.
توده های غیر پشتون برادران ما استند و وطندوست و دیندار بوده اند.
ولی تمام رهبران اقوام غیر پشتون بشمول دوستم و مسعود بز و ملاربانی هم خاین وطنفروش و دین فروش بوده اند. و در خود فروشی و وطنفروشی هم هیچ نوع پرانسیپ نداشته اند و به همین دلیل حتی همان حامیان سابقه مانند روس و ایران هم سر شان اعتبار ندارد.

>>>   جنرال عبدالغیور انداربی، رئیس اداره مبارزه با جرایم سنگین وزارت امور داخله به دلیل سوء استفاده از صلاحیت وظیفوی ای برکنار و تحت پیگرد قانونی قرار گرفته است.

>>>   در یو تیوب فلم های زیادی درمورد 5000years Old Vimana Found in Afghanistan که امریکائی ها دزدیده وباخود برده اند نشر شده چرا حکومت افغانستان بجای مصروف شدن در مورد کوریا در باره این موضوع به مردم معلو مات نمیدهد حقیقت چی است در فلم کنار معاون رئیس جمهور امریکا جوبایدن یک افسر پولیس ماهم است که از چهره آشنا اما نامش را فراموش کردم موجود است
ایا امریکا باید مالک آن باشند یا مربوط افغانستان است ؟ چرا کوه ها ومغاره هارا می پالند؟
ر

>>>   غنی از دوستم هراس دارد

>>>   اگر جنرال دوستم به عنوان یک شخص بی طرف و و از صلاحیت های خود به عنوان معاون اول میگذشت و رویدات های که در کوشه و کنار افغانستان به وقوع می پیوندت خاموشی اختیار می‌کرد .بدون شک که هیچ کدام مانع بر حضور شان در حکومت نبود .

>>>   نویسنده محترم بسیار با خطا رفته اید ،مگر نمید انید. که دوستم هم از جمله زورگویان وزورمندان است ،در افغانستان کدام زورگویی به زندان افگنده شد. که دوستم کاری به حق ایشجی کرد اورا راهی زندان کند ،دوستم اصلآ آدم بیسواد ومنطق سیاسی اش آن قدر بالا نیست که خوب وخراب از هم فرق کند ،زمانیکه برایش وعده های چرب ونرم دا ه میشود نه تاجک را میشاسد ونه هزا ه ونه قوم. خویش را ،و. به ساز دیگران میرقصد وزمانیکه از قدرت به دور افگن ه میشود و یگر قابل استفاده نمیباشد ،یک تعداد از دیگران به حوالپرسی میروند ،او. باید قاطع واستوار به ارمانهای خویش باشد ،اگر ارمان نیک دارد نه به کارهای لچکی خود وزورکویی چند روزه خود همه چیز را خراب کند
عبدالله ریحان

>>>   تازمانیکه هزاره اوزبیک تاجیک ترکمن پشه ئی بلوچ و بقیه غیر اوغانها باهم متحد نشوند این ظلم اوغانهای ....بالای همه آنها یکجا ویا جدا جدا ادامه خواهد یافت تا اولاد اولاد آنها را زبون کنند، هویت و اصلیت شانرا از بین ببرند، و همه را برده اوغان بسازند.
به هوش بیاید مردمان غیر اوغان و متحد شوید و قدرت را متحدانه در دست خود خود بگیرید و این اوغانهای تمامیتخواه و جاهل را سرجایشان بنشانید.

>>>   این پهلوان دیوانه باید محکمه شود آبرو یک انسان شریف را برد ....

>>>   سایت محترم افغان پیپر در نخست از خبر های جالب و واقعی شما ابراز امتنان مینمائیم اما بعد :
چون خبر مرتبط به سوال خود نیافتم بنابر آن سوال بنده از این قرار است:
دو یا سه روز قبل خبر های در فیسبوک ها نشر شد که گویا موتر شوئی چهار رائی عبد الحق که امروز انتحاری تقریبآ در پهلوی آن صورت گرفت زمانیکه مردم به شستن موتر ها میامدند میگفت که بروید دفتر چای بخورید و بعد از ختم شستن موتر ها بیائید در حالیکه آوازه ها اینست که این موتر شوی پلید به بهانه چای به مالکین موتر ها آنها را میکشت و بالاخره 90 جسد از تهکوی موتر شوئی آن پیدا گردید . لطف نموده در این مورد ما را معلومات دقیق دهید .
با احترام
سید امید غافل
کابل

>>>   با این نوشته طویل زیکزاک خیلی اقوام غیر پشتون را ضعیف و ناتوان در مقابل قوم پشتون با زرنگی کامل حط ونشان کشیده اید و قدرت مردم را در وجود یک جاسوس خاین که حدود چهل سال عمراش در جاسوسی و وطنفروشی و خیانت و جنایت گذشته و یک موره سوخته تبدیل گردیده وباساس قومگرایی ارگ ان خاین جاسوس را بنام مصالحه و صلح داخل شهر کابل کرده و ماهانه ملیون ها افغانی خرچ و مصارف انرا غنی احمدزی از خزینه ملت طور خاص و استثنایی اما غیر قانونی میپردازد حمایت این خاین را مقایسه کردن و وزن کردن در یک ترازو با رهبران غیر پشتون که توده های حمایت ملیونی نفوس مردم را در پشت سر خودشان دارند جای تعجب و خداور و دور از عقل ومنطق است باند تباه کار بنام حزب اسلامی گلبدین در پاکستان زیر نظر ای اس ای پاکستان و بکمک مالی و نظامی انکشور اکنون که چندین پارچه شده شاخه مربوط به گلبدین تعداد شان خیلی اندک انهم در کش و گیر خود سر رهبری این شاخه هستند اگر تقلب در انتخابات صورت نگیرد اشرف غنی با حمایت گلبدین همان رای نیم فیصد قبل از حکومت وحدت ملی را هم نخواهد داشت لطفن از قرچه فیل مرغ واز خاین وطنفروش جاسوس بیگانه مردم دار نسازید اگر بسازید هم جایی را نمیگیرد جز یک شایع و دروغ باقی خواهند ماند وبس .

>>>   صادق ترین و آرمانگراترین رهبران ملا عمر مجاهد(امیرالمومنین )انجنیر گلبدین حکمتیار ،اشرف غنی ،داکتر نجیب،سلیمان لایق،اسمعیل یون و جنرال طاقت و شهنواز تنی است دست تان خلاص و زور تان به کمر تان.دلتان بکفد چه از دست تان خواهد آمد.حمایت بین امللی هم داریم.

>>>   سلام
اگر قرار باشد که دوستم محاکمه شود افراد زیاد مثل وی در این کشور وجود داردکه باید محاکمه شوند
یا همه محاکمه شوند یا هیچ کدام
محبوب الله


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است