آمریکا به تعهدات خود در افغانستان عمل نکرد
از 2011 بدینسو بطور پی در پی مرزهای ما مورد حمله های توپخانه ای و راکتی پاکستان است. در حالیکه هر دو قرارداد آمریکا صراحت دارد که در صورت تجاوز به حریم ما از ما دفاع شود 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۱۷    ۱۳۹۷/۲/۲ کد خبر: 150145 منبع: پرینت

در حالیکه ناامنی و بی ثباتی در افغانستان بسیار بدتر از قبل شده است. آگاهان سیاسی بر این باور هستند که با حضور آمریکا این ناامنی ها نه تنها کمتر نشده است و نه تنها آرامش و اقتصاد بهتر و ثبات سیاسی و فرهنگی بوجود نیامده است بلکه در حال حاضر ما دستاوردهای گذشته را هم از دست دادیم و افغانستان به میدان های جنگ کشورهای بزرگ بدل گشته است و این اعتبار آمریکا را در افغانستان و منطقه کاملا زیر سوال برده است.

گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، داکتر رنگین دادفر سپنتا مشاور عالی شورای امینت پیشین در برنامه «سیاه و سفید» در خصوص اینکه چراسیاست طرفدار سیاست بی طرفی در مورد قطب های سیاست جهان شده است گفت: من یکی از فعالان و طرفداران داشتن رابطه استراتژیک با آمریکا بودم. اما امروز اینگونه نیست و طرفدار بی طرفی میان کشورها و قطب ها هستم. اما ما باید به این جنگ پایان دهیم. من اعتقاد دارم که ما باید به سوی بی طرفی رویم چرا که اجماع بین المللی برای مبارزه با تروریزم در افغانستان در هم شکسته است. در آغاز هم روسیه و هم ایران و هم چین تمام این کشورها همراه با آمریکا در بازسازی دولت افغانستان و در امر مبارزه با تروزیم به نحوی دخیل بودند. اما امروز کار طور دیگری است. بر اساس اطلاعاتی که وجود دارد امروز طالبان با روسیه و ایران در رابطه هستند. این بدین معنا است که این اجماع بین المللی شکسته است.

وی، در خصوص انتظاری که از آمریکا در مقابل پاکستان می رفت بیان داشت: باید با پاکستان مبارزه قاطع صورت می گرفت اما شانزده سال تلاش ما نشان داد که آمریکا در مبارزه با پاکستان ناپیگیر و دارای یک استراتژی اشتباه آمیز بوده است. نتیجه این است که این جنگ موجب شده است که طالبان پیشروی کنند و از یک نیروی منفرد و ضعیف به یک نیروی دارای پایگاه اجتماعی که پنجاه درصد از خاک افغانستان امروز در اشغال آنان است تبدیل شوند و از طرف دیگر متحدان بین المللی پیدا کنند. تهدیدی که وجود دارد این است که افغانستان مجددا به میدان اصلی رقابت میان آمریکا از یکسو، روسیه و همپیمانانش از سوی دیگر تبدیل شود. به جای اینکه افغانستان به مرکز رقابت تبدیل شود افغانستان می تواند بی طرف باشد و به مرکز همکاری و صلح تبدیل شود. با تاکید بر اینکه این به این معنا نیست که ما از دموکراسی و غرب و انتخابات و آزادی دور شویم.

سپنتا در خصوص اینکه چرا دیگر طرفدار حضور دوامدار آمریکا در افغانستان نیست بیان داشت: من طرفدار داشتن رابطه ای عمیق با آمریکا بودم اما آمریکا به تعهدات خود در افغانستان عمل نکرد. از 2011 بدینسو به طور پی در پی مرزهای ما مورد حمله های توپخانه ای و راکتی پاکستان است. ماده ششم و ماده نهم هر دو قرارداد آمریکا صراحت دارد که در صورت تجاوز به حریم افغانستان و نقض حاکمیت ملی افغانستان دو کشور به شمول تدابیر نظامی، سیاسی و اقتصادی مورد ارزیابی قرار گیرند. چیزی که تا کنون صورت نگرفته است. مساله پایان دادن و بیرون کردن و دشمنی با آمریکا نیست. ما می خواهیم که در همکاری با آمریکا و جهان اجماع و همکاری در افغانستان مجددا احیا شود. به جای اینکه افغانستان به جایی مانند سوریه و محلی برای کشت و کشتار تبدیل شود. مردم افغانستان چهل سال است که کشته می دهند. باید به این جنگ پایان داد. ما باید به کشورهای همسایه تضمین دهیم که هیچ تهدیدی از افغانستان به سوی آنها نیست. کشورهایی که مخل امنیت افغانستان هستند باید زیر فشار جدی قرار بگیرند و این فشار هم بدون خواست آمریکا ممکن نیست.

مشاور عالی شورای امنیت پیشین، در طول این شانزده سالی که گذشت حکومت داری بد یکی از علت ها بود که ما نتوانستیم به ثبات دست یابیم. به طوریکه ما امروز داریم تمام دستاوردهای گذشته را از دست می دهیم. دموکراسی، انتخابات، قانون اساسی و ارزش هایی که به آن رسیده بودیم همه به حالت تعلیق درآمده است. اینکه حکومت ضعیف در این موضوع نقش داشت است غیر قابل انکار است اما بدون فاکتور حمایت خارجی هیچ جنگ چریکی ای در دنیا بدون زدن پشت جبهه بدون پایان دادن به حمایت خارجی بدون نابود کردن مراکز تعلیمی، نمی توانید در جنگ مبارزه با تروریزم موفق شوید. این کار صورت نگرفت برعکس در تمام حکومت های آمریکا ما پیوسته زیر فشار بودیم که پاکستان متحد استراتژیک آمریکا است. آمریکا حداقل سی و سه ملیارد دالر را آمریکا در طی شانزده سال به پاکستان داده است و پاکستان آن را علیه افغانستان استفاده کرده است.

سپنتا در خصوص اینکه چرا رابطه روسیه و آمریکا در قضیه افغانستان خراب شد بیان داشت: ما تا سال 2014 با روسیه مناسبات بسیار خوبی داشتیم. در سال 2013 بود که پوتین به رییس جمهور افغانستان گفت که ما با آمریکا در بسیاری مسایل اختلاف داریم اما در مساله افغانستان توافق داریم. آنچه که بعدها بوجود آمد باعث شد که روس ها کوشش کنند به عنوان یک قدرت بزرگ نظامی افغانستان را به یکی از میدان های بزرگ رقابت خود تبدیل کنند. این یک تاثیر است. در مورد اینکه چه کسی مسوول خراب شدن رابطه افغانستان با آمریکا است علی رغم تنش هایی که میان دو کشور متحد وجود داشت ما رابطه بسیار خوب با آمریکا داشتیم قرارداد همکاری استراتژی امضا کردیم و قرارداد امنیتی تدوین شد اما در یک قضیه ما اختلاف داشتیم آن هم در نحوه برخورد با پاکستان بود. اختلافی که تا زمانی که من در اداره بودم و خبر داشتم ما هیچ توافقی نداشتیم.

وی، باعث فساد در افغانستان را خارجی ها می داند و می گوید: در مورد فساد هم باید بگویم که در دورانی که من در حکومت بودم هیچ وقت بیشتر از ده درصد از کمک های بین المللی به افغانستان صورت نگرفت. پس این فساد از جانب خود خارجی ها بوده است. اما من در مورد شخص خودم با گردنی بلند می توانم بگویم که من با فساد مبارزه کرده ام.

سپنتا در ارتباط با موضعی که افغانستان باید در تنش های منطقه بگیرد بیان داشت. ما در مقابل تنش ها در غرب آسیا که کشورهای بزرگ منطقه ای مانند ایران و عربستان صعودی و آمریکا بر سر تسلط و هژمونی بایکدیگر رقابت می کنند به عنوان یک کشور ضعیف و آسیب پذیر باید در این کشاکش ها شریک نشویم و خود را کنار بکشیم. ما باید در کشاکش یمن شریک نشویم. در مشکلات سوریه شریک نشویم. در عراق شریک نشویم و این هم به این معنا نیست که ما یک سیاست پر از تنش را با ایران داشته باشیم.

وی، در خصوص موضعی که افغانستان باید از تقابل پاکستان با هند بگیرد گفت: باید به پاکستان اطمینان داده شود که از جانب افغانستان هیچ تهدیدی متوجه پاکستان نخواهد بود و ما در این مورد باید بی طرفی خود را حفظ کنیم. این بی طرفی هم به این معنا است که منافع افغانستان را در نظربگیریم و به استقلال کشورها احترام بگذاریم. اما در کل هرچه زودتر باید این جنگ و کشتار و خونریزی باید پایان داده شود.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سپنتا
آمریکا
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   اگرمشاورامنیتی باشی باز وفاکرده واگرنباشی وفانکرده

>>>   کسیکه سابقه سالها تدریس در دانشگاها حتی در دانشگاهای المان را دارد و سیزده سال سابقه کاری در دولت کرزی را دارد ادعا میکند که امریکای جنایتکار به وعده خود وفا نکرده است. کسی نیست که از اقای اسپنتا سوال کند که ایا امریکاییهای جنایتکار تا بحال غیر از کشتارهای بیرحمانه مسلمانان طالب و داعش سازی کاری خوبی دیگر انجام داده است.

>>>   آقاي سپنتا بعد از ..... چهار زانو زدن؟ اين داد و فغانت از براي مطرح شدن و به قدرت ماندن است. الان خيلي دير شده . وفاداريت به ملت معلوم شد.

>>>   همی امریکا قبلا گفته بود تاسال 2016 نیروی هوائی تکمیل میشود کو؟ چی شد ؟؟

>>>   ای ساده ای ماو تسی تونگ!)بحای ساده هی خدا*
امریکا در کجا به تعداتش عمل کرده که در افغانستان نکرده هههه هههه

>>>   آمریکا عمل کرده لاکن خود ما عمل نکردیم چوروچپاول کردیم گناه خیانتهای خودرا به امریکا حواله نکنید

>>>   اسپنتا اول نوکر اشغال و بعد مخالف. اگراشغال آنوقت خوب بود حال هم خوب است؟

>>>   اسپنتا آنوقت که گفتم که افغانستان نسبت موقيعت جغرافيايي بايد غير مسلک باشد گفتی چون شما تخصص خود را در عدم آنسلاک يعنى کنفرانس باندونگ گرفته ايد نه بايد ما غير مسلک باشيم. کجا کند عاقل کارى که باز ايد بيشمانى. ترکى، آمين، ببرک، نجيب، حضرت، ربانى، عمر، کرزى، غنى سهوه ميکنند يا قبل از مرک و يا بعد از مرک مي کويند سهوه شد. لعنت به اين همه واين همه مشاوران بى عقل و نالايق مزدور و غلام که در فروش وطن دخالت مستقیم داشتند و هنوز دوام دارد.

>>>   جناب داکترصاحب به شما بسیار احترام دارم. ما افغانها کارهای خانگی خود را بدرستی انجام نداده ایم.شما بهترمیدانید و در وزارت خارجه ماموریت داشتید که برادران پشتون ما در رآس وبرخی از حلقات دیگر اقوام که تعامل با کرزی داشتند؛ مانند پنجشیریها و غیره چه نوع فشارهای را بخاطر مقرری پسران ،برادران و خویشاوندان خود بالای شما وارد می ساختند.شما همین قسم مقایسه کنید. آیا غفارکرزی،مجید کرزی،عزیز کرزی،عبدالملک قریشی،برادر عبدالملک قریشی که در حادثه قندهار به شهادت رسید ونیز چندین شخص دیگر از اقارب و خانواده کرزی کدام دستگاه دیپلوماسی را خانده بودند و کدام تجربه دیپلوماسی داشتند؟ که همه شان از جمله اشخاص طراز اول سفارت خانه ها بودند ایا این فساد،خیانت،قانون شکنی و کشور را بسوی بی ثباتی سوق نمیداد؟ آیا ظلم نبود؟ ایاکشور را به بی ثباتی سوق نمیداد؟ایا دلیل جنگ طالبان را تقویت نمی بخشید؟.جناب سپنتا صاحب خودت شاهد حال بودید که اقای سیدطیب جواد یکی از سفرای موفق کشور بود و شب و روز تلاش داشت تا به مردم خدمت کند؛ بسیار به سادگی بخاطر خوشنودی اکلیل وی را طی یک دسیسه برطرف نکرد و به عوض آن اکلیل خاین را سفیر نساخت،بخاطریکه سیدجواد بیچاره هزاره بود، آیا در ادبیات شما و وجدان شما اینگونه اعمال چه معنی دارد؟لطفا اینگونه موضوعات را خودت بهتر میدانی ولی در کتابت از اینگونه موضوعات هیچ اشاره نکرده اید. آیا شما در جریان نبودید که آقای بشیر محبت چندین بار منفک و دسیه فساد وی نیز به سارنوالی رسیده بود و ده ها قضیه دیگر... ولی امروز بازهم سفیر کشوری است که دومین کمک کننده برای افغانستان است(جاپان). آیا آقای حکیمی، زاخیلوال و همایون حمیدزاده شریک دزدی نبودند؟ و صدها داستان دیگر. جناب داکترصاحب من روی محور فساد که قوم گرایی است صحبت میکنم که تمامی برنامه رفایی،انسانی،عقلانی و اقتصادی افغانستان را برباد نموده است، و اگر کدام یکی از این موضوعات دروغ باشد لطفا برایم روش سازید. این برادران که تحت نام پشتون افغانستان را به تاراج بردند این خیانت نیست. از یکطرف ادعا دارند که ما 200 سال حکومت کرده ایم، ما 80 فیصد افغانستان را تشکیل میدهیم، از طرف دیگر این دزدان و رهزنان که دیگر اقوام مظلوم افغانستان را یا حرامی و یاهم مگس خطاب میکنند، انقدر وحشی و بی شخصیت و خاین هستند و دعوا پشتونستان را نیز دارند؛ پس چرا پاکستان با ما جنگ نکند؛ اینگونه موضوعات دلیل برقوت جنگ از طرف پاکستان میشود. این کثیفهای که به نمایندگی از قوم خوب پشتون نمایندگی میکنند باید خنثی شوند،پشتونهای اصیل نیز از دست اینها برباد شده اند . جناب سپنتا صاحب ایا در سطح جهان تا هنوز مانند حمید صدیق ریئس تشریفات وزارت خارجه کسی را دیده بودید، ایا به سطح جهان دیده یا شنیده اید که وزیر مالیه در واشنگتن دی سی و وزیرمالیه قبلی 1300 دالر امریکایی را در کانادا سرمایه گذاری کرده باشد آنهم مال ملیت مظلوم و بیچاره....ووووووو در این موضوع امریکا،پاکستان و ایران چه تقصیر دارد چرا اول خود را اصلاح نمی سازیم. از شما خواهشمندهستم که شما یک شخص مطرح کشور و نیز قلم رسا دارید به اساس و اصل موضوع بپردازید و یک کتاب بطور حقیقی و واقعی بنوسیدتا افغانستان ر ا نجات دهد .خاینین ملی اسما با پروژه ها و مقدار پولی که به خارج برده اند معرفی نماید در غیر آن هیچ فایده ندارد. با عرض معذرت موضوعاتی را که درکتاب قبلی تان اشاره نموده اید موضوعات است که سالها روی آن تبصره داشته است شما اکثرا از اخلاقیات صحبت نموده اید؛؛؛جناب سپنتا صاحب گروپ فاشیست همه اموال افغانستان را به تاراج برده اند افشا نماید...یادگار یا قهرمانی برای خود کسب نماید. در موضوع مظلومیت ایران یک مقدار بنوسید که این کشور سالهاست تحت تحریم قرار دارد و فاشیستهای افغانستان تلاش دارند تا به دستور انگلیس جلب توجه نماید.
بااحترام
یکتن از شاگردان نهایت صمیمی ات

>>>   شما آقای سپنتا تاریخ مصرف تان سالهاست گذشته وقتی تو از مکتب بنیادی و خط فکری ات سقوط کردی و آغا بلی کرزی شدی گلمت به صفت روشن فکر روشن ضمیر جمع شد و هر طرف دهن انداختی و به همه گان تاختی و اصلیتت را افشا کردی و در رکاب دشمنان وطن قرارگرفتی و در هرمورد فتوای سیاسی دادی و سرمایه اندوختی و روی هرچه مبارزین دو آتشه مکتب خود را سیاه ساختی.خوب سر به گریبان ببر که کی جنایکارتراست حیف نام زادگاهت که به آن منصوب استی.
خارکش

>>>   والله دلم به این دانشمند کاغذی میسوزد بیچاره در دوران چند سال وزارت خارجه ومشاورت امنیت ملی تاهنوز ندانسته که کشورش تحت اشغال وگرداننده ای امور خارجی ها اند نه داخلی ها در هر بخش قدرت اصلی وتصمیم های اساسی را انها دارند ومیگیرند وداخلی ها به شمول او وکرزی سمبول بیش نبودند ونیستند در شعله ای ها به این اندازه نادان وکم فکر را سراغ ندارم ویا این که همه ای موضوعات ومعلومات هارا دارد ومی فهمد به دستور وقصدا روی دیگر سکه را روی میکند تا ملت عزیز را اغفال نماید وبا این کاز وظیفه ای محوله را که برایش سپرده اند انجام میدهدگاه به تعریف بی مورد کرزی بر می اید وبعضا از خارجی ها ارزوهای لا طایل وبیجا مینماید در حالی که خود کرزی به وضوح از در اختیار داشتن بیرونی ها فضا وزمین واداره ای امور همه را اعتراف مینماید وخود وخلف نا خلف خودرا ناکاره وبی اراده وفاقد قدرت واجراات عملی میداند ولی سپنتا هنوز اصرار دارد که باید امریکای هابه عهد ووعد شان عمل نمایند البته شاید انها کسی را درین ویران سراطرف نمیداندواینجا را مال وملک خود به حساب اورده اندکه هست ازین رو خود مختار کل وکل اختیار اند هرچه انجام دهند از روی استحقاق بشمار می اورند
نادر نادر پور گرمسیری

>>>   سپنتاصاحب لطفا مشکلات اصلی را با مردم درمیان بگذارید. تا راه حل ایجاد شود. فساد،تبعیض قومی،دوتابعته ها،موجودیت ستون 5، موجودیت جواسیس و غیره.
در این صورت مسولیت شما کاملا اداء میگردد این موضوعات دیگر هیچ فایده ای ندارد.
زابلی

>>>   همین تو (سپنتا) نبودی که دو سال تمام برای امضای دوقرارداد (سترادیژی و امنیتی) با امریکا تبلیغ کردی؟ که این قرار داد ها به نفع مردم است، باید امضا شود.
حالا با تمام دیده درائی ادعا هم داری که امریکا به تعهدات خود عمل نمی کند.
جواب اینهمه بَردگی و وطنفروشی ترا کی بدهد؟ تو چوکرۀ کرزی!

>>>   سیاست در افغانستان تازه شروع شده و ادامه دارد
انتقاد و پیشنهادات زیاد هستند.مسئله بغرنج وپیچیده افغانستان با خواندن چند کتاب ویا با گفتن چند لغات سیاسی حل نمیشود.باید تمامی جوانب مسایل دنیاومنطقه کاملا با درنظر بگیریم بعد قضاوت کنیم.

>>>   اينها سمارق هاى زهرى اند كه در اثر غرغر طياره هاى b52 أمريكا سر زده اند وجز ضرر كدام مفاد براى ملت ومردم ندارند . براى غصب جوكى وبر كردن كيسه هاى خود أمده اند .

>>>   بنده با نویسنده که خود را شاگر شما معرفی کرده است موافق هستم.جایگاه شما هم در سیاست افغانستان وهم در جامعه جهانی تأثیر گذار است باید از خیانتهای قومی پرده برداشت و این حقیقت تلخ را با روشنفکران پشتون نیزشریک بسازید بعدا طی یک برنامه وسیع آنرا بنویس تا افغانستان نجات پیداکند.زمانیکه تمام معیارها و تصامیم قومی وزبانی باشد ما چرا موفق شویم؟ ما چرا از کسی دیگر گیله داشته باشیم، ما افغانها خود ما بزرگترین دشمن این کشور هستیم و شما که موضوعات اصلی را کتمان میکنید به زیان شما نیز است.مردم همه درک میکنند که حقیقت از چه قرار است ولی افشای موضوع از طرف شما به موضوع بزرگی و برجستگی وارد می سازد.
زلگی ارغندیوال


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است