نظام فعلی، اراده برگزاری انتخابات را ندارد
تا حال زمانبدی و برنامه عملی و جدی که بتوان با آن انتخابات را در تاریخ جدید برگزار کرد نیست اما راهی دیگری هم وجود ندارد و باید انتخابات را امسال برگزار کنیم 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۴۹    ۱۳۹۷/۱/۱۶ کد خبر: 149395 منبع: پرینت

اگر انتخابات امسال برگزار نشود در واقعیت امر یک ضربه بزرگ به مشروعیت دولت زده می شود و هرگونه کوتاهی در اینکار مشروعیت کل نظام را زیر سوال می برد.

سرانجام پس گذشت چندین ماه از اما و اگرهای انتخاباتی، کمیسیون انتخابات سه ماه مانده به 16 سرطان سال 97، تاریخ جدیدی برای برگزاری انتخابات را اعلام کرد؛ درحالیکه برگزاری انتخابات در تاریخ جدید نیز تردیدهای جدی وجود دارد تیفا از اعضای کمیسیون های انتخاباتی خواسته است که اگر در تاریخ جدید اعلام شده انتخابات را برگزار نکنند، از سمت هایشان استعفا دهند و برای ادمه این حکومت نیز فکر دیگری شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، محمد عزیز رفیع رییس مجتمع جامعه مدنی افغانستان در گفتگو با "یک" درخصوص نزدیک شدن به آغاز برای برنامه های انتخاباتی و پروسه ثبت نام رای دهندگان گفت: سه مساله اصلی مشروعیت انتخابات، اعاده حیثیت کمیسیون های انتخاباتی که در گذشته تمامی اعتبارشان را از دست داده اند و راهکارهایی که منتج به نتایج معتبر بشود در انتخابات پیش رو مطرح است.

رفیع بیان کرد: اگر کمیسیون های انتخاباتی و دولت نتوانند این موضوعات را مدنظر بگیرند و به نتیجه محسوس برسانند انتخابات درستی برگزار نکرده اند و نتیجه برای مردم قابل قبول نخواهد بود.

رییس مجتمع جامعه مدنی افغانستان کمیشنران کمیسیون را افراد باظرفیت می داند اما درمورد اراده سیاسی نظام فعلی بر برگزاری انتخابات شفاف می گوید: مشکل اساسی در اراده سیاسی در برگزاری انتخابات شفاف است که آیا حکومت وحدت ملی واقعا خواستار و طرفدار برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه هست یا خیر!

وی به نواقص پست ها در کمیسیون های انتخاباتی اشاره کرده و تصریح کرد: فرصت برای کار اصولی و منظم کمیسیون های انتخاباتی مساعد نشده است و آنها منتظر هستند که دولت مشکل شان را حل کند؛ این تعلل ها نشان می دهد که اراده سیاسی در نظام برای برگزاری انتخابات شکل نگرفته است.

رفیع درباره تاریخ جدید برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها ( 28 میزان 97) اظهار کرد: تا حال زمانبدی و برنامه عملی و جدی که بتوان با آن انتخابات را در تاریخ جدید برگزار کرد نیست اما راهی دیگری هم وجود ندارد و باید انتخابات را امسال برگزار کنیم.

این آگاه سیاسی با تاکید بر اینکه نظام سیاسی افغانستان باید مشروعیت خود را از انتخابات بگیرد می گوید: اگر انتخابات امسال برگزار نشود در واقعیت امر یک ضربه بزرگ به مشروعیت دولت زده شده و اگر در اینکار کوتاهی شود مشروعیت کل نظام زیر سوال رفته است.

رییس مجتمع جامعه مدنی کشور با توجه به نزدیک شدن تاریخ ثبت نام رای دهندگان (25 حمل) اظهار کرد: نظام سیاسی مکلف به تدویر انتخابات است اما گردانندگان اصلی انتخابات مردم هستند و اگر آنان در انتخابات اشتراک نکنند انتخابات به مشروعیت و پیروزی نمی رسد.

وی، درخصوص عواقب اشتراک پایین مردم در انتخابات می گوید: اگر مردم در انتخابات پیش رو شرکت نکنند مانند دور گذشته خواهد شد یعنی اشتراک مردم پایین و آرا بالا می شود؛ حضور کم مردم زمینه سو استفاده را فراهم می کند اما اشتراک بالای آنان ضمانت تدویر انتخابات عادلانه است.

رفیع افزود: باور این است که اگر مردم در انتخابات حضور پر رنگ داشته باشند تقلب کمتر خواهد شد و به همان پیمانه مشروعیت انتخابات و شفافیت بیشتر است.

کد (26)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
انتخابات
عزیز رفیع
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است