هزاره فروشی
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۳۶    ۱۳۹۷/۱/۵ کد خبر: 148970 منبع: پرینت

این روزها از تبعیض علیه هزاره‌ها زیاد می‌خوانیم. نتیجه‌گیری داورهای ستاره افغان در جشنواره سیزدهم این برنامه باعث شد تا زخم ما دوباره باز شود. راستش برنامه ستاره افغان فقط یک بهانه است. قلب ما هزاره‌ها آنقدر از تبعیض خون است که اندک ضربه‌ای بهانه‌یی روزها گریستن را به ما می‌دهد.

اگر شما از اقوام دیگر هستید و این گونه نوشته‌ها را می‌خوانید، شاید بگویید این مردم عادت کرده و حرفی جز ناله و شیون بلد نیستند. راست می‌گویید. انسان با بی‌عدالتی عادت نمی‌کند. شما یک نفر را پنجاه سال در شرایط نابرابر با دیگران قرار دهید، همان روزی که صدایش به جایی برسد شروع می‌کند به شکایت. اگر شکایت نتوانست ناله می‌کند.

بگذارید یم نمونه بدهم. جدایی از اینکه هزاره‌ها حق ندارند در پست‌های کلیدی گماشته شوند و تعداد هزارها در دولت نسبت به نفوس این قوم خیلی اندک است و توجه خاصی به توسعه هزاره‌جات نمی‌شود و هزاره‌ها در هیچ معادله‌ی (جز رای‌دهی) جدی گرفته نمی‌شوند، همین امروز ما در کشور خود کاروباری داریم به اسم هزاره فروشی. من از تاریخ حرف نمی‌زنم. از همین لحظه که شما این متن را می‌خوانید حرف می‌زنم. زن و مرد هزاره فروخته می‌شوند. مثل جنس. مثل همین مبایل یا کامپیوتری که مقابل شما است.

باور ندارید بروید قندهار. سپس بروید در ولسوالی بولدک. در نزدیکی‌های مرز در یکی از رستوران‌های کنار سرک بروید. یک چای طلب کنید و آرام بنشینید چای‌تان را نوش جان کنید. پس از چند دقیقه یک برادر پشتون اچکزی سرمرزی سرش را داخل رستوران می‌کند و از صاحب رستوران می‌پرسد، «هازاره لري؟»

روزانه هزاران نفر از مرز افغانستان عبور می‌کند و به طرف کویته پاکستان می‌رود. در این میان صد-دوصد نفر هزاره هم هستند. دیگران آرام از مرز عبور می‌کنند و با نرخ معمولی به سفر می‌روند. هزاره اما فرق می‌کند. اول باید برود در رستوران قیمتش را چانه بزند. بعد رستوران‌چی وی را به موتروانی می‌فروشد که از مرز عبور می‌دهد. وقتی وارد خاک پاکستان شد موتروان مرزی هزاره را به موتروان آنسوی مرز می‌فروشد تا به کویته برده شوند. موتروان‌های آنسوی مرز عین همین موتروان‌ها هستند. افغان هستند. از افغانستان‌ هستند اما تابعیت پاکستان را گرفته‌اند. حتی اگر پولیس پاکستان دست از هزاره‌ستیزی بردارد، برادران خود ما دوباره می‌روند و از پولیس پاکستان می‌خواهند تا چند هزاره را اذیت کند که کاروبار هزاره فروشی از رونق نیافتد.

شما تبعیض را زمانی با تمام جان خود حس می‌کنید که هم‌وطن خود شما، شما را مثل کالا بفروشد و بخرد. حالا خود قضاوت کنید. ما از تبعیض ننالیم، کی بنالد؟

موسی ظفر


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
هزاره
موسی ظفر
نظرات بینندگان:

>>>   اقایی ظفر ضرورت به ناله و فریاد نیست سه دهه پیشتر در دوران سیاه به اصطلاح. مجاهد وقتیکه از دره صوف و بامیان به تخار و ولایت های شمال میرفتید وضیعت بدتر از این بود همین برادران که حالا خود را مظلوم ترین مردم. میګوید ظالم ترین برادران بود در رستورانت های بامیان برایت میګفت که نشسته خواب میکنی و یا دراز قیمت نشسته کم بود و دراز خوابیدن زیاد ان بیچاره که پول نشسته را هم نداشتند از مجبوری می پرداخت و اګر پاها را در خواب دراز میکردی شش چند جریمه بود حتا امکان مرګ.و برادران ترکمن و ازبک وقتی از این ساحه عبور میکرد سرهای شان بریده میشد سلاخ و اسپ های ایشان را غارت میکرد دو دهه پیشتر وفتیکه از کوته سنګی به جاده عبور میکردی همین برادران مظلوم هزاره ایستاد میکرد و میګفت که بګوید قروت و اګر درست تلفظ نمیکردی باز قیامت را در همان لحظه تماشا میکردی و اګر از پوهنتون کابل به کارته سه و چهار میرفتی باید اولتر تمثل رقص مرده میکردید و هزاران فجایع دیکر که قلم و زبان از ګفتارش عاجز میماند و شما هزاره مظلوم خوشبخت هستید که ارام و بدون کدام خطر جانی به منزل میرسید. ولی ګله برای چی ؟

>>>   این همه بخاطر آن است ما هزاره ها جنس بدل هستیم واصل ونسب نداریم گاهی ایرانی میشویم گاهی مغلی چون خودرا افغان نمیگویم باید درهمین وضعیت باشیم جان بیرار
هزاره

>>>   بــه آنچه خلاف کاران عمل میکنند برای هیچکی پسندیده نیست ، کجای این حکومت شتری راست است که بتواند این کجی ناروا را درست واصلاح بسازد
اینکه سیاه دلان سیاه کردار چی می گویند وچی میکنند عیب از برادر هزاره ما نیست بلکه عمل یک گروه نادان وبی خبر است ،
اما آنچه خداوند به برادران هزاره ما اعطا کرده جای شکر را برای شان دارد
مردمان صادق مودب با دانش درستکار متواضع متدین زحمت کش ومبتکر ،درمکاتب اکثرا اول نمره جوانان عزیز هزارما هستند ، بیشترین مهارت درتکنالوژی ،علوم عصری ، حتی همین چند روز پیش یک جوانی درجاغوری موتری را فعال ساخت که بدون تیل با برق سولر حرکت میکرد این گونه مثال ها زیاد است ،
بهر صورت این مشکلات سپری شدنی است درمحایبه با سی سال قبل فعلا بهتر است سی سال بعد ازین هم بهتر میشود تا آنکه بالاخره زمانه تسلیم کسی میشود ومیدان به کسی تعلق میگیرد که صاحب هنری باشد نه تنظیم وقوم سمت
افتخار میکردم اگر من هم هزاره می بودم!
( ر )

>>>   اما تبعیضی آشکارا را که تلویزیون طلوع به نمایش گذاشت واقعن تهوع آور بود. قاعده ی بازی در تمام دوران مسابقه به اساس رآی مردم بود اما درآخرین لحظه این قاعده تغیر می کند و آرای مردم نادیده گرفته شده و داوران در یک برنامه ی از پیش تهیه شده نفر دوم را اول می سازند. خوب واضح است که منصور جلال زاده ارکان موسیقی را بلد است اما قاعده ی بازی تنها رای مردم بود. این درست همان کاری بود که در انتخابات ریاست جمهوری اخیر رخ داد و آن نقض دموکراسی بود که نتیجه اش را هم می بینیم. پس کامپینی وسیعی باید برای اصلاح طرز دید رهبری و مدیریت طلوع نیوز صورت گیرد.در مملکتی که اخلاق رسانه ی و حقوق بشر مراعات نمی شود باید همین طور شود. اگر در دنیای دیگری این کار می شد مصطفی هنر جو حق داشت به دادگاه شکایت کند.

>>>   واقعاً نکته خوبی اشاره کردی

>>>   یک افغان پشتون .....فکر کرده است با انتشار نظر خود در نقش بدل هزاره میتواند هویت ما را اوغانی کند
هزاره نه مغول است و نه پشتو و نه تاجیک و نه اوغان هزاره هزاره است از خانواده فارسی زبانان با گویش شیرین هزارگی میباشد.

>>>   آقای ظفر:
درمقاله دورود رازشمامعلوم نشدکه شماازکی می نالید، نکات جالبی رادرآن خواندم، مثلادرجایی گفته ایده هزاره هاحق ندارند درپستهای کلان گماشته شوند،به گمانم منطق شما کروکورشده است، معاون دوم رئیس جمهورکیست؟ معاون دوم اجرائیه کیست، رئیس شورای صلح کیست؟ معین امنیتی وزارت داخله کیست؟ وزیرترانسپورت کیست؟ وزیرتحصیلات کیست؟ سخنگوی رئیس جمهورکیست؟ قوماندانان امنیه والیهای بیشمار وروسای بیشمار هزاره ،ده ها وکیل پارلمان، بچه های خلیلی و محقق که درهرکجا سفیرو رئیس انداز کدام نسل اندیااینکه اینها ازنسل هزاره نیستند وازنسل مغل اند، یااینکه اشتهای شماکابینه، ریاست جمهوری،پارلمان ووالی هارابرای هزاره هامیخواهد، اگراینطوراست بروید دردایکندی حکومت خالص هزاره بسازید تاارمانهای تان پوره شود، درغیرآن خودت رابیشتر مسخره نکن.
هموطن شماازکابل

>>>   اکثر هزاره ها ......هستند و با ایران به تماس هستند و می خواهند مناسبات خود را با دیگر اقوام توسط جنبش روشنایی و تظاهرات توهین امیز ر در خارج به نظام فعلی باعث میشود که نفرت مردم در مقابل هزاره ها زیاد شود که گناه خود هزاره های خوش باور است که توسط باداران شان تحریک میشوند و باعث تباهی خود هزاره ها خواهند شد
بصیر نظری

>>>   همان نفر گفت هزاره ها نفر را بکوته سنگی به خاطر کروت کشته جواب بگوم همی تروریستی ها همیشه برادران ناراضی باید همان آدم باشه یا مسل دوستم باشه واگر نه تخم ما وتورا درافغ نمیمانه جواب ازآن برادر معاون دوم هزاره نست یک خایمال بیغرت است رایس شورا صلح سمبلیک فقط ازهفت هزاره چار نفر ده دولت اینها را به جامعه جهانی وبه دیگر اقوام بگوییند ازهمه اقوام هست ولی هزاره‌ها درشرایط سخت گرفته درس می‌خواند ولی کار ندارد ولی یک چیز هست واقعا مظلومیم واگر دیانت حفظ کنیم شاید این روزها بگزرد

>>>   آقای ظفر ، گرفتن پست دولتی و مقام های بلند درد هزاره ای کراچی کش و خادم و شاگرد رستوران و مزدور کار و دهقان را حل نمیکند در طول سال‌های متمادی در حکومات گذشته هم پست های بلند برای هزاره ها مد نظر گرفته شده بود و این به خانواده های اشخاص با کرسی های بلند مفید تمام شده و آنها صاحب پول و دارایی شدند.مانند سایر ملیتها ، طور مثال اشخاص و افراد وابسته به احمد شاه مسعود که در دستبرد معدن زمرد دست آزاد داشتند ، امروز از جمله ای ملیونر ها در افغانستان اند و لی هزاران پنجشیری هنوز هم در فقر به سر میبرند ، لیست طویل از و ظایف بلند داده شده به هزاره ها معنی تامین حقوق ملیت هزاره نیست زیرا این وضعیت کمک به مافیای هزاره که هم معاشات بلند از کیسه ای دولت میگیرند و هم هوای ارتباطات نزدیک با ایران را در سر دارند می‌باشد. دوستان هزاره ای ما به جای در خواست مقام و رتبه به مسایل اساسی و ریشه ای توجه کنند به ملیت شان خواهد بود. گر چه هزاره ها نسبت به سایر اقلیت ها در افغانستان به خصوص کابل در طی چهل سال از لحاظ اقتصادی ، اجتماعی دست به موفقیت های چشمگیری یافته اند.بخصوص در سال‌های حاکمیت جمهوری دموکراتیک افغانستان . اما برادران هزاره کمتر از چنین موفقیت ها یاد می‌کنند.
کنشگا


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است