خیانت عطا و بلخی که رها شد
عطا در معاملهِ بلخ تسلیم شد بلکه خیانت کرد به تمامی مردمی که حاضر به فدا کردن جان برای مقابله با استبداد و قبیله گرایی بودند، عطا خیانت کرد به جمعیت، تاجیک و تمامی خون هایی ریخته شده برای جبهه مقاومت 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۰۰    ۱۳۹۷/۱/۴ کد خبر: 148943 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)،جنجال بلخ که طی سه ماه گذشته بدل به نبرد رودروی غنی و عطا شده بود در چرخش والی برکنار شده از مواضع نسبت به حکومت همزمان با سال جدید به توافق دو طرفه رسید و در حالی که دولتمردان از دشمن به متحدان راضی و ناراضی بدل شده اند مردم باردگیر بازنده بزرگ میدان بودند.

نکته تاسف برانگیز رویداد بلخ، بی پروایی سیاستمداران در مواجه با مردم می باشد به طوری که عطا تا چندی قبل برای نمایش قدرت خود از تظاهرات سراسری به سوی کابل گفت بدون در نظر گرفتن عواقب ناگوار آن و اینک در سخنرانی آغاز سال با نرمش از ریاست جمهوری قدردانی می کند.

مقامی که در گذشته نیز با پشت کردن به حزب جمعیت و دور زدن عبدالله در توافق با ارگ به نتیجه ای جز برکناری از بلخ نرسید باردیگر همین مسیر را با اشتباه های بزرگ تر طی کرد در حالی که انتخابات ریاست جمهوری نزدیک است و دیگر نه ولایت دارد و نه محبوبیت و مشروعیت سیاسی.

در این میان، زمانی عطا تسلیم سلطه گری ارگ شد که از شمال تا جنوب و حتی جنرال رازق در حمایت از وی به پا خواستند تا سدی در برابر نظام نامشروع و قبیله گرایی حکومت وحدت ملی باشد اما تمامی معادله ها در یکه تازی والی برکنار شده برهم خورد آنهم در ازای چند وزارت و کنسولگری.

ضعف رهبری حزب جمعیت در کنار اختلاف های گسترده درونی سبب شده است که هر کدام از مقام های آن به جای اتحاد و تحقق اهداف حزبی و قومی در پی منافع شخص باشند و به همین دلیل، ماه ها مذاکره تیم این حزب با ارگ به جایی نرسید تا اینکه عطا خود وارد معامله شود.

عطا محمد را می توان آینه تمام قد سیاست افغانستان دانست، رهبری که با نام جهاد بدل به امپراطور شمال شد و دوران با شکوهی را گذراند اما در زیاده خواهی همچون باقی رهبران قومی و جهادی زیر فشار حکومت از قدرت برکنار می شود.

سکوت اشرف غنی در برابر تهدید و انتقادهای تند والی برکنار شده نشان داد که سیاست حذف رهبران جهادی نه با فریادهای والی و نه در فشار داخلی در هم می کشند بلکه اگر قرار است افغانستان بدل به کشوری پشتونیزم شود با هر وسیله ای مهره های دردسر ساز از میان می روند.

از جانب دیگر، اتحاد ناهمگون میان جنرال دوستم، محقق و عطا محمد به دلیل سابقه دشمنی و اختلاف های قومی هیچ گاه یک اتحاد منسجم نبوده است و هر کدام به دنبال کسب امتیازهای بیشتر و تحقق منافع شخصی بوده اند و همین ضعف بدل به برگ برنده حکومت شد زیرا نه تنها معاون اول رییس جمهور در تبعید موضع روشنی در حمایت از برکناری والی بلخ اتخاذ نکرد بلکه عطا نیز سرگرم رسیدن به حداکثر منفعت بود تا تلاش برای بازگشت دوستم.

و همانگونه که هرات به عنوان قطب اقتصادی افغانستان در برکناری اسماعیل خان بدل به ولایتی ناامن با اقتصادی شکننده شد، بلخ نیز در برکناری عطا محمد مقر والی های قومی حکومت می شود تا ناامنی تمامی شمال را در برگرفته و دیگر از منطقه مقاومت جز نام چیزی نماند.

حمایت بی سابقه مردمی در ناامن ترین سال های دوران جدید از عطا محمد، می توانست سکوی پرتاب برای والی قدرتمند شمال باشد تا آنجا که ریاست جمهوری دگرباره در قومیت تاجیک را به تکرار برساند اما توافق با ارگ هم سرخوردگی در میان مردم به وجود آورد و هم نشان داد که این سرزمین تمامی رهبران با اقتدار خود را در گذشته از دست داده و هر آنچه مانده عده ای معامله گر با سیاست خیانت است.

اشرف غنی که اکنون به نیت خود در شمال رسید و آخرین پایگاه مقاومت را تصرف کرد نه تنها برنده بزرگ بازی برکناری و انزوا نیست بلکه رییس جمهوری می باشد که برای تحقق سلطه گرانه قبیله ای حاضر به فدا کردن مردم حتی هم تباران خود است.

و همزمان با ورود به سال جدید در هراس از حمله های گسترده تر از سوی طالب و باقی گروه های تروریستی، ولایت بلخ نیز در معامله والی، هراسان از آینده نامعلوم می باشد و در حالی که غنی سرمست از پیروزی در بلخ است همراهی همچون حکمتیار دارد، بی همتا در کودتا و نفاق.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نور
بلخ
جمعیت
نظرات بینندگان:

>>>   اسنادیکه اتمر صاحب از نور بدست آورده بود وقتی به نور نشانش دادند پاهایش به لرزه افتاد فورا توبه کرد واز رئیس جمهور وهیئت مذاکره کننده معذرت خواست وقول داده است که دیگر بی ادبی نکگند

>>>   در این حالت به زبان واضع کفته میتوانیم که نتنها مردم را فریب داد بلکه حزب جمعیت اسلامی را نیز به قهقرا سیاسی سوق داد ،انسانهای حزبی که در حزب خویش تهعد میداشته باشند باید نظر به مرام آن حزز رفتار کنند نه به خواهشات شیطانی خویش ، عطا نتنها در این پروسه باخت بلکه ذلت وعزت همه را از بین برد او. در مقابل یک انسان مریض مغلوب شد ویا شاید هم میلونها دالر گرفته باشد ،به هر حالت در موضوع عطا گناه هیچ کس بغیر از خودش نیست چون او. زیاد خود خواه وجاه طلب است به چیز های ناچیز اکتفا کرد او. باید مبارزه خود گرچه اصولآ از اول فهمیده میشد انجام نیک ندارد دوام میداد تا به مرام حقیقی خود نایل میشد ،حزب جمعیت اسلامی هم او را همراهی درست نمودند و عطا را تنها گزاشتند چون اعضای جمعیت در طول سالها در مقامهای دولتی زندگی تجمعلی و دارای بیش از حد جمع آوری نموده اند آنها به فکر مبارزه اساسی نیست
عبدالله ریحان

>>>   بعد از حادثه یازدهم سپتامبر و لشکر کشی امریکا و ناتو به افغانستان، امریکا غرض انتقالات نظامی خود خواهان یک تعداد پایگاه های نظامی در کشور های آسیای میانه شد. منجمله در ازبکستان و قرغزستان.
در قرغزستان امریکا موفق شد در پهلوی پایگاه نظامی روسیه، یک پایگاه نظامی برای خود ایجاد کند، اما در ازبکستان با مخالفت اسلام کریموف مواجه شد و از همین جهت او منحیث دیکتاتور و رژیم او منحیث رژیم دیکتاتوری قلم داد شده و با مخالفت امریکا و یک تعداد کشور های اروپایی قرار گرفت.
در قرغزستان نیز با آغاز جنگ های داخلی بخاطر قدرت، امریکا مجبور شد تا پایگاه نظامی خویش را ببندد. خصوصآ زمانی که کرزی به دولت قرغزستان اخطار داد که اگر پایگاه نظامی امریکا در قرغزستان بسته شود، ما گرانتی این را کرده نمیتوانیم که تروریزم به خاک قرزستان سرایت نکند و بدینوسیله دولت قرغزستان آماده شد که پایگاه نظامی امریکا را بسته نکند و کرزی خود را بالای بارک اوبا ما می ساخت که یکطرف ما منحیث دوست آب و نان به امریکا فراهم میکنیم و اما طرف مقابل با ما دشمنی میکند. بارک اوباما فکر کرد که از بودن همین پایگاه نظامی امریکا در قرغزستان که بواسطه کرزی باشد و کرزی بالای ما تیم بدهد، نبودن این پایگاه بهتر است و در نتیجه پایگاه نظامی قرغزستان بسته شد.
حالا که اسلام کریموف وفات نموده است و در عوض آن دولت جدید در ازبکستان رویکار آمده است، امریکا دوباره همان پلان های قبلی پایگاه نظامی در آسیای میانه را روی دست دارد و از تشکیل جلسه مذاکرات صلح و مبارزه علیه تروریزم در تاشکند شروع میشود و این که چه پلان هایی در مراحل بعدی وجود خواهد داشت، بعدأ معلوم خواهد شد.
بهرصورت موجودیت عطا محمد نور منحیث بازدارنده انتقال داعش و طالبان به سمت شمال و آسیای میانه در مزار، خلاف پلان های بعدی بود.
بنأ با مذاکرات مشترک دولت افغانستان و امریکا و ناتو با عطا محمد نور، او از ولایت بلخ صرف نظر کرد و منتظر کاندیاتوری خود یا بطور مستقل و یا هم در همراهی با اشرف غنی منحیث معاون اول او است.
زمانی که اسمعیل خان در معرکه خود را تنها دید، او از راه نزدیکی با طالبان و صلح با طالبان، میخواهد در دولت آینده مقامی برای خود در نظر بگیرد و اسحق گیلانی نیز با پاکستان.
درین میانه سیاست ترکیه در منطقه آسیای میانه که عضو ناتو و در عین حال منحیث یک کشور ترکتبار که از منافع و اتحاد ترکان و ایجاد امپراطوری ترکتباران در منطقه پشتیبانی میکند، بدرستی معلوم نیست که آیا با عضویت خویش در ناتو و منافع ناتو را بر منافع ترکتباری خویش ترجیح میدهد و یا منافع ترکتباری خویش را بر عضویت در ناتو ترجیح میدهد.
بهر صورت سیاست ترکیه در هر جهتی که باشد، مخالف سیاست روسیه در منطقه است و روسیه هیچکدام آن را قبول ندارد. زیرا تشکیل امپراطور دوباره عثمانی، باعث از بین رفتن نفوذ روسیه در منطقه آسیای میانه میشود و همچنان توسعه ناتو به آسیای میانه نیز باعث از بین رفتن نفوذ روسیه در آسیای میانه میشود.
هنوز ما موجودیت پیمان شانگهای در منطقه را که شامل کشور های آسیای میانه و جنوب آسیا میشود، در نظر نگرفته ایم که آنها در مجموع در قابل این تحولاتی که در آینده امکان پذیر خواهد بود، چه سیاستی را در نظر خواهند داشت، معلوم نیست.
اما آنچه واضح است این است که اگر احیانآ پای ناتو و امریکا از منطقه بیرون شود، برنده این بازی روسیه نه، بلکه چین خواهد بود. زیرا چین با امکانات بزرگ اقتصادی که دارد و با ایجاد سیستم راه های ترانسپورتی بحری و زمینی و شاهراه ها و خطوط آهن و صادرات سراسر دنیا و رشد درجه اقتصادی سالانه دو رقمی و از همه مهمتر یک و نیم ملیارد نفوس، هیچ کشوری به شمول روسیه و هند و پاکستان در مقابل آن مقاومت کرده نخواهند توانست و چین اولآ شاهرگ های اقتصادی منطقه را زیر تسلط خود خواهد آورد و بعدآ توسعه نظامی و پایگاه های نظامی و انتقال اتباع خود در منطقه و درنتیجه تسلط کامل سیاسی و اقتصادی و نظامی و کلتوری منطقه خواهد بود.
در قرن سیزدهم چنگیز خان با قدرت نظامی خویش قاره آسیا را زیر کنترول خویش آورد، در قرن بیست و یکم چین با قدرت اقتصادی خویش نه تنها قاره آسیا، بلکه کل دنیا را زیر تسلط خویش خواهد آورد.
هرچند دولت ترامپ با ایجاد تعرفه های گمرکی بالای اموال چینی و اروپایی طوری نشان میدهد که خواهان برطرفی کسر تجارتی امریکا با این کشور ها است، اما در خفآ همه رییس جمهور های امریکا منافع جیب خود را در نظرگرفته اند و با گرفتن رشوت از کمپنی های این کشور ها، به گفتار خود عمل نکرده اند. چنانچه کلینتن هانکانگ را به چین فروخت، جورج بوش عراق را به ایران فروخت، اوباما پیمان برجام را به ایران فروخت و دونالد ترامپ نیز تعرفه های گمرکی را به چین و اروپا خواهد فروخت.

>>>   اگرما قبلا میدانستیم که جمیعیت مدافع تاجکها است یکروز هم همرایش درجهاد تیرنمیکردیم آنوقت ما فکرمیکردیم که جمیعیت بخاطر اعلای کلمت الله جهاد میکند حا لا فهمیدیم که جهادش برای دفاع ازتاجها وبرضد پشتونها بوده است

>>>   معلم عطا برای یک چند نفر محدود امپراطوربود اما برای تمام مردم افغانستان یک ملیونر نارواازبرکت جهاد بود نه امپراطور

>>>   همو خط قرمز معلم صایب چطور شد
همچنان مارش ده هزار موتر بطرف کابل چه وقت روان میشود

>>>   عطا محمد نور یک آدم برفی بود با کوچکترین نور آب شد مردم فریب این معامله گر را خوردند مردم حیات خود را به خطر انداختن بخاطر این عطا محمد برفی سینه سپر کردند فکر کردند که یک مرد است نا مردانه میدان را رها کرد و مردم را سر کار گذاشت عطا محمد برفی خجالت آت باد آقای ادریس بارکزی ترا شناخته بود در یک مصاحبه گفت که عطا محمد نور کاری کرده نمیتواند بخاطر که پول دار است عطا به فکر پول های خود است نه منافع مردم عطا محمد نور مانند چوپان دروغگو مردم آزار اذیت شدن عطا محمد نور رویت سیاه شد نه پر نور.

>>>   من جمعیتی نیستم و فقط میدانم استخبارات کوچی زی حالا به کمک بعضی ساده لو ها ، آستین را بالا زده تا عطا نور را کاملا بد نام کرده و از سیاست و مردم ترد شود.گرچه عطا محمد نور زود و بدون اعلامیه کوچی زی در مورد توافق ، در روز سال نو این خبر را آشکار ساختاین را نباید میکرد.
حالا نباید منفی بازی را در مورد شان ادامه دهید تا جبهه کوچی زی قوی شود که خواست کوچی زی همین است بخاطر انتخابات پیش رو.
به امید اتحاد و همبستگی بین تمام اقوام و شکست فاشیست قومی که ای،اس،ای پاکستان به کمک آمریکا و غربی ها که در کشور ما پلان شده است.

>>>   گپ مردم وتعدادی جورنالیست ومحافل سیاسی یک حرفی است وان چیزی که محترم عطامحمد نور خودش بگوید چیز دیگریست.در تاریخ معاصر افغانستان مردانی چون عطا محمد نور کم داریم باید دید چه جریاناتی وچه برنامه هایی باعث شده تا عطامحمد نور از موضع خود عقب نشینی وبه رای ونظر ارگ تمکین نموده است وهرگونه پیش داوری در این خصوص فاقد منطق وبباور پذیر است.با نگاهی به پرونده کاری والی سابق بلخ وحتی قبلتر اقای نور مجاهدی بوده که در راه استقلا وطن دوش بدوش بزرگ مردانی به مثل احمد شاه مسعود شهید وباه عبدالعلی مزاری جنگیده است وبعد هم در پست وچوکی هایی که داشته سربلند بیرون امده .در چند سال اخیر بحیث والی بلخ اقدامات خوب در جعت اعمار وانکشاف بلخ وامنیت ان داشته که بسیار باارزش بوده بنآء باید از پیش داوری پرهیز کرد وچهره یک مرد سیاسی وارزشی کشور یعنی محترم عطا محمد نور را تخریب نکرد.شاید در یک وقت زمانی شما تصامیمی بگیرید که به مذاق دیگران خوش نیاید اما بعدها معلوم میشود شما هم اگر درجایگاه محترم نور بودید همین تصمیم را میگرفتید.باید تمامی اجزای پازل افغانستان رادر مورد این تصمیم اقای نور کنار هم قرار داد وبعدها تاریخ قضاوت خواهد کرد که باجریانات امنیتی ؛سیاسی وامنیتی شرایط امروز کشور تتصمیم اقای عطا به یک مدال شجاعت نیاز دارد.
داکتر عبدالرب آچکزی.

>>>   Salam
خطاب به تاجيكان ؛
من بر خلاف عده يى كه از روى كم خردى همه را تشويق و ترغيب مى كنند تا به بهانه ى اتحاد و اتفاق ، اعمال خصمانه افراد ِ آزمون شده و معامله گر را توجيه مى كنند و سرو صدا به راه مى اندازند تا هر گندى را از اين مردم تحمل كنيم ، از تجارب تاريخى تا تجارب اين هژده سال ا خير تاجيكان بايد آموخته باشند كه بيشتر از افراد و گروه هاى دزد و معامله گر ضربه ديده اند و حتا هويت شان در معرض خطر قرار گرفته است . بايد از خود بپرسيم كه معيار و سنجش هاى مان براى مدعيان رهبرى چيست !
آيا در سياست براى مان فهم دانش، صداقت ، اصول و برنامه مهم است و يا نه !
آيا به آينده ى سياسى مردم مان ارزش قايل ايم و يانه !
آيا تحمل و صبر هم سرحد دارد يانه !
آيا با اين برخورد هاى مصلحت آميز به جايى رسيده ايم !
و در فرجام از خود بپرسيم كه آيا واقعن سياست را مى فهميم و درك مان از مبارزه ى هد فمند و كارمند چيست !
توصيه من به نسل جوان اين است كه خود را چوپ سوخت چند دزد و لومپن نسازند و با معيار هاى بلند در سياست قدم بگذارند!

>>>   او حزب جميت نسوار پكها تفرقه تكه تكه تان كرد از اين هم بد تر شويد خوب نقطه ضعف تان را پيدا كرده بشرميد همه تان از بين رفتيد خود را هوشيار ميگيريد.

>>>   هنوز كجاست همه تان را ارگ بين تان تفرقه انداخت عطا نور زياد مقاومت كرد شما چوكي پرست ها كجا همرايش بوديد كه حالا باشيد فكر ميكنيد همه تان را وزير پيشنهاد ميكرد و سفير در أمريكا و كانادا شما پول پرست ها افسوس به حال تان.

>>>   Bagramian
اینکه عطا محمد نور خوب کرد که از کرسی ولایت بلخ کنار رفت یا به مقاومت خود یک تنه دوام میداد اکنون مورد بحث نیست. مهم این است که در این مدت به جز از بلخیان و مردم عادی چند ولایت همجوار هیچ کسی از به اصطلاح رهبری باقی مانده تنظیم جمعیت اسلامی به ویژه دردانه هاو دست آموزان حامد کرزی مانند: یونس خان قانونی، امرالله خان صالح، صالح محمد خان ریگستانی، بسم الله خان محمدی و ... با قبول ریسک و خطر مردانه وار در کنار عطا محمد نور ایستاده نشده اند و از خواستهای اساسی او مانند توزیع تذکره های الکترونیکی مطابق فیصله نخست شورای ملی ، تطبیق توافق نامه تشکیل حکومت وحدت ملی، اصلاح قانون انتخابات و تشکیل کمیسیون کاملآ بی طرف انتخاباتی و وغیره حمایت مستقیم و علنی نه کرده اند!
و حالا مانند نعت خوانان بازار های پر شلوغ اسلامی ملا وار نشخوار می نمایند که توافق و کنار آمدن عطا محمد نور با اشرف غنی خان احمدزی کار شخصی خودش است که به جمعیت اسلامی هیچ میانه و پیوندی ندارد و جمعیت اسلامی بر خواستهای سیاسی خود ایستاده و پافشاری می نماید.
اما، نمی گویند کدام خواست ها؟و چه نوع ایستاده گی ؟در کجا؟ و چگونه پافشاری؟

>>>   این عمل نور خلاف منافع ملی و احماقانه بود و شاید باعث قتل نور و مردمان خوشباور میشد مانند جنبش روشنایی و جنبش رستاخیز کسانی که طرفدار حرج و مرج است از خاطر پول و دارایی شان است که در خطر است
بصیر نظری

>>>   او مردم
یکبار در بارهٔ سوابق اشرار بی فرهنگ تحقیق کنید.بعدأ به سخنان شان گوش دهید.
در زمان حکومت داکتر نجیب الله ٪۹۸ قوماندان های مجاهدین با ( روس ها) و بعدأ با دولت نحیب پرتوکول قطع مبارزهٔ مسلحانه را امضأ کرده بودند.یعنی همهٔ شان پرتوکولی بودند.از پدران تان بپرسید که در بارهٔ اسلام (جنگی ها) که دربین مردم به سگ جنگی مشهور بود برایتان قصه کنند.اشرار پیوسته در بین خود در حال جنگ و زدو خورد چور و چپاول همدیگر بودند‌اکر زهر چسم عساکر خارجی مستقر در(بگرام) نباشد بازهم مثل حیوان های درنده بحان هم می چسپند. انها بخاطر دریافت پول،اعاشه و اباطه و مقام و منصب با سازمان های استخبارتی کشور های دوست و دشمن ارتباط داشتند و حالا هم دارند.اشرار فقط به دالر،یورو ،مقام منصب وخوش گذارانی و عیاشی باور و ایمان دارند.نه به
(خدا،قران،پیامبر،روز حشر،مردم ,ملت ،ناموس و دیگر مقدسات)باپر و ایمان دارند.تا دیروز اسلام به خطر بود ،حالا که اسلام آمد.منافع قون و قبیله در هطر است.مردم را احمق کرده کار خود را میکنند.وای به حال و روز مردم بیچارهٔ نادان که
( گوشت نوک چنگگ ماهی گیری) اشرار شده و مثل مرکب بی اراده اند و رهبران و قوماندانان اشرار
( از ۴۰ سال من بدینسو شاهدم که) انها را سوار شده میگردند....

>>>   افرادیکه پاک با تقوا وصاحب یک آرمان ملی نباشد نمیتوانند با حکومت شاخ به شاخ شوند استاد عطا ده ها نقطه ضعف دارد که از افشا شدن هرکدامش برای او بر ابر به مرگ است بهمین دلیل باید زود تسلیم گردد

>>>   خیانت نی بلکه بازی سیاسی خوب کرده
چی خودش والی باخ باشه چی نفر دست نشاندیش هردو یکی اَست و مفاد بیشتر به اقوام غیر پشتون هم داره.
استاد اماده میسازه خودرا بخیر به چوکی ریاست جمهوری..
و باید برای کاهای بلند و بزرگتر اماده گی بگیره نمیشه ۲ تربوز را به یک دست گرفت.
حالی سر فیلمی بود منطزر باشین تا اخر ساله بخیر...

>>>   استاد نور بهترين روش مبارزه را انجام داد، هم به نتيجه رسيد و هم بيني كسي خون نشد، موفقيت مزيد برايش ميخواهيم . اما دوستان جمعيتي كه خوش دارند از مرگ و درد ديگران سودي نصيب شان شود بايد با درد و مرگ خود تان صاحب چيزي شويد، اي كاش كه همه تان جرأت و شهامت عطاء نور را ميداشتيد. كوشش نمائيد زيست با همي و احترام بديگران را بياموزيد، متحد شويد، در فكر خدمت دين خدا و مردم باشيد، و شعار و أهداف جمعيتي كه از موسسان فقيد آن بجا مانده ، بجا آوريد، ولو اگر با گفتن الله غايتنا و رسول قدوتنا دوستان غربي خفه شوند.

>>>   Karimi
من بار دیگر به صراحت می نویسم که عطا و ارگ راست نمی گویند واز اعتراف صادقانه می ترسند زیدا هردو نوکر هستند وکس دیگر در جایشان باشد هم مثل این ها عمل میگند زیرا ایشان صلاحیت ندارند در کشوریکه سر باز و ریس جمهورش از یک دست معاش واعاشه شود وموقعیت جغرافیایش به ان دست ارزش حیاتی باشد و ملیارد ها دالر مصرف کرده باشد خون مردمش ریخته باشد تادولت مطابق میلش را سر گرده مردم سوار بسازد ایا جمیعت یا غنی که سالها تربیه شان کرد مخالفت کرده می توانند ؟ !!!! تکرار می نویسم بازی تا اول نوروز بخاطر دورنمای پلان امریکا بود .حتی امریکا حظوری با عطا ندید چنین حکم صادر کرد :
اگر میخواهی در دولت بمانی حکومت غنی و عبداله را احترامانه بپذیر و از بلخ کنار برو ما بخاطر حفظ ابرویت بینی خمیری میسازیم .
حال اگر در دولت و بلخ هدفم لیدر ارگ و لیدر بلخ است وجدانی زنده می بود مرگ وزندان را بخاطر خدا و مردمش ازین زندگی که هر روز بمیرد ترجیع میدادند و حقیقت را بمردم می گفتند چون این ها برنامه ای به این دولت و مردم ندارند همیش میگویند که شکر بی اب نشدیم '
جمیعت کیست چه بر نامه دارد ؟
ارگ از بیرون است برنامه اش از بیرون تنظیم میشود صرف از حلق ارگ انهم بکمک دو سفیر بیرون و پیاده میشود .
این را همه میدانند و اقای هژیر بیشتر نمی دانم بان ادبیات جامع که وی دارد چرا روشن نمی گوید زیرا گوش شنوا از سخنان اقای هژیر بیشتر است 'من اول صبح بروی سایت ایندگان بالا میشم وشب بعد از مرور ایندگان میخوابم .

>>>   Dehganpoor
اسحاق رهگذر :" نماینده ریئس جمهورهستم".
بله همه والی ها در افغانستان نماینده ریئس جمهور اند ، نه نماینده مردم به همین دلیل است که مردم ولایات افغانستان از والی های شان ناراض اند و کاری کردن نمی توانند جز اینکه تحمل شان کنند اما واقعیت در مورد جناب رهگذر انست که این آدم را استاد عطا والی مقرر کرده است نه ریئس جمهور و کسی دیگری مگر جناب اسحق رهگذر برخلاف انتظار همه و بخصوص استاد عطا وطرفدارانش ، از اشرف غنی احمدزی تشکری کرده و با افتخار می گوید که تحت امر وفرمان اشرف غنی است و حتی طبق سنت های کاری و فرهنگ اداری نگفت که از تجربه و مشوره های سودمنداستاد عطا استفاده می کند.
خوب این کارخودشان است و به ما هیچ ربطی ندارد ولی اینجا می خواهم بگویم که اینگونه والی ها خود را نزد مردم مسول و پاسخگو نمی دانند و نیستند و همچنین والی های هستند که مستقل نیستند، آدم های بی اراده سیاسی و بی برنامه ی هستند و هر لحظه گوش به فرمان حکومت مرکزی که تمامی صلاحیت های شان را محدود به ملاقات ها و مهمانی خوردن ها کرده است و حتی والی ها صلاحیت تقرر یک مامور درجه شش را ندارند و هر دقیقه مقام و چوکی شان هم در خطراست.
از این نوع والی ها فقط مثل یک جنس حکومت مرکزی استفاده می کند نه اینکه بخاطر تحکیم پایه های دولت وحاکمیت قانون و خدمتگذاری به مردم کاربگیرد.
این آدم هم در آغاز کارش یک سیلی محکمی به روی استاد عطا زد و این آغاز فلم است که ادامه دارد و بی تردید نوبت جناب رهگذر هم آمدنی است تا کسی دیگری به روی او یک سیلی محکمی بزند.
راستی یکتعداد افراد که به قدرت برسند حتی پدران و برادران شان را هم نمی شناسد چه رسد به دوستان شان و همین نوع آدم ها اند که سیاست را بدنام و مردارکردندوگرنه سیاست یک علم است و یک هنری که هنرشان سازندگی جامعه و دریافت رضایت مردم است.

>>>   طاهر پشتون
حالا بايد برايتان ثابت شده باشد كه غنى متفكر دوم نه بلكه اول دنيا است. وبه عظمت پشتون هم بايد پى برده باشيد. ولى عطا هم سياست مدار زيرك است. اين شما تاجكهاى كله خام استيد كه نميدانيد و 2 + 2 را مساوى هشت حساب ميكنيد. و از تجارب ناكام درس هم نميگيريد. كل تاريخ سياسى تان سقوى اول (كلكانى) و سقوى دوم (مسعود) كه هردواشانرا با جهنم روان كرديم. حالى نوبت عطا بود هوشيارى كرد و با جورامد با غنى با با خودرا نجات داد. أيا هنوز هم پلان سقوى سوم را داريد يا با عزت به حيث يك افغان در پهلوى پشتونها زندكى ميكنيد؟ البنه ما به زبان درى احترام داريم و دوستش داريم. زبان دربار مان بوده. لطف نموده اين زبان را تقويت كنيد و براى مان شعر بنويسيد و أهنگ بسراييد و رقص نماييد. سياست رابگزاريد براى اهل ان يعنى پشتونها.

>>>   هم نور برنده است و هم بلخ و هم جمعیت.
فاشیسم قبیله به ده ها انتحاری را آماده کرده بود تا بعد از نوروز ه مجرد تظاهرات ملیونی صد ها انسان این سرزمین را به خاک و خون نشاند و با استفاده از فرصت امنیت را در شمال بر هم بزند و زمینه حاکمیت طالب و گلبیدین را مساعد سازد تا مهندسی انتخابات را در شمال مدیریت کند.
و این همه پلان های شوم فاشیسم قبیله با یک حرکت آگاهانه جمعیت و استاد عطا ماهرانه خنثی شد.
حال فرصت بازیابی و ارزیابی و رفتن به انتخابات است.
بلخ زنده است و بلخیان عزیز هم آگاه تر و آماده تر از همیشه.

>>>   وقتیکه انسان از بردباری و عقل سلیم خود کار بګیرد باز او را میګویند خود خواه و جاه طلب. اګر کنار نمیرفت چه میشد و بنفع کی میبود؟ واضح است جنګ در کشور ادامه میافت، استعمار ایرانی رونق بیشتر میګرفت و پروسه صلح هم به سالها به درازا میکشید. عطا از عقل سلیم خود کار ګرفت، عاقلانه فکر کرد با عزت و ابرو کنار رفت. آمدیم سر سیاست عنی. او نه اینکه یک اقتصادان ماهر است، یک سیاستمدار هم است.
احمد از کوچه خیرخواه مزار شریف

>>>   احمد از کوچه خیرخواه مزار شریف.... استعمار ایرانی؟؟؟؟؟!!!!ببخشید الان افغانستان زیر بوت های کی است که دارد له میشود؟؟؟ چرا ایران هراسی میکنی . سوراخ دعا گم کردی افغانستان از افراطرگری طالبان پاکستانی ودالرهای وهابیزم عربستان به این حال وروز افتاده. داعش داردباکمک امریکا در افغانستان جان میگیرد وانتحاری میکند انوقت تو میگویی استعمار ایرانی .میتوانی از استعمار ایرانی برایم بگویی تا بدانم.
داکتر عبدالرب آچکزی

>>>   اشنباه است هرکس مرکز مقاومت را مزار قلم داد میکنند یا از مقاومت اگاهی ندارد ویاهم شخص خالی ذهن وکودن است جغرافیای مقاومت مشخص بود که با تروریزم وطالب میجنگید دیگران بااین محوریت از تما م مناطق کشور تحت زعامت مسعود بزرگ بعد از ترک جبهات شان ویک مرحله فرار وشکست محددا پیوسته بودند
نجرابی

>>>   از اول هم معلوم بود که عطا بازی خورده کسی که به یار و دوست دیرین خود نشد به هیچ کسی نمی شود اشتباه سیاسی قابل بخشش نیست عطا باید از سیاست کنار برود و با پول های باد اورده کیف کند

>>>   کسانیکه شعار مقاومت می‌دهند در وقت عمل در خانه خود عقب تلویزیون نشسته اند بخصوص کسانیکه طرف دار شروع تظاهرات و برهم زدن نظام هستند درست که جوانان ما خون شان از دولتمردان فعلی با این سیاست های قوم پرستانه شان به جوش آمده روان جنگی شان در طی مدت شانزده سال پرورش یافته .بدون شک آرام شدن جوان نان پیوند به محاکمه و مجازات حکومت گران فعلی دارد .
باید همه بدانند که سیاست کشور های بیرون مرزی در وضعیت داخلی افغانستان تاثیر گذار است . فشار های بیرونی آقای نور را واداشت تا یک تصمیم به خیر ملت بگیرد .
کوشش نکنید کنید که عطا را بد و رد بگویید .

>>>   عطا نگفته بود کدام انقلاب میکند۰
غنی آنش را هم غم کرده نتوانست و نمیتواند، اگر میتوانست به این رسوائی، معامله گری، و روز بد نمیرسید۰
عطا مقام ولايت بلخ در برابر شش كرسي حكومت از جمله، ولايت بلخ، دو سفارت خانه، دو وزارت و يك رياست عمومي به معامله گرفت و حتی فرصت چارزانو زدن را هم به مغز نداد.

>>>   افرادیکه الفبای سیاست بلد باشد میداند که استاد عطا سیاست خوبی بازی کرد و برنده اصلی حزب جمعیت است. آیا شما میخواستید جنگ داخلی از سر شروع شود؟ ولایت بلخ در زیر دست نور است.آب هم از جایش تکان نخورده است. چند نفر گلبدینی تبلیغات علیه استاد راه انداخته است. خطاب من گلبی های این است که شما بروید مرداری تانرا با ارغندی وال پاک کنید.

>>>   اقدام نیک است برای حفظ منافع ملی

>>>   معلم عطا هرکاری که کرد به نفع خودش کرد اصلا به فکر کسی نیست مرد بیچاره وبد بخت فکر می کنند که عطا ازکدام قوم خاص پشتیبانی می کند
گور بابای عطا

>>>   افغانستان را اینها باهم تجارت میکنند باخون جوانان ما چند فردسیاست مدار تجارت میکنند جوانان عزیز بیدار شوید غنی عطا عبدالله کرزی عمر اسماعیل دستتم محقق برای مردم ما جان فشانی نکرده وبیش از چهل سال است که جوانان ما را میکشند وباخون مردم بی گنا ما باهم تجارت میکنند وبازهم ادامه میدهند یکی نوکر پاکستان یکی نوکر ایران یکی آمریکا یکی نوکر روسیه ؟؟؟ وطن پرستان مارا مانند نجیب الله ومسعود کشتند تا بتوانند تجارت خودرا باخون مردم بی گناه ما ادامه دهند

>>>   واقعیت این است که معلم عطا باخت و داکتر غنی برنده شد و لو اگر نصب حکومت را هم به عطا وعده کرده باشد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است