هزاره ها را به حکمتیار نفروشید
زمانیکه آموزش و اقتصاد قومیت هزاره و پیروان شیعه خاری بر چشم حکمتیار شده و دیگر تهمت و تهدید راه به جایی ندارد در لباس میش با دم زدن از اتحاد قومی و مذهبی در پی اختلاف و جنگ در مناطق مرکزی است 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۴۹    ۱۳۹۶/۱۲/۲۸ کد خبر: 148812 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، حکمتیار شرورترین رهبر چهار دهه اخیر کشور چنان در نفاق و دسیسه تبحر دارد که حتی طالبان حاضر به همکاری با وی نشدند، رهبری که با کودتاها در تلاش برای براندازی حکومت ها و در خیانت به هرعهد و پیمانی طرف اصلی جنگ داخلی و پسا طالبان بوده است، اکنون خیال از هم گسستن قومی را دارد که با تحمل محرومیت ها در حفظ امنیت، همبستگی، تحصیل، پیشرفت و اقتصاد پیشتاز آنهم در دوران بحران و جنگ است.

پس از سفرهای ولایتی رهبر حزب اسلامی و تاختن به زبان فارسی در کنار تلاش برای اختلاف های مذهبی، سران جهادی قوم تاجیک را خیانت کار خواند و قومیت هزاره را تهدید به نابودی کرد تا آنجا که هیچ جای امنی در کشور نخواهند یافت.

زمانیکه دریافت دیگر دوران نفاق پراکنی میان اقوام و مذاهب با توسل به دروغ و تهمت به سر آمده و مردمان هر کوی و برزنی از جنایت های فیجع و کشتارهای بی رحمانه این حزب آگاه هستند دم از همبستگی و اتحاد می زند و با بیان اینکه " اعضای حزب اسلامی بدون هیچ نوع تعصب زبانی، مذهبی و سمتی برای اهداف مقدس این حزب متعهد هستند" از رهبران محلی دایکندی خواسته که مردم این ولایت را برای حمایت از این حزب منسجم کنند.

همچنانکه راه روش این رهبر همچون لقب قصاب کابل گویای گذشته تاریک چهل ساله وی می باشد که افراط گرایانه تر از قبل با مشروعیت اجتماعی و سیاسی حکومت غنی ظاهر می شود با نگاهی به کتاب های بیشمار وی می توان پی به دیدگاه حکمتیار نسبت به مذهب شیعه و قومیت هزاره برد، وی با باطل خواندن مذهب شیعه و اینکه جایی در قران ندارد با کنایه از عنوان نافضی برای این مذهب استفاده می کند.

حال، جدای از اینکه چه اشخاص و مقام هایی از ولایت دایکندی به دیدار وی رفته اند بماند اما هدف اصلی مشخص است و آن، ایجاد نفاق میان قومیت هزاره و مذهب شیعه برای از هم گستگی است تا در میانه اختلاف ها دیگر مکاتب به جای تحصیل دختران و پسران مرکز پرورش انتحاری و افراط گر شود، جاده ها و تمامی آبادانی های ولایت های مرکزی ویران و همچون مناطق همیشه ناامن جنوب و شرق از میان برود تا حکمتیار در خارج از گود گفته خود را جامه عمل بپوشاند: زمانی می رسد که هیچ هزاره ای در هیچ کجای کشور جای برای پناه نداشته باشد.

حکمتیار که با وجود یک لشکر نظامی زیر حاشیه امن حکومت و دلگرم به قومیت های از دل پشتون توان نبرد با هیچ یک از قوم های دیگر را ندارد با سلاح نفاق و دسیسه در یک قدمی تحقق اهداف خود می باشد که بیش از هر زمانی آگاهی جامعه و دوراندیشی سیاسی رهبران قومی و جهادی را می طلبد.

جنگ داخلی دهه هفتاد با خیانت حکمتیار سبب رویارویی رهبران جهادی در کابل شد و یک کشور را در ویرانی، کشتار، ظهور و حاکمیت طالبان فرو برد که هیچ گاه عواقب این جنگ خونین بانیان آن را رها نکرده و نخواهد کرد در حالی که وی تنها رهبر از دل این آشوب و خون است که هیچگاه دست داشتن در کشتارهای پایتخت را نپذیرفت و با حق خواندن نبرد و تحمیل دانستن جنگ خود را مبرا از هر اشتباهی می داند.

در این میان، مناطق مرکزی نماد سخکوشی مردمانی که با وجود قرن ها محرومیت در حکمرانی قبیله گرایان که از هر امتیاز آبادانی و شکوفایی اقتصاد و آموزش به دور مانده بودند و در حصار کوه های سربه فلک کشیده چاره ای برای ماندن و تاب آوردن نداشتند همزمان که در جنگ های جهادی، طالبان و پسا طالبان متحمل نسل کشی در خشونت و نفرت شدند اما از هر فرصتی برای حفظ امنیت و پیشرف در تحصیل و اقتصاد استفاده کردند که اکنون بدل به خار بر چشم حکمتیار شده است.

آن هنگام که بودای بامیان در خشونت طالب و بمب و باروت فرو ریخت جنایت های این گروه تروریستی سراسر مناطق مرکزی را غرق خون کرده بود و اینک، حکمتیار بار دیگر خواهان تکرار آن به هر روشی از تهمت و تهدید تا نمایش مزحک همبستگی با ایجاد نفاق است.

افغانستانی که در اختلاف های قومی، شهره جنگ و کشتار می باشد، همواره از نبرد مذهبی دور کرده است حتی با سرازیر شدن پول کشورهای عربی در حمایت از تروریسم و رونق وهابیت تا وجود اشخاصی همچون حکمتیار.

این در حالی است که با وجود محبوبیت رهبر حزب اسلامی در میان برخی قومیت های پشتون هیچگاه جایی میان مردم مرکزی ندارد حتی با توسل به عده ای فریب خورده و خیانت پیشه زیرا اگر حکومت با تمامی توان بر حقایق افشار سرپوش می گذارد اما زخم غرب کابل از پایتخت تا بامیان همچنان تازه است به مانند نسل کشی هایی طالب و خشونت حزب اسلامی.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
هزاره
حکمتیار
نظرات بینندگان:

>>>   دادفر اویانی
اینها در کدام سده تاریخ اند؟
ماشین های «شارژمان رای» زایمان کردند چاق چاق و در یک شب، هفتاد و یک در سد پشتون زاییده اند و هنوز خس زهدان بریده نشده.
واپسین شمارش زایش را اینگونه آورده اند:
«دملګرو ملتونو. دنوی سرشمېرنې له مخې دافغانستان ټول. نفوس 35 میلیونه ښودل شوی
چې دقامونو نفوس دسلنې له مخې لاندې ‌‌‌‌‌‌ډول دې
پښتون %71,47
تاجک %14,45
هزاره %6,40
ازبیک % 3,18
ترکمن %0,38
نور قومونه % 4,12»:

>>>   استاد سیاف : گلبیدین مریض است !

>>>   Saboor Raheel
دوستان،
.....قبیله علیه سرداران فاتح و قهرمان تاجیک می جفند که چرا اینها پول و زمین دارند. یک بار به سرداران قبیله توجه کنید که هزاران جریب زمین را در کابل و سراسر کشور چگونه غصب و اشغال کرده اند. آنهایی که علیه سرداران فاتح جهاد و مقاومت می جفند فرزندان همان سردارانن عاصب و قاتل و اشغالگر گذشته اند که به بهانه های مختلفت به غصب دارایی های مردم پرداخته اند و امروز صاحب هزاران جریب زمین در کابلزمین اند. به این فرزندان غاصب و اشغالگر بگویید که مثلا پدر اشرف غنی احمدزی و سایر اشراف و نواله خوران دربار محمدزاییهای اشغالگر اینهمه زمین و ملکیت را در نقاط مختلف کشور و به ویژه در کابلیزمین از کجا به دست آورده اند؟

>>>   Raheel
می دانم بگرامول عزیزا.
اینها خود هزاران جریب زمین دولتی و غیردولتی و مال مردم را غصب کرده اند. اما هنوزهم از سیری ندارند. شکایت دارند که چرا فوماندان تاجیک در فلان جای زمین و ملک دارد. این در حالیست که خود هزاران جریب زمین را از تاجیکان کابلزمین غصب کرده اند. اگر قرار باشد زمینهای غصبی باز گردانده شود، باید از زمان عبدالرحمن سفاک تا به امروز بررسی شود که زمینهای مردم و به ویژه تاجیکان چگونه عصب شده و بپشتونهای همکار حکومتهای گذشته سپردده شده است.

>>>   گلبدین مانند روبا مکاری میکند
آخر دیده شود که چه میشود
اینها سی پنج سال نوکری انکلیس بودن وآموختن همه را

>>>   حمد یاسینی زاد
فصل نا تمام امان الله همان سیاست فاشیستی و جابجای ناقلین هدفش است
این ها در سه قرن حکومتداری شان نه برای پیشرفت کدام برنامه داشته اند نه هم برای مردم فقط تمام توجه شان پشتونوالی بوده و بس؟
اگر این مردم اندک به فکر پیشرفت میبودن در این عصر پایتخت شان کانالازسیون ندارد شرم هم نداند باز از فصل ناتمام یک پدر کش حرف میزند

>>>   من از این برخی هزاره های که ادعای روشنفکری و تحصیلات هم دارند در عجبم که برای پابوسی حکمتیار می روند. در حالی که حکمتیار برای خون مردم هزاره تشنه است. دشمن دوستی را من در میان هزاره های دیدم که تحصیلات حوزوی و دینی دارند و یک عدهخ مردم بی سواد هزاره را هم به سوی خودش می کشاند. چرا از اتحاد شهید مزاری و گلبدین درس نمی گیرند.این گلبدین بود که چارآسیاب را بر روی طالبان به سوی غرب کابل باز کرد و مزاری را در دام طالبان قرار داد.

>>>   فکر نکنم هزاره اینبار به دول گلبیدین برقصه
اینبار سیاست خودش خودش را میزنه
دوم حماقت از تاجک است که که هزاره و ازبک را از خود رنجانده
و هزاره هم مجبور است کاری کنه که نه سیخ بسوزه و نه کباب
ورنه هزاره دوست دشمن تاریخ را بیاد داره و از دیروز کرده امروز به خط درشت مینویسه
احمد از کابل

>>>   اندیشمندان و دگراندیشان گران ارج در این مبحث شرکت کنید و ابراز نظر نمایید !
تا دو ماه دیگر که قانوناً دوره کار حکومت به اصطلاح وحدت ملی پایان می یابد، پیشنهاد میگردد تا جامعه جهانی و کشور های تامین کننده مالی به افغانستان به‌منظور حمایت از قانون‌مداری و روند مردم‌سالاری، نشست «بُن» دوم را برگزار نموده و با اشتراک مجموع گروه هاو طیف های سیاسی، برای مدت یکسال حکومت موقت انتقالی شکل گیرد ، و این حکومت انتقالی بتواند تا در بی‌طرفی کامل و زیر نظارت مستقیم ملل متحد، انتخابات شفاف و عادلانه سری و مستقیم برگزار نماید تا به غائله‌ ای به‌نام حکومت وحدت ملی (منتصب جان کری) که در تاریخ افغانستان سابقه ندارد ، پایان داده شود.
آینده گان

>>>   فیض الله جلال "
سرشماری فضایی از نوع گوسفندی
بلخ هیچ ولسوالی ندارد که صددرصد پشتون نشین باشد و در سه ولسوالی چمنال چهار بولک و بلخ حداقل هستند
تمام تباهی از همین قوم انتحار است
اگر سرشماری دقیق صورت گیرد پشتون ها در رده سوم هم شاید قرار نگیرند .
نسل امروز را نمی‌شود فریب داد

>>>   قصاب کابل باید محاکمه شود و امریکاییها باید دست از حمایت این جنایتکار و قاتل 60 هزار کابلی دست بردارد.

>>>   راکیتیار بسیار یک فریب کار ماهر و .....صفت است که هیچ گاه به عهد خود وفا نکرده و همه را فریب داده است.

>>>   دایکندی ولایتی مستعد اما دورافتاده است و با قندهار و ارزگان ارتباطات ناگسستنی دارد و از طرفی از شرایط هر زمان باید استفاده شود خصوصاً ارتباطات تجدید و توسعه یابد.
هزاره دایکندی از پشتونها و همسایگان خود بیشتر از ما و شما شناخت دارد و شرایط نیز مردم را تغییر داده و حتی حکمتیار ممکن است مجبور به پذیرش بیشتر قوم هزاره پس از دوران مختلف شده باشد و امروز دوای درد فاصله بین دایکندی و همسایگانش گردد.
استاد پوهنتون هزاره

>>>   گلبدین بکدام اساس و بکدام قانون رهبر حزب اسلامی خوانده میشد در حالیکه اقای عبدالهادی ارغدیوال رهبر قانونی و با اسناد حزب اسلامی سیاسی شناخته شده است و گلبدین که نه ثبت و راجستر دفتر احزاب سیاسی بادرنظر داشت قانون احزاب است و نمیتواند که بدون اسناد خودرا حزب سیاسی بخواند و گفتار اش در نشسته هایش کاملا جنگی و نفاق افگنی و دشمنی با مردم و در نا امن سازی کشور است بازهم کسانی میخواهند که گلبدین را رهبر جعلی و قلاب حزب اسلامی قلمداد کنند و حکومت هم خاموشانه نظاره گر است و جلو خیانت و زور گویی این تسلیم شده را نمیگیرد.

>>>   برادران هزاره كوشش نمائيد كه اتحاد خود را نگهداريد، هيچ وقت نميتوانيد از حكمتيار كدام امتياز و يا نفع برداريد، از اين گروي ستيز گر خود را دور نگهداريد.

>>>   بازهم یک تعداد هزاره های معامله گر در حال فروش هویت هزارگی هستند و دو دستی آن را تقدیم حکمتیار میکنند
شیما کابل

>>>   تمام کاسه کوزه رابرسر حکمتیار میشکنند، درحالیکه اتحاد با حکمتیار هرگز بمعنی فروش هزاره هانیست، چونکه حکمتیار مانند دیگرمجاهدین دربدنه دولت قرارداشته وهیچکس بردیگری ترجیح ندارد. چراکه آنهای که هزاره ها بدنبال شان بودند هرگز خواستهای مشروع آنان رابرآورده نکرده وظلمهای دیگری مانند گذشته تکرارشد، چراکه رهبران فعلی هزاره تنها به فکرمنافع حزبی وشخصی شان بوده وتنها ازمردم خود بعنوان وسیله برای رسیدن به هدف نامشروع شان استفاده میکنند.
لذا درافغانستان با نیم بند دموکراسی که وجود دارد مردم اختیارخودشان رادارند که باچه کسی اتحاد ومعامله کنند، وهیچ کسی حق ندارد که این اصل دموکراسی وانتخاب را ازمردم سلب نماید.
عنوان فروش هزاره هابه حکمتیار هم توهین به مردم هزاره، وهم اهانت به دموکراسی وهم اهانت به خود نویسنده است، شماهم اختیارخودت راداری که باچه کسی وباچه حزب وافرادی ائتلاف کنی.
درافغانستان درسایه دموکراسی وقوانین کسور رقابت وجود دارد، آیا اگر آقای خلیلی ویامحقق بتواند بامردم پکتیا و... متحدشود ودل آنهارا بدست آورد، بازهم همین حرف رادرمورد مردم پکتیا بکارمی بردی؟ امیدوارم عادلانه فکرکنید، عادلانه ومنطقی بگوئید وبنویسید، هریک پیرو رفتار ظالمانه دیگران نباشد، خوب فکرکردن وخوب بودن رانباید درهیچ حالی فراموش کرد، حتی اگربه ضرر ما باشد.
باکول

>>>   مانند حلیم تنویر انسان بی شخصیت وچاپلوس در زندگی خود ندیده بودم ، گوئی این حلیم تاریک مغز را از کچالو ساخته اند یک توته چوب چلارتراش صد مرتبه بهتر ازین انسان بی تلخه است !

>>>   حکمتیار میخواهد در بین همه اقوام افغانستان نفوذ خود. را داشته باشد برادرهای هزاره وشعیه ما میتوانند که به کفته خودت صاحب دانش وعلم ومعرفت اند ،شما ها لطف وعزم نشان دهید در بین اقوام دیگر افغانستان کار سیاسی کنید وآنها را منظم ومنسجم نماید .
نابرده رنج کنج میسر نمیشود مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد
هر کسی زحمت کشید وراه وروش خوب را در پیش گرفت مزد آنرا هم بدست میاورد تا تلاش به خاطرارمانها نباشد ،ارمان و اهداف ناکام میماند ،ای کاش میخ زدن ها وسینه بریدنها هم چیزی مینوشتی .
عبدالله ریحان

>>>   تاامروزهرقدرهزاره که درافغانستان کشته شده همگیش به دستورگلبدین جاسوس پاکستان بوده مردم هزاره درعصر
کنونی دوست ودشمن خودراخوب میشناسند گلبیدین هرقدرکه خودرادوست مردم هزاره قلمدادکند اماکارش که
تمام شد
علی هزاره

>>>   گلبدین دشمن دیرینه هزاره هااست وهیچ وقت قبول
نخواهدکردکه پستهای مهم در دست هزاره ها باشد
گلبدین شعارش در زمان جنگ همین بود که
خوب هزاره مرده هزاره زنده هزاره راقبول ندارد .

>>>   درسال 2014 گلبدین هزاره ها را تهدید کرد. به یاد دارید هزاره ها؟
اگرندارید بروید بایگانی روزنامه شهادت را بپالید دریکی ازپیام های عیدی هزاره وشیعه را واضحاً تهدید کرد.
گلبدین با استاد مزاری هم نامردی کرد. استاد مزاری به قیمت ازدست دادن عقبه استراتیژیک خویش درمیان همزبانان فارسی گوی خویش ، درپهلوی گلبدین نامرد ایستاد اما همین گلبدین زمانی که چهارآسیاب را تخلیه میکرد (سال 1374) استاد مزاری را حتی درجریان قرارنداد. وضع قسمی پیش آمد که استاد مزاری با دونیروبجنگد ومابقی را شما میدانید. هزاره ها نباید حتی یک لحظه یی هم دچاراغفال شوند ، گلبدین دوست هزاره بوده نمیتواند.

>>>   مقاله احمد بهادری را مطالعه کردم، اینکه در قبل چه گذشته واقیعت یا غیر واقیعت اما یگانه گپ اینکه ملیت محترم هزاره های کشور!هزار مرتبه خود را با مشک و کافور بشویید از گلوی حزب اسلامی (داعش خراسان) نمی گذرید، گپ های عوام فریبانه او مردم(پشتون) را نخورید که در قرآن مهر کردند به آن پابند نشدند، نشانه های آنرا همین اکنون بالای ضیا و دوستم میبینید.
قادری/شهرداری کابل

>>>   حكمتيار بيش از اينكه يک پشتون محض باشد، يک مهره پاكستاني- آمريكايی است كه توسط همان ها منحيث يک پروژه قرار است نقش بازی كند، چون اين حكمتيار است كه طالبان را با ادعای ايديولوژيک اسلامی - پشتونوالی مهار كند و پروژه داعش را در افغانستان موفق سازد. حالا با توجه به اينكه افراد حكمتيار همه در صف داعش جمع شده اند و از شرق تا شمال و جنوب صدای داعش از هنجره حزبی های سابق بيرون می شود، سرنوشت هزاره های شيعه را در آينده قياس كنید!
ع

>>>   سميع دره ئي، تحليلت بجا معلوم نميشود، شما تاجك ها استراژي نداريد، زود گرم ميشويد و زود سرد، هزاره در دوران تقريباً چهل سال گذشته از شرائط أفغانستان بهترين استفاده نموده اند، در دوران خلق و پرچم تا معاونيت دولت رسيدند، در جهاد و مقاومت و هجرت هم نظر به پلان مستفيد شدند، نظر به همه افغانها در ايران ، غرب تحصيلات عالي نمودند، حتي در زمان طالبان هم با طالبان همكاري نمودند و هم در مقاومت جا داشتند، در دوران فعلي هم نظر به همه در حكومت سهم دارند، زيادترين مهاجر در غرب هزاره است، از إمكانيات مالي بر خوردار شدند، و حالا هم اوضاع را كنترول دارند كه با حكمتيار چه خواهند كرد.
زنده باد هزاره

>>>   حکمتیار اګرپاکسانی میبود الان درارګ می بود و۲۰سال خودرا درکوه هاوتبعید تیرنمیکرد.این نوشته ضعف تحلیل نویسنده رانشان میدهد نه چیزی دیګری
حسن

>>>   گاهگاهی خاموشی و جبن خودش یک خیانت بزرگ است۰ بهترین مثال آن همینجا است۰

>>>   گلبیدین اگر پاکستانی هم نباشد بزرگترین خدمت رابه پاکستان کرده و بیشترین وقت عمر خود را در پاکستان سپری کرده است۰ بناعن او هم پاکستانی است و برای کشور ما از پاکستانی هم بدتر است۰

>>>   شما جناب صاحبان که بقای خودرا در نفاق وشرر اندازی یافته اید بگذارید ملت ازین اضافه در نفاق نسوزد . آیا شما از روابط محکم حزب و حزب وحدت خبر دارید آیا خبر دارید که در سخت ترین روز ها یگانه شخصی که شهید مزاری را کمک کرد حکمتیار بود آیا از روابط ودوستی آیت الله محسنی و حکمتیار خبر داری لطفٱ وطن و مردم غرق در خون را دیگر ازار نداده و بنام هزاره و پشتون تاجک وازبک وطن ومردم را تباه نکنید
باقر حسین زاده

>>>   دراصل ما همه افغانیم پشتونو هزاره تاجیک نداره هرکسی که بتونه زرهی به پیشرفت وطنمون کمک کنه در دله تمام افغانها جاداره وما باید دست به دست همدیگر بدهیم از نفاق جلو گیری کنیم تا دشمنای افغانستان بیشتر از این استفاده نکند زنده باد جان جان افغانستان عبدالقدوس از ولایت هرات ازبندر اسلام قعله

>>>   اصلا مزاری گلبدین به کشتن داد

>>>   واژه افغان هویت تنها یک قوم است و نباید به هیچ بهانه و هیچ حیله بالای هویت دیگر قوم های کشور تحمیل شود۰ آنهائیکه روی تطبیق این موضوع پافشاری میکنند یا از تاریخ این مرز و بوم آگاهی ندارند ویا فاشیست هائی بیش نیستند۰
افغان اوغان اپگان یعنی پشتون، پتان پختون و ما افغان نیستیم۰
نام اصلی کشور خراسان است و آن نام در اثر خیانت انگلیس و چند تا دست نشانده اش به افغانستان تبدیل شده۰

>>>   احمد خان ابدالی که یکی از افسران نادر افشار بود پس از آنکه نادر افشار بقتل رسیده بود در سال ۱۷۴۷ میلادی (حدد ۲۷۰ سال قبل) در قندهار اعلان سلطنت نمود و خودش را امیر خراسان اعلام کرد۰
بعداً در قلمره او افغانستان امروزی در حدود ۱۳۰ سال قبل در زمان امیر عبدالرحمن خائن در نتیجه یک سازش بین برتانیه کبیر و روس تزاری آنوقت تعیین حدود شد و به وجود آمد۰
هردو دولت بزرگ استعماری دنیا این کشور جدید التاسیس را در بخشی از خراسان کهن بکمک امیر دست نشانده خود ایجاد کردند چون در آن زمان به یک منطقه عایق بین قلمرو هایشان ضروت داشتند۰
افغانستان یا افغانلند یک نام جعلی است که توسط انگلیس به این کشور داده شده۰ اسم اصلی این دیار خراسان است۰ حتی احمد خان درانی خودش را امیر خراسان نامید، و در آن وقت نامی از افغانستان نبود۰ آخرین امیر پشتون که بنام امیر خراسان بنامش سکه ضرب زده، و آن سکه ها در موزیم ها موجود است، امیر محمد افضل خان، پدر امیر عبدالرحمن خان است۰ بناعاً اسم افغانستان به این کشور بعد از سلطنت او داده شده۰
سپاه مشرق و مغرب بهم مفصل شد
امیر ملک خراسان محمد افضل شد
شهاب ترشیزی شاعردربار تیمورشاه درانی در مورد انتقال پایتخت از قندهار به کابل در تجلیل از این عمل شاه آورده:
کابل امروز به آئین کیان جشن گرفت ء که نهد تاج بسرشاه خراسان تیمور

>>>   نام افغان برای اولین بار منحیث نام شهروندان کشور با جعل، ریا، و تهدید در لویه جرگه سال ۱۹۶۳ از طرف باند قومپرستان پشتون آن وقت و به همکاری ظاهر و کاکا هایش بالا مردم تحمیل شد۰ پشتون ساختن کامل کشور یکی از پلان های شوم آنها بود که تا به حال ادامه دارد۰ افغان، اوغان، پتان، همه نام های مترادف برای قوم پشتون هستند، و با هویت دیگر قوم های ساکن اصلی این دیار هیچ ارتباط ندارند۰ تحمیل نام و هویت یک قوم بالای قوم های دیگر خیانت ملی است، و خاموشی علیه آن هم بُزدلی و خیانت ملی میباشد۰

>>>   نام افغان برای اولین بار منحیث نام شهروندان کشور با جعل، ریا، و تهدید در لویه جرگه سال ۱۹۶۳ از طرف باند قومپرستان پشتون آن وقت و به همکاری ظاهر و کاکا هایش بالا مردم تحمیل شد۰ پشتون ساختن کامل کشور یکی از پلان های شوم آنها بود که تا به حال ادامه دارد۰ افغان، اوغان، پتان، همه نام های مترادف برای قوم پشتون هستند، و با هویت دیگر قوم های ساکن اصلی این دیار هیچ ارتباط ندارند۰ تحمیل نام و هویت یک قوم بالای قوم های دیگر خیانت ملی است، و خاموشی علیه آن هم بُزدلی و خیانت ملی میباشد۰

>>>   پشتونها به مساوات برابری و احترام ارزش های متقابل دیگر اقوام باور ندارند. بهترین کاری که آنها میکنند اینست که بزور ویا به رضا یکسان سازی میکنند و اسمش را هم گذاشته اند وحدت ملی. هویت دیگران را هذف میکنند و همه را به جبر افغان نامگذاری میکنند و این یکسان سازی جبری را وحدت ملی تلقی میکنند.

>>>   واژه افغان هویت تنها یک قوم است و نباید به هیچ بهانه و هیچ حیله بالای هویت دیگر قوم های کشور تحمیل شود۰ آنهائیکه روی تطبیق این موضوع پافشاری میکنند یا از تاریخ این مرز و بوم آگاهی ندارند ویا فاشیست هائی بیش نیستند۰
افغان اوغان اپگان یعنی پشتون، پتان پختون و ما افغان نیستیم۰
نام اصلی کشور خراسان است و آن نام در اثر خیانت انگلیس و چند تا دست نشانده اش به افغانستان تبدیل شده۰

>>>   برادر محترم لقب شیطان بزرگ نصیب تان باد.

>>>   هر آنکس که از قانون پیروی نکند و خلاف اصول و کرامت انسانی حرکت کند چه گلبدین باشد چه غنی باشد چه عبدالله باشد چه صیاف باشد چه محقق باشد چه خلیلی باشدو یا هر آن کسانی دگری نه دشمن هزاره ها بل دشمن اولاده های خود هستند. انسانها شاهد دیدن درختان بس عظیم و انبوه در اطراف خود هستند که نشان دهنده ثمره دست های پدر کلان ها و بزرگسالان شان هستند و امروزه فرزندان شان درسایه آن آرامش دارند و از دیدن آن لزت میبرند.این قانون طبیعت است که گفته هر کس اندوخته اش را استفاده خواهد کرد. ها هزاره ها هیچ گاهی خود را بالاتر از دگران فکر ننموده ایم و هیچ گاهی آرامش خود رادر ناآرامی دگران جستجو نمیکنیم اما هیچ گاهی خود ها را مبرا گناه و خطاهم نمیدانیم و جدا از دامن طبیعت و مملکت خود هم نبوده و نیستیم خواهی و نخواهی در خوشی ها و غم ها شریک هستیم. اما با هیچ کس ادعای دشمنی نداریم ما به اشعار زیبای واقعی که گفته اند بنی آدم اعضای یک دگرند که در آفرینش زیک گوهرند . چو عضو به درد آورد روز گار دگر عضو ها را نماند قرار احترام داریم و تا پایان عمر خویش ار این شعر واقعی زندگی استفاده خواهیم کرد. ما هزاره ها به تمام بشر که برای مردم کمک خیر تماید احترام داریم و به این عقیده هستیم که خداوند انسانها را به خاطر اشرف مخلوقات آفریده تا در پیشبرد امور زندگی عاقلانه و خردمندانه گام بردارد. بنآ تجربه تلخ سه دهه برای ما نشان داد که اگر از عقل سلیم خود در راه آرامش خود استفاده نکنیم هیچ گاهی به خواست های انسانی دستیاب نمیگردیم. فلهذا نه مراد برای خلق کردن فساد در پیش داریم و نه حق خود را از این راه غلط و مخرب بدست می آوریم.راه ما راه انسانیت و احترام به کرامت انسانی است و حق ما حق حقه انسانی و شهروندی است و نه کدام امتیاز بالاتر از دگر اقوام ساکن در افغانستان میخواهیم هر چه میخواهیم برای همه مردم افغانستان میخواهیم در چوکات عدالت. جنگ را یک پدیده زشت ناروا و غیر معقول میپنداریم و از علم واقعی و از اندیشه بشر دوستی واقعبینانه دفاع مینمایم مهم نیست که از طرف کدام شخص و یا کدام قوم باشد برای ما مردم علمیت و خلاقیت واقعی مهم و با ارزش است و خواست ما از تمام کسانیکه به عنوان بشر و انسان به اندیشه ما احترام دارد اینست که از خونریزی و کدورت دست بکشند و به عصر هر بشر احترام یگذارند تا به آرامش واقعی دست پیدا نمایند. از اندیشه فرد گرایی قوم گرایی سمت گرایی نژاد گرایی عقب گرایی امتیاز گرایی سخت بیزاریم و نفرت داریم و هیچ گاهی به چنین اندیشه احترام نکرده و نخواهیم کرد از هر شحص که باشد یا از هر قوم که باشد. و اکیدا برای تمام مردم گرانقدر این خاک میگویم که فرهنگ خشونت گرایی را رها کنید که با دین اسلام مغایرت دارد و مانع پیشرفت میگردد.
با احترام
روحینا جاغوری

>>>   هزارها همیشه بامعامله گری خود خیلی پیش رفتن باید یک باشد جای عبدالرحمان را پرکند وازین پیش رفتشان جلوگیری کند
"عزیز الله" ازلوگر

>>>   "عزیز الله" ازلوگر
تو نخست باید انسان شوی بعد ز هزاره ها شکایت کن۰ عبدالرحمن که تو از او ستایش میکنی یک مادر وطنفروش، خائن، اوغان وحشی، و جنایتکار بود۰ تو هم اگر اهلی میبودی از او پشتیبانی نمیکردی۰ آروزی عبدالرحمن ..دوم را بگور میبری۰

>>>   مانند حلیم تنویر انسان بی شخصیت وچاپلوس در زندگی خود ندیده بودم ، گوئی این حلیم تاریک مغز را از کچالو ساخته اند یک توته چوب چلارتراش صد مرتبه بهتر ازین انسان بی تلخه است !

>>>   تمام ارزگان و یک قسمت عمده زابل، هلمند، غزنی، وردک، قندهار، و نیمروز هزاره نشین و تاجک نشین بودند که توسط سفاک عبدالرحمن خان نسل کشی شدند و فرار داده شدند و زمین آنها به پشتون ها داده شد۰ زیادترین وحشت کشتار و ظلم را هزاره ها دیدند۰ در دوران های بعدی تا امروز در شمال، غرب، و مناطق مرکزی زمین های درجه اول زراعتی به ناقلین پشتون داده شد و در آنجا جابجا شدند در حالیکه مردمان اصلی آنجا ها همه بی زمین و در فقر بودند و هستند۰

>>>   چون اقای سرور دانش بخاطر چوکی و مقام و پول که بدسترس اش قرار گرفته از ملیت اصلی خود تیر شد و ملیت افغان را رسما پذیرفته که در تذکره برقی ان ملیت افغان نوشته شود و حالا که گلبدین چشم طمع را بطرف ولایت دایکندی زادگاه سرور دانش معاون دوم اشرف غنی احمدزی دوخته شاید وعده همکاری را از سرور دانش گرفته باشد زیرا کسی که ملیت خود را در بدل پول و چوکی معامله کند در دیگر معامله ها هم اماده و تیار خواهد بود .

>>>   گربه چون زاهد شود خوان گسترد از بهر موش
گلبیدین زین گربه گی ها چند باریست میکند.
یکی از جنگ های گلبیدین از طریق تلویزیون جزبش در چار آسیاب فتحالفتوح نامیده شد و آن تسخیر تپه اسکاد و نابودی هزاره های حرکت اسلامی در منطقه تپه اسکاد بود.

>>>   مبنا و عقایید راکتیاررا انتحار و انفجار تشکیل میدهد، تمام انتحا وانفجار هدفمند وکشتن بیگناه هزاره در مساجد و....توسط فتوای این مردک صورت گرفته است. مردم دایکندی عاقل تر از آن است که فریب این قصاب مردم افغانستان را بخورد، اگر چند نفر در تصویر دیده می شوند پولی وجنبه تبلیغاتی دارد. حکمتییار خائن در ولایت دایکندی جاه ندارد، راکتیار بجای ولایت دایکندی برود قوم پشتون خود را بچاره کند بجای تحصیل و فراگیری علم آنهارا درس انتحار، خود ترقانی و انفجار آموزش دهد. شتر در خاب و بیند پنبه دانه.
پناهی

>>>   درفکر وذهن همه افراد ملت افغانستان، اعم ازباسواد وبیسواد جنگ است وبس. یعنی بدگویی یانفی دیگران بمعنی مخالفت بوده واظهارمخالفت وپروزی درافغانستان تنها با گلوله است. پس جنگ ادامه دارد.

>>>   امیرعبدالرحمان خان, نادرغدار هاشم خان جلاد(کاکای ظاهرشاه) محمدگل مهمند ,طره بازخان,الاهنواز کنری(جلاد)نادرخان قاتل مردم,سردار ولی,گلبدین,ملاعمر, ملامنصور ,سراج الدین حقانی ,جلال الدین حقانی,...حفیظ الله امین و اتمر ...ودیگر وا ابستگان حلقات فاشیستی درون وبیرون دولت درقساوت وبیرحمی وکشتار مردم وتعصبات قومی وبرتری جویی قوم پشتون دریک صف وباهم کاملن همنظر بودند وهستند چپ وراست ندارن کافر ومسلمان ندارند ازهمدیگر دفاع میکنند چرا پسر حقانی اعدام نمیشود؟چرا جنایت کاران متکرر از زندان ها رها میشوند؟ چه درزمان کرزی وچه درزمان احمدزی؟زیرا همه یکی اند(پشتون)چرا شهنواز تنی وزیردفاع زمان داکتر نجیب عضوبیروی سیاسی کمیته مرکزی حزب دموکراتیک خلق , سلیمان لایق عضوبیروی سیاسی حزب خلق جناح پرچم ودیگر اعضار بلند پایه حزب خلق وپرچم که پشتون اند آزادانه درکابل مصءون اند ولی اعضای تاجیک ودیگر ملیت ها درافغانستان مصءونیت ندارند؟ دروزارت دفاع جنرال های پشتون خلقی وابسته به تنی برچوکی های بزرگ تکیه زده به تقاعد سوق نمیشوند. پشتون ها باین عقیده اند که خون پشتون یکی است درهر جناح که باشند پشتون اند برتر وبالاتر از دیگر اقوام اند قوم درجه اول اند.اگر انتحاری کنند سر سربازان اردو وپولیس را قطع کنند باید از زندان رها شوند.خون دیگران ارزش ندارند.احصایه شان جعلی است.هنوز اکثریت شان تذکره تابعیت ندارند.تاجیک ها برابر پشتون ها اند ولی پشتیبان ندارند انگلیس,پاکستان,عربستان سعودی ,امریکا طرفدار پشتون ها اند دراحصایه هم آنهارا طور جعلی اکثریت نشان میدهند چنانچه در انتخابات به نفع غنی خاتمه دادند کسی دیگر را مجال نمیدهند زیرا پشتون ها همیشه وابستگی وغلامی از احمد شاه درای تا محمدزایی ها وکرزی ها واحمدزی ها قبول کردند وبخاطر قدرت همیشه ازهمه چیز تیر اند تا به قدرت باشند برادر برادر را کور کرده ویا بچاه انداخته شاگرد استاد را با بالیشت خفه نموده است.اگر گلبدین وابسته به سی آی ای وآی اس آی نمیبود کشته نمیشد.استاد ربانی در شهر کابل در کای امن کشته میشود احمدشاه مسعود در دورترین نقطه افغانستان کشته میشود مولانای سیدخیل وداوود با وجود امنیت کشته میشوند که وابسته نبودنددرتبانی با پشتون های سرقدرت وآی اس پاکستان کشته شدند اما رهبران پشتون هیپچ کشته نشدند.؟؟؟
بااحترام ع.عدالتخواه.

>>>   آفرین به شاعر عزیزی که در وصف عید نورز و تحویل سال شعری سرودند، ولی دین پتانسیل زیادی برای تحریف حقایق و تحریک متعصبین دارد و باید همانند کشورهای آزاد غرب از دولت جد شده و قانون در کشور حاکم گشته و جای دین و مذهب و دکانداران ریا کار دینی از حقوق مردم کوتاه و در مسجد و معابد بماند، وگرنه کشورهای مسلمان از منجلاب جهل و جنایت دینداران ریا کار و فتنه انگیز آزاد و رها نخواهد شد.

>>> اگر الهی تعیین کننده بود اول حال و روزگار افغانستان را عوض می کرد آقاجان. دست از تزویر و ریا کاری بردارید و همه تغییر و تحول را به خدا نسبت ندهید.بگذارید مردم احساس مسئولیت کنند و سرنوشت خود را رقم بزنند، سرنوشت انسان باید بدست خود انسان رقم بخورد وگرنه دینداران ریا کار عنان و اختیار را از مردم گرفته و همجنان خود را میداندار و صاحب و جان و مال و ملک خواهند نمود و نتیجهً آنرا البته پیشا پیش در کشورهای مسلمان را می بینیم.

>>>   درهردوره ازطرف بزرگان قوم فروش تان فروخته شده اید بنام مدافع قوم
اگرمتوجه نشویم قوم فروشان هرقوم بالای قوم شان تجارت کرده و میکنند ودربدلش امتیاز کافی بدست میآورند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است