عربستان 16 نیروگاه اتمی می‌سازد
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۳۶    ۱۳۹۶/۱۲/۲۳ کد خبر: 148513 منبع: پرینت

کابینه دولت عربستان تصویب کرد که در 20 سال آینده 16 نیروگاه هسته‌ ای در این کشور تاسیس شود. مقام های عربستان گفتند که این نیروگاه‌ها اهدافی صلح‌جویانه و غیرنظامی را دنبال می‌کنند.

خبرگزاری عربستان سعودی “سپا” روز سه‌شنبه خبر داد که کابینه دولت این کشور نفت‌خیز تصمیم گرفته است که “برنامه ملی انرژی هسته‌ ای” را به اجرا بگذارد. عربستان در نظر دارد ظرف 20 سال آینده 16 نیروگاه اتمی تاسیس کند.

خبرگزاری عربستان در گزارش خود تاکید می‌کند که این نیروگاه‌ ها از استانداردهای ایمنی بالایی برخوردار خواهند بود و مقاصد صلح‌جویانه را دنبال می‌کنند.

عربستان سعودی بزرگترین صادر کننده نفت جهان است و برنامه اتمی این کشور برای تنوع بخشیدن در عرضه انرژی انجام می‌گیرد. این کشور با برنامه اتمی جدید خود درصدد است نفت بیشتری تولید و صادر کند.

عربستان همچنین قصد دارد از منابع مختلف انرژی از جمله انرژی خورشیدی، انرژی باد، انرژی‌ های بازیافتی، استفاده کند و در این ارتباط یک اطلس انرژی تجدیدپذیر نیز تهیه کرده است.

منتقدان برنامه اتمی عربستان اما خرده می‌گیرند که این کشور در رقابت با رقیب منطقه‌ ای خود ایران این برنامه را پیش خواهد برد.

عربستان سعودی هم تاکید می‌کند که برنامه اتمی این کشور اهداف نظامی را دنبال نخواهد کرد.

به گزارش دویچه‌وله، قرار است عربستان سعودی برای احداث نیروگاه‌های اتمی 80 میلیارد دالر هزینه کند. کنسرن‌ های آمریکایی، روسی، فرانسوی، چینی و کوریای جنوبی تلاش می‌کنند در احداث نیروگاه‌ های عربستان مشارکت کنند.

موضوع تاسیس نیروگاه‌ های اتمی عربستان یکی از محور های گفتگو های دیدار هفته آینده محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور از واشنگتن خواهد بود.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عربستان
اتمی
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است