عطا و غنی، نبرد اروپا و آمریکا در افغانستان
نبردی نه میان پشتون و تاجیک بلکه تقابل امریکا و اروپا که در درون نظام افغانستان به تنگنای سیاسی رسیده که پیروزی هر طرف جبهه، تعیین کننده رویکرد مناسبات سیاسی کشور خواهد بود و حدود نفوذ قدرت های جهان و منطقه 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۲۴    ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ کد خبر: 147989 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، تصفیه حکومت از غیرپشتون های قدرتمند و مخالف طالبان هرچند با تنش و نبردهای سرد در جریان بود اما ارگ در برکناری عطا از بلخ با شکست مواجه شده به طوری که هم توان تحمل هزینه ها و عواقب مقابله نظامی را ندارد و هم تهی از مشروعیت برای به چالش کشیدن قدرتمندترین رهبر جهادی و قومی اکنون افغانستان است.

ایستادگی عطا محمد در برابر رییس جمهوری با حمایت برخی رهبران قدرتمند در پشتیبانی وسیع مردمی محور مقاومت شد، زنگ خطری برای حکومت که بار دیگر خلیلزاد را پس از مدت ها وارد سیاست داخلی کرد، مقامی که اگر چه دلیل اصلی ظهور کرزی و انزوای دوستم، فهیم، ربانی، سیاف و ... بود در اکنون کشور جایگاهی به مانند گذشته ندارد که تهدید وی لرزه به شمال بیاندازد که اینهم راه بجایی نبرد.

صبر و حوصله حکومت و شرکایی خارجی افغانستان که در برابر عطا حد و اندازه ای دارد و جهانیان اجازه تداوم تنش ها را نمی دهد از زبان یک امریکایی متعصب بیان می شود نه مقامی از افغانستان و دخیل در امور داخلی، حتی اشرف غنی که تمامی تکیه قدرت و اعتبار وی معطوف به امریکا می شود چنین از موضع این کشور سخن نمی گوید و دم از شرکای خارجی نمی زند.

آدرس بین المللی که زلمی خلیلزاد با آن، عطا محمد را تهدید کرد در شانزده سال قبل و حکومت کرزی می توانست انزوا و برکناری والی بلخ را رقم زند در حالیکه اکنون به جای سود، عواقب زیان باری برای حکومت وحدت ملی دارد زیرا همچنان که جامعه بیش از هر زمانی به حکومت بی اعتماد می باشد عملکرد امریکا و متحدان غربی در قدرت بخشیدن به گروه های تروریستی و بقای دولت های قبیله گرا و فاسد بر چه کسی پوشیده مانده است؟.

در روزگاری که رهبران جهادی و قومیتی با فشار همین جامعه جهانی و دسیسه های ارگ در حمایت امریکا تبعید، خانه نشین و در آستانه حذف قرار گرفته اند راهی جز مقاومت و استفاده از ظرفیت های مردمی برای قیام و یا مقابله ندارند و دیگر تهدید از آدرس خاص با نماینده ای خاص نمی تواند زور و هراس باشد.

زلمی خلیلزاد همواره یک امریکایی و حافظ منافع کاخ سفید بوده و هست که طی دهه های گذشته همان نیم بند اعتبار از نام مانده از افغانستان بر وی، توانسب امتیازی برای بازی سیاسی در افغانستان برای اهداف واشنگتن باشد جز این، دیگر هم دوران طلایی کرزی برای وی به اتمام رسیده و هم روزگار نمایندگی با لقب نایب السلطنه.

ارگ پس از استفاده از زور سیاسی برای برکناری عطا از بلخ دست به گریبان فتنه های حکمتیار شد و با وعده های بیشمار به سراغ جنرال دوستم رفت اما با علم کردن خلیلزاد و عذر استاکزی آخرین برگ برنده را رو کرد.

با وجود حمایت همه جانبه امریکا از حکومت وحدت ملی و تلاش های پس پرده برای عزل عطا محمد در پی پایان یافتن تنش ها بدون دخالت نظامی می باشد زیرا به خوبی از عدم مشروعیت اجتماعی غنی آگاه است.

در این میان، اگرچه تنش ها به بحران میان ارگ و بلخ بدل شده و اوضاع کشور به مانند بمب ساعتی در آستانه انفجار قرار داد اما تاکنون پیروز این میدان، عطا محمد می باشد که در برابر حکومت، قدرتمند ظاهر شده و حمایت های گسترده ای را حتی از میان قدرتمندان پشتون کسب نموده است.

ارگ با از دست دادن زمان در حالیکه عطا محمد بیش از گذشته برخوردار از نفوذ قومی و سیاسی همچنان در مقام خود باقی است در تقلای استفاده از هر اهرم فشار و تهدید می باشد و در این راستا، برنده نبرد درون حکومتی میان ارگ و بلخ چه کسی خواهد بود؟ اشرف غنی که جز میان دیوارهای ارگ تنها با زور سیاسی حکومت می کند و بر حمایت کاخ سفید تکیه کرده یا عطا محمد که با یک لشکر نظامی، حمایت های مردمی و قومیتی از شمال گرفته تا جنوب بدل به سنبل مقاومت شده است؟

نبردی نه میان پشتون و تاجیک بلکه تقابل امریکا و اروپا که در درون نظام افغانستان به تنگنای سیاسی رسیده که پیروزی هر طرف جبهه، تعیین کننده رویکرد مناسبات سیاسی کشور خواهد بود و حدود نفوذ قدرت های جهان و منطقه.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عطا
غنی
اروپا
آمریکا
نظرات بینندگان:

>>>   Zafari
وقتی ارگ به دوازده خواست جمیعت اسلامی در بدل پُست ولایت بلخ تن در می دهد،معنی اش این است که ولایت بلخ مهمتر از این دوازده خواست است.دوازده خواستی که هیچگاهی عملی نخواهد شد.
تاریخ را مرور کنید،از داکتر عبدالله عبرت بگیرید.

>>>   Ayendagan
غنی احمدزی و گلبیدین پاکستانیار هشت ولایت را به طالب ها یا واضح بگویم به پاکستان واگذاری میکند
ان هاي كه تا كراچي و كوادر ادعاي ملكيت مي كردند كجا هستند؟
اين غني كه جيغ مي زند پاكستان را منزوي كرده و سياست خارجي اش بسيار موفق بوده حالا چكونه در فكر تحويل دادن نصف افغانستان به باكستان است؟

>>>   سلیمان لایق:
اگر نظام ریاستی به هر نظام دیگری تغییر پیدا کرد، دیگر حاکمیت از دست پشتون ها برای همیشه می رود.
نوت: این ها در فکر امنیت و رفاه و پیشرفت نیستند، فقط حاکمیت در دست قوم افغان باشد.
#احمد_شاه_فرید

>>>   کسانیکه پشتبانی خویش را از عطا جان اعلان کرده بود. فهمیدن که عطاجان به لینک کدام مملکت است . ودر اینده فکر تان را بگیریند که بازی نخورنید.

>>>   برنده اقای عطامحمد نور والی بلخ و ریس اجرایی جمعیت اسلامی است بدلیل اینکه پشتوانه قوی مردمی و هم سیاسی دارد وبازنده ارگ ریاست جمهوری است که نه پشتوانه مردمی دارد ونه کار فهم و گار دان است فقط چیزی که از خود نشان داده تفرقه و نفاق اندازی بین اقوام مختلف کشور و بفکر کسب قدرت بخودش و محدود کسانی که در پهلوی ریس جمهور نشسته و مشوره میدهند اش انهم مشوره ای که مه اش بضرر ارگ تمام شده و نارضایتی مردم را بار اورده است از شروع این حکومت تا امروز مردم بیشتر بیکار شدند امنیت مردم و کشور خراب و خراب تر شده نان از دسترخوان مردم گرفته شده جوانان فرار کشور های خارجی شدند که اکثریت شان تحصیل گرده ها و مهارت فن اوری را با خود دارند غنی احمدزی و اعضای حکومتش جز وعده های نادرست غیر واقعی به اینده ها که جز عوام فریبی چیزی دیگری نیست فکر کرده مردم را با چنینوعده های شان فریب خواهد دادند اما مردم در طول بیشتر از سه سال کار این حکومت به همه ترفند ها و فریب دادن ها انها کامل اگاه شده نه تنها که به حرف های این حکومت باور ندارند علاوتن از ان روی گردادند .

>>>   40 سال رگ وخون این ملت بی چاره را نوشی جان کردند به تول تلخان افغانستان عزیز رابه پاکستانی ها ایرانی ها روس ها ودر اخر به امریکا فروخت پول فراوان را دوذدی کردند میروند بیرون از کشور ویابه کولاب وطن پدری شان ارام زنده کی میکنند
بی خبر

>>>   که تجربه و گنجینه ای از سوابق نظامی و سیاسی دزدی اختلاس بندرحیرتان وزمین های دولتی بلخ و در عرصه های مختلف نبرد و تقابل با طالبان و روس ها دارد فراموش نخواهد کرد که چگونه مغلوب مطالبات اشرف غنی انگلیسی تبار شد.

>>>   قضاوت پیش از وقت خردمندانه نیست. صبر کنید که توافق شده یا خیر؟ اگر توافق صورت گرفته کدام توافق؟ استاد دیگر از سیاستمداران خوش باور شده نمی تواند. بهر حال باید صبر کرد و موقف استاد عطا را شنید.
جوان هزاره

>>>   رحت الله نبیل، رئیس سابق اداره امنیت ملی افغانستان فاش کرد به زودی چند نفر از اعضای کلیدی حکومت وحدت ملی به دلیل روابط نزدیک با سازمان اطلاعات ارتش پاکستان برکنار خواهند شد

>>>   Kohestani
این طایفه به پدر خود رحم نکرده اند اگر امکانات میسر شود همین اکنون پوست عطا را از تنش جدا می کند.

>>>   Mansoor Badry
در افغانستان ساختار نظام و حکومت نیست ، ساختار قدرت های اخوانی و قبیلوی ست که حاکم سرنوشت توده ها شده اند .
زدودن این دو قدرت دانش ، فهم و درایت می خواهد نه باور کورکورانه و نعره تکبیر !

>>>   شعار های معروف افغانیزم و صهیونیزم، دو مکتب از یک مادر:

صهیونیزم و افغانیزم: افغانیت او یهودیت غوارو
صهیونیزم: یهود بودیم، یهود هستیم و تا ابد یهود خواهیم بود.
افغانیزم: افغان بودیم افغان هستیم و تا ابد افغان خواهیم بود.

>>>   ادفر اویانی
یادت نره!!!
میلیونها دیدهِ اشکبار سوی تو نگرند
میلیونها تن خونبار امید بتو دارند

میلیونها گور خونین به تو آواز دهند
کین ها قرآن بدست فریب تو دارند
...................
یادت نره!!! افغانیت همانست و نشدست دگر
دیورند در ارگ است و پوشاک شدست دگر

احمدزی- غدار نادر ست «اشرار شمالی» تو
برنامه همان و نیرنگ و جفنگ شدست دگر

این نشان افغانیت تا هنوز در خدمت و با ارزش ترین پاداش برای فداییان راه نادر غدار است:

>>>   Noor
خدا را هزاران سپاس که مردم ما تا به حدی از آگاهی سیاسی رسیده‌اند که کمترین حرکت منافقانه فاشیزم پختونی را زیرنظر دارند و بخوبی می شناسند !
تا آنجا که مقامات رهبری مردم خود را از شر وسواس الخناس برحذر میدارند و نگرانی از اوضاع میداشته باشند ؛
زنده باد مردم آزاده و بیدار !
... بر معامله گران سرنوشت مردم.

>>>   چیزی که حزب جمعیت را به ورطه ی نابودی و تنزل و انحطاط می کشاند، اینست که رهبران آن فقط به منافع شخصی خود همیشه فکر کرده اند. زمانی که منافع شخصی و ثروت های شان تضمین شد، دیگر قوم تاجک ماجک را فراموش می کنند. قوم تاجک برای شان تا زمانی مطرح ست، که منافع شخصی شان در خطر باشد.
همین گرگ ها و همین رمۀ گوسفند که هنوز هم نمی آموزند، باهم جور میایند.

>>>   استاد عطا گرچه لاف میزد اما قلبا خیلی هراسان بود شاید امشب آرام بخوابد چون حالا کمی تشویش آن از سرنوشتش کمتر شده باشد مشکل او کلان است تنها به گرفتن چوکی اش ختم نمیشود اگر خودرا کنترول نکند جواب اختلاس های حیرتان را از او میگیرند حساب زمین های غصب کرده اش ،اینها بزرگترین تشویش نور بود در طی این دوماه نیم از تار های ریشش سفید شده بود

>>>   سیاست تجارت است مفاد بیشتر کسی بدست میاورد که مغزش بیشتر کار کند و مشاورین اعتمادی بیشتر دارد.و درخت هم با اوبزرگی ریشه در زمین دارد.ملت ریشه است که اگر یکبار خوشکید مقدم تنه درخت تکه پاره شده به سوی اتش کشانده میشود. الله برای هرکس یکبار عزت میدهد ولی زلت ممکن چندین بار باشد.
باحترام بیدار باشید.

>>>   از کمنت های بعضی ها طوری معلوم میشه که هیچ نوع مداکره و مفاهمه بخاطر منافع اولیای کشور اتفاق و هم زیستی ویا از خود گذری های بعضی ها بگفته امروز سیاسیون صورت نگیرد زیرا همه میترسند که میشه رسانه ها متون خود را تحقیر امیز و تهنه امیز ترتیب کرده باعث شکست روحی و مردمی ماشود وبه اسیاب لجاجت جانبین بیشتر اب ریخته که باعث تقویت تطبیق اصل برنامه های شوم که قدرت های بزرگ وکوچک منطقه بخاطر بدست اوردن اهداف خود دارند کمک مینماید لطفا از همین کلمات بازاری که چطور است ترسیدی جور میایی یا نی این طور ابراز نظر ها خود به نفاق وبی اعتمادی را بمیان اورده .ما صلح اتفاق میخواهیم زیرا جور نیامدن این ها باعث زیان تمام اقوام ساکن که راه بیرو رفت ندارند میشود.میشه وجدان شان کمی بیدار شده باشد.کور دلی وتعصب و عقده دوری جسته باشند الله خانه نیرنگ را خراب کند.بااحترام بیدار باشید

>>>   همان طوریکه مردم شعار میداند وخود را از جمله هواداران نور میدانستند یک بار نور به گفتار دروغین غ پاسخ نمی داد مردم خود را ازمایش مینمود واین باخت را هرگز قبول نمی کرد شاید روزی از کار خود خواسته پشیمان شود
مزاری

>>>   اگر استاد عطابدون گفتگو با هئت رهبری جمعیت کرده باشد وآن 12 خواست جمعت را نادیده گرفته باشد بزرگترین اشتباهی تاریخی را مرتکیب میگردد
برعلاوه خواست جمعت نماینده پرقدرت تاجیک ها است وتما تاجک ها از این همایت کرده است وتوقع هم دارند
اگر این چنین باشد یک بار دیگر ثابیت میکنند که ما رهبر سیاسی نداریم

>>>   در هیچ کنج دنیا یک حکومت از یک دزد و راهزن ترس نداشته است و غنی باید دلیرانه وظیفه را اغاز کرده انجام نماید زمان شهید داکتر نجیب با امروز فرق دارد وتمام افغانستان بازی خورده بود و عقب چند دزد وطن فروش بنام مسلمان و مجاهد ایستاده بودند که به امدن ان دزدان همه افغانستان فهمید که خطا رفته بودند و از اینکه از مسلمان واقعی داکتر شهید پشتبانی کند از دزدان ناموس فروش پشتباتی کردند که خود در ااش سوختند و حالا کسی پشت ان دزدان مسلکی ایستاد نمیشود و کسیکه ایستاد است از قناش همان دزدان است که بدون. هرچ مرچ زنده ګی خود را در خطر میبند. و مقاومت ایشان بیست چهار ساعت دوام نخواهد کرد.

>>>   این خیال و محال است و جنون!!!!

>>>   یک دلیل ششم نیز وجود دارد و ن عبارت است از:
کسی که میخواهد دندان های رقیب انتخاباتی اش را یعنی داکتر عبد الله را بشکند و در هنگام سالگرد تجلیل ذبیح الله با وجودی که او را برطرف کرده است، باز هم عکس او را در مراسم نصب میکند و چپلوسی میکند و میگوید که شاید سی فیصد محترم رییس جمهور صاحب در برطرفی او شامل باشند، اما هفتاد فیصد همی داکتر عبد الله خاین مقصر است که مه دندانهایش را بشکنانم، شاید این چاپلوسی اش دلیل شود که اشرف غنی او را معاف کند و او را برطرف نکند.
اما برایش خاطر نشان میکند که دیگر پایت را از گلیم ات بیرون نکن و در فکر دسیسه و دسیسه بازی نشو و در پی ساختن اعتلاف در مقابل من نشو و در همان مزار باش و شوله خود را بخور و پرده خود را بکن.
در غیر آنصورت اگر این مرتبه بالایت قهر شدم، نه تنها از مزار برطرف ات میکنم، بلکه مثلی که وستم را به ترکیه تبعید کردم، تر نیز به تاجکستان و یا ازبکستان تبعید خواهم کرد.

>>>   غني در غوندي خير مي نشيند و تماشا ميكند كه مار و گژدم چه طور همديگر شان را ميخرد.

>>>   باد اورده را باد خواهد برد هه هه هه .....

>>>   غ انقدر جرحت ندارد او فقط چیغ بزند زنده و جا ویدان باد نور صا جب مرگ بر ع وغ یهو دی ها

>>>   تو اگر ۲۰۰۰ صفحه دیگر شعر بنویسی ... کار شدنیست .. یک چشم ات بخندد و یک چشمت بگرید

>>>   شرم باد برکسانی که ازین غنی دست نشانده و نوکر امریکا و انگلیس که وظیفه دار تطبیق کننده پلان های استعماری شان است دفاع مینماید اگر نور و جنرال دوستم نباشند سمت شمال کشور میدان جنگ روسیه و امریکا میشود و این خواست و برنامه این حکومت است . هرچه زود تر این رهبری وطنفروش تبدیل شود و این پایگاه های استعمار گران برچیده شوند کشور زود تر به آرامی میرسد هرکسی که برای سرنگونی این دست نشانده ها اقدام میکند و برای صلح و ایجاد حکومت با پایه های وسیع ملی و دموکراتیک مبارزه نماید ،اقدامش ملی و شرعی است

>>>   خطاب به انهاى كه كور خوانده اند. !
دوران عبدالرحمن پنجابى ديگر تكرار نميشود.
با چند نفر خريدگى از عربهاى وهابى و وزير استانى ها ى پاكستانى نميتوان يك حنيش مليونى را از ميان برداشت. راكتيار و بادارش دال خوران اين تجربه را كردند. ولى اين كشور در تاريخ بار ها نشان داده كه در مقابل دسيسه ها يك جا ميشوند.
چند نفر نوكر و بلى گويان احمق نميتوانند كارى از پيش ببرند.
ح ع

>>>   غنی اگر مرد است بیازماید
این احمد زی به سرنوشت آن احمدزی دچار خواهد شد

>>>   به نظرم غنی و عبدالله برای برداشتن عطا هم از همان گزینه دوستم استفاده کنند کار ساز تراست، چون نتیجه داد و تجربه شده است. هرودویش بگرام بروند که امریکایی ها معاینه کنه اگر قدیما هم کدام بیعقلی کده باشند سر عطا میشه.

>>>   غنی بد کند با جمعیت درین مورد سخن زند!
جانب غنی عبدالله دندان شکسته است! نه نورک! و نورک رفت به گودال تاریخ تا ریخ!

>>>   دیروز استاد سیاف اشاره رسان که راه مفاهمه و مصالحه بهتر است وگرنه هیچ کدامی جان سالم بدر نخواهد برد و لجاجت به سودی کسی تمام نمیشود. این را مغز متفکر و مشاوران و سخنگویان وی شاید خوب هضم کنند.

>>>   خاموشی ملت در برابر این حکومت فاسد وخون آشام تاسف بار است.
مردم شریف نجیب افغانستان اگر میخواهید زنده بانید این غنی ..... متعصب وهمدستان فاشیست وجنایت کارش را از ارگ بیرون کنید و یک دست شوید سلاح بردارید در جای زندگی دشمن خاک ، دین و فرهنگ نیاکان تان حمله کنید.
بخاریکه همین غنی .... کم اصل مغز تعصب...... اقوام شریف افغانستان را بنام پشون دارانی غلجی تاجیک هزاره از بیک ترکمن جدا کرد بین مردم غیور دلیر شجاع نفاق قوم انداخته است.
بیـا هموطن همـدل شــویم از بهـر امن و آبادی میـهـن
هزاره تاجک و پشتون ترکـمن از این میهن
سـنی و شیـعه گلـهای یک باغ این میهن
با همدیگر پذیر ریشــه بر کنیــم بنیـاد زمامدار استبدا میهن
بیاید ملک را از دست زمامدار استبداد آزادسازیم با همدلی یکدیگر آباد سازیم

بـیـا ای همـوطن تا یار باشیم
به اهل مملکت همکار باشیم
نورعلم و معرفت سازد بری
ملک آباد وصفای رهبری
این کم اصل غنی احمدزی شوونیسم قبیله فاشیت تا ارگ را ترک نکنند اوضاع بهبود نمی یابد
قرن ها هم طول بکشد اوضاع نه تنها بهتر نخواهد شد بلکه روزبروز بدتر هم خواهد گردید.

>>>   اینم شد روشن فکر اخه چه قدر بد بختیم ببینید جهان کجاست وما کجا

>>>   وقت آن رسیده که تمام فارسی زبان ها یکی شوند یکی!!!!!!!!!!!!!!!!!!
اگر می خواهید که تاریخ تکرار نشود
یکی شوید یکی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
فرق ندارد معامله سران اوغان با بیگانگان برای به قدرت رسیدن چه در دوران حبیب الله کلکانی چه در دوران فعلی
یک راه است و آن ایستادگی و مردانگی و از خود دفاع کردن

>>>   Ariaie
منافع استاد عطا تنها مورد بحث نيست. كشور به شدت به سوى قومى شدن روان است. از ادارات و نهاد ها مدارك تبعيضى دارد بيرون ميزند، عليه زبان هاى كشور تبعيض وجود دارد، هويت تحميل ميشود، در سطح پارلمان اخطار نسل كشى داده ميشود ، خلاف راى مردم عمل ميشود و قدرت سياسى حق يك قوم دانسته ميشود، افراد اگاه و شناخته شده يك جريان به صورت برنامه ريزى شده ترور ميشوند، محافل اقوام مشخص مورد حمله قرار مى گيرد، و ده ها مورد ديگر...

>>>   و قتى نيا كا نت و أردأ تى از هندو ستان با شد و .... احمد خا ن تا هنوز در كو ه هاىً سليمان خشك نشده است در حاليكه در اين سر ز مين تا جيك ها تنها ٧٠٠٠ سال نوروز تجليل مى كنند و هزاران سال. ز با ن و فر هنك فار سى بالاى تان حكو مت كرده و مى كنند
و نيا كا نت را ز با ن تا جيك ها با سو اد سا خته و مسلملن سا خته اند
تَو كى هستى كه اد عاى
ملكيت مى كنىً نيا كا ن من
حضر ت نعمان / اما م ابو حنيفه اجد ا دت را خدا پر ستى ياد دا ده است تَو كسى و حيزى نيستى
كه بر اى گفتن حر فى دا شته با شى !

>>>   ........ همیشه نظریه ......... میدهد

>>>   این کشورقبل اینکه افعانستان نامیده شود .خالی ازسکنه نبود .باشنده بومی این مرزوبوم ازبیک ها وتاجک ها ترکمن ها وقزاق ها درشمال تاجک ها وهزاره هادرمرکروغرب درجنوب وجنوب غرب بلوچ ها وپشتون ها.درجنوب وشرق تاجک ها پشتون ها پشه بی ها وسایر اقوام زنده گی داشتند. درست است یک تعداد تاجک ها ازبیک هاوترکمنها و قزاق ها بعداز اشغال آسیای میانه به افغانستان مهاجرت نمودند .که متاسفانه ذره کمک به خاطرآزادی کشورشان نشد. اگرمی شد ممکن ما امروز کاملاً آزاد می بودیم.بامطالعه تاریخ افغانستان بانی افغانستان باصطلاح کبیر پسرصدوخان ازقبیله صدوزایی ازملتان امروزی به دربار نادر افشار آمد .باید آنها نیز به ملتان بروند .اما کی پشتون افغانی درپاکستان امروزی قبول می شود بلکه بنام کابلی ردمرز میشوند .همچنان دیگراقوام درايران همه روزه رد مرز می شوند .ازبیک ها تاجیک ها ترکمنها وقزاق بیدون ویزا به کشورهای همسایه شمال رفته نمیتوانند.زیرا خواهی نخواهی اینها افغان هستند .درآینجا تولد شدند خدمت عسکری ومکتب خواندند.درجهان هیچ کشور نیست که ازیک قوم تشکیل یافته باشد . اگر همین مفکوره باشد درهزار سال هم درافغانستان حکومت شکل نمی گیرد.میخواهم بایک مثال باصحبت هایم خاتمه دهم.داکترنجیب الله بادرک حقایق با یک وحدت ملی وحزبی مستحکم توانست بعدازخروج شوروی ها مدت تقریباً چهارسال حکومت نماید.بدبختانه روزیکه پای نحس تعصب بمیان آمد یکدم سقوط کرد.تاوقتی که ما وحدت ملی وعدالت اجتماعی واقعی رادرکشور حاکم نسازیم .دیگرما روی آرامی ویکپارچگی رانخواهیم دید .بلکه شاهد روزهای بدتر ازگذشته خواهیم بود.

>>>   بردِ عطا و باختِ غني حتمي است
به چهار دليل

بزرگترین اشتباه سیاسی اشرف غنی در سه سال حکومت او اینست که با یک حرکت عجولانه و تحریک آمیزِ حکمتیار و پشتونیزم اطراف او، خود را به درد سر با یک والی کله شخ انداخت.
به چهار دلیل اشرف غنی درین بازی اشتباه ستراتیژیک کرده است:
۱) تاریخ بیاد ندارد که در نیم سده اخیر کسی با همدستی با حکمتیار ، این موجود نحس به کام رسیده باشد.
۲) هیچ استعفا نامه ی بدون تاریخ اعتبار حقوقی ندارد. این یک بیسوادی کامل است.
۳) هیچ استعفانامه کهنه بعد از ماه ها اعتبار قانونی ندارد.
۴) مهمتر از همه والی بلخ حاضر به استعفا نیست و آماده زور آزمایی است.
واقعیت اینست که پیامد چنین یک بازی ماجراجویانه منجر به افتضاح بزرگ سیاسی شده است که یک والی در برابر یک رئیس جمهور زور آزمایی می کند که در تاریخ سیاسی این کشور سابقه نداشته است.
عبدالله و باند او نیز درین بازی خائنانه و رذیلانه که از پشت بر استاد عطا، جمعیت اسلامی افغانستان و تاجیکان افغانستان با همدستی به گلبدین و اشرف غنی و پشتونیزم خونخوار خنجر زدند، بجز از نفرت مردم شمال چیزی بیشتر بدست نیاوردند.
برخی ها استدلال می کنند که والی بلخ را اشرف غنی فریب داد و نباید او عبدالله را دور می زد و وارد بازی بزرگ با رئیس جمهور، مغز متفکر میشد. اما واقعیت اینست که تا حال بازی به نفع استاد عطا بحیث یکی از معادلات قدرت تمام شده است. استاد با سپردن یک استعفا نامه بدون تاریخ و بی اعتبار یک متفکر دوم جهان را در بازی قدرت فریب داد. حالا غنی دو راه دارد: وارد مذاکره سیاسی برای شکست بن بست کنونی با والی بلخ شود و مقام او را تا یک دوران نا معلوم تمدید کند و یا وارد میدان جنگ شود.
غنی حتا اگر جنگ را هم به کمک حامیان خارجی خود ببرد -كه آسان به نظر نميرسد وُ به سادگي ممكن نيست- میدان سیاست و شمال را باخته است.
قیمتی را که اشرف غنی درین بازی ساده لوحانه به تحریک گلبدین و پشتونیزم اطراف او می پر دازد قابل جبران نیست.

هارون اميرزاده

>>>   اقای نور و جمعیت اسلامی خود را مسقره عام میسازند نور هم کشت و هم دزدی و چور و چپاول کرد اقای نور و ......... های شان مانند منصور و سعیدی و صالح.....و وکیل های ...... و رشوت خورد میخواهند بحران را به وجود بیاورند غافل از ااینکه مردم از شما دزدان و رشوت خوران و قاتلین مرم نفرت دارند بحران افریدن شروع نابودی تان است عساکر در مزار شریف به حالت اماده باش درامده و وزیر داخله پولیس در کابل هم اماده باش کرده اقای نور جنبش روشنایی و جنبش رستا خیز باعث کشتن صد ها مردمان بیگناه شدند اما خود شان زنده ماندن مانند بهزاد و و پدرام و باقی سران ان اقای نور با اوردن بحران شما هم باعث کشتن صد ها مردم بیچاره و ستنمدیده و خوش باور خواهید شد وشاید حیات شما و لنده غره های تان به خطر موجه شود
بصیر نظری

>>>   قانونیت در هر کشور یک نیاز حیاتیست. فاجعه افغانستان از قانون جنگل است. در افغانستان ظاهرا قانون اساسی و قوانین نسبتا مدنی و انسانی وجود دارد، ولی قدرتمندان آنرا مطابق به منافع خود پیاده می کنند. مثلا شناسنامه های برقی بعد از تصویب پارلمان و توشیح رئیس جمهور از طرف خود رئیس جمهور دو باره باطل شد و در یک توطئه هویتی نام افغان را که هویت همه نیست بحیث هویت اجباری یک تبار بار دیگر وارد شناسنامه های برقی شد. درینجا قانون و حقوق مدنی مردم زیر پا شد.
در بحث بر کناری استاد عطا آیا یک توطئه است و یا یک عمل قانونی؟
هر رئیس دولت حق دارد یک والی را به هر دلیلی که است غزل و نصب کند. اما چرا غنی بحیث رئیس جمهور این صلاحیت را ندارد؟
دولت وحدت ملی بر پایه قانون اساسی ایجاد نشده بلکه بر اساس یک توافقنامه سیاسی شکل گرفته و قدرت ۵۰ و ۵۰ میان دو تیم تقسیم شده. مطابق به قانون رئیس جمهور حق و دست باز به غزل و نصب از تیم خود را دارد ولی از تیم مقابل را بدون تفاهم ندارد. هر نوع حرکت غیر ازین یک توطئه سیاسی به منظور حذف طرف مقابل از قدرت در راستای تمرکز قدرت بدست یک جناح است. برهم خوردن این توازن به معنای بحران و یا سقوط حکومت است و باید انتخابات زود هنگام اعلام شود تا نظم و قانونیت برهم‌نخورد.
باید دانست که منظور جناب عالی از قانونیت چیست؟

>>>   .......... اگر بنظر تان تاجیک ها به تاجیکستان ازبیک ها به ازبیکستان ترکمن ها به ترکمنستان وهزاره به مغلستان وتو اوغان هم بکوهای سلیمان وغیره هم ......بروند امریکایی ها وانگلیس باید متوطن این سرزمین شوند احمق تاریخ بخوان این ملیت ها گل های رنگارنگ این دیار باستان اند . امیدوارم روزی همچو تو افرادی انسان شوند . رکن الدین نیکمل
سیدنی استرالیا

>>>   این بار نبرد آخر است .
در پایان این نبرد دیگر تساهل ومصالحه نیست.
آنچه را با خون جوانان مجاهد بدست آمده با خون نگهداری میکنیم.
نبرد ما نبرد زندگانی است
فاشیسم همزمان دو تیر رها کرده
یکی شناسنامه برقی
دیگرش بر اندازی جمعیت
هیچکدامش به هدف نمیخورد.

>>>   شفیق جان فکر کن 11 هزار دالر را برایت داده بازهم همرایش کارمیکنی
ها راستی یک چیزی یادت باشه که میگویند
آزموده را آزمودن خطا است .
قندولک اول خودت یک .....هستی دوم برو اگر واقعت مرد هستی حق خودت رابگیر سوم اینکه در بین ملت رنج دیده مان .......اندازی مکن اگر یک روز هم در این کشور نان خورده باشی این کلمه را به زبان نمی آروی (اوغان)

>>>   رجوع بخداوند ، توبه وتسلیمی دزدی هایش به بیت المال راز کامیابی شان است
این به چی معنی یک ماه ریش دراز بان یک ماه ریش متوسط ویک ماه چپه تراش این بدین معنی که سنت رسول خدا رابرای خودسپرساخته وآخرت را فراموش کرده ازچنین اشخاص متزلزل توقع نداشته باشید
.............

>>>   اوغان ها هم از افغانستان نیستند اینها هم خواسرائیلی هستند اگر بتاریخ برگردید.

>>>   اقای نور باید پول های را که دزدی کرده
است دوباره به دولت تسلیم کند وبس مانند یک شهروند هادی زندگی کند در غیران امریکاه اینطور نمی مانیش که غرمیزند

>>>   سلام شفیق الله جان !
مګر چند روز پیش رفتن قندهار عطا از یادیت رفت نصایح شما مثل چچ بسته کردن در دمب موش است.
نمیدانم تو از ای عطا چی جور کردی او یک والی بود نه کدام چیزی دیګر.

>>>   راز کامیابی اش رجوع بخداوند است وباید توبه کند وپولهای غارت شده رابه بیت المال بسپارد

>>>   جای خجالت است که از یکطرف کسی را شخصیت ملی بتراشی و از طرفی همین شخصیت نامنهاد ملی را وصیت کنی که به سفیر امریکامراجعه بدارد و نامۀ سربسته به رئیس امریکا بفرستد!!!
غیرت و میرت چه گویی فتنه سازی را ببین

>>>   .......خط دیورند را قبول هم کنید...........

>>>   مگرخود ازکدام ..........هستی که بدیگران کشورنشان میدهی ...

>>>   شفیق جان فکر کنم تو از اوضاع وواقعیتهای افغانستان به دور هستی حال دهه ۹۰ است دهه ۷۰ دیگر به تاریخ سپرده شده خوشبختانه تاریخ قضاوت خود را کرده و خوب هم قضاوت کرده حال دیگر وقت سلاح و اسلحه گذشته برادر عزیزم بس است که طالب وداعش مردم مارا میکشند استاد عطا دیگر جوی خون را روان نکند بهتر است یک مشت بالای نفس خود بکوبد به جای هزیان گفتن در خانه نشسته واز پول های حرام ذخیره کرده خود استفاده کند

>>>   این شعار طالبان پشتون است ،به قول معروف دزد که زورش زیاد شد صاحب بز را میکشد!حالا اگر تاجیک،هزاره وازبک بیدار نشوند سر نوشتشان همان میشود که آن دوست پشتون گفته.نادرشاه

>>>   حال که خط دیورند تثبیت شد و دیوار سیمی گرفته شد جا دارد که دولت به خال پشتون های نوار سرحد دیورند نوجه کند تا از فلاکت فعلی نجات پیدا کنند و به عوض طالب و داعس شدن متمدن شوند و مسلمان

>>>   ارگ نشنان بابر داشتن عطا ودوستم فقط یک هدف دارند بس یک حکومت پشتونیزم
قسمی که هر روز ما دیده میروم که در حکومت چه جریان دارد
مردم در آتش جنگ فقرمیسوزند وارگ نشنان در فکر قبضه کردن حکومت در دست خودشان است
با امید نابودی همیشگی خاینین در کشور

>>>   راستی.... شمالی درمورد چی نظر دارند ؟

>>>   با دادن چند ولایت به طالبان و پاکستان افغانستان تجزیه و متلاشی میشود خواست آی اس آی پاکستان از دهان .....گلبدین بیرون شده است

>>>   استاد عطا یک بار دیگر درسی برای نسل جوان و پند ای برای کسانیکه به زورقدرت را در قبضه گرفته اند و از سیاست های کاکیاولیستی دست نمی کشند حال سیاست های مردم فریبی با ایستادگی استاد محترم عطا محمد نور شکست می‌خورد .
زنده باد استاد عطا مرد آزادی خواه و شجاع


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است