وحدت ملی خونین در حباب دمکراسی
تلفات ده هزار کشته و زخمی غیرنظامی 2017 در سال جاری چه آماری خواهد داشت زمانیکه غنی با زور سیاسی در تحمیل نام افغان به پیش می رود و... 
تاریخ انتشار:   ۲۰:۱۸    ۱۳۹۶/۱۲/۱۳ کد خبر: 147871 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، دوران پسا طالبان با سیزده سال حکومت کرزی و نزدیک به سه سال ریاست جمهوری اشرف غنی، روزگار پرفراز و نشیبی را طی کرد اما کسی تصور نمی کرد زمانی دولت کرزی بدل به آرزوی برای بازگشت شود.

حکومت وحدت ملی که از دل جنجالی ترین انتخابات طولانی جهان با تقلب گسترده به قدرت رسید جز ناامن ترین سال ها می باشد در تداوم جنگ، قدرت یابی گروه های تروریستی و تلفات تکان دهنده غیرنظامی به گونه ای که براساس گزارش یوناما، سال 2017 با بیش از ده هزار کشته و زخمی غیرنظامی از خونبارترین های دوران چهل ساله ناامنی هاست.
در این میان، نظام حاکم در دوران جدید با گذر از روزگار افراط گری اگر توانایی برقراری حکومت مشروع و تطبیق قانون را ندارد برچه اساسی دم از دمکراسی می زند؟

چهل سالِ گذشته هم زمان با رویدادهای سیاسی در جنگ و ناامنی به پیش رفت، زمانی وابستگی به شوروی دلیل ماندگاری حکومت ها بود، دهه ای با نام جهاد، گروهی در افراط گری و استفاده از دین با پرچم سفید و اکنون، استفاده از عنوان دمکراسی برای سرپوش گذاشتن بر فساد و سلطه گری.

دوران جدید در کنفرانس بن بنا به خواست غرب با حکومت قومیتی در قانون اساس ناقص، برازنده افغانستان پایه گذاری شد و اگرچه ابتدا موجی از امید در میان مردم به وجود آورد اما در مدت کوتاهی بدل به فاجعه ای برای تحکیم گروه های تروریستی در تداوم جنگ بروز کرد تا جایی که اگر کرزی در سیاستمداری با کنترل جزایر قدرت حداقل نیم بند ثبات پایتخت و برخی ولایت های بزرگ را حفظ می کرد، اشرف غنی جز ارگ باقی مناطق را با سیاست قبیله ای در خون و ناامنی فرو برد.

دانش آموخته غرب با لقب متفکر دوم جهان اهداف شوم در سر دارد و با ابزار زور و تکیه بر حمایت امریکا از دمکراسی برای فساد استفاده می کند و از قبیله گرایی برای جنگ و کشتار.

فساد مبنای حکومت گذشته و اکنون است با دامنه متفاوت می باشد به طوری که اگر کرزی، رهبران جهادی را مانع پشتونیزم شدن افغانستان می دید اما در سیاست و درک وضعیت سیاسی و اجتماعی کشور به مدیریت و کنترل آنان می پرداخت در حالی که اشرف غنی هیچ اعتقادی به مشورت ندارد و با تمامی توان به نبرد با جزایر قدرتی رفته که در کنار آلودگی به جنگ های گذشته، پایه و اساس قدرت، همچون بندی مانع ازهم گسستگی قومیتی می باشند.

حال، کشته و زخمی شدن بیش از ده هزار غیرنظامی تنها در طول یک سال، قدرت طالب نیست بلکه در لایه های زیرین، ریشه در فساد و خیانت دارد و اگر به تکرار نام ستون پنجم شنیده می شود همان نزدیک ترین افراد به رییس جمهور هستند که سکان کشور را در دست دارند.

در این میان، حمله های به تکرار در امنیتی ترین مناطق پایتخت که باید برای رسیدن به آن، پست های بیشمار بازرسی را طی کرد اگرچه گواه ضعف استخبارات و رهبری در نهاد امنیتی است اما نه تنها حکومت وحدت ملی با کمبود نیرو و تجهیزات برای نابودی تروریستان مواجه نیست بلکه استخبارات ارگ با قدرت، صرف به حاشیه راندن رهبران جهادی و هماهنگی با گروه های تروریستی می شود.

حکومت های دوران جدید در رنگ و لعاب دمکراسی و قانون چیزی جز فساد و خیانت نمی باشد، اکثر رهبران با اقتدار در چهاردهه جنگ و ناامنی از میان رفتند و هر گروه و حکومتی که به قدرت رسید بخشی از نخبه های سیاسی را در ترور حذف کرد و برهمین اساس، افرادی چون کرزی و غنی با تکیه بر استانکزی و اتمر فرصت ریاست جمهوری می یابند.

کرزی در پوشش یک ملی گرا از طالبان، برادر و مخالف سیاسی ساخت و غنی طی چهار سال، شمال را به داعش واگذار و باقی کشور را در تهدید طالبان رها کرد تا دورانی بسازد به مانند سلطنت امان الله خان در انتقام جویی سقوط حاکمیت داکتر نجیب.

امان الله خان اگر رویای سازندگی داشت اما با دور شدن از ملت به سراشیبی سقوط رسید و داکتر نجیب در توسل به متجاوز خارجی و همراه شدن با کشتار و خون بدل به اولین قربانی افراط گرایان شد، دلایلی نزدیک به آنچه حکومت وحدت ملی بر مبنای آن عمل می کند.

سال میلادی جاری که با خونبارترین حمله های انتحاری کابل آغاز شد و ادامه دارد، بحرانی تر از سال گذشته خواهد بود زمانی که رییس جمهور با زور سیاسی در تحمیل نام "افغان" شناسنامه های الکترونیک را آغاز کرده و یک جناح مخالف آماده تظاهرات سراسری است.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
افغان
غنی
حکومت
تذکره
نظرات بینندگان:

>>>   Amirzada
غنی سهم ۵۰ فیصدی شراکت تیم خود در حکومت وحدت ملی را به طالبان واگذار می کند.
اما تیم مقابل در تحت رهبری استاد عطا سهم ۵۰ فیصد شراکت خود در حکومت را به هیچ کسی واگذار نخواهد کرد.
با این کار اشرف غنی برای دست یابی به صلح یک قربانی بزرگ می دهد. با آنکه جای یک تکنوکرات تبهکار صهیونیزم افغان را یک تروریست تبهکار افغان می گیرد، ولی کشور و مردم از چیغ زدن ها و چرند گویی های او نجات پیدا خواهند کرد.
واقعیت اینست که مذهب و ادبیات سیاسی طالبان را مجاهدین خوب می دانند، ولی کیش و ادبیات سیاسی صهیونیزم افغان را هیچ کس نفهمد.
اما اگر اشرف غنی چال داکتر نجیبی بزند در آنصورت افغانستان وارد یک جهنم دیگر خواهد شد.
به بیان دیگر اگر نقشه راه اشرف غنی مثل نقشه راه داکتر نجیب باشد که قدرت و سرنوشت مردم را با آی اس آی و بینسوان بطور مخفی معامله کرد که تا همه را دست بسته به پاکستان و حکمتیار تسلیم نموده و خود دست به فرار نا فرجام زد، در آنصورت سهم ۵۰ فیصد تیم غنی نصیب تروریزم طالبانی نخواهد شد و بدست تیم مقابل خواهید افتید، همانگونه که در ۱۳۷۱ اتفاق افتاد.
بهتر است اشرف غنی نقشه راه خود را از اول خوب محاسبه و سنجش کند که بازی داکتر نجیب نه دیروز نتیجه داد و نه امروز خواهد داد.

>>>   Hemat
صهیونیزم افغان نام درست و بجا مطابق عملکرد های افغان یهود است .کوشش میکنیم در سایت های اجتماعی زیاد استفاده کنیم .

>>>   تعصب چیست؟
اگر یک نویسنده انگلیسی، آمریکایی، آلمانی، ایرانی، پاکستانی، هندی، چینی و روسی و.. می گوید که اکثر مطلق طالبان پشتون هستند، هیچ نخبه پشتون یا افغان، در برابر شان موقف نمی گیرد، با سکوت شان واقعیت را می پذیرند. ولی برعکس، زمانی که من، شهروند این سرزمین می پرسم که طالبان بخاطر چی می جنگند؟ اگر بخاطر اسلام می جنگند، افغانستان که سرزمین کفر نیست. اگر بخاطر حقوق قوم افغان می جنگند، بفرمایید و حساب بگیریم که کی ها در نظام سهم بیشتر دارند. اگر بخاطر آزادی افغانستان می جنگند، در اون صورت بخاطر کدام آزادی؟ مگر در زندان هستیم؟ و چرا اقوام دیگر نمی جنگند؟ اگر بخاطر قدرت می جنگند، چرا جنگ برای قدرت؟ مثل یک هزاره، ایماق، پشتون های دموکرات، اوزبیک و تاجیک و.. این حق مشروع همه است و بفرمایید و خود را نامزد بکنید. چرا مکتب و دانشگاه و سرک و خیابان مرا می سوزانید؟ چرا نسل جوان قوم محترم افغان را در گرو انتحار و انفجار گرفته اید؟ با این پرسش ها من متعصب و اون شهروند بیرونی نویسنده است. پس این ها کیستند؟ چرا همه مربوط به یک قوم؟ این مشکل را کی و چی طوری حل کنیم؟
#احمد_شاه_فرید

>>>   همه چیز در این جامعه ما بنایش کج نهاده شده است
این پیام را شیر و همگانی سازید تا وجدان ها خوابیده زمامداران بیدار شود

>>>   Haseeb Motaref
با استنباط از نشریه های غربی، به نظر می رسد آمریکایی به این نتیجه رسیده اند که پایان [غنی سازی] را در افغانستان اعلام کنند. احتمالا در انتخابات پیش رو، مهره های جدیدی با حمایت غرب وارد میدان خواهند شد. سیاست های تبارگرایانه ارگ، دلیل اصلی ناامیدی آمریکایی ها از آقای غنی است - تا جایی که در محافل سیاسی از آن به عنوان تهدید بزرگ علیه منافع آمریکا یاد می شود.

>>>   فریادهای امریکا وانگلیس به ظاهر همچون مدافعین دین اسلام مهربانتر ازمادر که کویا " دین اسلام درخطر است" جز اشغال کشور و غارت کردن معدن و منابع طبعی افغانستان چیز دیگری بوده نمیتواند..به گفته سناتور هلمند: اسناد و مدارکی موجود است که نیروهای امریکایی یکجا با نیروی های طالبان ( عساکر نیابتی خودشان) در منطقه "خانشین "هلمند یک پایگاه نظامی دیگر ایجاد کرده اند و در نزدیکی این پایگاه، یک معدن اورانیم وجود دارد که نیروهای امریکایی شب و روز در حال تاراج همین معدن اند.
بلاخره معلوم گردید که هردو ( هم اشغالگران وهم مامورین گماشته شده دیسانتی) بقول معروف : استادان آموخته در تاراجگری وشاگردان بدزاد ناخلف شان در دزدی ونابودی این کشور یکجا مسابقه میدهند.

>>>   غنی احمدزی قسم خورده است افغانستان را از ریشه تخریب و مردم بیدفاع را بدست طالب و داعش قتل عام کند آرزوی قلبی غنی نابودی تمام افغانستان و مردم است

>>>   چون این حکومت در میان مردم جایگاه مردمی ندارد و میخواهد که با به راه اندختن تفریقه بینداز و حکومت کن افغان بازی را شروع کرده است ودر حالیکه این افغان بازی به نغع ریس جمهور نبوده و آنعده کسانی که خود را افغان میدانیستند ( فارسی زبانان - ازبیک ها ) و غیره واکنون با واژه افغان خدا حافظی کردند .با هویت خود افتخار می کنند . من یک تاجیک هستم - بودم و خواهم نه افغان . من تاریخ 5هزار ساله دارم نه ددوصد ساله . من نه کوچی شتر چران هستم ونه دروارن ز.ر را قبول دارم و زمان ستم گذشت و عصری انسانی است نه قبیله گرای . فارسی زبان جهان به خاطر هویت خود که حیثیت مادر را دارد متحد شوید و به افغانان ( پشتون ها ) هم احترام داریک زیرا که یک قوم مانند ازبیک ها و سایر اقوام دیگر میباشند داریم .
زره

>>>   خراسانی هستم
بهبه ای مردم رهبر نیستند گرگ هستند گرگ همه شان از نام پاک اسلام استفاده میکنند تا دیروز خون مردم را بخاطر بدست اوردن چوکی نوش جان و ریختن امروز بخاطر چوکی و تعصب را براه انداختن ..
اووووووووو مردم شما که تعصب میکنید هیچ مسلمان بحساب نمیروید .. فک اف ال لیدرز بی تاجک بی پشتون

>>>   فریادهای امریکا وانگلیس به ظاهر همچون مدافعین دین اسلام مهربانتر ازمادر که کویا " دین اسلام درخطر است" جز اشغال کشور و غارت کردن معدن و منابع طبعی افغانستان چیز دیگری بوده نمیتواند..به گفته سناتور هلمند: اسناد و مدارکی موجود است که نیروهای امریکایی یکجا با نیروی های طالبان ( عساکر نیابتی خودشان) در منطقه "خانشین "هلمند یک پایگاه نظامی دیگر ایجاد کرده اند و در نزدیکی این پایگاه، یک معدن اورانیم وجود دارد که نیروهای امریکایی شب و روز در حال تاراج همین معدن اند.
بلاخره معلوم گردید که هردو ( هم اشغالگران وهم مامورین گماشته شده دیسانتی) بقول معروف : استادان آموخته در تاراجگری وشاگردان بدزاد ناخلف شان در دزدی ونابودی این کشور یکجا مسابقه میدهند.

>>>   افغان بودیم افغان هستیم وافغان میباشیم
اگرخوش هستی یا نیستی این افغان را حتما قبول کردنی هستی

>>>   غنی قوم پرست و منا فق دارای تفکر تفرقه بین تمام اقوام غیر افغان در سرزمین مان خورشدی ما است و جایگزین کردن فاشیست های قبیله کوچی و ناقلین متعصب پاکستان مانند ثواب الدین مخکش ، محمد نظیر احمدزی , راضیه سعادت کوچی پکتیاوال ، فریده کوچی ، ،آرین یون کوچی ، اسماعیل یون کوچی ، غنی کوچی ، کمال ناصر اصولی کوچی پکتیاوال ، ستار سعادت ملتانی و جنرال تاقت ....دگروال انور ... و امرخیل تازه پاکستانی بجای آزادیخواهان نو اندیش را به ارمغان آورد .
عزیزان اقوام غیر افغان با سیاست های متفاوت باید بکوشند در اطراف واژه های وحدت و همدلی که یگانه راه نجات از دسته خبیثه متعصبان فاشیست قبیله کوچی و سران به قدرت رسیده پوشالی طاغوتی است قوام کوچی یان ناقل در قدرت دولتی جمع شده اند و شما اقوام غیر افغان کوچی با وحدت و همدلی تمام برای ساختن سرزمینی آزاد و مستقل و متکی بخود و دور از فاشیستان بکوشند.
قوم کوچی،قوم پاکستان قوم اوغان یگانه قومی تعصب گروه ایست برای لکد مال و پایمال گردن چراگاه های سبز ما و حاصلات مردم بی دفاع در این سرزمین خورشیدی هر سال در بهار از پاکستان می آیند. خدایا ای ملت باغیور را ازشر ای قوم بی ..بی منطق نجات دهد.

>>>   Mazdak Far
حدود یکهفته پیش در مورد صلح کابل با طالبان نوشتم و نوشتم که این صلح ؛ صلح میان قومیست مانند صلح با حمکتیار و صلح نمی آورد . آن تذکر من را تعدادی زیادی از پارسی زبان ها پسندیدند و تعدادی از پشتون ها هم نه پسندیدند و به نشانی من هرچه فحش و ناسزا یاد داشتند حواله کردند .
چرا چنین است ؟
چه می تواند مردم متفاوت سرزمین مارا به هم پیوند دهد ؟
ما که بدون همزیستی نمی توانیم باشیم ؛ با این حال و هوا چگونه می توانیم باشیم ؟
دولت و برنامه های آن مردم را پراگنده می سازد . دولتی که پراگندگی بیاورد دولت خوب نیست .
ما برای تامین منافع دیگران افزاریم اما برای تامین منافع خودی و ساختن وطن نمی توانیم افزار شویم .
ما شدیدن تقسیم به قوم ها شده ایم ؛ این را انکار نکنیم . واقعیت نکبتبار جامعه ی ما انقطاب قومی است . این انقطاب را پنهان نه کنیم و به آن بپردازیم و درست و دلسوزانه برای دگرگونی آن فکر و کار کنیم .

>>>   Soraya Baha
مانورها و نیرنگ های ارگ در هراس از خیزش مردمی
تاریخ را مردم می سازند و مردمی که تاریخ نمی خوانند و یا حافظه تاریخی ندارند یک بار دیکر خیانت قسیم فهیم را ویس برمک تکرار می کند، با آمدن کرزی، قسیم فهیم این برده ناخراشیده; پنجشیر را که دژمستحکم مقاومت و پایگاه نبرد چریکی مسعود بود خلع سلاح کرد، برای خشنودی روح پلید کرزی بدون آن که جنوب و جنوب شرق کشور را خلع سلاح کند. حال که ایستایی عطای نور کمر ارگ را دولا کرده غنی از ترس کودتا جنرالان کوچکتر از سن خود و سن کاکایش را به تقاعد سوق داد بدان هم اکتفا نمی کند در این چند روز مانورهای نظامی به نمایش می گذارد و بازهم سایۀ والی بلخ در قصر وی در گردش است و خواب می بیند که مردم از بالای کانتنرها و دیوارهای کانکریتی به کاخ وی حمله کرده، با داشکه و ماشیندار سرخودش و سر بی بی کل را از تن غافل جدا می کنند ، فریاد آن چنان بلند می کشد که اتمرفرا می رسد و می گوید مردم مسلح اند، عطای نور خیزش مردمی راه می اندازد، اتمر لغمانی که دست های شیطان را از پشت بسته برای برنده شدن تیم سپورتی با فیرهای هوایی شهر کابل را به وحشت می اندازد و فردا روح قسم فهیم درکالبد ویس برمک حلول می کند و در رسانه ها اعلام می دارد تمام سلاح شهریان کابل ضبط می شود و باید خلع سلاح شوند و اما این برده نمی گوید که نخست کوچی ها خلع سلاح شوند که به شمال کشور مسلح فرستاده شده اند و دوم مردم پکتیا و لوگر و سوم تمام مردم جنوبی و جنوب شرقی و در فرجام مردم کابل.
آی مردم دیگر از تنگنای تاریک تاریخ در حال عبوراید و روشنایی در چند قدمی تان سو سو می زند، غنی در حال شکست است و اگر تسلیم شوید و بهراسید برده های تاریخ خواهید ماند و آنگاه زنحیرهای پا و زنجیرهای ذهن تان را تا انتهای تاریخ پرستش کنید.

>>>   دو- هویت ملی ، افغانی
نا گفته پیداست که جغرافیای کشور افغانستان سرزمین مهاجرت ها و مسکن هویت های متنوع فرهنگی و قومی کل بلاد ابران تمدنی و خراسان کبیر است.
در این سرزمین از قریش گرفته تا کرد و از ازبیک تا تاجیک و افغان در مجموع بیش از دهها خرده هویت زندگی می نمایند و هویت ملی این تنوع فرهنگی و کثرت قومی را نمی توان در یک هویت کوچک مهاجر اقلیت افغان تعریف نمود.
مسله هویت نیز از مواردی است که بعد از تغییر نام کشور به خراسان باید تعریف کردد، مثلاً خراسانی .

>>>   Latifi
عالیست، جنوب بطالبان داده شود و غرب و شمال هم خودمختار

>>>   Haroon Amirzada
پنج "فصل ناتمام" تکنوکراتان تبهکار صهیونیزم افغان
درین روز ها اشرف غنی رئیس جمهور توافقی و بحیث متفکر تکنوکرات تبهکار ارگ کابل بسیار حرف از فصل ناتمام تجدد طلبی شاه امان الله می زند ولی در افکار و رفتار خود بیشتر به تکمیل فصل های خونین تبهکاران سابق از عبدالرحمن خان تا نادر خان، هاشم خان، داوودخان، امین، گلبدین، طالبان، خلیلزاد و کرزی می اندیشد. چنانچه از یک طرف از" امتحان الهی" از طریق "پارچه پارچه شدن و ریختن خون فرزندان ما" حرف می زند و از طرف دیگر خود را آماده شراکت قدرت مطابق به " نقشه راه انتحاریزم و استشهادیزم" گلبدینی و طالبانی می سازد.
واقعیت اینست که از زمان تحمیل نام افغانستان بحیث هویت یک قوم مطابق به سناریوی "بازی بزرگ" در سده نزدهم این کشور وارد بحرانات خانمانسور شده است. به بیان دیگر افغانستان در بیشتر از یک سده اخیر از دیکتاتوری عبدالرحمن خان تا حکومت تبهکار اشرف غنی فصل های خونین را تجربه کرده است.
کاش تکنوکراتان فارغ التحصیل مکتب صهیونیزم جهانی مثل مربیان شان برای رفاه و سر بلندی اسرائیل درس خود را خوب می آموختند و کمر شان را بجای اتمام فصل های ناتمام تبهکاران گذشته به ساختن یک ملت متحد و سر بلند با استفاده از فرصت های امروزی می بستند.
با تاسف نسل تبهکاران فعلی صهیونیزم افغان ماموریت و دین شان را در تداوم و تکمیل فصل های خونین اجداد شان می بینند.
کدام فصل های ناتمام تبهکاران گذشته را غنی می خواهد در زیر اسارت و ماشین نظامی تروریزم و حامیان خارجی خود به اتمام برساند؟
فصل های ذیل ناتمام به نظر می رسند:
۱) فصل ناتمام نظام متمرکز مودل عبدالرحمن خانی در اواخر قرن نوزدهم. روی تصادفی نیست اشرف غنی بجای مطالعه واقعیت های امروزی کتاب خاطرات، تجارب و شیوه های سرکوب گرانه دیکتاتوری عبدالرحمن خان را مطالعه می کند و مطابق به آن دولت خودکامه و فاسد را به کمک تروریزم و حامیان خارجی خود می سازد.
۲) فصل ناتمام ملت سازی شاه امان الله بر پایه تفکر" افغانیزم" مطابق به نقشه راه محمود طرزی. روی تصادفی نیست که امروز نام افغان، بحیث هویت یک قوم به بزرگترین بحران خانمانسور در کشور تبدیل شده است.
۳) فصل ناتمام فارسی ستیزی محمود طرزی، محمد گل مهمند و دیگران. این فصل باعث بحران بزرگ در روابط ملیت ها شده است.
۴) فصل ناتمام " لوی پشتونستان" مطابق به خوابهای ناتمام داوود خان و سیاست های ناکام جیوپلیتیک هند و شوروی سابق. این فصل باعث دشمنی تاریخی میان پاکستان و افغانستان و بی ثباتی کشور شده است.
۵) فصل ناتمام اسارت افغانستان به دست تروریزم طالبانی، صهیونیزم جهانی و غرب. این فصل باعث از دست رفتن استقلال عمل، حاکمیت ملی و بستر قدرت نمایی خونین صهیونیزم جهانی، تروریزم، انتحاریزم و استشهادیزم گلبدینی، طالبانی و تباهی افغانستان شده است.
آیا کدام فصل ناتمام دیگر مانده؟

>>>   Frogh
متفکر قصد آوردن دوباره ای طالب را دارد و اینک داعش را بزندان میفرستد ههههههه توبه خدایا واقعن ما مردم چقدر خوش باور هستیم که هر چال اوغانی ارگ را زود قبول میکنیم اگر متفکر واقعن اینقدر دلسوز مردم است وواقعن میخواست که داعش را نابود کند چرا رهبریت شانرا که اتمر لنگ است در کنارش نشانده است در حلیکه همه مردم افغانستان میدانند که افراد داعش درخنه ها مهمانخنه های اتمر و ستانکزی نگهداری و مهمان نوازی میشود ؟ حال باز تصمیم دارند که بیرق سیاه را پس سفید کنند

>>>   Mansoor Badry
در افغانستان ساختار نظام و حکومت نیست ، ساختار قدرت های اخوانی و قبیلوی ست که حاکم سرنوشت توده ها شده اند .
زدودن این دو قدرت دانش ، فهم و درایت می خواهد نه باور کورکورانه و نعره تکبیر !

>>>   افغان نبودیم افغان نيستیم وافغان نمی باشیم !
اگرخوش هستی یا نیستی این افغان را حتما قبول کردنی هستی
هويت ما راقبول کن:
1- هويت انسان
2- هويت بشر دوستى
3- هويت مدارا
افغان نيست هويت صادق
افغان است هويت کاذب
پشتون نيست هويت کاذب
پشتون است هويت صادق
چه نيکو گفت آدم خان يوسفزى به زبان پشتو. : " درين هيچ شكي موجود نيست كه درداخل افغانستان يا خراسان كلمهِ “افغان“ حيثيت ملي بخود نگرفته است."
اينجا برگردان به فارسى !
من سخن اين بزرگوار را در مورد حيثيت ملي گرفتن را تاکيد مى کنم.
اقتدار ملى٬ قدرت ملى٬ فرهنگ ملى٬ عزت ملى و با جبر و تحميل و امر غيرمنطقى قانون اکرا روحى و فرهنگى ترساندن و جزا و جرم و تضاد باقانون هرگز قبولانده نمى شود.
پيوند دولت و شهروند در دادوستد است. در کنش و واکنش است. پرسش ساده جواب ساده اى را نيازدارد: دولت همين ١٧ ساله چه به مردم داده که مردم از تبار الف تا ى براي دولت پس بدهد?

بيرق ملى? سرود ملى? زبان ملى?
بلى خداوند هنرمندان وطن را زنده داشته باشند کش خلق و کش صدا و کش بين اند.
وچه کند مردمان بى لباس و بى دسترخوان و آواره در خيمه هاى ناجرگه که بيرق ملى کنند:
آريانا جان در کمر بخچه
و آهنگ کند در درگاه ورزشگاه
هر در و دريچه
و ارتش ملى اش و سپاه ملى اش
ندارد نانچه و آوانچه
و مى جنگد براى فغانچه?
عليه طالبان بچه
برادران غنى روده خشک غنچه
اگر چه من خواهان سرنگونى دولت حا کمان افغان ام اما از دل و جان براى ساخت کشور پشتون تون (پختونخواه )ام. زيرا کرد و بلوچ و پشتون و پارسيوان و هزاره از نگاه حقوق ملل حق ساخت کشور خود را دارد ولى از طرف جمهورى هاى اسلامى مخالفت است به اين ملتهاى نام گرفته خيانت کردند.
دولت هاى جمهورى اسلامى پاکستان و ايران و ترکيه و تازى هاى گوش بفرمان غرب کُردها همخونم است مانند پارسيان و پشتون و بلوچ و هزاره همزبان و اوزبيک و توران و همشهروند

جان جریوز (John_Greaves) یک باستانشناس ، ستاره شناس و ايران شناس انگلیسی پروفسور در آکسفورد از سال 1643 تا 1648 میلادی بود.
وى اولين فرهنگ زبان پارسى Elementa Linguae Persicae (عناصر زبان پارسى) را درسال 1649 میلادی به دبيره فارسى و زبان لاتين چاپ کرد.

پشتون نام اصلى است. منظور قوانين علمى انسانشناسى همزيستى باهمى است و قوانين جهانى بشريت (ملل متحد و نه دولتان متحد) است که حکم استقلال و شناخت سرحد يک انسان و جمعيت انسانان مى باشد.
حتى سرحد و يا مرز يک حيوان را نقض کنى حيوان با پنجه خود حمله مى کند. ولى حاکمان مرز و يا سرحد مرا نمى شناسد.
احترام به سرحد شخص من و هويت زبانى من به هويت تهدابى من به شخصيت من نمى کند و يک فرد احترام به بشريت و همدلى است.

به سخن آدم خان يوسفزى توجه کنيد به اضافه اين سخن "درين هيچ شكي موجود نيست كه درداخل افغانستان يا خراسان كلمهِ “افغان“ حيثيت ملي بخود نگرفته است."
كلمهِ “افغان“ حيثيت ملي بخود نگرفته است و نمى گيرد و نخواهد گرفت.
فقط اصل والا است و قابل حيثيت ملي!
پشتون مى تواند حيثيت ملي براى خاک پشتون بگيرد. اين سنگ بزرک است و سنگين!
فشرده شايان بيان است که افغان نه تنها معنى هاى نامناسب براى پشتون هاست پهلوى ىهوديت اسراييلى اش هنوز به پيشانى پشتون چسپيده آن تاريخ افغان که افغانا را نواده ساوول ملک اسرايي قلمداد کرد.اين جنبه هاى معنى و مفهومى افغان که در اصل تضادهاى متخاصم دارند (سامى در مقابل هندو ايرانى و تورانى - يا يهوديت و اسرايي ضد آريايى و تورانى و هندى
) شک ها٬ مغشوش و پنهانى نمودن هويت مردمان را زيادتر مى نمايد! و مانند پيوند نسبتى افغان- پشتون که هويت پشتون شفاف معلوم نيست.
آيا افغان معنى پشتون نيست. براى جناوران مانند "شترمرغ" و "فيل مرغ"
معنى نمى دهد ولى انسان اولين جاندار است که معنى و مفهوم نام وهويت خود را مى فهمند.
مغشوش وتاريک بودن افغان هنوز مغشوش ومشکوک تر شد که تف پشتون ها توسط يک پژوهشگاه هندى آزمايش د ان اى مى گردد که بوديجه مالى اش ازسوى اسراييل تموىيل مى شود. و خانم رييس جمهور افغان يعنى پشتون نيست اما يهود واز نواده افغانا که نواده شاوول زمامدار اسراييل!
لقب افغان واژه نيست ناواژه "فغان" است. اين ناواژه درحقيقت توهين است
اين نامفهوم است و شرم است و شرم به حاکميت و حکومت و دولت افغان است.
از اين جهت دولت و نام افغان پيشوند ستان پارسى خودرا هرکز قبول نمى کنم تحميل اين نالغت را تحمل نمى کنم.
اگر عطامحمدنور يا حزب جمعيت در زمينه درج کلمه افغان با ارگ ریاست جمهوری به تفاهم رسید. نه عطا و نه ربانى و نه ديگران اش از ماست فقط که ازماست که برماست.
اين قوم شريف و تاجدار و نجبا و آريا
که ازماست که برماست.
سلامى کرد به افغان
و خنجر زد به پشت خراسان

>>>   تایک خراسانی بودم - هستم و خواهم بود .
رستم

>>>   غنی!
دستار را دیگر پس کو! کسی را سرخ آب روان کو اگر کدام دانه چادر بی بی کلان مانده باشد بگو آنرا بیاورند تا بپوشی!!
زنده باد افغانستان!
یشه سین افغانستان!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است