طالب شکست ناپذیر یا طبل خالی
طالب در حاکمیت بر هفتاد فیصد جغرافیای افغانستان حتی توان کنترل کامل یک ولایت را ندارد بلکه در حمایت خارجی و داخلی است که از خود نیروی شکست ناپذیر به نمایش می گذارد تا طرف اصلی جنگ و صلح باشد 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۳۵    ۱۳۹۶/۱۲/۱۲ کد خبر: 147743 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)،طالبان در نامه ای سرگشاده به کنگره امریکا خواهان پایان اشغال افغانستان شده اند و سپس خطاب به مردم این کشور می پرسد که طی 17 سال جنگ آیا تروریسم و مواد مخدر ریشه و حاکمیت قانون برقرار شد؟

هرچند ارسال نامه از طالبان رویداد تازه ای نیست و این گروه همچون یک حکومت برحق مورد هجوم اقدام به نگارش می کند باید گفت که طالب هیچ گاه دشمن امریکا نبوده و نیست بلکه این گروه بنا به خواست و در راستای اهداف این کشور شکل گرفت و به حیات خود ادامه می دهد در حالی که نمایش های اینچنینی دیگر نخ نما تر از آن است که بخواهد ملت و کشور را به بازی بگیرد.

نکته قابل تامل این نامه سرگشاده اشاره با تحقق نیافتن اهدافی است که افغانستان مورد هجوم امریکا قرار گرفت، سوال های بزرگی که بیش از یک و نیم دهه پاسخی جز برنامه های پس پرده و سیاست های شوم قدرت های بزرگ نیافت.

امریکا از دیرباز رویای رخنه در خاورمیانه را در سر داشت که حمله شوروی به افغانستان بدل به فرصت طلایی کاخ سفید شد، حمایت و تمویل همه جانبه امریکا از طرف های درگیر با ارتش سرخ و حکومت کمونیستی برحال همچنان که به رهبران جهادی کمک کرد که پیروز میدان جنگ شود راه را بر افراط گرایان از دروازه پاکستان به افغانستان باز کرد و القاعده و طالبان به وجود آمد.

طالبانی که در پاکستان تجهیز و تامین مالی و معنوی می شوند در حمایت مستقیم امریکاست و به همین دلیل، ابرقدرتی که طی مدت کوتاهی موفق به ساقط کردن حاکمیت طالبان شد طی 17 سال عاجز از شکست دادن نیروهای درهم شکسته این گروه می باشد، کشوری که از یک سو خود را دشمن تروریسم معرفی می کند اما طالبان را در لیست سیاه قرار نمی دهد حکومتی دست نشانده به وجود می آورد که حافظ تروریستان و خواهان ناامنی ها باشد.

در همین رابطه، داعشی که در سوریه و عراق از میان رفت یکباره در افغانستان اعلام وجود می کند و شمال تهی از رهبران جهادی دستخوش ناامنی و تکان دهنده ترین رویدادهای می شود اما نکته مهم این می باشد که این گروه تروریستی رویدادهای امنیتی و انتحاری های بزرگ پایتخت را به عهده می گیرد و از طالب چهره ای تلطیف تر می سازد.

وقایع امنیتی به تکرار در پایتخت و شکست های بزرگ در میدان های نبرد این گمان را به وجود آورده که طالب به نیروی شکست ناپذیری بدل شده و امریکا توان نابودی آن را ندارد و چاره راه حل سیاسی و طالب، طرف اصلی جنگ و صلح افغانستان می باشد.

و در حالی که امنیتی ترین مناطق کابل دستخوش حمله های انتحاری با تلفات بی شمار می شود انگشت اتهام به سوی نهاد امنیت ارگ است اما آنچه از سوی ریاست جمهوری رخ می دهد، تنگ تر کردن فضا بر زندگی مردم پایتخت با ایجاد سدهای امنیتی دیگر در کنار برنامه بازنشستگی با صلاحیت ترین جنرالان برجای مانده در نیروهای امنیتی است.

اشرف غنی، استانکزی و اتمر با هدف برکناری و حذف کامل رهبران جهادی از صحنه سیاسی و مشروعیت اجتماعی به دنبال ایجاد ناامنی توسط تروریستان می باشند زیرا حکومتی غیرمشروع حکومت وحدت ملی که از دل بحران به وجود آمد با بحران دوام می یابد.

در این میان، گذر گروه های انتحاری با موترهای مملو از مواد منفجره از ایست های به تکرار در کابل نشان از هماهنگی های درون حکومت با آنان دارد، رهبران امنیتی و جنرالانی که بنا به سیاست قوم گرایانه حکومت در امتیاز وابستگی و هم تباری به مقام رسیدند با فساد دست به هر خیانتی می زنند از دزدی هزینه های نان و لباس سربازان گرفته تا واگذاری تجهزات نظامی به طالبان.

در این راستا، امنیت ملی در ریاست استانکزی و اتمر بیش از هر زمانی در همکاری با طالبان، استخبارات را معطوف به عزل رهبران مخالف حکومت وحدت ملی می کند و از آن سو، تروریستان به طرز معجزه آسایی توانایی حفظ امنیت عملیات های خود را دارند در حالی که نیروهای امنیتی در مقر خود بدل به تلفاتی با رقم بالا می شوند.

طالبان اگرچه توانایی حفظ و کنترل ولایت ها را ندارند و تنها اقدام به تهدید و کشتار می کنند اما در حمایت های خارجی و داخلی بر هفتاد فیصد جغرافیای کشور نفوذ دارند و باقی نیز نه در کنترل حکومت وحدت ملی بلکه در هراس تروریستان فرو رفته است.

و حال، 17 سال جنگ مدام، ویرانی و کشتار به کدام سرانجام رسید، از بین رفتن تروریستان و مواد مخدر یا حاکمیت قانون و امنیت؟

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالب
غنی
حکومت
نظرات بینندگان:

>>>   سخن شاه کوچی ها
حزب انتحاریان طالبان افغان به حیث یک حزب واحد به رسمیت شناخته شوند.
پس مزدور و معامله گر کیست؟

>>>   Lalzad
دکتور ارجمند!
جان مطلب همین است که شما گفته اید: توسل به سياست ارعاب از خشم امریکا، اساسى ترين شگردى بود كه از جانب تيم حاكم در «بن اول» و در «بن دوم»(مذاکرات بعد از انتخابات ٢٠١٤م براى تشكيل حكومت وحدت ملى) از جانب تیم مذاکره کننده به كار گرفته شد؛ و پیامد ِتمكين هيئت مذاكره كننده‌ی ما -در هر دو نوبت- در برابر آن توهمات، چيزهايي است كه طى هفده سال پسين ديديم...
آنچه «سیاست ارعاب» را به چالش می کشد، «ایستادگی» شما در برابر آن «توهمات» است

>>>   گزارشات حاکی از آنست که امریکایی ها شب و روز در حال استخراج معادن اورانیوم در منطقه خانشین هلمند می باشند

>>>   با این سیاست های « افغانی » شان ، افغانستان و مردم افغانستان را تباه کردند ولی هنوزهم هیچ درسی نگرفتند.

>>>   طالب یعنی نیروهای ملیشه ای ارگ غنی اتمر و استانکزی. طالب و داعش از ارگ رهبری میشوند

>>>   Ismail Feroughi
باساس نقشه ی راهِ مهندسان اصلی جنگ ، نقشِ طالبان ، آرام آرام تا سطح گلبدین حکمتیار پایان آورده شده ، درآینده ی نه چندان دور ، آنان نیز به مهره های سوخته یا نیم سوخته مبدل خواهند شد ؛ اما رییس جمهور محمد اشرف غنی با پیشکش نمودن سخاوتمندانه ی بسته ی پیشنهادی صلح که طالبان آنرا " توطئه " خواندند ، میخواهد از آنان نیزهمانند حکمتیار منحیث یک نیروی سیاسی - قومی درآینده به نفع خویش استفاده نماید .
به باورآگاهان ، طالبانیزم هم به عنوان یک پروژه ی بدنام و شکست خورده ی امریکا - انگلیس و پاکستان ، ثبت تاریخ خواهد شد .
واین که بتوان از طالبان به حیث پشتوانه ی قومی سود بُرد ، دور از واقعیت است ؛ زیرا طالبان برای تمام اقوام شریف ما ( بدون استثنا ) ویرانی و قتل هدیه داده است .
مادران ما در شرق ، درغرب ، در شمال و درجنوب ، داغ مرگ فرزندان شان را که با تیغ طالب به خون نشسته اند ، همه یک سان به دل دارند .

>>>   شرایط جدید طالبان به غنی احمدزی
1 تعطیل دایمی تمام مکاتب دخترانه
2 اخراج تمام زنان از کارهای دولتی
3 از خانه خارج نشدن زنان شوهردار و بدون شوهر الا با پدر و برادر
4 اعدام و ترور سران هزاره تاجیک و ازبک
5 انتقال و استقرار طالبان به ولایات شمال و قصب و بزور گرفتن زمین خانه و تمام دارایی های سران تاجیک هزاره و ازبک و ترکمن و غیره
6 استقرار رژیم طالبی با اشتراک اشرف غنی گلبدین ملاهبت الله به رهبری مستقیم جنرالان پاکستانی
7 قطع کامل روابط با هندوستان
8 اعلام کنفدراسیون با پاکستان و قبول رهبری دولت پاکستان در امور خارجی و بین المللی
9 تبدیل نام افغانستان به پشتونستان در آینده و اخراج تمام اقوام غیر پشتون از پشتونستان
10 ادغام افغانستان به صوبه خیبر پشتونخواه پاکستان بطور رسمی
11 اشرف غنی با این طرح بصورت مخفی موافقت کرده است

>>>   شما همه تان از طالب و داعش اتمر و غنی و نورک مینالین ما از مجاخدین سربه خم انگلیس و امریکا مینالیم شما در غم چوکی و افغان بودن و نبوودن هستین اما هندو ها نسبت به شما بسیار زیاد شرف دارند مهم اینست که انسان باشیم شما خو هنوز کلمه مبارک مسلمان را بالای خود گذاشتین ....


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است