مصلحت جمعیت و اقتدار حکمتیار
زمانیکه حزب اسلامی در یک قدمی اقتدار و قدرت در رهبری حکمتیار دست به ایجاد شبکه وسیع ارتباطی از حمایت خارجی تا گروه های تروریستی می باشد از حزب جمعیت تنها نامی و مقام های مصحلت اندیشی چون ربانی و عبدالله نمانده است 
تاریخ انتشار:   ۱۴:۵۰    ۱۳۹۶/۱۲/۱۰ کد خبر: 147702 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، حکومت ریاستی دوران جدید که تنها هفتده سال از آن می گذرد تنها به دلیل حمایت امریکا و توسل به فساد سقوط نکرده است در حالی که همواره گزینه فدرالی از سوی برخی سیاستمداران غیرپشتون مطرح می شود تا از سلطه ریاست جمهوری کاسته شود.

در این میان، احزاب در کشور به دلیل قومی بودن دچار سلطه گری است و به همین دلیل شکننده در برابر اختلاف های درونی کمتر با شرایط روز سیاسی و جامعه تطبیق پذیر می باشد، حزب جنبش در نبود جنرال دوستم منزوی و جمعیت در اختلاف های عمیق از سطح رهبری گرفته تا رده های پایین، ضعیف تر از گذشته می باشد در حالی که از حزب و انشعاب های حرکت اسلامی چیزی نمانده است.

اما جمعیت بیش از هر حزبی در افغانستان دارای امتیازهای کلان بود و بدون مشکلاتی که پیرامون جنبش، حرکت و اسلامی را در برگرفته بود، نصف سهم حکومت را تصاحب کرد اما آنچه سبب ضعف و نزول آن شد، ریشه در رهبری و عدم سیاستمداری در میان مقام های بلندپایه آن در قدرت دارد.

بزرگترین ضربه ای که به این حزب پس از ترور برهان الدین ربانی وارد شد، چنددستگی و اختلاف میان مقام های آن به دلیل ریاست صلاح الدین ربانی می باشد زیرا دوران جدید دیگر به مانند جهاد تاب تحمل رهبری موروثی را ندارد و انتخابات از حکومت گرفته تا احزاب برای تعیین رهبر حیاتی می کند.

صلاح الدین ربانی نیز نه اقتدار لازم برای رهبری آنهم در حزبی به بزرگی جمعیت را دارد و نه صلاحیت کافی به عنوان وزیر خارجه شدن به طوری که جز پشتیبانی از عطا محمد پس از برکناری از سوی ارگ نتوانست در برابر سلطه طلبی اشرف غنی ایستادگی کند.

آمدن حزب اسلامی در توافقنامه صلح سبب برهم خوردن نظم برقرار در حکومت شد به طوری که دیگر حزب جمعیت در خلا رهبری و اختلاف های درونی نه قدرت نظامی دارد و نه سهم 50 فیصدی در قدرت.

در این میان، هرچند حکمتیار را می توان رهبر فتنه و دسیسه ها دانست که با تمامی حکومت و گروه ها به نزاع پرداخت و اعتقادی به اتحادها ندارد اما در رهبری آنهم بر حزب اسلامی، قدرتمندی است که توانست چهاردهه حافظ منافع حزب باشد حتی در دوران انزوا.

و در حالی که بزرگترین حزب افغانستان در سطح رهبری با اختلاف های بزرگ و در رده های پایین تر با نارضایتی ها دسته و پنجه نرم می کند و مقام های ارشد آن در حکومت یکی پس از دیگری از مقام برکنار می شود، حکمتیار همچون یک رییس جمهور در سفرهای ولایتی برای حکومت نسخه می پیچد و به رهبران جهادی می تازد.

هرچند رهبران حزب جمعیت در چهار دهه گذشته از بانفودترین مقام ها در سیاست بوده اند اما بیش از هر زمانی در سه سال و نیم ریاست جمهوری اشرف غنی دچار خطا و لغزش شدند، عطا محمد در طمع کسب پست ریاست اجرایی و سهمی از حکومت، وارد معامله با ارگ شد که در این راه به حزب جمعیت و قومیت تاجیک پشت کرد و همان مقام ولایت بلخ را نیز از دست داد.

با برهم خوردن اتحادهایی شکل گرفته در ابتدای انتخابات ریاست جمهوری گذشته که اکنون بدل به دشمنی هایی بزرگ شده در تبعید جنرال دوستم و برکناری عطا محمد، مصلحت اندیش ترین سیاستمداران حزب جمعیت در حکومت باقی مانده اند.

عبدالله که حمایت جامعه جهانی را مهم تر از هر پشتیبانی داخلی می داند در کنار غنی به مقام تشریفاتی ریاست اجرایی دلخوش است و صلاح الدین ربانی هرچند در رهبری حزب جمعیت حضور دارد هیچ گاه در حد و اندازه یک منتقد با جرات ظاهر نشد حتی در رد صلاحیت از سوی پارلمان.

در این میان، صلاح الدین ربانی با وجود ضعف های بیشمار اما بهتر از عبدالله در حکومت بوده و با پشتیبانی از عطا محمد نشان داد که تنها به مقام خود در قدرت نمی اندیشد و نسبت به منافع حزب و قومیت حساس است و در حالی که ریاست اجرایی در نشست کابل با فرافکنی، صلح را معطوف به عوامل خارجی عنوان می کرد وی در برابر جامعه جهانی با اشاره به سلطه گری ارگ، پرهیز از اختلاف قومی و اتحاد را گام نخست صلح دانست.

صلحی که با وجود رییس جمهورهایی همچون اشرف غنی عرق در خون و ناامنی تروریستان می شود و کشورهایی که هر کدام منافع خود را در جنگ افغانستان جستجو می کنند نه در روزگار حال بلکه در آینده دور نیز در هاله از ابهام است.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
جمعیت
حکمتیار
ربانی
عبدالله
نظرات بینندگان:

>>>   جمعیتی ها طوا این هفده سال همه ملیونر شدند

>>>   حزب جمعیت اسلامی مقتدر ترین حزب افغانستان هست و خواهد بود. در این روز ها از حزب تسلیم شده و ارگ نشینان نوکر علیه جمعیت تبلیغ و توطیه چینی می کنند که الحمد الله ناکام مانده اند.

>>>
بیاید که واقعیت ها را بپذیریم و حق بگوییم
درین جای شک نیست که جمعیت اسلامی متآسفانه و بازهم متاسفانه از مسیر اصلی خود که همانا ازادی وطن از چنگ اجنبی و اقامه حکومت واقعا اسلامی بود. منحرف شد انهم توسط یک عده محدود و انگشت شمار که حتی در صف ارکان جمعیت هم جای پا نداشتند
باید قبول کنیم که تشکیل شورای نظار دربین جمعیت مانند دانه سرطان برای جمعیت بود، ای کاش شهید مسعود این اشتباه را نمیکرد و سعی تلاش خود را در استحکام جمعیت مینمود
با اشغال وطن توسط امریکا، سومین لکه بدنامی بعد از شاه شجاع و ببرک به پیشانی جمعیت تاپه و محر شد
و از همان روز نخبه گان جمعیت با جمعیت وداع کردند
اینکه یک تعداد حالا میخواهند کشتی شکسته جمعیت را که اصلا غرق شده و قایق هایی از ان در سر آب بجا مانده، نجات دهند خواب است و خیال
چون، اژدهار هایی مانند امرالله خان ، برادران مسعود و ده ها اپرچونیست که اصلا پروای جمعیت را ندارند
صبور بگرام

>>>   حزبی که اساس مردمی نداشته باشد واعضای آن صرف درپی منافع خودباشد - حتماٌ به قهقرا وتجزیه میرود ونیست ونابود میشود
چکری

>>>   سوته میر شما تا فعلا کودتاه و نزاع بین دزدان لندغر را فرق کرده نمیتوانید این گروهی دزدان مسلکی و لندغران کوچ و بازار دایم بالا چور و چپاول خود مانند شغال های گرسنه باهم نزاع میکند این را باید بدانید که ربانی. و عطا و چند لندغر و سگباز دیگر نمیتواند رهبر مردم باشد و اینها را کسی به کچالوی گنده برابر نمیکند چی ماند به رهبری و حکومتداری.
حکومت و این شغال های لاش خور بسیار از هم تفاوت دارد

>>>   این نورالله عماد همانست که درهرات صد هاجریب زمین را غصب کرده بود ؟؟؟؟

>>>   جمیعت همیشه رمینده است مردم ازاری دوزدی وغیره کرده خداوند انها را تیت و پاشان کرد

>>>   شليك بطرف جمعيت هميشه از طرف دشمنان ملت و اسلام ، يعني خلق و پرچم و بوزينه صفتان بوده و است، عبدالله ملامت نيست، اتمر خلقي، غني پرچمي ، با دادن پول براي فريب خوران چون انجينر دَاوُدَ ، پسر بيچاره نورالله فراري و تشنه قدرت، تنبان هاي خود شانرا كشيد، اين حملات دزدانه در طول تاريخ نتيجه نداده و نخواهد داد. همه تنظيم هاي سني بدون استثناء و بعض رهبران تشيع هم از همين جمعيت تولد شده اند، و هيچ تأثيري منفي نداشته و ندارد، بلكه با عث افتخار جمعيت است، كه فرزندان اش قدرت افغانستان را دارند. جهلاء اخر ميدانند، كه حماقت هم اندازه دارد.

>>>   اگر در کابل در زمستان کمتر برف ببارد، اگر در تابستان خشکسالی به وجود آید، اگر زنان جمیعتی از شوهران شان طلاق بگیرند، اگر دختران جمیعتی از خانه فرار کنند، در تمام اینها حتماّ دست ارگ نشینان و به خصوص دست پشتون ها دخیل است. حتماّ ارگ توطیه کرده، یا کسی را فریب داده است.

>>>   خلق و پرچم در قصه چمعیت هم نیست!!!

>>>   بهتر است هر چه زودتر این کشتی غرق شود تا ملت افغانستان رهایی یابند....

>>>   جمیعت در زندگانی برهان الدین به طرف تجزیه روان بود. برادران مسعود تشکل های خودرا داشتند حزب افغانستان نوین از قانونی، فراموش کردم که روند سبز هم در حیات ربانی به وجود امد یا بعد ازان.
به تحلیلی رفتن احزاب جمیعت و حزب اسلامی نتیجه جز تجزیه نه دارد.
شعیب

>>>   پنشیری ها خیلی این الوقت وچاپلوس وغیر قابل اعتماد هستند شکست جمعیت از وجود اینها ودزدان شمالی است

>>>   این شایعه ها جز تبلیغ تسلیم شدگان نیست. در حزب یک فرد یا چند فرد برای خواست های شخصی اش راضی نمی باشد و با توصل به دیگران دنبال امتیاز می گردد.نسبت به همه وقت ها حزب جمعیت در اوج قدرت سیاسی و مطرح کشور رسیده است. دولت افغانستان و مردم افغانستان همه گوش به جمعیت است که رهبران جمعیت چه تصمیم میگیرند و تن خواست هایشان می دهد. توقف روند تذکره با هویت جعلی، ماند استاد در کرسی ولایت، توافق بر سر والی سمنگان از نشانه های متن متذکره بنده می باشد.

جوان هزاره

>>>   حرف های طفلانه که نه اب دارد ونه دانه و نه حقیقت چنین است که گفته شده بلکه الهام گرفته و دستور یافته از جانب ارگ است و حلال کردن حق الامتیازگرفته شده اقای محمد مرادی و دلخوشی پسر بچه گک محمد ابراهیم عماد بد ماش که از سنگ و چوب مقروض پول است ودر ساحه بلاکهای اطراف میدان هوایی مشهور به زور گیر بدماش مشهور است و حالا خود را ریس دفتر سیاسی حزب جمعیت نو بنیاد پدرش که سال ها قبل از اصلی حزب اصلی جمعیت اسلامی کشور که ثبت و راجستر وزارت عدلیه است پدرش اخراج شده حالا پسراش ریس دفتر سیاسی حزب نو بنیاد پدر تراشید در حالیکه از الفبای سیاست هم چیزی نمیداند چند تن از لندغر ها و بدماشان ولگردکوچه را با خود همراه کرده و در یک هوتل داخل کابل مصرف پول ان از جانب مشاوریت شورای امنیت پرداخته گردیده سرو صدا را برپا کرده که در اولین مرحله این نشست خاینانه و توطعه گر از هم پاشید شده .

>>>   کشتی شکسته شروفساد غرق شدنی است چون همه شان به فکر اختلاس غصب دزدی دیگر هدفی ندارند

>>>   سلام.حزب جمعیت همه شامل ....ها چپاولگر ... است.خدا را شکر کی این حزب شکسته.ما از غم این ...ها نجات پیدا کنیم.این ها عامل ویرانی وطن ما است.... خداوند بر سر همه این ها.غنی باید همه این ها را خانه نشین کند.همه اموال و پول بانک های شأن را مسدود.

>>>   اتمر دالر داد تا این گو نه کار ها صورت بگرد

>>>   من از اعمال طفلانه نورالله عماد خجالت ميكشم، اگر اينقدر در فكر جمعيت ميبودي مثل من چرا افغانستان و منطقه را ترك كردي، بنام و بهانه مريضي در لندن نشسته و خيرات انگليس را ميخوريم، و من خو پول تجارت را ندارم چون دزد نبوديم و از بسيار دير رهبري و قيادت همه تانرا نميپذيرم، خودت و فرزندت تجارت خون شهداي جمعيت و دوپه گري مردم را پيش ميبرند، از خدا بترس، نه خودت و نه فاميلت يك ساعت هم در ميادين مسلح جهاد شركت نكرديد، بلكه از اول در فكر درز اندازي بين حتي مردم خودت يعني هراتي هاي مجاهد بودي، آغا صاحب اكر يادت باشد، در زمستان ١٣٥٧ يك شب با صوفي قربان مغفور مشاجرة داشتي كه ريش سنت نيست از همين خاطر ريش خود را نميگذارم، و در حويلي فقير آباد مقابل كوارتر استاد خودت، بنياد، و پادشاي كل لغماني بي ريش بوديد، مگر تعجب ميكنم كه در لندن چطور ريشت را بدون إصلاح دراز ماندي و بروتت را ميتراشي.
ديگر اينكه براي أركان تنظيم و دعوا گر هاي زعامت مانند خودت و رهبر قومي مومنت پاكستان ملت پيرو تان مهم است يا صحت جسمي تان، آيا لندن مرگ را بتعويق انداخته ميتواند؟ استاد شهيد حالت صحي اش حتي در پاكستان هم خوب نبود، شهيد شد، اما از رهبري و ملت دور نشد.
لطفاً پسر نا أهلت را نزد خودت بخوا، در غير آن جمعيت در رويت تف خواهد كرد، من و تو شهامت و مردانگي ارجمند عزيز صلاح الدين را نداريم، در پس پيري از مرگ ميترسيم، اگر مرد ميبوديم و لياقت و شائستگي ميداشتيم از ملت جدا نميشديم، حالا چند مزدوركار را توسط پول ارگ و اتمر كمونيست در هوتل ها جمع ميكنيد كه نام و شهرت جمعيت و جهاد را زير سؤال ببريد. توبه نما، شنيدي كه حكمتيار كابل رفت تو هم پايت را بالا كردي كه مرا هم نعل بزنيد.

>>>   ما ندیده بودیم پنجشیری سیاست مدار باشد اکنون 2000 سیاست مدار 2000 جنران و یکصد هزار دوزد داردزین دیگه بهتر نمیشه ا

>>>   حزب جمعیت همیشه سربلند خواهد بود. این تبلیغات ارگی ها و گلبیدین ها جای را نمیگیرد. حرف اول حرف جمعیت است و بس!

>>>   اګرانتخابات شود یا نشود- اګر به زور باشد ویابه رضاء حنیف اتمررییس جمهور است - زیرا اوپیمان امنیتی راباامریکا امضاء -اولین کسی که دارایی های شخصی خودرا درزمان وزارت انکشاف دهات ثبت وبرعلاوه موصوف ازلغمان نیز میباشد

>>>   اتمر خو خلقی است وی چطورهمرای انگلیس و امریکا غلام شده است

>>>   درحالیکه جوانان بی بضاعت زابل پکتیکا نورستان ارزگان از تحصیل محروم اند وجوانان با استعداد دایکندی غور بادغیس فاریاب در نزدیکی های پل سوخته درهوتل ها وپس کوچه ها اطاق کرائی میگرند وبا تنگدستی ادامه تحصیل میدهند معین وزارت اقوام وقبایل به کمپ گلاب مهاجرین وزیرستان شمالی رفته وبرای آنها گفته است هرچقدر جوانان شما داو طلب تحصیل هستند مابرای شان لیلیه اعاشه وزمینه تحصیل را درکابل آماده میکنیم شما لست راترتیب وبه وزارت قبایل بفرستید
آیا پاکستان هم برای جوانان مهاجر افغان به رایگان لیلیه واعاشه 24 ساعته تهیه میکند؟؟؟

>>>   کدام حزب جمعیت حزبی که همه بلند رتبه اش در معامله گریها خود را فروختند. ظرفیت حزب جمعیت همین است که ریس فقط وزیرخارجه باشد انهم که ظرفیت پیشبرد وزارت را هم ندارد.
لالی جوره

>>>   اقای حنیف اتمر مستحق این ریاست است

>>>   خوب است.

>>>   مشکل پروستات اتمر جدی است.
تا انتخابات برسد یا نرسد.

>>>   اتمر اگر از خاديستهاي قدیم است که ما ملت افغانستان برایش رای میدهیم چون جوان های آن دوران اشخاص زحمتکش اند واگر نیست بعدآ ها با چاپلوسی اعمالی توسط آمریکای ها به این سمت هارسيده که هیچ لیاقت این جا ها را ندارد باید برود لغمان گاو چرانی کند

>>>   مرا را از اينقدر حاکمان افغان رييس جمبور اوغانيه لال و کور و لنگ و روده خشک و پروستاتا خشک, چشمک زن و بى حوصله و چيغزن و گريانوک بسنده است !
اکنون "سادو" خوبتر حاکميت مى کند
درويش در هر در عدالت مى کند
از تفرقه اندازى تان حکايت مى کند
از فغانگريى تان شکايت مى کند

- افغان اميران نتوانست (نا کام)
- افغان شاهى نتوانست (نا کام)
- افغان جمبورى هم نتوانست (نا کام)
- افغان کم ونيست هم نتوانست (نا کام)
- افغان امارت اسلامى طالبان نتوانست (نا کام)
- افغان جمبورى اسلامى هم نتوانست (نا کام)
برويد حاکمان افغان به خانه و کاشانه تان
جاى تان در دبستان و دانشگاه نيست
اين ديار ديار شعر و ادب است
بوم رودکى و رابعه بلخى است
روشنى گاه نويسنده روشنايى نامه است
شرفگاه شرفنامه است
علايى گاه دانشنامه است
پايگاه عقل و منطق عطار است
زادگاه رومى جهان است
ببيند اى سردارهاى اوغانه به پختونخواه نرفته
که آوار ساختيد هفت شهرعشق را دريک هفته
اين بوم مال شما نيست
بودن تان در خوش شما نيست
آبادى اش در ذهن شما نيست
انفجار و انتحار زياد کرديد
آواره وبى پناه مردمان کرديد
سرزمين مرا بى نام و شان کرديد
چيزى که کرديد فروان داد وافغان کرديد.
بين مردمان شريف اي کشور شر و نفاق کرديد

>>>   برای یک بار هم که شده مردم خراسان بزرگ باید کمپین راه بی اندازند و جوانان تحصیل کرده در علم سیاست اقتصاد و نظامی را روی کار بیاورند وقتش شده جهادی و پشتون رو به زباله دان تاریخ بریزیم و ما جوانان خودمان قدرت را به دست بگیریم برادر و خواهر من که کامنت من رو میخونی قسمت میدهم اگه به اندازه ارزن دلت برای کشور میسوزه از کنار کامنتم راحت رد نشو بیایم از همین الان کمپینی به نام حزب خراسان زمین تشکیل دهیم و از همه ی اقوام نماینده معرفی کنیم و آن جوانانی که توانا تحصیل کرده و دلسوز کشور هستن رو به ریاست جمهوری و پست های مهم دولتی برسانیم همه ی ما باید متحد شویم لطفا برای آینده خود و فرزندانمان هم که شده از همین حالا دست بکار شویم

>>>   با همه احترام که به استاد عطا دارم وی را به حیث ریس جمهور قبول نمیتوانم چون انسان خون گرم و احساساتی است بهترین گذینه جمعیت و ریاست جمهوری داکتر عبدالله است که امتحان خون سردی و بردباری خود را در شرایط حساس داده است

>>>   جعیت اسللامی را درمعادلات سیاسی شوار نطار یگا نه سازما ن منظم وباتدبیر تا تحت قیادت مسعود یزرگ مطر ح نمود بخصوص درزما ن مقاومت چهرها وابسته به پاکستا ن ومعا مله گران بخیرد راازحوزه مقاومت تصیفه نمود و این روش نهایت معقول ودرایت خاص جنا ب قهرما ن ملی مسعود برزگ بود
بنا یگانه تدابیر فقظ رهبرد مسعود برزگ میباشد وبس
حرف ها میا نتهی دیگر ارزش خودرا از دست داده است
االقاب های بیرنگ و پوشالی در یک ساحه مخصوص جند نفری جایگا ه دارد وبس
نجرابی از سپاه مقاومت

>>>   تا جایی که من به خاطر دارم، از آغاز دهه شصت میلادی قرن گذشته که در سال ۱۳۴۲ لویه جرگه دایر شد و آزادی احزاب و فعالیت آنها تصویب شد، در هیات رهبری تمام احزاب، بشمول احزاب دست چپی خلق و پرچم و شعله جاوید و دست راستی مانند اخوان المسلمین و ملیت گراها مانند افغان ملت و ستمی ها و غیره احزاب خورد و ریزه دیگر، فقط یک نفر از طبقه اناث، در ترکیب هیأت رهبری این احزاب وجود داشت که عبارت از اناهیتا راتب زاد بود و در ترکیب هیأت رهبری حزب پرچم بود ، که او بیچاره نیز همیش مورد اهانت قرار میگرفت و گفته میشد که او معشوقه ببرک کارمل است، زیرا هنگامی که ببرک کارمل و او هردویشان نمایندگان پارلمان بودند و در جریان جدال های لفظی بین نمایندگان پارلمان، بالای ببرک کارمل مله شد، اناهیتا راتب زاد، برای دفاع از کارمل، خود را بالای او انداخت تا ببرک کارمل مورد لت و کوب قرار نگیرد.

>>>   سلام.
حزب جمعیت در ابتدا حزب واقعی مردم بوده واز محبوبیت خوب دربین مردم برخوردار بود.وقتی دار دسته وچپاوالگر وجنایتکار شورای نظار به آن ملحق شدند.منفور ترین وبد نام ترین احزاب به شمار رفت که نتیجه آن بر همه معلوم دار است.
کیهان پروانی.

>>>   اگر جمعیت اسلامی اقدام نکند و بخود نیاید ، گلبیدین با استفاده از فرصت همه را حذف خواهد کرد.

>>>   فکر کنم حالا حزب بی پدر خواهد بود.

>>>   حزب جمیعت اسلامی حزب همه شمول است که بسیار فرازونشیب را درطول 55 سال تجربه کرده است واین موضوع ازچشم هیچ افراد واشخاصیکه بصیرت داشته باشند پنهان نیست تمام احزاب در زمان تجاوزقشون سیاه (طالبان،پاکستان،چچن عرب وغیره مذدوران) به شکلی ازاشکال مضمهل شدند یگانه حزبی که این وطن را ازمنجلاب بدبختی وشرپنجابی ها نجات داد خداوند(ج) بود ودرعالم اسباب همین حزب جمیعت ولی با تاسف امروزهمه فراری ها داد ازمبارزه ودفاع ازوطن میزنند وگلون های خود را ازکینه وعقده پاره میکنند شرم است اگر مردم دربرابراین حقایق کوراست الله (ج) بیشک که بینااست.
حق شناس

>>>   در واقع از سالیان متمادی جمعیت اسلامی لگد ای اس ای وپاکستان را میخورد که اقای حکمتیار وحزبشان هم پس لگدی انها بوده نه از امروز بلکه مدتهاست که اثرات منفی این پس لگدی را احساس وان را با جسم وجان لمس مینمایند بیچاره جمعیت وجمعیتی ها که مانند یتیم بچه ها ازسوی همه از داخل وخارج مورد تهدیدوسرزنش بوده چهره اش نزد بی دینها وتکنوکرات ها و ملحدین وکمونیست ها خنک به نظر می اید زیرا اینها هرگز معامله گری و تنازل وسازش رابلد نبوده همیشه به صراط المستقیم وراه راست روان اند از مدت ها بدینسو حزبی ها وبادران شان قوماندان هاوافراد این سازمان ملی ومسلمان را قتل وقتال نموده هربار که شمشیر کین را متوجه اینها نموده اند کمتر از بیست تاسی فرمانده ای انها را نکشته انداگر اقای حکمتیار وگروهک شان در شرایط اینها قرار میداشت بیست سال قبل در دیار عدم ونیستی رهسپار میگردید وکنون اثری از انها دیده نمیشد
هرگاه فقط ضربات خارجی متوجه اینها بودی کار ساده واسان بود انفجاراتی از داخل هم جسم نحیف جمعیت را خرد وضعیف ساخته است بسیار کسانی از نام این تشکیلات به لب نان وجاه رسیدند ولی تمام هم وغم شان در پی تضعیف ونیستی جمعیت میباشد در پیشاور هم سازمان های استحباراتی شرایط را طوری ناهم گون میساختند که همه گروه را یک طرف وربانی صاحب را در طرف دیگر قرار داده بودند در حکومت موقت نصیب این حزب کمیته ای عمران وباز سازی شده بود ولی رهبر جمعیت چه شعاری باصفارا دران هنگام سر داد بلی ! {چون جمعیت بیشتر از همه درجهاد ومبارزه سهیم است باید کشور خود را نیز که سخت مجروح گردیده دوباره عمران وابادان سازد}
اما ازین که اراده رب العزت طوری دیگری رقم خورده بود با وجود همه مخالفت ها وممانعت های دیگرا ن این سازمان اثرات قدرت واقعی خودرا به نمایش گذاشت وحکومت اسلامی را با وجود سنگ زنی ها وجلوگیری وممانعت هایقوی ترین وبزرگترین کشورها وسازمانهای منطقوی وجهانی تا توانست رهبری کرد که بلاخره وقتی از ناحیه ای زور ونیرنگ عاجز امدند دست به ترور شخصیت های دست اول انها برامده وتاهنوز دست ازین توطءه برنداشته اندما که به صلاحی عطای اسماعیل های خود می نازیم {صلاح الدین ربانی وعطا محمد نور واسماعیل خان }به مبارزه ومقاومت ایمانی وملی خود ادامه داده وخواهیم دادتا بلاخره پوز مغرضین ومعاندین به خاک مالیده شود وما پیروز وبهروز از میدان برخواهیم امد
از تگذار سرپل

>>>   وقتی خارجی ها بخواهند عناصر دست نشانده واجنت های معلوم الحال خودرا مشهور بسازنداول اورا تروریست وخطرناک معرفی نموده همه را از میترسانند اورا درلیست سیاه شامل میسازند هنگامیکه به شهرت کافی رسانیدند وهمه را ازاو هراسان ساختندبعد به اوچهره ای انسانی میدهند از صلح وانسانیت وانعطاف پذیریش سخن بعمل می اورندتا بار دیگر بالابی فراواناورا به صحنه می اورند وکار های لازیم ووظایف مطلوب را از نزدش استحصال مینمایند تصویر های اورا در همه جا پخش میکنندودر مدیا واخبار وروزنامه ها اورا بزرگ ومهم جلوه میدهندو... عین همین کار رادر حق امیر حزب اسلامی صورت داده اند در هیچ بانگاه خبری وسایت الکترونی نیست که تصویر اورا پخش نکرده باشند از او یابه بدی ویا نیکی تصنعی از او یاد دهانی می کنند از هفته ها بدینسو بی بیسی ودیگر سایت های خبری این چهره ای بدنام را در صفحه ای اول خود رسم نموده ازان بعنوان های مختلف بیاناتی داردودولت کابل هم که مجبور است وزیر فرمان خارجی ها دارند قصر دارالامان را به ترمیم نمودن شروع کرده اندتا این شاه شجاع سوم را درانجاجاداده رسما حکومت پاکستان وامپراطوری نام نهاد اسلامی شان را درانجا اعلان فرمایندامید اینها یکبار دیگر نامراد وناکام گردیده وملت عزیز از شر اینها نجات یابند
کرینکار زاده از کندوز

>>>   جمعيت اسلامي افغانستان فعلاً جمعيت اسلامي شمال افغانستان است، چون فعلاً اعضاي مؤسس جمعيت در جنوب، شرق و غرب افغانستان چندان پيوند تنظيمي ندارند، بخاطريكه پروتوكولي ها جمعيت را از وسيع بودنش به سمتگرائي سوق دادند تا بتوانند به آساني أهداف خود را بدست آورند، جمعيت فعلي نه مرامنامه سابق خود را دارد و نه اساسنامه خود را نه اعضاي (اسلامي افغانستان) را، جمعيت امارت داشت، نه شهزاده و نه داماد شاه، جمعيت فعلي، ارزشهاي اسلامي و سياسي خود را از دست داده، سابقه، علم، تقوا، اخلاص معيار جمعيت فعلي نيست، معاون جمعيت شهيد رباني، سيد نور الله عماد زنده به گور شد، انجينرصاحب لالا گل(أيوب) فراري شد، نصيراحمدنور سفير ايران است، و ده ها برادر سابقه دار ديگر، از كابل ، وردك، لغمان، كنر، ننگرهار، كندهار، كندز، هرات ، و ...أصلاً جاي اين نميبود كه صلاح الدين و معلم حتي محمدنور، اينقدر خيز بلند ميزدنند. به نظر من مهاجرفقير براي بقاي تنظيم هاي نام نهاد اسلامي بهترين راه موفقيت سياسي تشكيل يك ائتلاف اسلامي است، تا بتوانند مشتركاً كتله بزرگتر سياسي باشند، در غير آن بزودي بي اثر و نا سهيم در همه امور افغانستان خواهند شد.
نيازي

>>>   جمعیت دیگر از هم پاشیده ودیگران توان مبارزه با حزب اسلامی حکمتیار ندارد،نسیم

>>>   جمعیت هم حزبی است مثل دیگر احزاب چرا حساسیت ایجاد می کنید.

>>>   باز همو خانه جنگي ها كوچه به كوچه سرك به سرك جنگ شروع ميشود مثل دهه 70 همو خرك همو درك اين جمعيتي است اين دوستمي اين كلبيديني است وأي به حال مردم بيچاره از دست اين ... ها

>>>   برادرهای محترم احزاب جهادی به لحاظ خداوند (ج) بگذارید که یک وحدت سر تاسریبین احزاب اسلامی در افغانستان عزیز ما جایگزین شود تاکی تفرقه اندازی بین مسلمانان باید بین برادران هم وطن من و مسلمانان سر تاسر جهان اخوت برادری برابری باشد وقتی هرچیزیکه برای خود می پسندی برای برادر مسلمان خود هم به پسند شاید در رسانه ها دیده و یاشنیده باشید که یهود یان در سرزمین مقدس فلسطین زن هارا برهنه می رقصاند وخودت بین مسلمانان تفرقه ایجاد میکنی بس است بس است تاکی جنگ نفرت به کسانیکه تفرقه بین مسلمانان می اندازد
برادر شما میرخیل

>>>   جمعیت اسلامی را بنا به تعریف از حزب، نمیتوان یک حزب سیاسی پنداشت! این حزب نه دارای کدام تشکیلات است و نه کدام تیوری! داشته ها و نداشته های این حزب، فقط همان سخنان یک بار مصرف جهاد و دفاع از اسلام بودند که یکباره با روی کار آمدن دولت نامنهاد مجاهدین، به زباله دانی انداخته شدند، چیزیکه از جمعیت باقی مانده است، همان سران یا قوماندانان جمعیتی اند که با اندوخته های غنیمت گرفته شده در دوران جهاد زندگی مجلل را بخود ساخته اند!
استاد؟ عطامحمد نور: شخصیتی که در اندک زمان بعد ورود بولایت بلخ، صاحب شأن و شوکت عالی و مال و دارایی بیرون از حساب شد، او اینک به آن گاو خسی شده میماند که از ترس بقه گاو ها، در عقب ماده گاو (دولت وحدت ملی) دوان است! او خود را قهرمان میدان جلوه میدهد و دیگران هم او را قهرمان فکر میکنند اما هرگز چنین نیست! او در غم مال و دارایی باآورده اش است، هر آن برای حفظ و نگهداشت آن پلان میسنجد، که یکی از این پلانهای نا فرجامش، انسجام حزب به اصتلاح جمعیت خواهد بود تا با این بتواند خود را نیرومند و دارای پایه های مردمی بداند اما افسوس حالا کسی از عقبش بکوه نخواهد رفت!
یکی از امتیازاتیکه حزب اسلامی گلب الدین در مبارزه علیه جمعیت دارد، این است که: حزب اسلامی گلب الدین چیزی برای از دست دادن ندارد، در حالیکه در هرقدمش میتواند چیزی را بدست بیاورد! سرگروپها و قوماندانان حزب اسلامی زندگی پر زرق و برق شهر ها را کمتر تجربه کرده اند، داشتن سرمایۀ بادآورده تا حدی در فکر شان هم نیست، اما قوماندان و خرد ترین سرگروپهای جمعیت اسلامی با اندکترین فشار میتوانند بسیار چیزها را از دست بدهند منهای استاد عطا، صلاح الدین ربانی و امثال شان که شاید اکثر سرمایۀ شان در خارج کشور سرمایه گذاری کرده باشند و این امر به همه حامیان جمعیت هم معلوم است.
نقش صلاح الدین ربانی با فاش شدن اینکه ایشان تبعۀ انگلیس اند، نمیتواند در این حزب کارا باشد، زیرا او اینک یک انگریز است و یک انگریز نمیتواند رهبر یک حزب در افغانستان باشد. این امر میتواند تفصیل بیشتری داشته باشد اما منحیث یک جملۀ آخری باید بگویم که حزب جمعیت، دیگر وجود نخواهد داشت.
میهن زرغون

>>>   گلبدین شخصی است که از طرف طرفداران جمعیت اسلامی به مدتی خیلی زیاد فرار داده شد و نامش گوم بود . این حزب تنها مربوط به صلاح الدین نمی شود صلاح الدین فقد از نام حزب به نفع خودش و خیشانوندان اش استفاده میکند. مگر طرفداران این حزب هنوز زنده هستند که هچ ترسی نه از صلاح الدین دارند و نه از گلبدین. باز فرار اش میدهند.
بدخشانی

>>>   حزب جمعیت واعضای رهبری آن همیشه در حالت پراگنده شدن است ،آنها حالا همه سرمایداران اند ومرام وهدف حزبی از وجود شان دور شده و به فکر اندوختن آینده خویش اند ، در مقابل حزب اسلامی اهداف و برنامه ریزی خود را دقیق پی ریزی کرده در دانشگاه ها و مکاتب صفوف عسکری بمانند سابق فعال است وبا وجود این حزب همیشه توسط اوباشان از طریق رادیو تلویزیون وآژانس های تبلیغاتی در نظر مردم بد جلوه داده میشد اما آن صلابت و بارزندگی خود را حفظ کرده .
عبدالله ریحان

>>>   اگر صلاح الدین ربانی پاسپورت انگلستان دارد اشرف غنی که رسمی خارج ازدین است خودش زنش واولاد هایش که فعلا خودرا رئیس جمهور یک کشور اسلامی است آیا شایسته یک کشور اسلامی است که یک بیدین رئیس جمهورش باشد
به همه معلوم است که خاک فروش است وکی مدافع وطن تاریخ را باید مطالعه کرد

>>>   جمعيت اسلامي و رهبر فقيدش هيچ وقت خواهان بيرون راندن و يا بيرون ماندن كدام شخص و يا گروئي نبود، و استاد فقيد رنج ميبرد كه در دوران ظاهراً حكومت وي برادران و همسنگرانش زمينه خدمت به دين و ملت را نداشتند، بشمول حكمتيار و حقاني، اما متأسفانه استاد از طرف گرو پنچرمين و بقاياي پرچم گروگان گرفته شده بود، نام از استاد بود، و عملكرد از ديگران، استاد مخالف درگيري هاي كابل بود، كه اين را همه ميدانستند و ميدانند.

>>>   برادر نویسینده مربوط هر حزب که هستی ما را کار نیست اما تبلیغات بی مورد نکن و اذهان مردم را مخشوش می سازید. بنده عضو فعال جمعیت اسلام هستم. برنامه منسجم ساختن حزب جمعیت از پیش مطرح بود بالایش کار می شد و به آمدن گلبدیین هیج ربطی ندارد. بسیاری آگاهان سیاسی حکمتیار را یک مهره سوخته به شمار می آورند و شما شاهد تسلیم شدن او به دولت می باشد. حزب اسلام تمام شرایط دولت را پزیرفت و دستها در پشت بسته به دولت تسلیم شده است. اگر هدف تان این هیاهوی فیسبوک یا تلویزون باشد< یک عده از برادران پشتون ما بخاطر تعصب قومی و زبانی غوغوا براه انداخته است. اگر یک خر پشتون هم خود را نامزد سازد باز همین طایفه برایش چشم بسته رای می دهد. اما با گذشت فقط چند ماه در مقابل یک دیگر قرار میگیرند . خلاصه که جمعیت اسلامی یک حزب مردم شمول با یک سیاست وسط از هیچ حزبی ترس ندارد. بنده خودم پشتون هستم مگر حزب جمعیت در شرایط فعلی بهترین حزب می باشد.
گلاب احمدزی

>>>   من بحیث یک شهر وند افغان با مراجعه به تاریخ تنظیمها عقیده دارم که تمام تنظیمهای دارای پسوند اسلامی که چیزی جز سوء استفاده از اسلام نیست باید منحل شوند.

>>>   اقای گلاب
منظور شما از حزب جمیعت کدام ها است
جمیعت شورای نظار فامیل مصعود
جمیعت اسماعیل خان
جمیعت عطا محمد نور
جمعت پسر ربانی
وسایرین که امروز هرکدام ایشان بیرف مستقلی دارد
مگر هدف جمیعت همین بود که بادشمنان خدا ورسول اش یکجا شده بادشمنان شخصی خود بجنگیم
چی شد ان هدف ومرام تان
هدف شما وپرچمی ها وخلقی ها یکی هست
کارمل هم میگفت شوروی بزرگ
وربانی هم میگفت بمب های قوی قوی استعمال نمایید
انها برگاب ماتریالیسم وکمونیسم گام گذاشتند
اینها دررکاب سیکولاریست مطلق انها هم به منظور بدست اوردن مادیات قدرت از ایمان خود وطن خود گذشتند اینها هم پس فرق اینها درچیست
فرق که هست که از دور بمشام میرسد واساس جمیعت به ان استوار همانا حس نشنلستی قوم گرایی ملیت گرایی که از اینطریق مردم بیسواد وکم فکر را بد دور خود جمع مینماید ویا فامیل مصعود صاحب که یک برادر چگونه حرف می زند گویی که اصلا از اسلام بودن وایمان حرفی در سر ندارد وبرادردیگراش هم چنان
پس از شما خواهانم به مانند امرصاحب کلمه پاک اسلامی را از جمیعت برداشته برمحور قوم ملیت انتخاب نمایید
بااحترام
محمد کحمال

>>>   برادر محترم میرخیل!
"...وحدت سر تاسریبین احزاب اسلامی در افغانستان..." اولا خیال است و محال... ثانیا برای مردم این سرزمین "عذاب " است!!! وحدت اینها فقط بخاطر چور و چپاول ، "وند زدن" و قتل و غارت مردم است.

>>>   اما دریغ که ازبک ها هیچ نقشی دراین حزب ندارند. در حالی در زمان جهاد بیشترین و بهترین فرماندهان را ازبک ها و ترکمن در چوکات جمعیت تشکیل می دادند . سران کنونی جمعیت حتی حاضر نیستند که یک نفر به یک پست مهم گماشته شود از حمله وزارت خارجه . پس بهتر است گفت که این حزب جمعیت یک بخش مردم کشور است . حیف زحمات و تکالیف و قربانی های مردم بیچازه ازبک و ترکمن در جمعیت!
به نمایندگی از تعدادی از جوانان منسوب به این حزب

>>>   ازقوم پشتون قدرت رابگیرد به یک شرط که باز چوروچپاول نکند ودرآخر چوکی را درپشت خود بسته وبه کولاب یا کدام جای دیگری فرار نکند

>>>   زمانیکه طالبان امدند کج کلاه راست کلاا وپاچه بلا پاچه پایان همه وهمه غار موش میپالیدند باز اگر تکرار شود حال که همه غار هارا شما سر به جیبان بلند منزل ساخته اید ایکاش چند سوراخ را برای روز مبادا نگاه میکردید

>>>   نگو که جناب اتمر صاحب ریس جمهور میشود اعطا نور سقطه خواهد کرد و از دنیا مرتیت خواهد رفت این خاین ملی و بینالملی

>>>   اينجانب خودم كه يك شخص بى نام ونشان وهمجو دولتمردان فعلى جندان از سواد و دانش كافى هم بر خوردار نيستم شايد كه انشاالله در اينده ريس جمهور افغانستان شؤم . زيرا يك وقتى يك عسكر باكستاني در سرحد تورخم بمن كفته بود كه برو يك مدت ديكر هم در افغانستان باش به تو هم رياست جمهوري مى رسد . من همجنان كردم و فكر مى كتم كه حالا نوبت من رسيده بأشد . البته در وطن فروشى ، بجه بازى ، زنكه بازى ، شراب نوشى ، دروغكويى وديكر كار هاى أخلاقى خيلى مهارت دارم و همجنان يكى از نوكران وفادار اشغالكران مى باشم انشاالله حتماً دوستان بين المللى ما من را نابغه شرق وغرب معرفى نموده و منحيث ريس جمهور افغانستان مى كمارند .

>>>   افغانستان با آمدن یک تاجک تبار در قدرت مطمنا میتواند منتظر شرایط بهتر از امروز باشد بشرط آنکه چند سباای وجود و حضور یک تاجک را قوم پشتون تحمل کند از دسیسه و جاسوسی کار نگیرند برای آبادی وطن فکر کنند نه بر بادی کشور .
در شرایط بد یگانه حزب پیروز هم جمیعت است به نظر من اختلافات نمی نمی تواند جای منافع ملی بگیرد. از چند سال بدین سو رهبران جمیعت وضعیت سیاسی در افغانستان را خوب درک کرده اند .

>>>   خدایا تو راستی حکیم هستی و راستی که تلسم هارا می شکنانی اینها خود میګویند که جمعیت ګروه قومی است

>>>   عملیکه اسلام وکفر هردو آنرا ناپسند میدانند:
در سال های حضور شوروی ها بحیث مشاورین در وزارت خانه ها وبخش های مختلف حکومتی ،مشاورین گرچه کوشش میکردند تا حدممکن دربعضی امور که از عادات ویا اگر بگوئیم فرهنگ مابود مداخله نکنند یا کمتر به آن تماس بگیرند بازهم گاهی به مراتب موضوعی را مکرر یاد آوری میکردند
- یکی از جمله این بود که در قطعات وجزوتام های نظامی برنج ونان سیلوی اضافه از مصرف خودرا دور می انداختند و مشاورین تاکید داشتند که اگر مصرف نمیکنند چرا حواله میکنند باید بقدر ضرورت ونیاز حواله وطبخ گردد
- برای اجرای اموری چندین مراتبه به دفاتر یکی از انجو های مشهور بنگلادیشی به ولایات شمال وجنوب سفرکردم ، آنان بعد از جمع نمودن دستر خوان خود اگر پارچه نان خشک باقی میماند آنرا از دستر خوان گرفته برای آشپز میدادند تا در موقع صرف غذای بعدی دوباره در دستر خوان شان بگذارند ،
اما در وزارت خانه های دفاع وداخله وقطعات وجزوتام های مربوطه شان از جمله پولیس تعداد از سربازان شان برای حصول نان خشک مجبور به گدائی میشوند تعداد دیگر شان نان های سیلو را که از آرد درجه اول یا درجه دو ساخته میشود وپاک وصحی است با خوردن پوسته نان باقی اش را در زباله دانی می اندازند که بعدا غذای حیوانات میشود
درجاهائیکه نان خشک بر ای فروش گذاشته میشود صد ها کیلو نان سیلو مازاد جزوتام های نظامی است که به هـدر میرود ،حالا اگر سربازان نان سیلو را خوش ندارند چرا حواله میشود ؟ اگر حواله زیاد است بمقدارنیاز حواله شودواگر مغز نان را خوش ندارند چرا نانرا مانند خشت ضخیم طبخ میکنند؟ بایدنان نازک ومغز کم داشته باشد تا هم مصرف کم شود وهم باب طبع مصرف کنند باشد
وقتی خارجی ها نان سیلو مصرف میکنند اول توسط کارد آنرا پارچه پارچه میسازند که مقدار پوسته ومغز نان مساوی است و آنان هردو قسمت آنرا مصرف میکنند
اگر تعدادی از نظامیان تیل را می فروشند پولشرابخانه برده مصرف میکنند اگر تعداد دیگر مرمی ومهمات وسلاح را بفروش میرسانند هم همینطور ، اما دور انداختن نان وبرنج به نفع کی است بجـــز اسراف که در هر آئینی مذمت شده است !

>>>   زنده باد داکتر عبدالله زنده باد صلاه الدین ربانی زنده باد استاد عطا محمد نور زنده باد قانونی زنده باد اسماعیل خان دل دشمنان سیاه

>>>   او رودکی و رابعه! قصیده بس است برخیز از خواب! این وطن را قلک ایگانم نداداده
این وطن را با قربانی خریده ام!
اوغان

>>>   تشکل احزاب سیاسی بر مبنای منافع طبقاتی دو طبقه ای مشخص در جامعه یعنی حاکم و محکوم صورت می‌گیرد. تمام احزاب اخوانی به شمول جمعیت میخواهند کشور را در قرن بیست و یکم مطابق آیات و احادیث رهبری کنند که چنین شیوه ۱۶۰۰ سال قبل از امروز ممکن بود ولی امروز نه.هم اسلام بعد از رحلت پیامبر به بیراهه کشانده شد و هم سرداران عرب در کشتن و بستن و چپاول دگر ملت ها به نام انتشار دین اسلام با یکدیگر مسابقه میدادند، مثال بر جسته ای آن تاریخ مقاومت مردم افغانستان اندوره علیه تجاوزات اعراب.همه با ید بدانیم که خیر ملت افغانستان در طرد تمام احزاب یا تنظیم های اسلامی می‌باشد. با ید خاطر نشان ساخت که در بر نامه های عمل این تنظیم ها فقط غصب قدرت سیاسی یگانه هدف شان بود ولی احزاب چپی چون حزب دموکراتیک خلق افغانستان در طی مبارزات سیاسی دوره ای مخفی دارای اهداف علمی اقتصادی و اجتماعی و پلان های مشخص در راه حل مساله ای ملی بود ، حل مساله ای ملی که امروز جنجال بزرگ برای توده های مردم و تجارت بزرگ سیاسی برای دلالان سیاسی می‌باشد. قیام بی وقت هفتم ثور ۱۳۵۷ ضربه سنگینی بر حزب وارد کرد. در رابطه به تجاوز و گویا جهاد اخوانی ها باید گفت که افغانستان به هیچ حالتی مورد تجاوز قرار نگرفته بود دولت وقت افغانستان بر اساس عقد قرار داد های دو جانبه دولتین بر اساس درخواست های مکرر نورمحمد تره کی قوت های نظامی شوروی وارد افغانستان شدند ، کشته شدن تره کی توسط امین مقامات شوروی را مصمم گردانید تا تصمیم بگیرند.تجاوزات اصلی علیه جمهوری محمد داود توسط ذوالفقار علی بوتو صدراعظم پاکستان با تاسیس کمپ های تریننگ نظامی در سرحدات افغانستان با شرکت اخوانی های فراری از افغانستان آغاز یافته بود و در محور فعالیت های تخریبی فراریان اخوانی افغانستان که در سال ۱۹۷۳ بر قرار گاه پولیس ولایت پروان حمله کردند چون مسعود گلبدین و شرکای شان قرار داشتند البته مسعود بعدا دو باره به کوه های پنجشیر بر گشت. و سازمان استخباراتی پاکستان نقش اساسی را داشت. حقایق تاریخی نشان می‌دهد که چگونه تجاوزات از سرحدات جنوبی علیه افغانستان سازمان مییافت. وظیفه ای هر دولت است که از خاک و تمامی ارضی اش دفاع کند حتی اگر ضرورت باشد کمک از کشور هم پیمانش داشته باشد. مشکل در این است که این کمک از جانب یک کشور کمونیستی صورت گرفته و البته اخوانی ها از لحاظ ایدیالوژیدر تضاد با شوروی بودند.هم تجاوز اصلی حمله بر افغانستان در سال ۲۰۰۲ بود زیرا امریکا بدون موافقه ای طالبان به افغانستان لشکر کشید. امریکا هم بنام انتقام گیری از حادثه با زده‌م سپتامبر حمله کر د ورنه شکست طالبان برای تنظیم ها محال بود و این را باید پذیرفت. به همین تر تیب محو امین از قدرت نیز توسط مردم عام کار ناممکن بود زیرا او تمام نظامی های پر چمی و غیر حزبی را یا زندانی یا از وظیفه سبکدوش کرده بود.هر روز کشتار ادامه داشت.لذا بای کار امین یکطرفه می‌شد در رابطه به نقش شوروی که احزاب راست و چپی های افراطی در جهان نظر نفرت انگیز دارند باید گفت که اتحاد شوروی یگانه حامی جنبش فلسطین در مبارزه ای شان بخاطر سرزمین شان بود این کمک های شوروی بود که جمهموری مصر در جنگ ۱۹۷۲-۷۳علیه اسراییل پیروز شد این اتحاد شوروی بود که جمال عبدالناصر رییس جمهور مصر را در بحران کانال سویز کمک کرد، این شوروی بود که الجزایر را کمک کرد هر کشور تازه به استقلال رسیده دست کمک به شوروی دراز می‌کرد زیرا راه دومی وجود نداشت، این دگر به رهبری حکومت ها ارتباط داشت که چگونه از کمک ها استفاده نمایند اگر افغانستان کشور اسلامی نمیبود امروز مشکلات موجود هم نمیبود زیرا در کشور کاملا مذهبی سو استفاده از کلمه جهاد و کفر وغیره فوق العاده ممکن است و جنگ های ضد ج.د.ا. مصداق این حقیقت است که متاسفانه این تنظیم ها افغانستان را برای مدت نا معلوم در دامن امریکا انداخت و رهبران شان هم با غصب ثروت ملت در دوبی و کانادا و جرمنی قصر ها ساختند . در اخیر تاکید می‌کنم که دست حمایت از این تنظیم ها بردارید و آنها را به زباله دان تاریخ بسپارید .
تبریز پروانی

>>>   هر حزب در راس خود رهبر میخواهد. تا زمانیکه رهبری سالم رهبر سالم نداشته باشد با سرنوشت جمیعت دچار خواهد شد.
حسام

>>>   بعد از هجوم غرب واشغال کشورازدواج نامیمون ونحسی در بن صورت گرفت که درانجا ظاهرا سازمان ملل ولختر ابراهیمی به نظر میخورد اما در پشت پرده دیگران کارفرمای داشتندازان زمان بدینسو در پی اجحاف وبیخکن نمودن جمعیت ومقاومت اغاز گردید درین معامله خیانت بزرگ راعده ای برادران پنجشیر چون مرحوم مارشال فهیم وبریالیوقانونی ویک قندهاری پنجشیری باسم عبدالله که از دیر زمانی در سازمانهای استخباراتی خدمت مینمودرول بسزا داشتند وهمه به کمک همدیگر در صدد ازمیان برداشتن فرزند های اصیل اسلام وجهاد ووطندوست برامدند تابلاخره اخرین نکاح نا میمون توسط اخند کیری در ارگ میان پیر مردی از کوچی ها وعاجزه ای از قندهار بمیان امد وثمره ای این ازدواج فرزند معیوب و.... بنام گلب الدین تولد گردید واین فرزند نازدانه هرکه را خواست توهین نمودوهر حرفی نامطلوب وبی معنی که ادا نمود از سوی پدرومادر مهربانش استقبال شد واولاد دوم هم در راه است که اسمش را طالب گذاشته اند وقتی انهم به دنیا بیاید وتحت تربیه ای پدر ومادر بی وطن قرار گیرند دیگر انسانیت وازادی بصورت کامل می میرد ونقش خاینین ووطن فروشها ومزدورها تکمیل میگردد وجمعیت هم یکی ازان قربانی هاست که از اول تهاجم تا کنون
قربان میشود
زیدالله بیگ

>>>   محترم ! جمعیت اسلامی از هم پاشیده شده و صرف همه چیز را برای جمعیت میخواهد نه برای کلی تاجیکان واز سوی دیگر جمعیت را اقای غنی بسیار ضعیف ساخت و هویت خواهی ملی که هویت از همه اقوام غیر پشتون بوده وهمن هویت خواهی باری دیگر جمعیت را اندکی زنده ساخت وهر گاه جمعیت از هویت خواهی دست بردارد و برود بطرف چوکی های دوروزه باری دیگر اعتبار خود را جمعیت از دست خواهد داد وحتی تاجیکان را دشمن خود قرار خواهد داد . امید وار هستیم که جمعیت اسلامی از هویت خواهی ملی همراه باسایر روشنفکران تاجیک گام بردارد و به نفع شان خواهد بود .

>>>   به شورای رهبری جمعیت اسلامی افغانستان است تادر جمع وجورکردن جمعیت اسلامی افغانستان به عنوان یک جریان سیاسی وقدرت مند به جوانب مختلف ازجمله ناراضیان این حزب به تفاهم برسند ویک تشکیلات منظم را ارایه وبه دسیسه های حلقاتیکه میخواهند میان احزاب وجریان های خلاف میل ورغبت شان خلا ایجاد کنند پایان دهند باین ترتیب میتوانند با قدرت عام وتام وارد تعاملات سیاسی شده کشور را از بحران انحصارگرایی نجات دهند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است