اتمر و استانکزی جداگانه در حال گفتگو با طالبان
 
تاریخ انتشار:   ۲۱:۲۶    ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ کد خبر: 146612 منبع: پرینت

رییس امنیت ملی و مشاور امنیت ملی، دومقام ارشد امنیتی کشور بگونه جداگانه درحال گفتگو، با طالبان هستند.
طلوع به نقل از اسوشیتد پرس گزارش داد که در اوج از خشونت‌ها، دومقام ارشد امنیتی افغانستان به‌شمول معصوم استانکزی، رییس امنیت ملی و حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی به تلاش‌شان برای گفتگو با طالبان، ادامه می‌دهند.

حکومت افغانستان به تلاش برای گفتگوهای صلح با طالبان در حالی ادامه می‌دهد که کابل پایتخت کشور در ماه جنوری سال روان میلادی گواه راه‌اندازی حملات زنجیره‌یی ازسوی این گروه بود که در نتیجه بیشتر از ۱۵۰تن جان باختند و صدها تن دیگر زخم برداشتند.

در همین‌حال، منابع نزدیک به این گفتگوها به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته‌اند که اقایان استانکزی و اتمر جداگانه با طالبان گفتگو می‌کنند تا این گروه برای آغاز گفتگوهای رسمی حاضر شود.
در گزارش آمده‌است هیچ‌یکی از این دومقام امنیتی جزییات مذاکرات‌شان را باهم و یا هم با شورای صلح، شریک نساخته‌اند.
دفترهای ریاست عمومی امنیت ملی و شورای امنیت ملی در این‌باره، تاکنون چیزی نگفته‌اند.

از سویی هم، حکیم مجاهد، یک عضو شورای عالی صلح تایید کرده که استانکزی با ملاعباس، یکی‌از گفتگوکنندگان طالبان، به طور معمول در تماس است.
آقای مجاهد افزود که انتظار نمی رود طالبان با توجه به لحن تند دانلد ترمپ، رییس جمهور امریکا که ماه گذشته از ختم گفتگوهای صلح با طالبان سخن گفت پاسخ خوبی ارایه نمایند.
مجاهد گفت:"افغان ها هیچگاه به زبان زور و تهدید سر تسلیم خم نخواهند کرد."

آندرا ویلدر، معاون برنامه آسیا در مؤسسه صلح ایالات متحده، گفته‌است: «چندین بازیکن در کابل با طالبان ارتباط دارند. اما این برای رسیدن به اهداف تعریف روشنی ارایه نشده اند.»

با این حال، معتصم آغاجان، فرد شماره دوم پیشین طالبان در گفتگو با خبرگزاری اسوشیتد پرس، هشدار داده‌است که راهبرد ترمپ برای استفاده از گزینه‌های نظامی در برابر طالبان برای حاضرشدن به میز گفتگوهای صلح، می‌تواند سبب افزایش حملات انتحاری بیشتری شود.
آقای آغا جان گفته‌است که می‌خواهد به حیث پل ارتباطی میان حکومت و طالبان کار کند.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
استانکزی
طالبان
اتمر
نظرات بینندگان:

>>>   فاشیزم قبیله همین حالا در ضعیف ترین و شکننده ترین حالت اش قرار دارد و مردم تمام ارزش های فاشیست های قبیله را به چالش کشیده اند، بشمول نام اوغان که هیچوقت نام ملی نشد و نمیشود، بشمول تمامیت خواهی قدرت آنها را که اگرچه از دست داده میروند، و بسیار ارزش های دیگر آنها را.

>>>   پشتونها هیچگاهی از تمامیت خواهی خود دست نمیکشند۰
خلقی، گلبدینی، طالب، تکنوکرات، اوغان ملیتی، لنگی دار، نکتاهی دار، تعلیم یافته، بیسواد، نابغه شرق، متپکیرغرب، یا خرکار ویا هرچه باشند همه و همه متحدانه در جهت تمامیت خواهی ایشان کار میکنند۰
بر تمام غیر پشتون های کشور لازم است که تمام تفاوت های دیگر را با حوصله مندی کنار بگذارند و علیه این فاشیست ها باهم متحد شوند۰
پشتونها نام تمام اقوام دیگر را حذف میکنند و همه را بزور اوغان یا افغان نامگذاری میکنند و این یکسان سازی جبری را وحدت ملی نام گذاشته اند، در حالیکه در بین خودشان از یک قوم حتی یوسفزی را امرخیل یا احمدزی ویا پوپلزی را نیازی وغیره گفته نمیتوانی۰ ما نمیخواهیم این وحدت ملی یکطرفه و جبری را۰
پشتون از سره تا خشره، از متپکر تا خرکار، از تکنوکرات تا طالب، یا داعش، یا گلبدینی، یا خلقی، اوغان ملیتی، وغیره وغیره هیچکدام به احترم ارزش های متقابل، برادری و برابری، و به اصل مشراکت مسالمت آمیز و احترام متقابل باور ندارند۰ فقط و فقط زور و زر را میداند، و تقلب و خیانت را میدانند، و تمامیت خواهی را۰
هزاره ها، تاجیک ها، اوزبیک ها، ترکمن ها، بلوچ ها، پشه ئی ها، و غیره غیر پشتون ها باید بدانند که درین معادله تمامیت خواهی پشتونها هر کدام آنها جدا جدا بازنده هستند۰ این یک نکته حیاتی است که تمام قوم های غیر پشتون باید خصومت های مختلف گذشته بین هم را کنار بگذارند و باید سخت باهم متحد شوند تا بتوانند برضد تمامیت خواهی پشتون ها متحدانه برعلیه آنها ایستادگی کنند۰ در غیر آن یکی یکی سر به نیست میشوند، هویت قومی آنها نابود میشود، و همه را یکه یکه برده میسازند

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است