به بهانه سالگرد پیروزی انقلاب ایران
چهل سال مهاجرت در ایران چگونه گذشت؟
مهاجر نه برای تصاحب شغل و خاکِ کشوری، بلکه زخم خورده ای از جنگ که نیازمند پذیرفته شدن است و بیش از اینکه تهدیدی برای جامعه میزبان باشد، فرصت است 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۵۴    ۱۳۹۶/۱۱/۲۳ کد خبر: 146478 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)،افغانستان طی چهل سال گذشته در کنار کشورهای قاره آفریقا بیشترین مهاجرت را داشته که عمدتا در ایران و پاکستان به سر می برند، شروع تجاوز شوروی، جنگ داخلی و دوران طالبان سه مرحله بزرگ در کشور و زندگی مهاجران می باشد در حالیکه دوران عبدالرحمان خان نیز به دلیل کشتارهای بی رحمانه قومیت هزاره و پیروان مذهب شیعه نیز جمعیتی از این قوم برای حفظ جان خود به ایران مهاجرت کرده بودند.

ایران به دلیل اشتراک در زبان و مذهب خواستگاه مهاجران عمدتا هزاره و شیعه شد و پاکستان جایی برای مهاجرت قومیت پشتون، حال در آستانه اولین دور از مهاجرت ها، زندگی بر مهاجران افغانستانی چگونه گذشت؟

سه میلیون مهاجری که بخش اعظم آن در ایران متولد و بزرگ شده اند، کمترین شناخت از زندگی در سرزمین مادری خود دارند با نام مهاجر و غیرقانونی خو گرفته اند و هرچند گمان می رفت تشابه ها با جامعه میزان سبب کاهش چالش های زندگی در مهاجرت شود اما زندگی سخت تری را به وجود آورد.

در این میان، اگرچه مهاجران در هر گوشه ای از جهان سبب چالش های بسیار بخصوص فشارهای اقتصادی می شوند اما برخی کشورهای توانسته اند با سیاست درست آن را بدل به فرصت کنند به مانند کانادا که اکنون وابسته به مهاجرانی است که اقتصاد این کشور را به پویایی رسانده اند و امریکا که از بنا توسط مهاجران شکل گرفته است.

این در حالی می باشد که با شروع ناآرامی ها در کشور، رهبر کبیر ایران امام خمینی در شرایط سخت جنگ با آغوش باز از سیل عظیم مهاجران استقبال کرد اما رفته رفته در تحریم های بین المللی و شرایط بغرنج اقتصادی به وجود آمده، سیاست حکومت این کشور نسبت به مهاجران، ضعیف بود به طوری که نادیده گرفتن آنان در دراز مدت ناهنجاری های اجتماعی را در پی داشت.

اما آیا می توان سه میلیون مهاجری که به دلیل جنگ و هراس از نسل کشی به ایران پناه آورده اند را نادیده گرفت؟ سیاستی که هم دید جامعه میزبان را نسبت به مهاجران مکدر و زندگی بر آنان را سخت کرد، طی سال های گذشته رو به بهبود است به طوری که اکنون کودکان هرچند در مهاجرت غیرقانونی، می توانند از آموزش بهرمند شوند و کسب و کار سهل تر از هر زمانی برای این قشر می باشد.

حاشیه های شهرها و کار در پایین رده ها اگر چه جمعیت بزرگی را در زندگی طاقت فرسای مهاجرت بدل به دورماندگان آموزش کرد اما نسلی از تحصیل کرده ها را نیز پرورش داد که در دوران پسا طالبان شامل حکومت جدید شدند و با بازگشت به کشور خلای نبود نیروی کار تحصیل کرده و آموزش دیده را از میان برداشتند.

ایران، کشوری که خود با شرایط سخت پسا جنگ و تحریم ها دست و پنجه نرم می کرد در خود بیش از سه میلیون مهاجر را جای داد اما با تمامی این مشقت ها امکان ایجاد شرایط بهتر برای جامعه ایران و جامعه مهاجر هموار بود اگر سیاست ها نگاه منصفانه تری به مردمی جنگ زده و بریده از ناامنی ها داشت.

بسیار کسانی بودند که از فشارهای روحی و روانی و محدودیت های ایجاده شده برای مهاجران در ایران به تنگ آمده و این کشور را ترک کرده و راهی غرب شدند و امروز افرادی فعال و کوشا در صحنه های مختلف آن کشور ها مشغول به فعالیت هستند.
افرادی مانند مریم منصف که به دلیل جنگ به ایران مهاجرت کرد با مواجهه با شرایط سخت مهاجرت راهی کانادا شد و اکنون سیاستمداری است در کابینه دولت جاستین ترودو در سمت وزیر نهادهای دموکراتیک. هرچند سیاستمداران بسیار از ایران با کسب تحصیلات در رده های بالا در حکومت گذشته و حال مشغول به فعالیت های سیاسی و اجتماعی هستند.

نسلی که در مهاجرت به دنیا آمده و رشد کرده بیش از اینکه با کشور خود دارای اشتراک باشد در تلاش برای همراهی با جامعه میزبان می باشد و همچنانکه نگاه مردم این کشور به آنان بهبود قابل توجه ای داشته است می توان امید داشت که نسل بعد هم تراز با همزبان و هم مذهب رشد کنند و افرادی تاثیرگذار در افغانستان و ایران باشند.

مهاجر نه برای تصاحب شغل و خاکِ کشوری، بلکه زخم خورده ای از جنگ و ناامنی است که نیازمند پذیرفته شدن است و بیش از اینکه تهدیدی برای جامعه میزبان باشد، فرصت است. همانگونه که مهاجران طی قرن های گذشته کشورها و اقتصادها را به وجود آوردند به مانند جلال الدین محمد بلخی معروف به مولانا که از بلخ رهسپار ایران و سپس در ترکیه سکونت کرد که هیچگاه به مرز و ملتی خاص تعلق نداشت.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مهاجرت
ایران
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   نباید فراموش کنیم که همزمانی انقلاب در ایران و افغانستان باعث عدم توجه خاص و رسیدگی به مهاجرین در ایران شد.
از انقلاب نوپای ایران نمیشد انتظار داشت که به همه جوانب رسیدگی شود زیرا آن توجه خاص به مردم ایران با ملیت ایرانی نشد چه رسد به افغانستانی های مهاجر.
در هر حال یک سیاست واحد در قبال مهاجرین وجود داشت و آن اینکه هرگز مهلت سربلند کردن به مهاجرین داده نشود بقول ایرانی ها "پر رو" نشوند.
اما در این میان فرصت های زیادی را در استفاده از حضور مهاجرین از دست دادند.
شیما سابق در ایران و فعلا کابل

>>>   اگر افغان ها نباشند ایرانیان از خود درمقابل اعراب ترورست دفاع کرده نمیتوانند بنا ما تازمانیکه خطر اعراب ترورست درمقابل همسایه ما موجود باشد مجبورا درین سرزمین حضور داشته باشیم ودرکنار آن درساختمان کشور همسایه هم سهم بیشتر از خود شان داشته باشیم

>>>   هجرت همیشه دارای سختی و مشکل می باشد و حتی مهاجرت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و سلم نیز دارای مشقات بسیاری بود. برادران ایرانی علیرغم هشت سال جنگ و حدود چهل سال فشارهای امریکا و حتی جنگ های داخلی که مسبب تمامی آنها امریکا و سعودی بودند حق مسلمانی و برادری را در حد وسع بجا آوردند که جای تشکر دارد . خداوند امام خمینی رح را اجرش را بیش تر نماید و مقام معظم رهبری را صحت و طول عمر عنایت فرماید.
عایشه از ایران

>>>   درسال 1352 که دران وقت متواتر خشکسالی آمده بود زمستان با چند فرد دیگر برای کار به ایران رفته بودند دربرگشت مقداری پول کالا بوت وامثال این آورده بودند آنوقت هرکس که به ایران میرفت در برگشت یکی از چیزهائیکه با خود می آوردند تیپ 530 جاپانی بود که همراه با چند کست از گوگوش یا آواز خوانان تربت جام که خیلی دوتار شان شنیدنی بود، یا کست های از آغاسی ( یکی از ترانه هایش : تو سفرکردی به سلامت ، لیلا فروهر عهدیه ، آزیتا ، بودند
این برگشته ها از سفر ایران درایام بیکاری ومجلس از دیدنی های چهارماهه خود درایران حرف مکیزدند واز خوبی های مردم ایران توصیف میکردند زمانیکه ثور 57 درافغانستان آمد وبعد فراروخلع شاه ایران پیش آمد همه چیز سیاسی شد

>>>   احمد اجمل مشعل، شهروند افغانستان که ساکن شهر آلماتی قزاقستان می‌باشد، پس پیدا کردن ۵۸ هزار دالر گم‌شده، آنرا به صاحبش بازگرداند، که این کارش مورد تقدیر و تحسین کاربران انترنت قرار گرفته است.

این شهروند افغانستان که با همسر و دو طفل شان در اپارتمان کرایی در بزرگ‌ترین شهر قزاقستان به سر می‌برند، در بخش ساختمانی کار می‌کند
ر

>>>   عرفان مشعل، پدر این جوان افغان که یکی از صاحب منصبان اسبق افغانستان می‌باشد و او نیز در شهر آلماتی زندگی می‌کند در صفحه فیسبوک در این مورد نوشته است: اجمل که دوکان‌های فردی که بکسش را با ۵۸ هزار دالر گم‌کرده بود، را بازسازی می‌کرد، این بکس را در محل کارش پیدا نمود و پس از تماس‌گرفتن با صاحب آن که دیگر امیدی برای پیدا نمودن پول‌هایش که به گفته خودش آخرین سرمایه اش بود، به وی گفته است که کار من خلاص شد، تو بیا و بکس پول را که فراموش کرده ای، بگیر. به گفته اجمل، آن شخص در نخست باور نکرد. اما پس از رسیدن اجمل بکس پول را برایش داد و گفت شمار کن تا کم نباشد، وقتی او پول‌هایش را شمرد با گریه و اشک شادی اجمل را در بغل فشرد. آنزمان اجمل برایش گفت "ما افغان‌ها نمک حرام نیستیم."

>>>   بلندترین هوتل جهان در شهر دبی افتتاح میشود.

هوتل جدید تحت نام Gevora در خیابان مرکزی دبی Sheikh Zayed Road قرار دارد. این هوتل با ارتفاع ۳۵۶ متر و ۷۵ منزل، به عنوان بلندترین هوتل جهان ریکارد بست
همچنان امیر دبی وعده داده اند که درافغانستان یک مدرسه دینی میسازند
ر

>>>   بلخ ان زمان و همیشه جزیی از ایران بوده.گفتن اینکه افغانستان یک کشور جداگانه بوده کاملا غیر قابل قبول و نا عقلی ست.چنین چیزی اصلا و ابدا سندیت ندارد.
اینکه افغان ها خود را یک ملت جدا بدانند کاملا در جهل مرکب هستند.
وقتی از ایران حرف میزنیم منظور یک جغرافیای خاص نیست.
به طور مثال تاجیک ها در گذشته یکی از اصلی ترین اقوام ایران بودند طوری که خیلی از مقام و پست ها و مناصب چه در رده ی نظامی و چه در رده درباری به خود اختصاص میدادند.
اما با نقشه شومی که انگلیس و شوروی کشیدند ایران را کوچک و کوچکتر کردند طوری که ایران شد جغرافیای فعلی کشور ایران.و بعضی از اقوام از ایران از کشور جدا شدند
حال صحیح ست ما بیایم و تاجیک ها را جدای از تاریخ ایران بدانیم ؟؟؟؟
یا تاجیک را یک ملت جدا از ایران بدانیم؟؟؟یا تاجیکان را ایرانی ندانیم؟؟؟
بلخ همیشه جزیی از ایران بوده پس نتیجه این موضوع این هست که مولانا ایرانی بوده و هست.کشوری به نام افغانستان وجود نداشته.
یاد بگیریم تاریخ را جعل نکنیم و همیشه به یاد داشته باشیم که ریشه مان از کجاست و مانند بی سوادان و بی خردان پیشین و پسین نباشیم که هیچ از تاریخ نمیدانستند.


به عقیده من هم کسی که در کشور به دنیا می ابد و بزرگ میشود باید او را مربوط به همان کشور بدانیم.

>>>   آزادی AZADI
يك معماي تلخ
يك ماه را در بر گرفت كه پاسپورت بگيرم، در طول اين يك ماه با وصف اينكه خيلي تلاش كردم و انرژي به خرج دادم هيچ شكايت نداشتم و خيلي هم با شوق كارم را دمبال ميكردم بلاخره موفق شدم و يك جلد پاسپورت گرفتم در طول اين يك ماه خيلي سرگردان شدم اما با خود ميگفتم ارزشش را دارد، وقت پاسپورت را گرفتم و با بسيار شوق تمام پاستپورتم را باز كردم كه در داخل نوشته است
تخلص: عبدالله
اسم: عبدالمتين
تابعيت: افغان
همي حرف آخر را كه خواندم خداوراستي همو سرگرداني هايم ده دم رويم آمد و خيلي افسوس كشيدم و با خود گفتم حتا اگر در روي پيشاني ام افغان بنويسن قبولش نميكنم اين نام ننگين را من (تاجيك ) استم
اميد به او رزيكه تابعيتم تاجيك باشد و من با شوق تمام اين پاسپورت را آتش بزنم.....

>>>   در استانی که نمایندگی می کنید. چند درصد زمین های زراعتی تریاک کشت می شود؟ کدام پول رایج است؟ چرا جلو چلش کلدار پاکستانی را نمی گیرید؟ چرا تصاویر قاعد اعظم را پایین نمی کنید؟ چرا مانع رفتن فرزندان قوم افغان، به مدارس افراطی پاکستان نمی شوید؟ چرا مانع سربازگیری طالب از قوم افغان نمی شوید؟

>>>   دروغ ، جعل ، دسیسه ، شعار های اعوام فریبانه، افتخارات و القاب کاذب ، تحقیر و توهین اقوام ، زورگوئی برای تطبیق جهل و جهالت ، وطن و خاک فروشی ، غضب دارائی های عامه و اقوام
بد بختانه جز از عملکرد های حاکمان و تاریخ کشور ماست

>>>   ریاست جمهوری هم میراثی نیست که همیشه به دست یک قوم باشد ولو با تقلب و خیانت.

>>>   پشتونها 25 درصد نفوس ندارند انهم طبق احصاییه های رسمی خودشان و دلیل اینکه شناسنامه های برقی راتوزیع نمیکنند همین است که درصدی اصلی شان آشکار میشود.

>>>   Ayendagan
محقق خطاب به ملت:
"چرا در مقابل فتوای حکمتیار خاموش هستید؟ اگر من این حرف حکمتیار را می گفتم که انتحاری جایز است حالا همه مردم خواستار محاکمه من می شدند.
برای این نظام و این دیدگاه ها سخت متاسفم هستم."
قابل یاد آوری است که تنها در انتحاری چند روز قبل 103 نفر کشته و بیشتر از 200 نفر زخمی شدند. قسمی که همه میدانید ۹۰ فیصد قربانیان مردم رهگذر بودند.

>>>   ما همیشه گفتیم که مهاجران برای دولت میزبان یک فرصت است.
اگر همین مهاجران افغان نمی بودند و در جنگ با عراق اشتراک نمی کردند،عراق ایران را یک لقمه خام میکرد،هرچند ده ها هزار مهاجر افغان درین جنگ کشته و زخمی شدند.
همچنان اگر همین مهاجران افغان نمی بودند،حالا داعش عراق و سوریه را تصرف کرده به جان ایران حمله میکردند،هرچند بازهم ده ها هزار تن مهاجران افغان درین جنگ کشته و زخمی شدند.
بنأ همان ضرب المثل قدیم است که میگویند:
تا لوده در جهان است،مسکین در نمی ماند.
پاکستان نیز از مهاجران افغان در جنگ ها برعلیه کشمیر هند استفاده کرده است.
حالا پوتین نیز امکان دارد از طالبان در جنگ برعلیه اوکراین استفاده کند.
بنأ افغانستان منحیث صادر کننده جنگجو در دنیا جای خود را در بازار جهانی یافته است.

>>>   ...... افغانیها 45 درصد کشورشان در تصرف آمریکایی ها و کشورهای ناتو است و 55 درصد در تصرف پاکستان و طالبان ، خودشان هم از صد کشور قبل از خود تا صد کشور بعد از خود بعنوان کارگر توالت شوی و مفلس و گرسنه شناخته میشوند و بعد از ایران دفاع کنند ؟
افغانیها عرضه داشته باشند و از ناموس و کشور خود در مقابل پاکستان و طالبان و ناتو و داعش و ... دفاع کنند بجای لاف و گزاف و دهن دریدگی و پتاق بیجا

>>>   نویسنده محترم که در باره بلخ وایران نوشتید برایتان بگویم که زمانی بلخ مربوط به ایران میشد که قسمتهای از ایران مربوط به افغانستان بوده زمانیکه هردو کشور ازهم جدا و بین هردو کشور مرزها بوجود آمد بلخ شد مربوط به افغانستان و هر کسیکه اینطرف افغانستان هست مربوط به افغانستان و هر کسیکه به آن طرف ایران هست مربوط به کشور ایران است و نباید هیچ کسی بخود این اجازه را ندهد از هر چیزیکه از مرز کشور ایشان خارج است را از خود بداند خلاصه افغانستان یک کشور جداگانه است و ایران نیز یک کشور جداگانه .
همچنان در اخیر یاد آور شوم از اطفال افغانهای مهاجری که در کشور ایران بدنیا میآیند تابحال برای انهای شناسنامه بابعیت ایرانی داده نشده است و شما میگوئید هر کسی که در هر کشوری بدنیا بیآید مربوط به ان کشور میباشد
تشکر .

>>>   افغان ها اگر كشور خود را دوست دارن چرا به خانه ديگران بدون اجازه داخل ميشوه و بعد ميگه بي احترامي صورت گرفت

>>>   بلی بلی همه این جنگ های و انتقالات از دست همین مجاهدین جنایتکار و حرفوی است که دگه اینکه کسی حق ندارد به قوم پشتون یا تاجک و غیره توهین کند و هر انکس که میگوید پشتون ها انتحاری هستند شاید باشند اما از دست همین ........های که از نام اسلام استفاده کرده و نام اسلام را در سراسر جهان بد کردن .......به شما رهبران .....

>>>   قسمتهایی از ایران مربوط به کشور افغانستان بوده ؟
افغانستان کجا بود ؟ مگر ایران در عهدنامه پاریس با انگلستان استقلال قسمتی از خاک خود به نام افغانستان را به رسمیت نشناخت ؟ اگر میگویید نه عهدنامه پاریس بین دولتین ایران و انگلستان تمام و کمال موجود است و مشخص است که کجا از کجا جدا شده و چه کشوری استقلال کشور دیگر را به رسمیت شناخته ! این عهدنامه از عهدنامه های معتبر بین المللی است
اصلا کشوری به نام افغانستان در طول تاریخ وجود نداشته ، نام این سرزمین ولایت خراسان از کشور ایران بوده
ناصر خسرو بلخی میگوید
خراسان را بر آمد آفتابی
شد آواز نشاط و شادکامی
ز مرو شاهجان تا بلخ بامی
در شاهنامه فردوسی بیش از 1000 بار نام ایران به کار برده شده ولی هیچ نامی از افغانستان برده نشده چون اصلا چنین سرزمینی وجود نداشته ! تمام شهرهای تاریخی خراسان جزو کشور عظیم ایران در شاهنامه ذکر شده
در ایران ضرب المثلی داریم که میگوید
گنه کرد در بلخ آهنگری
به ششتر زدند گردن مهتری
که همین ضرب المثلها و اشعار نشان میدهد که این سرزمین واحد ایران نام داشته و بعدا با توطئه انگلیسیها از ایران جدا شده و بجای خراسان نام عجیب و من درآوردی افغانستان بر آن نهاده شده !

>>>   افتخار کلمه "افغان" مترادف ڀشتون و روهيله وپټهان؟

"افغانی" کاری انجام داده است که ما به آن افتخار کنیم?

افغان ها قتل های برادرانه را مرتکب شده اند. افغان ها کودتا علیه یکدیگر انجام داده اند. افغان ها آثار فرهنگی غیر افغان را نابود کرده اند.
افغان ها مخرب اند و غير پشتون سازنده . افغان ها میراث فرهنگی باستانی ایران، هند و تورانی را نابود کرده اند. حاکمان افغانستان میراث فرهنگی از زرتشتیان، هندو ان بودايی هستند را ويران نمودند.
ستان ما را پس بده
افغان ات پس گير
و برو باز گم شو
اين بار ديگ ده قوم گمشده نمى شوى
اين بار با ده ضرب ده مى شوى
به کشور شهرک سازى
همان کشورى خودى
از نسل شاوولى
در ملک اشغالى
و اربابان صهيونستى
دوباره نام اسرايلى
و کام يهودى

نگاه کن حاکميت افغان
و پيشرفت و استقلايت ايران
يک ايرانى کورى به ملک فغان
آواره شده به کابلستان
ياد کرديد سه ميليون بار در زبان
چپ اند حاکمان و نمى کنند افغان
که چقدر شهروندان تاجداران از بلخ وکابل تا هرات و کندهار در پناه ايران
در فلات باستانى خورشيد تابان

>>>   نویسنده محترم که در باره بلخ وایران نوشتید برایتان بگویم که زمانی بلخ مربوط به ایران میشد که قسمتهای از ایران مربوط به افغانستان بوده زمانیکه هردو کشور ازهم جدا و بین هردو کشور مرزها بوجود آمد بلخ شد مربوط به افغانستان و هر کسیکه اینطرف افغانستان هست مربوط به افغانستان و هر کسیکه به آن طرف ایران هست مربوط به کشور ایران است و نباید هیچ کسی بخود این اجازه را ندهد از هر چیزیکه از مرز کشور ایشان خارج است را از خود بداند خلاصه افغانستان یک کشور جداگانه است و ایران نیز یک کشور جداگانه .
همچنان در اخیر یاد آور شوم از اطفال افغانهای مهاجری که در کشور ایران بدنیا میآیند تابحال برای انهای شناسنامه بابعیت ایرانی داده نشده است و شما میگوئید هر کسی که در هر کشوری بدنیا بیآید مربوط به ان کشور میباشد
تشکر .
شما بردار عزیز هر موقع سندیت اوردید که کشوری بنام افغانستان وجود داشته حرف شما را قبول میکنیم.
کشوری به این نام وجود نداشته با خباثت شوروی و انگلیس این تکه از خراسان ایران را جدا کردند.

در ضمن حرف من شما و امثال شمایی که شاید به تازگی به خراسان کوچ کرده اید(نهایتا 100-200 سال) نیست منظور من تیره های اصلی این سرزمین ست نه شما برادر عزیز.

ما که هر کسی را از خود نمیدانیم.

به هیچ عنوان قصد توهین نیست.اامیدوارم قدری مطالعه خود را بیشتر کنید.

ارادتمند....

>>>   تاجکان ّپشتون ستیز ! از تاجکستان تان شرمتان نمی اید!
چوب روس خو تا گلویش رسیه اما شما قرنها خوابید!
این هم ترازو تاجکان با فرهنگ

>>>   سلام عليكم
بس هیچ کس بی احترامی هم نمی کنم
من در پاکستان زندگی می کنم و به افغانستانی بودنم افتخار می کنم
بجای تعصب پشتون تاجیک هزاره آشغالگران را از کشور خارج کنیم که همه ثروت معدنی ما را بردند در حای که ما اصلا متوجه نیستیم اشغالگران همیشه می خواهند در افغانستان بمانند و برای همین کار داعش و القاعده و طالبان جیش العدل و جبهه النصره را به افغانستان از کشور سوریه و عراق منتقل کرده اند و می کنند.

>>>   بـــ] : بس هیچ کس بی احترامی هم نمی کنم ....
تو که در پاکستان زندگی میکنی برای همان آی اس آی که در زیر ریشت هست بگو تا اشرار نفرستند وبهانه برای دیگران آماده نسازند

>>>   ایران کشوری نژاد پرست و بخیل آست
احمد از تهران

>>>   چرا ننوشتید افغانستانی ها بعداز چهل سال مهاجرت چرا دیگر به کشورخود بازنمی گردند؟مگرمردم ایران تاچه حد می توانند اینها راتحمل کنند؟

>>>   (مانند جلال الدین محمد بلخی معروف به مولانا که از بلخ رهسپار ایران شد!!)
اشتباه کردی جیگر !! 700 سال پیش بلخ هم از ایران بود بنائا" مولانا از شهری از ایران به شهر دیگری از ایران رفت. در آنزمان اگر از مولانا پرسان می کردند که ملیت تو چیست همچو فردوسی می گفت (ایرانی هستم).
پس دانستیم که مولانا از بلخ به ایران نرفت بلکه داخل ایران سفر کرد. همچو کسی که از شیراز به تهران برود نمی گوید از شیراز به ایران رفتم. چون هم تهران و هم شیراز از ایران است.

>>>   چرا هميشه طلبكار ايرانيها هستيد مگر ايرانيها جنگ در افغانستان را شروع كردند ديواري كوتاهتر از ايران پيدا نمي كنيد مفتخورها، چرا جرات نمي كنيد طلبي از پاكستانيها داشته باشيد كه همتان را بيرون دارند ميكنند چرا از روسها طلبي نداريد غير از خودتان و حماقتتان كسي مسئول بدبختيتان نيست برگرديد كشورتان ميگويند اوضاع اقتصادي كشورتان از ايران هم بهتر شده است


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است