هند از روابط با اسراییل تا بی تفاوتی به فلسطین
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۱۱    ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ کد خبر: 144975 منبع: پرینت

هند در تلاش برای گسترش روابط با اسراییل از مساله فلسطین عبور کرد. دهلی نو با در نظر گرفتن حجم روابط با رژیم اشغالگر قدس، موضوع فلسطین را دیگر قابل بحث نمی داند.

با سفر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل به هند که با امضای سندهای همکاری متعددی در زمینه های مختلف همراه شد، مقام های دهلی نو اعلام کردند، روابط شان با تل آویو فراتر از مساله فلسطین است.

بر اساس گزارش پایگاه خبری زی نیوز در روز سه شنبه، ویجی گوکال معاون بخش اقتصادی وزارت خارجه هند در همین رابطه تاکید کرد: هر چند 2 طرف درباره این مسایل هم گفتگو کردند اما تا جایی که به مساله فلسطین و قدس مربوط می شود، روابط هند و اسراییل بسیار بزرگ تر از مسایل واحد و خاص است.

هند که به عنوان بنیان گذار جنبش عدم تعهد از همان سال های آغازین تاسیس این نهاد، همواره حامی قدرتمند فلسطین بوده، در چند سال اخیر پس از به قدرت رسیدن ناندرا مودی به عنوان نخست وزیر این کشور تلاش های وسیع و بی سابقه ای برای نزدیک شدن به اسراییل آغاز کرده است.

این کشور که سال ها تلاش می کرد روابط خود را با اسراییل به علت احترام به فلسطینیان آشکار نکند و با چراغ خاموش روابط 2 جانبه خود را پیش ببرد، اکنون روند برعکس را آغاز کرده و 'مودی' با اهتمام هر چه تمام تر می خواهد این روابط را نه تنها علنی کند، بلکه آن را در کوی و برزن جار بزند، به طوری که وی به اولین نخست وزیر تاریخ هند تبدیل شد که به دعوت رسمی مقام های اسراییل به سرزمین اشغالی سفر کرد، بدون اینکه حتی نامی از فلسطین ببرد.

مودی اکنون نیز در استقبال از نتانیاهو تمام تشریفات مرسوم دیپلماتیک را کنار گذاشت و تا پای پلکان هواپیما رفت تا وی را در آغوش بگیرد. این رفتار مودی چنان توجه روزنامه نگاران هندی را به خود جلب کرد که نام آن را 'دیپلماسی در آغوش کشیدن' گذاشتند.

به گفته مقام های بخش اقتصادی وزارت خارجه هند، این کشور خواهان استفاده از فناوری اسراییل در بخش های علم، فناوری و کشاورزی است و همین نیاز به رزوآمد کردن امکانات است که مودی را متقاعد کرد تا 9 توافقنامه در زمینه های امنیت سایبری، مبارزه با تروریسم و دفاعی با نتانیاهو امضا کرد.

نخست وزیر هند همچنین از شرکت های اسراییل برای سرمایه گذاری و تولید مشترک در هند دعوت کرد.

نتانیاهو هم در عوض مودی را یک رهبر انقلابی دانست که روابط میان هند و اسراییل را وارد یک مرحله جدید کرده است.

پیش از سفر بنیامین نتانیاهو به هند، دهلی نو به قطعنامه سازمان ملل مبنی بر محکومیت تصمیم دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در انتقال سفارت این کشور به قدس رای مثبت داد.

اما نتانیاهو در دیدار با مودی اعلام کرد که یک رای منفی در سازمان ملل نمی تواند به رابطه ای که به گفته وی سراسر اعتماد و دوستی است خدشه ای وارد کند.

نتانیاهو از روز یکشنبه، به دعوت رسمی نارندرا مودی نخست وزیر هند برای یک سفر 6 روزه وارد هند شده است.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
هند
اسراییل
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است