خلیلزاد: پاکستان کشور حامی تروریسم است
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۰۳    ۱۳۹۶/۱۰/۱۸ کد خبر: 144434 منبع: پرینت

خلیلزاد: پاکستان باید به عنوان کشور حامی تروریسم شناخته شده و مورد تحریم‌ های سنگین اقتصادی قرار گیرد!

زلمی خلیلزاد دیپلمات سابق آمریکا و از اعضای ارشد حزب جمهوری خواه و مشاور سیاست خارجی ترامپ در مطلبی که به تاریخ 3 ژانویه 2018 به "نشنال اینترست-nationalinterest" ارسال کرده است پاکستان و سیاست‌ های دوگانه این کشور را مهمترین عامل شکست‌ تلاش‌ های جامعه جهانی در افغانستان معرفی می کند.

وی افزود: برای اینکه پاکستان وانمود کند با آمریکا همراه است در هدف قرار دادن برخی از اعضای شبکه القاعده به نیروهای آمریکایی کمک می کند اما در عین حال از شورشیان و مخالفان مسلح دولت افغانستان مانند شبکه حقانی حمایت می کند و آنها را آموزش می دهد.

خلیلزاد اظهار داشت: پاکستان در حالی مخالفان مسلح و گروه‌ های تروریستی را تجهیز می کند که این گروه‌ ها هزاران سرباز آمریکایی، افغان و مردم بی گناه افغانستان را تا امروز به خاک و خون کشیده‌ اند بنابراین سیاست دوگانه اسلام‌ آباد در قبال افغانستان تنها مهمترین عامل عدم موفقیت تلاش‌ ها در افغانستان بوده است. سفیر سابق آمریکا در افغانستان و عراق تاکید کرد عدم حمایت پاکستان از گروه‌ های تروریستی برای مهار تهدیدهای امنیتی ناشی از تروریسم در منطقه مهم است. همچنین برای مهار جنگ و خشونت در منطقه و افغانستان و رسیدن به صلحی حاصل از توافق در این کشور تا سربازان آمریکایی بتوانند به خانه بازگردند باید حمایت پاکستان از گروه‌های تروریستی متوقف شود.

مشاور پشت پرده در سیاست خارجی ترامپ خاطرنشان کرد: پس از آغاز ماموریت آمریکا در افغانستان بوش اعلام کرد که کشورها باید انتخاب کنند که آیا آنها "با ما یا علیه ما هستند" پاکستان یک استراتژی پیچیده را در دست اجرا گرفت. این در حالی است که پاکستان از کمک های سرشار مالی آمریکا بهره می برد و در ماموریت شکار اعضای القاعده به نظامیان آمریکایی کمک کرد در حالیکه همزمان یک برنامه مخفی برای بازسازی گروه از هم پاشیده طالبان را نیز آغاز کرد.

وی افزود: زمانیکه شواهدی درباره حمایت پاکستان از طالبان آشکار شد دولت بوش نیز سیاست گذشته خود یعنی یا "با ما و یا هم با دشمن ما" را دیکته نکرد و به سادگی از کنار آن گذشت. دولت اوباما نیز تعامل دیپلماتیک با پاکستان و کمک‌های مالی و نظامی به این کشور را افزایش داد که سبب وخیم تر شدن این وضعیت شد. از سوی دیگر پاکستان به دولت اوباما تعهد داد تا در خلال این کمک ها علیه مخالفان مسلح افغان در خاک پاکستان اقدام کنند اما اسلام‌ آباد همچنان به حمایت از گروه‌ های تروریستی و مخالفان مسلح دولت در افغانستان ادامه داد.

زلمی خلیلزاد خاطر نشان کرد که فرماندهان نظامی آمریکا به منظور کاهش وابستگی ترانزیتی به پاکستان راه جایگزینی را برای تدارکات ناتو از شمال افغانستان پیشنهاد کردند اما دولت اوباما از رویارویی با پاکستان پرهیز کرد.

خلیلزاد اظهار داشت: با وجود اینکه ترامپ به پاکستان هشدار داده بود که سیاست دوگانه اسلام‌ آباد و حمایت این کشور از تروریسم باید متوقف شود اما فرماندهان پاکستانی فکر می کنند که اینبار نیز کانون توجه آمریکا به سایر حوادث در جهان معطوف شده و می توانند یکبار دیگر سیاست‌ های دوگانه خود را ادامه دهند.

وی افزود: اما دونالد ترامپ با توییت اخیرش در آغاز سال جدید میلادی نشان داد که به سادگی از کنار این موضوع نمی گذرد ولی مساله اساسی این است که چگونه می توان به این رویه پاکستان پایان داد.

زلمی خلیلزاد اظهار داشت: تلاش‌های دیپلماتیک با پاکستان را باید تشدید کرد تا این کشور اهمیت مساله را درک کند. همچنین باید بهای حمایت از تروریسم را برای نظامیانی که سیاست این کشور در قبال افغانستان را مدیریت می کنند افزایش داد. نخست باید آن عده از کسانی را در سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی.اس.آی) و ارتش این کشور را که از تروریست‌ ها در افغانستان حمایت می کنند تحریم کرد و دارایی آنها را باید در بانک‌ ها بلوکه کرد و حق ورود به آمریکا را از آنها گرفت.

وی با نادیده گرفتن حمایت آمریکا از تروریسم افزود: افراد و مقاماتی که شناسایی شدند باید به عنوان حامیان تروریسم محسوب شوند. دسترسی پاکستان به تکنولوژی نظامی آمریکا و ناتو مسدود شده و از زمره کشورهای متحد آمریکا و ناتو باید خارج شود.

دیپلمات سابق آمریکایی اعلام کرد: در قدم بعدی مراکز امن تروریستی در عمق خاک پاکستان هدف قرار گیرد. در حالیکه پیش از این مراکز تحریک طالبان پاکستان و شبکه القاعده را نیز هدف قرار داده بودند.

وی در ادامه گفت: پاکستان باید به عنوان کشور حامی تروریسم شناخته شده و مورد تحریم‌ های سنگین اقتصادی قرار گیرد همچنین دسترسی این کشور به تکنولوژی‌های چند منظوره نیز مسدود شود مگر اینکه اسلام‌ آباد کاملا دست از حمایت گروه‌های تروریستی بردارد.

خلیلزاد افزود: آمریکا باید پاکستان را در صندوق جهانی پول، بانک جهانی و سایر نهادهای مالی بزرگ دنیا تحریم کند همچنین مانند تحریم‌های مالی ایران قبل از برجام وزارت خزانه داری آمریکا نیز کمپین تحریم پاکستان را تشدید ببخشد. باید از کشورهای متحد آمریکا در سراسر دنیا به ویژه عربستان که نقش بزرگی در حمایت مالی از پاکستان دارد بخواهیم تا با واشنگتن در این زمینه همکاری کنند همچنین چین نیز باید کمک‌ های خود به پاکستان را به مبارزه با تروریسم مشروط کند.

زلمی خلیلزاد گفت: پاکستان باید این مساله را درک کند که آمریکا به حمایت و همکاری با این کشور ادامه خواهد داد اما زمانیکه این کشور دست از حمایت تروریسم برداشته باشد.
خلیلزاد با اشاره به اینکه نوازشریف و تعدادی از رهبران سیاسی در پاکستان با سیاست حمایت از تروریسم ارتش این کشور مخالفند نیز اظهار داشت: واشنگتن باید رهبران سیاسی این کشور را در برابر ارتش پاکستان حمایت کند.

سفیر سابق آمریکا در افغانستان گفت: برخی‌ در واشنگتن نگران هستند که در این صورت پاکستان ممکن است راه ترانزیتی تجهیزات ناتو به افغانستان را مسدود کند اما پاسخ این است که ما تا زمانیکه پاکستان آتش جنگ در افغانستان را شعله ور نگه داشته باشد به این تجهیزات نیاز خواهیم داشت. حتی می توان مسیر ترانزیتی پاکستان برای تجهیزات ناتو و آمریکا در افغانستان را یکی از مشوق‌ های ادامه حمایت پاکستان از تروریسم دانست. پاکستان مزایای اقتصادی و امتیازات بسیاری را از ترانزیت تجهیزات ناتو و آمریکا به افغانستان کسب می کند.

خلیلزاد تصریح کرد: نیروهای آمریکایی و ناتو می توانند سوخت را از کشورهای آسیای مرکزی تهیه کنند. سربازان و مهامات را نیز از طریق هوا به افغانستان انتقال دهند. می توانیم تجهیزات سنگین نظامی ارتش را با استفاده از راه گرجستان، آذربایجان و ترکمنستان وارد افغانستان کنیم و یا هم از مسیر ازبکستان، شمال روسیه و کشورهای آسیای مرکزی استفاده کنیم.

دیپلمات سابق آمریکایی با اشاره به اظهارات اخیر ولادیمیرپوتین مبنی بر حمایت از حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان تصریح کرد استفاده از مسیر کشورهای آسیای مرکزی به جای پاکستان می تواند سرآغاز خوبی برای همکاری مسکو با واشنگتن باشد. اگر در نتیجه این راهکار حمایت پاکستان از مخالفان مسلح متوقف شود درگیری‌ها در افغانستان قطعا کاهش خواهد یافت در نتیجه اتکای نیروهای افغان به نظامیان آمریکایی کاهش یافته و این نیروها می‌ توانند با مابقی خشونت در این کشور به تنهایی مقابله کنند.

وی در ادامه اظهار داشت: در این مرحله طالبان نیز درک خواهند کرد که دیگر زمان همکاری و توافق رسیده است و واشنگتن نیز به هدف خود که توافق صلح است نیز دست خواهد یافت. واشنگتن در اعمال اقدامات سختگیرانه خود علیه پاکستان باید ثابت قدم و استوار باشد همچنین پس از تغییر سیاست اسلام‌ آباد دوباره باید روابط خوبی با پاکستان برقرار کند و البته افغانستان نگرانی‌ های مشروع پاکستان را نیز در نظر بگیرد.

خلیلزاد افزود: صبر، حوصله، انگیزه‌های مثبت و فشارهای مقطعی آمریکا تاکنون نتوانسته است اسلام‌ آباد را وادار کند تا از سیاست دوگانه خود در قابل افغانستان دست بردارد.

وی در پایان این طرح تاکید کرده است: بدون قطع حمایت پاکستان از تروریسم نمی توان در مبارزه با این پدیده در افغانستان و منطقه به موفقیت دست یافت بنابراین باید بهای حمایت از تروریسم را برای پاکستان به اندازه افزایش دهیم که این کشور از استفاده ابزاری از تروریسم دست بکشد.

زلمی خلیلزاد سفیر سابق آمریکا در عراق و افغانستان، رییس سابق سیاستگذاری و برنامه ریزی وزارت دفاع و عضو ارشد حزب جمهوری خواه و از اعضای شورای روابط خارجی آمریکا است.

میر احمد خواجه


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
پاکستان
آمریکا
نظرات بینندگان:

>>>   خلیل زاد باید امریکائی هارا به کمک برای بلوچ ها بخاطر آزادی تشویق کند

>>>   این را گویند سیاستمدار و حقیقگرا! افرین ورحمت به پدر ومادرت! افرین دست از گریبان پاکستان دور نکنید تا یخنش پاره نشده باشد! همه حملات تروریستی جهان از پاکستان سرچشمه میگیرد! و همین ّاکستان است کهبر سر اسلام ....کرد و اسلام را شریر ترین دین در جهان معرفی کرده است!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است