هر دو طرف ناچار به مذاکره هستند
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۴۹    ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ کد خبر: 144200 منبع: پرینت

قبل از ورود به اصل موضوع، یک نکته را بخا طر داشته باشیم که نوشته ها، تحلیل ها، جانبداری ها و عدم جانبداری ها در باب اختلافات پیش آمده در میان رهبران حکومت (غنی و عبدالله) و رییس اجرایی جمعیت (عطا محمد نور)، موضع گیری و ارایه دیدگاه در مورد تقابل دو دشمن نه بلکه چانه زنی نمایندگان دو جریان رقیب و در عین حال شریک قدرت برای تثبیت بهتر جایگاه شان در نظام جمهوری اسلامی افغانستان است. چون هر چه اختلافات از این نوع را چاق کنیم باز هم نتیجه حداقل در میان مدت این نمی شود که کسی بتواند با حذف دیگران و یا جدایی از متباقی زندگی کند.

به هر صورت مرحله اول تنش که به هدف از منصب ولایت پایین کردن عطامحمد نور از جانب اشرف غنی شروع شد با مقاومت نور مواجه گردیده و حریف را زمین گیر کرد. این مقاومت قبل از اینکه همه موج های اعتراضی و سرخورده درون حکومت را بیدار و به نافرمانی وادارد، طرف را متمایل و ناگزیر رفتن به سمت میز مذاکره کرد.

مذاکره در حقیقت شکل نرم چانه زنی و به چالش کشیدن حریف تا وادار کردن او به پذیرش خواست ها یا حتی بیرون کردن او از روند رقابت است. مذاکره هم فن است و هم هنر. هر چند زور را پشتوانه موفقیت مذاکره گفته اند اما این فرمول همیشگی و در همه جا صادق نیست. پس در امر پیشبرد یک مذاکره موفق چند اصل عمده را در خور دقت و مطمع نظر باید داشت.

1. هدف مذاکره (تعیین و شناخت نقاطی برای خود و طرف که در مذاکره تا رسیدن به آن باقی باید ماند.)
2. زمان مذاکره (تعیین اینکه تا چه زمانی نیاز به ماندن است؟ شروع و ختم مذاکره، مراحل آن و آیا کش کردن و زمان تلف کردن به سود است یا زیان.)
3. رهبری تیم مذاکره کننده (شخصی که از نظر تشخیص و تجربه قابل اعتماد بوده باشد.)
4. هم خوانی و وحدت نظر تیم مذاکره کننده و توجه جدی به خواست ها و مطالبات مردمی که از ایشان نمایندگی می کند.

بدون درنظرداشت آنچه که در بالا آمد و موارد متعدد دیگری که اندر این باب خوانده ایم و شنیده ایم نمی توان فرآیند مذاکره را با زور محض به موفقیت رساند. مثال های متعددی از گذشته و حال وجود دارد که ذکرش به درازا می کشد. و اما در چند و چون تیم های مذاکره کننده حکومت وحدت ملی و جمعیت اسلامی به عرض برسانم که بنده چندان خوشبین نیستم. آنچنان که شخص عطا محمد نور در برابر تیم ارگ یک تنه موفق درخشید، تیم موجود مذاکره کننده جمعیت به نمایندگی او بتواند در برابر تیم طرف موفق بدر آید چون

1. منظومه فکری تیم ارگ و هدف مذاکره شان خیلی دقیق، مشخص و غیر قابل تفسیر است و آن کنار رفتن نور و معرفی والی جدید می باشد اما تیم جمعیت با شناختی که از ایشان موجود است و با توجه به موقعیتی که جمعیت و هواداران آن قرار دارند، فکر می کنم که خواست ها و مطالبات شان خیلی مشخص و غیر قابل تفسیر نباشد.

2. تیم مذاکره کننده ارگ همزمان حمایت سپیدار و شورای انسجام جمعیت را با خود دارد که بخش قابل توجهی از نیروی جمعیت را تشکیل می دهند اما تیم جمعیت بیشتر به حمایت مردمی و اقشار سیاسی فرهنگی جامعه استوار است که زبان رسمی در مذاکره تلقی نمی شوند.

3. طولانی کردن زمان مذاکره و به تعلیق رفتن بیشتر فرمان برکناری والی بلخ به نفع جانب جمعیت است ولی خواست جامعه جهانی، مردم عام، جریان های سیاسی و تقاضای نظم بروکراتیک دولت افغانستان هرچه زودتر به نتیجه رسیدن مذاکره و پایان ماجرا می باشد.

4. هر نتیجه ای که احتمالا به دست بیاید غیر از ماندن نور تا پایان کار حکومت وحدت ملی در صف هواداران جمعیت اسلامی و عطا محمد نور شکاف و چند دستگی ایجاد می کند .

در نتیجه می توان گفت که هیات مذاکره کننده جمعیت باید توجه داشته باشد که امتیازات در دست داشته موجودشان را که مقام ولایت بلخ، منطق و مشروعیت موقف شخص عطامحمد نور و حمایت روز افزون مردمی است را به سادگی و بدون مشورت شخص نور و در خلای آگاهی هواداران شان از دست ندهند.

هر قدر بیشتر چانه بزنند و بحث های کلانی نظیر تغییر نظام و تطبیق مواد توافقنامه سیاسی را مطرح کنند به نفع موقعیت امروز جمعیت و کمپاین جایگاه نور به رقابت های انتخاباتی آینده است. هر چند بنده پس از این تا یک و نیم سال باقیمانده از عمر حکومت موجود تغییر نظام و تطبیق مواد توافقنامه سیاسی را شدنی نمی بینم.

بنا به آنچه گفته آمدیم، همانگونه که کنار رفتن نور منحیث هدف روشن و مشخص طرف مذاکره ارگ را می سازد، ارجح و افضل ترین هدف در قدم اول برای تیم جمعیت با ید دوام کار آقای نور به حیث والی بلخ تا پایان کار حکومت توافقی بوده باشد و یا حداقل با پا فشاری روی این مطالبه می توان به دستاوردهای خوب و امتیازات قابل قبولی دست یافت. غیر از این فکر می کنم که برد شیرین شان به شکست تلخ تبدیل خواهد شد.

صالحی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عطامحمد نور
ارگ
نظرات بینندگان:

>>>   قابل توجه خواجه عبدالروف ابراهیمی !
صرف برای امتحان بجز بشر دوست یک کمیشن کار دیگر را از مجلس توسط گارد های امنیتی ازجلسه بیرون بکش ببینیم چی میشود !
ر

>>>   اقای صالحی در ضمن نوشته تان از شورای انسجام جمعیت بطرفداری از ارگ نامبرده اید این شورای خود ساخته و خود بافته ارگ در جنین زمانی از استفراق شده از جمعیت اشخاص معامله گر بجز چند تن از کسانی که وعده چوکی از جانب ارگ برایشان داده مانند جگدلک والی چپاولگر بی کفایت برطرف شده از قندوز و سید اکرام که بوت و کالای نو خرید شده ارگ را بتن کرده و در مصاحبه با ژورنالست تلویزیون طلوع دروغ ها نوشته شده از روی خط را گفته است و چند معامله گر دور انداخته شده دیگری بی نام و بی نشان کیست درین شورای شان انها خواسته اند تا در چنین شرایط از کشمکش های دو طرف بنفع خودشان سوی استفاده کنند و باجگیری نمایند اگر چنین نیست چرا قبل ازین کرنش کرده بودند و صدای شانر بلند نکرده بودند دروغگویان دروغ گویند عاقلان تمیز میکنند.

>>>   شیطنت ونیرنگ های جانب مذاکره کننده ای ارگرا همگان کم وبیش بلد اند چه خاصه در راس این هیت جاسوس دوسره{کاجی بی و ایم ای 6}قرار دارداوز همه وسایل از زور وتزویر وحمایت حامیان خارجی و...کار گرفته طرف مذاکره کننده ای به اصطلاح جمعیت را قانع میسازند تا از ولایت نور اغماض نموده وغیر از داود قاتل کسی دیگری را بجایش نصب نماینددر مقابل وزارت معارف را که در گذشته هم وزیر ان جمعیتی نبود وسی چهل نفر از اقارب ودوفرزند وچند خواهر زاده ویزنه وپسر کا کا و... را استخدام نمودهدست وردک را از پشت بست برای شان وعده میدهند ولی هرگز به ان جامه ای عمل نخواهند پوشاند
در عقب برکناری نور اگر امریکای ها صد در صد نیستند انگلیس ها حتما مستقیما دخالت دارند واتمر هم برای فعلا فعال مایشای ارگ نماینده ای انگلیس ها بودهاین خواست را به کرسی می نشاند وقتی نور ودیگران به تجاوز خارجی ها صحه گذاشتند دیگر این جزا ها عکس العمل ان عمل خود شان است { وما اصابکم من مصیبه فما کسبت ایدیکم} هر مصیبتی که بر سرشما می اید از عمل دست های خودتان است وحتما این روز وروزگار بالای حکیمی وستار مرادنیز امدنی است
شیخ علی بلخابی سرپلی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است