سرانجام اين بن بست سياسى چه خواهد شد؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۲۰    ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ کد خبر: 144197 منبع: پرینت

بن بست سياسى.

با تایيد استعفانامه عطامحمد نور از مقام ولايت بلخ، از دو هفته بدينسو بن بست سياسى فضاى كشور را فراگرفته. نور خود را همچنان والى برحال بلخ مى داند و بكارش ادامه مى دهد اما جانب ارگ حضور او را در دفتر كارش غير قانونى مى پندارد اما در اين ميانه ولايت بلخ و مردم اش در خلا قانونى حاكميت ادارى بسر مى برند.

در آنسو والى مستعفى ولايت بلخ مصروف ديد و واديد با هواداران اش بوده نه تنها در پى سازماندهى جبهه وسيعى از مقاومت از ميان طيف هاى مختلف جامعه بويژه فرماندهان جهادى است بلكه باب مذاكراتى را از كانال جمعيت اسلامى با ارگ نيز گشوده و شروطى را مطرح نموده. در اينسو ارگ بر كنار رفتن بى قيد و شرط وى پافشارى دارد و حاضر به تن دادن به خواست ها و مطالبات وى نيست.

در حوزه جمعيتى ها روى سه گزينه بحث جريان دارد:
- نخست ابقاى عطامحمد نور در مقام اش تا ختم دوره حكومت وحدت ملى.
- برخى ديگر در عوض كنار رفتن والى بلخ، بر مطالبه امتيازات مشخصى نظير چند وزارت، چند ولايت و چند سفارت اصرار دارند.
- عده اى ديگر پا را فراتر نهاده بر تحقق توافقنامه سياسى و تغيیر نظام سياسى تاكيد مى ورزند.

اين طرح ها نشانگر آن است كه مخالفان ارگ فاقد واقعبينى سياسى بوده، فرصت ها و چالش هاى موجود را بدرستى نسنجيده و از قوت ها و ضعف هاى خودى و طرف مقابل محاسبه دقيقى ندارند.

سرانجام اين بن بست سياسى چه خواهد شد؟
بدون شك ارگ با درنظرداشت تنگناى حريف، حاضر به امتياز دهى نخواهد شد. چون بخوبى مى دانند كه بيشتر از دو گزينه فراراه جمعيت اسلامى قرار ندارد. يكى گزينه نظامى است كه نه تنها معقول و عملى نيست بلكه موثر و كارساز هم نيست زيرا جمعيت را از چرخه قدرت بدور رانده در افكار عمومى و قضاوت جامعه جهانى، ماجراجو و اخلالگر روند دولت سازى معرفى مى كند.

گزينه دوم مذاكرات سياسى است كه دورنماى آن از همين حالا چندان به نفع جمعيت به نظر نمى رسد زيرا قدرتمند ترين اهرم فشار عملى جمعيت در درون نظام كه مقام رياست اجرایی است در حال حاضر بنابر موضعگيرى هاى تند عطامحمد نور، در همسويى با ارگ قرار دارد.

اگر اين بن بست و كشمكش سياسى صرفا با بركنارى عطامحمد نور و بدون كسب امتيازى كه بينى خميرى جمعيت اسلامى محسوب شود، به پايان برسد كه قراین هم آنرا نشان مى دهد. بازنده اصلى جمعيت اسلامى خواهد بود كه اعتبار و پرستيژ وى در صحنه سياسى كشور شديدا لطمه خواهد خورد.

منصور


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عطامحمد نور
ارگ
نظرات بینندگان:

>>>   هچ گپی نمی شود من از نگاه علم ریاضی برای شما می گویم دیگر کو دتا و غیره گپ ها از افغا نستا ن خلاص شده فقط یک انتحار و انفجار تا زمانیکه امریکا در این کشور باشد وجود دارد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است